[Từ A – Z] Cách nấu lá tía tô với bia trị nám hiệu quả #Mới #2022

Ju provoni si të gatuajmë gjethet e perilës me birrë për të trajtuar melasmën Jeni të përfolur kohët e fundit? Kjo është një metodë e trajtimit të melasmës së trashëguar nga folklori, jashtëzakonisht e lirë, por shumë efektive. Mësoni si të kuroni mykun me birrë dhe perilla të thjeshtë me Chaolua TV në artikullin e mëposhtëm!!!

Birra e kombinuar me gjethet e perilës ndihmon në trajtimin efektiv të melasmës
Birra e kombinuar me gjethet e perilës ndihmon në trajtimin efektiv të melasmës

së pari. Si ta trajtojmë melasmën me gjethe perilla Dhe a funksionon birra?

Përgjigja është KANE. Sipas hulumtimeve, përbërja e gjetheve të perilës ka shumë lloje të vitaminave dhe mineraleve që janë të dobishme për lëkurën si vitamina C, vitamina A, hekur, zink, fosfor, kalcium… dhe disa vajra të tjerë esencialë.

Përveç kësaj, në birrë ka një sasi të madhe Tiaminë dhe Vitamina B. Sepse birra prodhohet kryesisht nga fermentimi i drithërave).

Prandaj, kur kombinoni birrën dhe gjethet e perilës, efekti i zbardhjes së lëkurës, largimit të njollave të errëta do të jetë shumë herë më i lartë.

Referenca: Çfarë është rutina e kujdesit të lëkurës?Si ndikon në lëkurë?

2. 3 mënyra për të gatuar gjethet e perilës me birrë për të trajtuar melasmën në shtëpi

Dihet se perilla dhe birra janë efektive në trajtimin e zonave të melasmës. Megjithatë, nëse nuk dini si të gatuani perilla me birrë për të trajtuar siç duhet melasmën dhe njollat, nuk do të funksionojë.

Këtu janë disa mënyra të thjeshta dhe shumë efektive që mund t’i bëni vetë në shtëpi:

Metoda 1 – Kombinoni birrën dhe perilën për të kuruar melasmën

Përgatitni materialet:

 • 100 ml birrë
 • 50 g gjethe perilla

Udhëzues Zbatimi:

 • Hapi 1: Lani gjethet e perilës, zhytni në ujë të holluar me kripë për rreth 15 minuta për të hequr plotësisht papastërtitë, shpëlajini përsëri me ujë të pastër dhe thajini.
 • Hapi 2: Vendosni gjethet e perilës së përgatitur dhe birrën në blender.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në lëkurë për rreth 15 minuta (vini re se duhet të lani fytyrën përpara se të aplikoni përzierjen e perilës dhe birrës në lëkurë).
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të pastër. Bëjeni çdo ditë në mbrëmje për rezultate më të mira.
Maskë me gjethe perilla me birrë
Maskë me gjethe perilla me birrë

Metoda 2 – Lani fytyrën me perilla dhe birrë për të ndihmuar në trajtimin e melasmës

Përgatitni materialet:

 • 50 g gjethe perilla (të lara)
 • 50 ml birrë

Udhëzime se si të gatuani gjethet e perilla me birrë për të trajtuar melasmën:

 • Hapi 1: Përbërësit e përgatitur i vendosim në një tenxhere dhe i ziejmë për rreth 5 minuta.
 • Hapi 2: Lëreni ujin të ftohet dhe përdorni për të larë fytyrën çdo ditë. Vini re se kur lani fytyrën, duhet të kombinoni pak masazh për të hequr qafe shpejt melasmën.

Metoda 3 – Lyejeni fytyrën me avull me gjethe perilla dhe birrë

Përgatitni materialet:

 • 50 g gjethe perilla, të lara
 • 50 ml birrë
 • 500 ml ujë të pastër

Udhëzues Zbatimi:

 • Hapi 1: Përbërësit e përgatitur i vendosni në tenxhere.
 • Hapi 2: Kur uji të vlojë, ulni zjarrin që të ziejë për rreth 10 minuta.
 • Hapi 3: Vendosni një tenxhere me ujë para jush, mbulojeni fytyrën me një peshqir të madh që avulli të fryjë ngadalë në fytyrën tuaj.
 • Hapi 4: Ziejini me avull derisa të kalojë nxehtësia ose rreth 15 minuta, më pas ndaloni. Më pas përdorni akullin për të rrotulluar fytyrën për të mbyllur poret. Bëjeni këtë 2-3 herë në javë për të marrë trajtimin më efektiv.

3. Mënyra të tjera për të trajtuar melasmën me gjethe perilla

Përveç mënyrës së gatimit të gjetheve të perilës me birrë për të trajtuar melasmën, ka ende jo pak si te kurojme melasmen me gjethe perilla Përdoret gjithashtu nga shumë njerëz të tjerë si:

Metoda 1 – Pini lëng të pastër perilla

Kjo do të ndihmojë që përbërësit aktivë në gjethet e perilla të përthithen në trupin tuaj në mënyrën më të plotë.

Përgatitni perilla të larë, më pas shtoni ujë që të ziejë që të ftohet dhe pijeni në vend të ujit të filtruar çdo ditë.

Metoda 2 – Përdorni çaj perilla çdo ditë për të trajtuar melasmën

Përveç mënyrës për të gatuar perilla me birrë për të trajtuar melasmën që përdoret për të larë fytyrën, mund të kombinoni pirjen e çajit perilla për të rritur efektivitetin e trajtimit.

Hapi 1: Lani gjethet e perillas me ujë të kripur për të hequr papastërtitë, si dhe fitokimikatet në gjethe.

Hapi 2: Më pas vendoseni në një kosh që të kullojë,

Hapi 3: Thajeni në diell ose thajeni në një tigan me zjarr.

Hapi 4: Pas kësaj, vendosni një enë qelqi të mbyllur për ruajtje dhe përdorni gradualisht.

Hapi 5: Çdo herë merrni një sasi të mjaftueshme për të bërë çaj. Ziejeni për rreth 5 minuta dhe pini 1-2 gota në ditë.

Limoni i kombinuar me gjethet e perilës është një trajtim efektiv për melasmën
Limoni i kombinuar me gjethet e perilës është një trajtim efektiv për melasmën

Metoda 3 – Kuroni melasmën duke kombinuar perilla dhe limon të freskët

Limoni i freskët përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është një përbërës i famshëm në zbardhjen e lëkurës. Prandaj, kur kombinoni limon të freskët me gjethet e perilës, ndihmon për të rritur shumë herë efektin e ndriçimit të lëkurës. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani gjethet e perilës, i bëni pure, më pas përzieni 2 lugë lëng limoni.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurë për rreth 10 minuta dhe shpëlajeni me ujë.

Bëjeni dy herë në javë dhe njollat ​​e zeza në fytyrë do të duhet të “mbështjellen” dhe të largohen shpejt!!!

Metoda 4 – Pini smoothie me gjethe perilla për të trajtuar melasmën

Siç mësuam se si të gatuani gjethet e perilës me birrë për të trajtuar melasmën, smoothie-i i bërë nga gjethet e perilës jo vetëm që ndihmon në trajtimin e melasmës, por edhe një pije shumë e mirë detoksike. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Thithni gjethet e perilës me ujë të kripur dhe shpëlajini me ujë të pastër edhe disa herë.
 • Hapi 2: Përdorni një blender për të bërë pure gjethet e perilës me 1 litër ujë të filtruar.
 • Hapi 3: Përdorni një leckë filtri për të shoshitur për të marrë lëngun e gjetheve të perilës.
 • Hapi 4: Shtoni më shumë sheqer për ta bërë më të lehtë pijen

Duhet të pini me këmbëngulje 1 gotë në ditë pas një kohe do të arrini rezultatet e dëshiruara.

Metoda 5 – Recetë me gjethe perilla dhe mjaltë

Megjithëse metoda kërkon një kohë të gjatë për t’u zbatuar, rezultatet nuk do t’ju lënë të zhgënjeheni. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Pastroni fytyrën me ujë të ngrohtë për të hapur poret.
 • Hapi 2: Grini ose shtypni gjethet e perilës. Më pas përzieni me mjaltë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në fytyrë, kushtojini më shumë vëmendje lëkurës me pigmentim.
 • Hapi 4: Mbajeni në lëkurë për rreth 15 minuta më pas shpëlajeni me ujë të pastër.
 • Hapi 5: Këmbëngulni për ta bërë rregullisht çdo javë për të zbardhur lëkurën rozë dhe të bardhë.
Kombinimi perfekt i mjaltit dhe perilës
Kombinimi perfekt i mjaltit dhe perilës

Metoda 6 – Maskë për trajtimin e melasmës me gjethe perilla dhe kos

Siç e dinë të gjithë si të gatuajmë gjethet e perilla me birrë për të trajtuar melasmën, Kosi është gjithmonë në krye të ushqimeve që përmbajnë lëndët ushqyese më të mira për lëkurën, të cilat nuk mund t’i injoroni. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Duhet të përgatisni 10-15 gjethe perilla dhe 2 lugë kos pa sheqer.
 • Hapi 2: Bëjini pure gjethet e perilës së larë dhe përzieni me kos në një masë homogjene.
 • Hapi 3: Kryeni kujdesin e lëkurës për lëkurë të pastër, vazhdoni të merrni përzierjen për të aplikuar një shtresë të hollë në të gjithë fytyrën dhe duhet të shmangni zonën rreth syve.
 • Hapi 4: Relaksohuni për rreth 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Metoda 7 – Gjethet e perilës dhe uthulla ndihmojnë në zbehjen e melasmës në mënyrë efektive

Uthulla është një nga ushqimet që kanë aftësinë të largojnë pigmentin e melaninës, në mënyrë efektive të zbehin melasmën sepse janë pak acid. Prandaj, “dyshja” e gjetheve të perilës dhe melasmës ia vlen të provohet.

 • Hapi 1: Duhet të përgatisni 15 gjethe perilla dhe 2 lugë uthull.
 • Hapi 2: Bëni një pure nga gjethet e lara të perilës, më pas përzieni me uthull dhe përzieni mirë.
 • Hapi 3: Përdorni një copë pambuku për të thithur përzierjen dhe aplikojeni në lëkurën me pigmentim.
 • Hapi 4: Masazhoni butësisht me gishta për të absorbuar shpejt lëndët ushqyese në lëkurë.
 • Hapi 5: Pas rreth 15 minutash, lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

Metoda 8 – Një maskë që kombinon gjethet e perilës dhe hudhrën e tejdukshme

Formula e gjetheve të perilës dhe hudhrës jo vetëm që zbeh pigmentimin, por gjithashtu ju ndihmon të keni lëkurë të shëndetshme, të bardhë dhe rozë. Jashtë si të gatuajmë gjethet e perilës me birrë për të trajtuar melasmën Atëherë ky është një kombinim që nuk mund ta injoroni.

 • Hapi 1: Lani rreth 10 gjethe perilla, qëroni 1 hudhër më pas vendosini të gjitha në blender për t’i bërë pure.
 • Hapi 2: Aplikoni përzierjen e përgatitur dhe fërkojeni butësisht në mënyrë që lëkura të thithë lëndët ushqyese.
 • Hapi 3: Mos e lini më shumë se 10 minuta sepse hudhra mund të shkaktojë djegie.
 • Hapi 4: Lani fytyrën me ujë të ftohtë dhe aplikoni kujdesin e lëkurës si zakonisht.

Metoda 9 – Përdorni gjethet e perilës dhe vajin e kokosit për të trajtuar melasmën dhe njollat

Vaji i kokosit jo vetëm që pengon melaninën e pigmentit të zi, por gjithashtu ndihmon në zbehjen e shpejtë të njollave të errëta dhe njollave. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Bëjini pure gjethet e perilës, lani dhe më pas përzieni me vaj kokosi për të marrë një pastë.
 • Hapi 2: Aplikojeni maskën në lëkurë pas pastrimit.
 • Hapi 3: Aplikojeni për rreth 15-20 minuta, më pas lajeni lëkurën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 4: Rekomandohet ta bëni këtë formulë 2-3 herë në javë për rezultate më të mira.
Receta me vaj kokosi dhe perilla nuk mund të mungojë
Receta me vaj kokosi dhe perilla nuk mund të mungojë

Metoda 10 – Maskë e pastër me gjethe perilla

Kjo është metoda më e thjeshtë dhe më e lehtë për t’u bërë, por është po aq efektive sa metodat e mësipërme.

 • Hapi 1: Lani gjethet e perillas dhe më pas futini në ujë të kripur të holluar për 10 minuta për të hequr plotësisht papastërtitë.
 • Hapi 2: Thërrmoni ose bëni pure gjethet e perilës dhe më pas kulloni ujin.
 • Hapi 3: Përdorni një peshqir të ngrohtë për të fshirë fytyrën për të hapur poret.
 • Hapi 4: Aplikojeni lëngun në fytyrë dhe masazhojeni butësisht që lëndët ushqyese të depërtojnë më shpejt në lëkurë.
 • Hapi 5: Lëreni për 10 minuta dhe shpëlajeni fytyrën me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.

4. Çfarë duhet të kihet parasysh kur përdoren gjethet e perilës për trajtimin e melasmës në shtëpi?

Përveç zbatimit si të gatuajmë gjethet e perilës me birrë për të trajtuar melasmën Sipas formulës së saktë, duhet t’i kushtoni vëmendje disa prej çështjeve të mëposhtme për të rritur efikasitetin dhe për të parandaluar acarimin e lëkurës:

 • Zgjidhni gjethet e freskëta dhe zhyteni me kujdes në ujë të kripur të holluar për të hequr plotësisht pesticidet.
 • Pas përdorimit të birrës, mos e vendosni sërish në frigorifer sepse do të shkaktojë ngrirje dhe rrudha të lëkurës.
 • Shmangni abuzimin e gjetheve të perilës për trajtimin e melasmës.
 • Përmbajtja e alkoolit në birrë mund ta bëjë lëkurën më të ndjeshme, ndaj shmangni ekspozimin në diell pas aplikimit të maskës.
 • Nënat shtatzëna ose pas lindjes nuk duhet ta aplikojnë këtë metodë për të shmangur rrezikun si për nënën ashtu edhe për foshnjën dhe mund të parandalojnë rrezikun e presionit të lartë të gjakut.
 • Kombinoje me një dietë të plotësuar me vitaminë C nga frutat dhe perimet.

5. Çfarë duhet të kihet parasysh gjatë trajtimit të melasmës me birrë dhe perilla?

 • Bleni gjethet e perilës në një adresë me reputacion, duke minimizuar situatën e gjetheve të perilës me pesticide. Për të qenë më të sigurt, është mirë që të lani dhe zhyteni në ujë të holluar me kripë për rreth 10 minuta.
 • Përdorni birrën në temperaturën e dhomës, mos përdorni birrë të ftohtë
 • Gjatë trajtimit të melasmës duke përdorur birrën me gjethe perilla, lëkura do të bëhet më e ndjeshme sidomos kur ekspozohet në diell. Prandaj, kur dilni, duhet të aplikoni krem ​​kundër diellit dhe të mbuloni me kujdes kapelën.

Udhëzime për të bërë Toner nga gjethet e perilla për të trajtuar aknet në shtëpi:

Më sipër është e gjithë mënyra për të gatuar gjethet e perilës me birrë për të trajtuar melasmën Chaolua TV dua të ndaj me ju. Shpresoj se mund t’ju ndihmojë të trajtoni me sukses melasmën, të rifitoni së shpejti lëkurën e bardhë të lëmuar. Nëse keni ndonjë pyetje, ju lutemi lini një koment poshtë këtij artikulli, ne do t’ju përgjigjemi sa më shpejt të jetë e mundur.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Từ A – Z] Cách nấu lá tía tô với bia trị nám hiệu quả #Mới #2022 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  [Bật Mí] Cách bôi nghệ tươi vào vết thương, xóa sẹo chi tiết từ A

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *