[TOP 8] Cách trị thâm mụn bằng nghệ tươi

Nëse në fytyrën tuaj gradualisht shfaqen njolla të errëta të lëna nga aknet dhe po përpiqeni të dini se si t’i trajtoni plotësisht. Mos u shqetësoni, provojeni si të trajtoni aknet me shafran të Indisë të freskët krejtësisht natyrale. Përmbajtja e mëposhtme do të ofrojë udhëzime të plota dhe të hollësishme se si ta bëni atë. Ju ftojmë ta ndiqni.

Trajtoni plagët pas akneve me shafran të Indisë të freskët
Trajtoni plagët pas akneve me shafran të Indisë të freskët

1. A është mirë të përdoret shafran i Indisë i freskët për të trajtuar aknet?

Përgjigja është KANE. Shafrani i Indisë i freskët njihet si një erëz e përdorur shumë në gatimet e përditshme për të krijuar shije dhe ngjyrë për tabaka me oriz. Përveç kësaj, shafrani i Indisë i freskët përdoret gjithashtu si një barishte medicinale veçanërisht e mirë për shëndetin e njeriut.

Me esencën që përmban sot shafrani i Indisë së freskët, ato aplikohen gjerësisht edhe në fushën e bukurisë, veçanërisht në trajtimin e njollave të errëta dhe plagëve në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Studimet kanë treguar se në shafran i Indisë ka një sasi të madhe të kurkumin Është një antioksidant i fuqishëm që sjell shumë përfitime për lëkurën si antibakterial, antiinflamator, duke kufizuar procesin e formimit të mbresë, errësim të lëkurës për të ndihmuar lëkurën të bëhet më e ndritshme dhe më e lëmuar.

Prandaj sot përdoret rëndom kurkuma i freskët dhe është i pranishëm në përbërjen e kozmetikës nga pastrues, xhel dushi, serume, kremra për aknet etj.

Ndoshta ju intereson: A largohen vetë shenjat e akneve?? Sa kohë duhet?

2. 8 mënyrat kryesore për të trajtuar aknet me shafran të Indisë të freskët në shtëpi

Aktualisht, ka shumë mënyra efektive për të trajtuar aknet nga shafrani i Indisë i freskët, këtu janë disa metoda që mund t’i referoheni dhe zbatoni:

2.1. Trajtoni plagët e errëta me shafran të Indisë dhe mjaltë të freskët

Mjalti është një nga përbërësit tërësisht natyralë me shije të ëmbël, i pasur me antioksidantë dhe përdoret në shumë fusha të jetës nga kulinaria, mjekësia deri te bukuria. Me lëndët ushqyese që gjenden në mjaltë kur kombinohen me shafran të Indisë të freskët për të formuar një formulë efektive për trajtimin e plagëve. Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Kurkuma e freskët lahet, qërohet dhe bëhet pure.
 • Hapi 2: Përzieni shafranin e Indisë së sapo bluar me 2 lugë gjelle mjaltë të pastër.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen e sapo përzier në lëkurën e plagosur dhe relaksohuni për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të pastër.

Gjithsej 10 si të trajtoni njollat ​​e zeza me marule #e thjeshte ne shtepi

2.2. Uji i freskët i shafranit të Indisë dhe orizit ndihmojnë në zbardhjen e lëkurës dhe trajtimin e njollave të errëta

Kur lajnë orizin, shumë njerëz shpesh e hedhin ujin e orizit pa e ditur se ka shumë përdorime për lëkurën. Uji i orizit përmban shumë vitamina B, C, E, … minerale dhe aminoacide që janë veçanërisht të mira për lëkurën për të ndihmuar në pastrimin e lëkurës, zbardhjen e lëkurës dhe parandalimin efektiv të plakjes. Përdorimi i ujit të orizit dhe shafranit të Indisë për të trajtuar aknet duhet të ndiqni këto hapa:

 • Hapi 1: Uji për të larë orizin vendoset në një tas të madh për rreth 15-20 minuta që lëndët ushqyese të vendosen.
 • Hapi 2: Derdhni ujin e pastër në sipërfaqe për të marrë lëngun poshtë.
 • Hapi 3: Kurkuma e freskët qërohet, lahet, bëhet pure dhe filtrohet për të nxjerrë lëngun.
 • Hapi 4: Përzieni lëngun e freskët të shafranit të Indisë dhe ujin e orizit dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në lëkurën e errët.
 • Hapi 5: Lërini lëndët ushqyese të depërtojnë në lëkurë për rreth 15-20 minuta, më pas shpëlajini me ujë.
Shafran i Indisë i freskët i kombinuar me ujë orizi
Shafran i Indisë i freskët i kombinuar me ujë orizi

2.3. Si të trajtoni aknet me shafran të Indisë dhe kos të freskët

Kosi pa sheqer është një përbërës i shkëlqyer që është i pranishëm në shumë metoda të bukurisë shtëpiake të femrave. Kur kombinohet me shafran të Indisë, ai formon një recetë për trajtimin efektiv të akneve që jo të gjithë e dinë. Për të vazhduar, mund të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Kurkuma e freskët qërohet, lahet dhe më pas bëhet pure.
 • Hapi 2: Përdorni një leckë të pastër ose sitë për të marrë lëngun.
 • Hapi 3: Përzieni lëngun e shafranit të Indisë me kos pa sheqer.
 • Hapi 4: Aplikojeni përzierjen e sapo përzier në lëkurën e errët të kombinuar me masazh të butë për rreth 15 minuta.
 • Hapi 5: Më pas lajeni fytyrën me ujë.

2.4. Aplikoni një maskë për fytyrën me shafran të Indisë dhe limon të freskët

Të fillosh Trajtoni njollat ​​e zeza të lëna nga aknet me limon dhe shafrani i Indisë i freskët duhet të kryejë hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Shafrani i Indisë i freskët qërohet, lahet dhe bëhet pure, më pas lëngu filtrohet.
 • Hapi 2: Përzieni lëngun e shafranit të Indisë, lëngun e limonit dhe pak ujë të ngrohtë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurën e errësuar, masazhojeni butësisht.
 • Hapi 4: Lëreni në fytyrë për rreth 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

2.5. Shafrani i Indisë i freskët dhe e verdha e vezës trajtojnë njollat ​​e errëta dhe aknet

E verdha e vezës përmban shumë proteina që hidratojnë lëkurën e thatë, heqin qelizat e vdekura të lëkurës dhe stimulojnë rigjenerimin e lëkurës. Prandaj, kur përdorni të verdhën e vezës me shafran të Indisë të freskët, është shumë efektive për të trajtuar lëkurën e errët të shkaktuar nga aknet. Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Shafran i Indisë i freskët i qëruar, i larë dhe më pas i bërë pure.
 • Hapi 2: Përzieni shafranin e Indisë me të verdhën e vezës për të formuar një pastë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në lëkurën e errët dhe shtrihuni për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

2.6. Aplikoni një maskë për të trajtuar aknet dhe mavijosjet nga shafrani i Indisë i freskët

Përveç kryerjes si të trajtoni aknet pas shtrydhjes Me shafranin e Indisë të freskët të kombinuar me përbërës të tjerë natyralë për të trajtuar aknet, përdorimi i drejtpërdrejtë i shafranit të Indisë së Indisë është gjithashtu një metodë e lehtë dhe shumë efektive. Hapat për të ndërmarrë si të trajtoni aknet me shafran të Indisë të freskët kaq e thjeshte sa kjo:

 • Hapi 1: Shafrani i Indisë i freskët qërohet, lahet, më pas bëhet pure dhe nxirret lëngu.
 • Hapi 2: Përdorni një copë pambuku të njomur me lëng shafran i Indisë dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në lëkurën e errët.
 • Hapi 3: Mbajeni fytyrën për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Më pas lajeni fytyrën me ujë.

E vërteta për trajtimin e akneve nga shafrani i Indisë i freskët

2.7. Si të trajtoni aknet me shafran të Indisë dhe mjaltë

Pluhuri i shafranit të Indisë dhe mjalti konsiderohen si një ilaç në bukuri, mbështetje për të përmirësuar gjendjen e lëkurës, për të kapërcyer errësimin dhe plakjen e lëkurës. Në veçanti, mjalti dhe shafrani i Indisë mund të bëjnë një recetë shumë efektive për trajtimin e akneve nëse ndiqni udhëzimet e Chaolua TV me hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Përgatitni 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë dhe 2 lugë çaji mjaltë të papërpunuar.
 • Hapi 2: Përziejini përbërësit për të bërë një pastë të butë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurën e errët, relaksohuni për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Lajeni fytyrën me ujë.

2.8. Trajtoni aknet duke ngrënë dhe pirë

2.8.1. Pini niseshte të shafranit të Indisë çdo ditë

Nëse nuk keni kohë për të bërë trajtimin e akneve me shafran të Indisë, mënyra më e shpejtë është të pini niseshte të shafranit të Indisë që është edhe e mirë për tretjen, por edhe ka një efekt errësues efektiv.

Përdorni 1-2 lugë çaji pluhur shafran i Indisë të përzier me 300 ml ujë të ngrohtë për të pirë çdo mëngjes. Kur pini, është mirë që ta pini rreth 30 minuta para se të hani.

2.8.2. Përgatitni enët e përditshme

Shtimi i shafranit të Indisë në menunë e përditshme përmes pjatave është gjithashtu një mënyrë shumë e mirë për të trajtuar aknet. Duhet të ndryshohen rregullisht pjatat si peshku i zier me shafran i Indisë, viçi i skuqur me perime dhe shafran i Indisë, ngjala e skuqur me shafran i Indisë, bretkosa e skuqur me shafran të Indisë, …

Përpunimi i shafranit të Indisë të freskët në gatimet e përditshme
Përpunimi i shafranit të Indisë të freskët në gatimet e përditshme

3. A mund të përdoret pluhuri i shafranit të Indisë për të trajtuar aknet?

Përgjigja është KANE. Sepse në fakt, si shafrani i Indisë i freskët ashtu edhe pluhuri i shafranit të Indisë ndihmojnë në trajtimin efektiv të akneve. Megjithatë, nëse keni kohë, duhet të përdorni shafranin e Indisë së grimcuar dhe më pas ta aplikoni direkt në lëkurën e prirur ndaj akneve, kjo ndihmon që thelbi nga shafrani i Indisë të përthithet lehtësisht për të trajtuar në mënyrë efektive njollat ​​e errëta.

Pluhuri i shafranit të Indisë aktualisht në treg nuk është shumë i vështirë për t’u gjetur, por falsifikimet dhe papastërtitë janë gjithashtu të shumta. Për të dalluar pluhurin e pastër të shafranit, mund të mbështeteni në ngjyrën e pluhurit, pluhuri i pastër i shafranit të Indisë ka një ngjyrë të verdhë të errët dhe pluhuri i përzier i shafranit të Indisë është zakonisht i verdhë më i lehtë.

4. Shënime kur trajtoni njollat ​​e errëta nga shafrani i Indisë që duhet të dini

Trajtimi i akneve me shafran të Indisë të freskët varet nga metoda, vendndodhja dhe natyra e akneve, koha e trajtimit do të jetë e ndryshme. Zakonisht duhen rreth 1-2 javë që mavijosjet e sapoformuara të zhduken, por njollat ​​e errëta që kanë ekzistuar për një kohë të gjatë kërkojnë gjithmonë më shumë kohë.

Përveç kësaj, në procesin e përdorimit të shafranit të Indisë, është e nevojshme të vihen re disa nga çështjet e mëposhtme në mënyrë që lëkura të shërohet shpejt dhe të arrijë efektin e dëshiruar.

 • Shmangni aplikimin e drejtpërdrejtë ose aplikimin e maskave me shafran të Indisë në plagët e hapura pasi ato mund të shkaktojnë dëme më serioze.
 • Për ata me lëkurë të ndjeshme ose irritim nga përbërësit në shafran të Indisë absolutisht mos e përdorni.
 • Përdorni shafran të Indisë të freskët për të trajtuar aknet me një frekuencë të përshtatshme rreth 2-3 javë / herë.
 • Pasi të keni aplikuar shafranin e Indisë së freskët në lëkurën e errësuar, duhet mbrojtur me kujdes kur dilni, duke minimizuar ekspozimin e fytyrës ndaj rrezeve të diellit direkte dhe papastërtive. Përdorni rregullisht krem ​​kundër diellit për të mbrojtur sa më mirë lëkurën tuaj.
 • Në procesin e përdorimit të shafranit të Indisë, në lëkurë shfaqen shenja të tilla si kruajtje, ënjtje, skuqje, .. duhet të ndërpritet menjëherë përdorimi.

5. Kurimi i njollave të errëta me shafran të Indisë dhe pyetje të ngjashme

5.1. Sa kohë duhet për të trajtuar aknet me shafran të Indisë?

Përveç të mësuarit për si të trajtoni aknet me shafran të Indisë të freskët Ju gjithashtu e dini se për përbërësit natyralë, efekti nuk është aq i shpejtë sa trajtimet e teknologjisë së lartë të akneve. Edhe për shafranin e Indisë, koha e aplikimit është të paktën 1-3 muaj për të parë një efekt të dukshëm përmirësimi. Megjithatë, kjo kohë varet nga gjendja e personit, këmbëngulja si dhe vendndodhja e secilit person.

Madje ka njerëz me mavijosje të lehta pas 3-4 javësh të përdorimit të shafranit të Indisë mund të shohin se mavijosjet zhduken. Por për ata që janë të rëndë, do të duhen rreth 3 muaj këmbëngulje për të marrë rezultatet e dëshiruara.

5.2. Trajtimi me shafran të Indisë e kap diellin?

Shafrani i Indisë është një ushqim jashtëzakonisht i mirë për trajtimin e akneve për lëkurën, por ky është ende një shqetësim i shumë njerëzve. Përgjigja është KANE. Esenca në shafran të Indisë ka një efekt zbardhues, veçanërisht rrëshira e shafranit të Indisë. Ata kanë aftësinë të heqin lëkurën e ashpër për ta zëvendësuar me një lëkurë të re, të lëmuar, por ky është faktori që kap diellin. Duke përdorur një maskë për të trajtuar aknet, lëkura është shumë e ndjeshme, e djegur nga dielli.

Për mbrojtje, mbulojeni dhe aplikoni krem ​​kundër diellit përpara se të dilni jashtë, kjo është e nevojshme për të shmangur acarimin e lëkurës, mundësia e djegies nga dielli do të reduktohet.

5.2. Përdorni shafranin e Indisë për të trajtuar të verdhën e lëkurës së errët?

Përgjigja është NUK JANE. Shumë njerëz mendojnë se aplikimi i shafranit të Indisë për të errësuar lëkurën e bën lëkurën të verdhë për një kohë të gjatë dhe nuk mund të lahet, por ky është supozimi i gabuar. Kur aplikoni një maskë me shafran të Indisë ose pluhur shafran i Indisë, nuk do të shkaktojë zverdhje të lëkurës nëse dini ta pastroni siç duhet.

Thjesht duhet ta lani me ujë të ngrohtë ose me përbërës si vaj kokosi, vaj ulliri ose qumësht të freskët, ngjyra e verdhë e shafranit të Indisë në lëkurë do të zhduket për pak sekonda. Është shumë e lehtë, apo jo?

Përmbajtja e artikullit të mësipërm ka ndarë mënyra të thjeshta dhe efektive për të trajtuar aknet me shafran të Indisë të freskët që mund të bëhen në shtëpi. Shpresoj se do të keni sukses me recetat e mësipërme.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [TOP 8] Cách trị thâm mụn bằng nghệ tươi . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *