[Từ A – Z] Các bước skincare ban đêm đơn giản #Cực #Chuẩn

Kuptoni Hapat e kujdesit të lëkurës gjatë natës do t’ju ndihmojë të kujdeseni në mënyrë efektive për lëkurën tuaj, sepse kjo është koha kur lëkura pushon dhe fillon të rigjenerojë aktivitetet. Përveç kësaj, nga mosha 25 vjeçare do të fillojnë të shfaqen shenjat e plakjes, ndaj kujdesi ndaj lëkurës është thelbësor. Le të mësojmë me Chaolua TV se si të kujdeseni siç duhet për fytyrën tuaj në mbrëmje nga A – Z në këtë artikull!!!

Pse duhet të kujdesemi për lëkurën e fytyrës gjatë natës?
Pse duhet të kujdesemi për lëkurën e fytyrës gjatë natës?

1. Pse keni nevojë për kujdes të lëkurës gjatë natës?

Sipas ekspertëve të bukurisë, kujdesi i lëkurës gjatë natës është thelbësor. Sepse:

 • E paraKjo është koha kur lëkura duhet të pushojë pas një dite të gjatë pune. Është gjithashtu koha për të shtuar lëndë ushqyese në lëkurë.
 • e hënëGjatë natës, lëkura i thith më mirë lëndët ushqyese sesa gjatë ditës kur nuk keni nevojë të mbani shtresa make-up.
 • e martë, metabolizmi fiziologjik në lëkurë zhvillohet fuqishëm gjatë natës. Kjo çon në dehidratim të lëkurës, duke shkaktuar lëkurë të thatë, formimin e rrudhave… Kjo është arsyeja pse ju duhet të hidratoni dhe rimbushni lëkurën tuaj gjatë natës.

Shiko me shume: Hapat e kujdesit të lëkurës në mëngjes dhe në mbrëmje Çfarë është më e mira për lëkurën?

2. Udhëzime të thjeshta hap pas hapi për kujdesin e lëkurës gjatë natës

Zakonisht rutina e kujdesit të lëkurës gjatë natës për lëkurën do të bëhet në dy opsione: Hapat bazë dhe intensiv të kujdesit të lëkurës, në varësi të zgjedhjes së çdo personi.

Metoda 1: Procesi i kujdesit intensiv të lëkurës natën nga A në Z

Ky është një proces kujdesi mjaft metodik dhe i përpiktë. Megjithatë, ky proces do të na ndihmojë të optimizojmë kujdesin tonë për lëkurën. Konkretisht, hapat janë si më poshtë:

Hapi 1: Hiqni grimin (intensiv)

Ngjashëm me rutinën bazë të kujdesit të lëkurës gjatë natës, kujdesi intensiv i lëkurës nuk mund të anashkalohet. Nëse keni mendimin “kur duhet të hiqni grimin” atëherë krejtësisht e gabuar Ju lutem.

Heqja e grimit është një hap për të hequr agjentët e jashtëm duke përfshirë të gjithë grimin, papastërtitë, bakteret…

Përdorni një jastëk pambuku për të thithur pastruesin e grimit dhe fshijeni butësisht fytyrën tuaj. Shmangni fshirjen, fërkimin shumë të fortë, duke shkaktuar dëmtim të lëkurës. Është mirë të zgjidhni produkte për heqjen e grimit pa alkool që do të kenë pak efekt në lëkurën tuaj.

Hapi 2: Përdorni larjen e fytyrës (intensive)

Heqja e grimit funksionon vetëm për të pastruar pjesën e jashtme të lëkurës, ndërsa pastrimi i thellë i brendshëm është detyrë e “larjes së fytyrës”.

Nëse keni lëkurë të yndyrshme ose të kombinuar,zgjidhni një pastrues bëjnë shkumë për të pastruar lëkurën. Sa herë që lani fytyrën, vendosni pastrues në pëllëmbën tuaj dhe fërkojeni në shkumë, sepse:

 • Ato veprojnë si jone, të cilat do të tërheqin më efektivisht sebumin dhe papastërtitë në lëkurë.
 • Ndihmon në neutralizimin e alkalinitetit në pastrues. Gjithashtu redukton fërkimin mes duarve dhe fytyrës.

Nëse keni shpesh akne, zgjidhni një pastrues me përbërësit e duhur, i cili ndihmon në largimin e yndyrës dhe trajtimin efektiv të akneve.

Nëse NUK keni lëkurë të yndyrshme dhe të kombinuarju lutemi zgjidhni pastruesin e qumështit ose kremit pa shkumëshmangni heqjen e të gjithë shtresës së vajit, duke e bërë lëkurën të thatë.

Hapi 3: Përdorni Toner për të hidratuar lëkurën (intensiv)

Tonerët njihen gjithashtu si toner ose toner. Pas larjes së fytyrës, lëkura shpesh do të jetë e thatë, ndaj është e nevojshme të përdorni një tonik për të balancuar pH-në e lëkurës, duke e bërë lëkurën më të butë dhe më të lëmuar.

Hapi 4: Aplikoni një maskë për kujdesin e lëkurës (intensive)

Shkencërisht, ky quhet hapi i maskës. Femrat koreane shpesh e ruajnë këtë zakon. Sepse ato kanë efektin hidratues, plotësues të lëndëve ushqyese për kujdesin më të mirë të lëkurës. Ndihmon lëkurën të jetë më e shëndetshme dhe më rezistente ndaj sëmundjeve dhe faktorëve mjedisorë.

Hapi 5: Përdorni produkte speciale të trajtimit (intensive)

Ky hap është ajo që estetistët e quajnë Trajtime Spot. Pas aplikimit të maskës, përdorimi i produkteve speciale të trajtimit do të ketë efektin më të mirë. Për shembull, melasma, njollat, njollat ​​e moshës, plakja …

Në mënyrë të rreptë, këto produkte aktuale janë eksfoliantë kimikë. Ata janë krejtësisht të ndryshëm nga eksfoliantët fizikë që ne zakonisht bëjmë.

Serumi absolutisht nuk duhet humbur
Serumi absolutisht nuk duhet humbur

Hapi 6: Kombinoni produktet e esencës, serumit, ampulës (intensive)

Hapat bazë ose të avancuar të kujdesit të lëkurës gjatë natës nuk mund të anashkalohen. Tre frazat e mësipërme do të thotë:

 • Thelbi është serumi
 • Serumi është Thelbi
 • Ampula është esencë e koncentruar

Edhe pse emrat janë të ndryshëm, vetitë e 3 produkteve janë të njëjta, ndaj mjafton t’i quani “Serum”.

Nata është koha kur proceset e rigjenerimit dhe rikuperimit brenda trupit janë aktive, duke ndihmuar lëkurën të thithë në maksimum lëndët ushqyese. Prandaj, duhet të përfitoni nga nata për të përdorur produkte për kujdesin e lëkurës si serumi, i cili ndihmon në plotësimin e lëndëve ushqyese dhe ushqyerjen e lëkurës në mënyrë gjithëpërfshirëse.

Hapi 7: Përdorni locion në formë të lëngshme (intensive)

Gjithashtu i njohur si Locion ose Emulsion. Për shkak se ato kanë një formë të lëngshme, është më e lehtë të depërtojnë në lëkurë, duke ndihmuar në hidratimin, veçanërisht duke mbyllur lëndët ushqyese të serumit thellë nën lëkurë. Nëse e shihni lëkurën tuaj më të lëmuar, më të butë, kjo është për shkak të locionit!!!

Hapi 8: Përdorni krem ​​për sytë (intensiv)

Pas moshës 25 vjeçare, lëkura do të fillojë të shfaqë shenja plakjeje dhe më të dukshme në sy. Nëse nuk dëshironi që këmbët e sorrës të shfaqen në sytë tuaj, atëherë përdorni një krem ​​për sytë sa më shpejt të jetë e mundur.

Përdorni 1 gisht për të marrë një sasi të përshtatshme dhe aplikojeni butësisht në sy. Më pas masazhoni butësisht për thithjen më të mirë të lëndëve ushqyese në sy.

Hapi 9: Mbyllni lagështinë e lëkurës (intensive)

Zakonisht produktet që përdoren për të bllokuar lagështinë janë kremi i natës ose kremi për fytyrën. Ata kanë rolin e mbylljes së lëndëve ushqyese që janë aplikuar në hapat e mëparshëm. Nëse nuk përdorni një hidratues, shtresa e sipërme e lëndëve ushqyese do të avullojë shumë shpejt. Në këtë kohë, të gjitha përpjekjet për kujdesin e lëkurës po derdhen në det, djema.

Hapi 10: Aplikoni një maskë gjumi (intensive)

Ky hap njihet edhe si maskë gjumi. Siç e dini, koreanët, qofshin burra apo gra, i pëlqejnë maskat e gjumit, sepse ato hidratojnë shumë mirë, duke ndihmuar lëkurën të relaksohet dhe të pushojë. Besoni se mëngjesin tjetër do të jeni më energjikë.

Metoda 2 – Si të udhëzoni hapat bazë të kujdesit të lëkurës gjatë natës?

Për hapat bazë të kujdesit të lëkurës gjatë natës do të kryhen në 8 hapa si më poshtë:

Hapi 1 – Hiqni përbërjen (themelore)

Përdorni pastrues makijazhi ose heqës vaji për të hequr të gjithë grimin, papastërtitë … që ngjiten në pjesën e jashtme të lëkurës. Vini re se për lëkurën e ndjeshme, duhet të përdoret vetëm pastrues grimi.

Heqja e grimit është hapi i parë në një rutinë bazë të kujdesit të lëkurës gjatë natës
Heqja e grimit është hapi i parë në një rutinë bazë të kujdesit të lëkurës gjatë natës

Hapi 2 – Lani fytyrën (themelore)

Ndihmon në pastrimin e lëkurës thellë brenda, duke hequr tërësisht papastërtitë dhe yndyrën. Ju duhet të zgjidhni produkte të përshtatshme për llojin e lëkurës tuaj, me veti të buta, për të ndihmuar lëkurën tuaj të shmangë dëmtimet.

Hapi 3 – Eksfolimi (Bazë)

Për të hequr qelizat e vdekura dhe të plakura të lëkurës, ndihmoni lëkurën të bëhet më e bardhë, më e ndritshme, më e lëmuar. Por nëse duhet eksfoliuar vetëm 1-2 herë në javë, përdorimi do ta bëjë lëkurën të thatë, gjithmonë në gjendje acarimi, të prirur ndaj akneve, pigmentimit, njollave…

Hapi 4 – Toner (bazë)

Hidraton në mënyrë efektive, lëkura bëhet më e fortë dhe më e lëmuar. Megjithatë, ju duhet të zgjidhni tonerin e duhur për lëkurën tuaj.

Hapi 5 – Maska e fytyrës (bazë)

Këtë hap duhet ta bëni vetëm rreth 2-3 herë në javë, për të rimbushur lëndët ushqyese për lëkurën, për të ndihmuar në shtrëngimin e poreve.

Hapi 6 – Kujdesi për sytë (Bazë)

Kjo është zona e lëkurës që është shumë e ndjeshme dhe shfaq shenjat më të hershme të plakjes. Ju vetëm duhet të aplikoni një shtresë të hollë hidratues çdo ditë për të ndihmuar në ngadalësimin e plakjes së lëkurës nën sy. Ju mund të përdorni përbërës natyralë si mjaltë, vaj ulliri … ose përdorni vaj kokosi për të hequr rrudhat rreth syve në mënyrë efektive dhe të sigurt.

Hapi 7 – Përdorni produkte speciale (bazë).

Në varësi të problemit të lëkurës me të cilin po përballeni, ju do të zgjidhni produktin e duhur për veten tuaj. Megjithatë, kur zgjidhni produktet më të mira të trajtimit specifik, duhet të konsultoheni me një specialist.

Hapi 8 – Hidratoni natën (bazë)

Gjatë natës, lëkura dehidratohet lehtësisht, ndaj është shumë e rëndësishme të hidratoni lëkurën në këtë kohë. Ato do të kufizojnë procesin e formimit të rrudhave dhe do të parandalojnë plakjen.

Video e hapave të kujdesit të lëkurës natën nga Vlogger Tam Dang:

3. Çfarë duhet të keni parasysh kur kujdeseni për lëkurën e fytyrës gjatë natës?

 • Rekomandohet kryerja e një procesi të vazhdueshëm dhe të plotë të kujdesit të lëkurës çdo natë. Shi apo shkëlqim, të lodhur apo të shëndetshëm… absolutisht nuk duhet ta injorojmë këtë detyrë fisnike.
 • Ju duhet të zgjidhni produkte që janë të përshtatshme për lëkurën tuaj dhe përdorimin e synuar. Kjo ju ndihmon të kufizoni alergjitë kozmetike, të plotësoni lëndët ushqyese që mungojnë, të kujdeseni më mirë për lëkurën…
 • Pini 2 litra ujë/ditë. Mund ta vendosni në një shishe për ta bërë dozimin më të lehtë.
 • Hani shumë fruta dhe perime jeshile për të siguruar më shumë fibra, vitamina… shumë të mira për lëkurën.
 • Mos hani ushqime pikante, të nxehta dhe të yndyrshme.
 • Lani rregullisht batanijet, perdet, këllëfët e jastëkëve, çarçafët… Është më mirë t’i lani ato një herë në muaj.
 • Absolutisht mos e prekni fytyrën ose mos shfaqni në mënyrë arbitrare puçrrat në shtëpi. Për shkak se duart janë një vend që përmban shumë baktere, nëse nuk pastrohen me kujdes, do ta bëjë fytyrën më të prirur ndaj akneve dhe lëkura do të përkeqësohet.
 • Ju duhet të shkoni në shtrat para orës 23:00 dhe të zgjoheni herët për të marrë ajër të pastër.

4. Gabimet e zakonshme kur kujdeseni lëkurën, kujdesin e lëkurës në shtëpi

 • Përdorimi i produkteve me përbërës toksikë që ndikojnë negativisht në lëkurë si parabenet, silikonet, fenoksietanoli, sulfatet… Ata bllokojnë poret, shkaktojnë acarim të lëkurës dhe skuqje të kruajtjes.
 • NUK JANE Eksfoloni qelizat e vdekura të lëkurës. Çdo ditë, miliona qeliza të lëkurës vdesin, qeliza të reja lindin, duke i shtyrë qelizat e vdekura në shtresën më të jashtme të lëkurës. Nëse nuk eksfolioni rregullisht 1-2 herë në javë, është e lehtë të bëheni të ashpër, të shurdhër, të errët …
 • NUK JANE Përdorni krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj nga rrezet UV të përfshira në diell. Rrezet UV kanë aftësinë të depërtojnë në lëkurë, duke bërë që lëkura të ketë këmbë sorrë, rrudha, njolla të moshës…
 • NUK JANE Heqja e makeup-it është arsyeja kryesore pse kujdesi për lëkurën tuaj nuk do të funksionojë përgjithmonë, keni puçrra… Heqja e grimit është hapi i parë dhe më i rëndësishëm në rutinën e kujdesit të lëkurës në mbrëmje, duke ndihmuar në heqjen e të gjithë grimit, papastërtive, etj. jashtë lëkurës. Është premisa për hapat e ardhshëm në rutinën e kujdesit të lëkurës për të marrë rezultatet më të mira.
 • Prekja e fytyrës me duar është një zakon i keq i shumë njerëzve. Nëse e keni këtë zakon, atëherë hiqni dorë gradualisht, sepse duart janë një vend që përmban shumë baktere, duke shkaktuar acarim të lëkurës, puçrra fytyre, madje edhe infeksione, rritje të qelbit…
 • Flini gjumë JO mjaftueshëm duke bërë që aktivitetet e mirëmbajtjes dhe rigjenerimit brenda trupit të prishen. Gjithmonë do të jeni në gjendje të lodhur, rrathët e zinj poshtë syve, rrudhat… edhe nga aty shfaqen.

Ejani këtu ndoshta informacioni që Chaolua TV.vn Informacioni i dhënë i ka ndihmuar lexuesit të kuptojnë mjaft mirë hapat e kujdesit të lëkurës gjatë natës për lëkurën me akne. Shpresojmë që ky informacion të vihet në praktikë nga ju. Besoni se lëkura juaj do të bëhet e butë, e lëmuar, e mëndafshtë dhe e shëndetshme.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Từ A – Z] Các bước skincare ban đêm đơn giản #Cực #Chuẩn . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *