TOP #8 Cách đắp mặt nạ trà xanh đúng cách

Si të aplikoni maskën e çajit jeshil nuk është i huaj për ata që i duan metodat natyrore të bukurisë. Pra, cila është mënyra më efektive për të përzier pluhurin e çajit jeshil me maskën e fytyrës? Bashkohuni me Chaolua TV për të mësuar TOP 8 recetat e bukurisë dhe zbardhjes së lëkurës me çaj jeshil në detaje nga A – Z.

Çaji jeshil është një përbërës efektiv bukurie me një kosto shumë të ulët
Çaji jeshil është një përbërës efektiv bukurie me një kosto shumë të ulët

1. Cili është përdorimi i maskës së çajit jeshil?

Pluhuri i çajit jeshil përmban shumë lëndë ushqyese dhe vitamina, kështu që kur e përdorni për të bërë një maskë, do të merrni shumë përfitime të papritura. Nëse po pyesni veten Cilat janë përfitimet e maskave të çajit jeshil? më pas zbulojeni më poshtë:

 • Parandalimi i kancerit të lëkurësPluhuri i çajit jeshil përmban polifenole dhe 6 lloje të ndryshme katekinash. Këto janë komponime me efekte antioksiduese që ndihmojnë në parandalimin efektiv të kancerit të lëkurës.
 • Parandalon plakjen e parakohshme: Falë antioksidantëve, maskat e çajit jeshil ndihmojnë gjithashtu në luftimin e shenjave të plakjes dhe e bëjnë lëkurën më të shndritshme.
 • Redukton skuqjen dhe acariminÇaji jeshil ka veti anti-inflamatore, kështu që do të ndihmojë në reduktimin e skuqjes, ënjtjes ose acarimit të lëkurës në mënyrë jashtëzakonisht efektive.
 • Maska e çajit jeshil ndihmon në trajtimin e shpejtë të akneve: Falë vetive të mira antioksidante, anti-inflamatore dhe antibakteriale, maskat e çajit jeshil janë gjithashtu shumë efektive në trajtimin e akneve dhe lëkurës së yndyrshme.
 • Ndihmon në hidratimin e lëkurës: Përmbajtja e vitaminës E dhe vitaminave të tjera në çajin jeshil është jashtëzakonisht e bollshme. Si rezultat, kur aplikoni pluhur çaji jeshil në fytyrë, lëkura do të ushqehet dhe hidratohet më mirë.

2. Si të aplikoni siç duhet një maskë çaji jeshil në shtëpi

Pluhuri i çajit jeshil është shumë beninj dhe i sigurt për t’u përdorur si maskë. Ky është gjithashtu një përbërës që mund të kombinohet me shumë përbërës të tjerë për të bërë maska ​​​​për fytyrën. Mund të vareni nga qëllimi dhe lloji i lëkurës tuaj për të zgjedhur formulën më të përshtatshme të maskës së çajit jeshil.

2.1. Si të bëni pluhur çaji jeshil për fytyrën me ujë

Kjo është mënyra më e thjeshtë dhe më e lehtë për ta bërë këtë, por mund të ndihmojë lëkurën të parandalojë aknet në mënyrë efektive, të zvogëlojë njollat ​​e errëta, melasmën dhe ta bëjë lëkurën më të lëmuar dhe më të shndritshme. Si të bëni një maskë të thjeshtë në shtëpi me pluhur çaji jeshil si më poshtë:

 • Hapi 1: Hidheni pluhurin e çajit jeshil në një filxhan të pastër, shtoni ujë pikë-pikë dhe përzieni derisa të përftoni një përzierje pak të trashë dhe të trashë.
 • Hapi 2: Lani fytyrën me pastrues dhe pastroni qelizat e vdekura të lëkurës për të hapur poret.
 • Hapi 3: Aplikoni një përzierje çaji jeshil në fytyrë, masazhojeni butësisht fytyrën që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë dhe në lëkurë.
 • Hapi 4: Lëreni maskën në lëkurë për rreth 15-20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

2.2. Receta e maskës së çajit jeshil me avokado

Avokadot janë të mbushura me lëndë ushqyese, antioksidantë, vitamina B dhe acide yndyrore të pangopura. Prandaj, kur kombinoni çajin jeshil me avokado, do t’ju ndihmojë të keni një lëkurë më të bardhë, më të freskët dhe më të lëmuar.

Materialet e përgatitjes:

 • ½ avokado e pjekur
 • 2 lugë çaji pluhur çaji jeshil

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Avokado e pjekur qërohet, më pas pritet në copa të vogla dhe bëhet pure. Përzieni pluhurin e çajit jeshil dhe gjalpin derisa të jetë e qetë.
 • Hapi 2: Pastroni plotësisht lëkurën dhe më pas aplikoni një shtresë të hollë të maskës në lëkurë.
 • Hapi 3: Mbajeni maskën në lëkurë për rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni tërësisht me ujë të ftohtë.

[CHI TIẾT] Cilat janë përfitimet e aplikimit të maskës me avokado??

Efekti i bukurisë i çajit jeshil është më i mirë falë jogurtit
Efekti i bukurisë i çajit jeshil është më i mirë falë jogurtit

2.3. Si të bëni një maskë me çaj jeshil me kos pa sheqer

Kosi pa sheqer ka shumë përfitime për lëkurën. Kombinimi i kosit pa sheqer me pluhurin e çajit jeshil do ta bëjë lëkurën të butë, të bardhë dhe rinore.

Materialet e përgatitjes:

 • 3 lugë çaji pluhur çaji jeshil
 • 3 lugë kos pa sheqer

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përzieni pluhurin e çajit jeshil dhe jogurtin pa sheqer për të formuar një pastë.
 • Hapi 2: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 3: Aplikoni një përzierje të çajit jeshil dhe jogurtit në fytyrën tuaj, më pas shtrihuni dhe relaksohuni për 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

2.4. Kombinoni banane dhe çaj jeshil për të zbardhur fytyrën tuaj

Bananet janë të pasura me kalium dhe vitaminë B, ndaj ka një efekt shumë të mirë hidratues dhe ushqyes në lëkurë. Kombinimi i pluhurit të çajit jeshil dhe bananes për të bërë një maskë për fytyrën do të ndihmojë ushqejnë lëkurën më e butë dhe më e fortë.

Materialet e përgatitjes:

 • 1 banane e pjekur
 • 2 lugë çaji pluhur çaji jeshil

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Banania e qëruar, e prerë në copa të vogla dhe e grimcuar, më pas shtohet pluhuri i çajit jeshil dhe përzihet mirë për të marrë një pastë të butë.
 • Hapi 2: Lani fytyrën tërësisht dhe aplikojeni përzierjen e maskës në lëkurën tuaj.
 • Hapi 3: Masazhojeni butësisht për rreth 2 minuta në mënyrë që lëndët ushqyese në maskë të përthithen në lëkurë.
 • Hapi 4: Shtrihuni dhe relaksohuni për 15 minuta të tjera, më pas lajeni lëkurën me ujë të ftohtë.

Artikuj të ngjashëm: A është mirë të aplikoni një maskë me qumësht gjiri??

2.5. Aplikoni maskën e çajit jeshil me mjaltë për të trajtuar aknet

Mjalti ka veti shumë të mira anti-inflamatore dhe antibakteriale. Prandaj, kjo formulë do të jetë e përshtatshme për ata që vuajnë nga lëkura e prirur ndaj akneve. Ju lutem referojuniPërzieni pluhurin e çajit jeshil për trajtimin e akneve më poshtë.

Materialet e përgatitjes:

 • 3 lugë çaji pluhur çaji jeshil
 • 3 lugë mjaltë të papërpunuar

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përzieni pluhurin e çajit jeshil me mjaltë për të formuar një pastë të lëmuar.
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën me pastrues të fytyrës.
 • Hapi 3: Aplikoni një shtresë të hollë të maskës në lëkurë dhe masazhoni butësisht fytyrën.
 • Hapi 4: Relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas lajeni lëkurën me ujë të pastër.

2.6. Si të aplikoni maskën me çaj jeshil Matcha dhe pelte mbretërore

Në pelte mbretërore, ka 20 lloje të aminoacideve të të njëjtit lloj vitaminë dhe antioksidantë. Në këtë mënyrë mbron më mirë lëkurën nga efektet e dëmshme të diellit, largon pigmentin e Melaninës dhe ndihmon në mënyrë efektive në zbehjen e melasmës dhe njollave.

Materialet e përgatitjes:

 • 2 lugë çaji pluhur matcha
 • 1,5 lugë qumësht të freskët pa sheqer
 • 1 kapsulë pelte mbretërore

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Shtoni të gjithë përbërësit dhe përziejini derisa të jenë homogjene.
 • Hapi 2: Pastroni mirë lëkurën, më pas aplikojeni përzierjen në të gjithë fytyrën, prisni rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë.
Kombinoni aloe vera, çaj jeshil për ta bërë lëkurën tuaj të bardhë dhe të ndritshme
Kombinoni aloe vera, çaj jeshil për ta bërë lëkurën tuaj të bardhë dhe të ndritshme

2.7. Si të bëni një maskë me çaj jeshil dhe aloe vera

Kjo formulë ndihmon për t’ju dhënë një lëkurë të lëmuar, të bardhë dhe rozë dhe shëron shpejt shenjat e akneve. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Merrni një gjethe të pastër aloe vera, hiqni lëkurën dhe merrni vetëm xhelin. Më pas, bëni pure aloe vera dhe e përzieni me 2 lugë çaji jeshil pluhur. Ju gjithashtu mund të shtoni 2 kapsula vitaminë E për të rritur efektivitetin e maskës.
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen e maskës në lëkurë. Mbajeni maskën në lëkurë për rreth 20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

#6 Si të bëni një maskë me aloe vera si për një kohë të gjatë dhe kurseni

2.8. Maskë me pluhur çaji jeshil dhe të bardhë veze

Kombinimi i pluhurit të çajit jeshil dhe maskës së bardhë të vezës do të ndihmojë në shtrëngimin e poreve, heqjen e pikave të zeza në mënyrë efektive dhe zbardhjen e lëkurës. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Përzieni 2 lugë çaji pluhur çaji jeshil me 2 lugë çaji pluhur bathë jeshile dhe 1 të bardhë veze, më pas përzieni mirë derisa masa të trashet.
 • Hapi 2: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Më pas aplikoni një shtresë të përzierjes së maskës në lëkurë.
 • Hapi 3: Mbajeni maskën në lëkurë për rreth 20 minuta dhe më pas shpëlajeni lëkurën me ujë të ftohtë.

3. Si të aplikoni maskën e çajit jeshil sipas çdo lloji të lëkurës dhe mënyrës së duhur

3.1. Për lëkurë të thatë

Për ata me lëkurë të thatë dhe të dehidratuar, hidratimi i lëkurës është i domosdoshëm dhe një maskë me çaj jeshil do të jetë një zgjedhje e shkëlqyer për ata me lëkurë të thatë. Përveç hidratimit, maskat e çajit jeshil ndihmojnë gjithashtu në ushqimin e lëkurës nga thellësia.

Ju mund të kombinoni pluhurin e çajit jeshil me qumësht të freskët pa sheqer dhe vaj kokosi për të rritur efektivitetin e nivelimit dhe hidratimit të lëkurës. Duhet të bëhet 2-3 herë në javë për të parë rezultate të dukshme.

3.2. Për lëkurë të ndjeshme

Normalisht, koha ideale e fytyrës për llojet e fytyrës është 15-20 minuta. Megjithatë, për lëkurën e ndjeshme, duhet të shkurtohet në 5 minuta dhe në të njëjtën kohë të rritet numri i maskave të aplikuara një herë në ditë.

Sepse kjo metodë është vetëm për ata që kanë lëkurë të ndjeshme dhe të irrituar. Ky është lloji i lëkurës që reagon lehtësisht ndaj çdo agjenti, duke përfshirë përbërësit aktivë antibakterialë që vrasin aknet.

Koha e shkurtër e ngritjes së fytyrës ndihmon lëkurën të mos jetë alergjike, por përbërësit aktivë që vrasin aknet dhe stimulojnë prodhimin e kolagjenit nga çaji jeshil janë përthithur në qelizat e lëkurës, duke sjellë efekte jashtëzakonisht të mira në lëkurën tuaj.

3.3. Për lëkurë të yndyrshme

Çaji jeshil është një përbërës i përdorur zakonisht për përpunim në produkte posaçërisht për lëkurë të yndyrshme, sepse çaji jeshil ka një efekt kontrollues të vajit dhe heqjes së sebumit.

Disa maska ​​shtëpiake me çaj jeshil si: Receta e çajit jeshil dhe qumështi i freskët, sago jeshile dhe jogurti… Ndihmon në shtrëngimin e poreve, zbardhjen dhe lëmimin e lëkurës.

3.4. Për lëkurën me akne

Çaji jeshil jo vetëm që kontrollon në mënyrë efektive fibrat e sebumit, por ato gjithashtu kanë veti antibakteriale dhe anti-inflamatore që janë jashtëzakonisht të përshtatshme për trajtimin e akneve. Përveç kësaj, ju mund të kombinoni çajin jeshil dhe mjaltin për të masazhuar butësisht në lëkurën e prirur ndaj akneve për të ndihmuar në uljen e ndjeshme të akneve pas 2 muajsh përdorim.

4. Shënime kur përdorni maskën e çajit jeshil

Për të bërë maskën më efektive të çajit jeshil në shtëpi, duhet të keni parasysh disa gjëra:

 • Mos e aplikoni shumë maskën me pluhur çaji jeshil, duhet ta përdorni vetëm 2-3 herë në javë, 15-20 minuta çdo herë mjaftojnë.
 • Duhet të lani fytyrën me ujë të ngrohtë përpara se të aplikoni maskën për përthithje më të mirë të lëndëve ushqyese.
 • Rekomandohet të aplikoni një maskë me çaj jeshil gjatë natës para se të shkoni në shtrat në mënyrë që lëkura të mos ndikohet nga faktorë të dëmshëm mjedisor.
 • Duhet të zgjedhë të blejë pluhur të garantuar të çajit jeshil në adresa me reputacion.
 • Kur aplikoni një maskë, nëse keni skuqje ose kruajtje, acarim të lëkurës, duhet të ndaloni menjëherë metodën e aplikimit të çajit jeshil pluhur.

Lëreni Ha Linh të bëjë bukurinë nga çaji jeshil në shtëpi

5. A duhet të mbaj maskë me çaj jeshil nëse kam puçrra?

Përgjigja është KANE. Pluhuri i çajit jeshil përmban shumë substanca që kanë veti shumë të mira anti-inflamatore dhe antibakteriale. Prandaj, nëse lëkura është e prirur ndaj akneve, aplikimi i një maske me çaj jeshil do të jetë shumë i mirë.

6. A duhet të bëni një maskë çaji jeshil? në dispozicion per frigoriferin?

Përgjigja është NUK JANE. Përveç të mësuarit si të aplikoni maskën e çajit jeshil, nëse kjo maskë përgatitet dhe lihet për një kohë të gjatë në temperaturën e ambientit, do të bëjë që vitaminat dhe lëndët ushqyese të oksidohen, të infektohen, madje edhe të rrezikshëm për lëkurën. Prandaj, bëni vetëm një maskë me çaj jeshil dhe përdorni atë gjatë ditës, shmangni mbajtjen e saj për një kohë të gjatë ose ruajtjen e saj në frigorifer.

7. Sa herë në javë duhet të aplikoj një maskë pluhur çaji jeshil?

Siç u përmend më lart, të gjithë ndoshta janë shumë të vetëdijshëm për përfitimet e maskave të çajit jeshil, por sa më shumë të aplikoni, aq më mirë. Lëkura gjithashtu ka nevojë për kohë për të pushuar. Nëse aplikojmë maska ​​rregullisht, lëkura jonë do të jetë e “ngrënit e tepërt”.

Kjo e bën lëkurën të paaftë të përthithë të gjithë lëndët ushqyese që janë të dëmshme dhe joproduktive. Përveç kësaj, maskimi i tepërt bën që lëkura të hollohet dhe të humbasë barrierën e saj natyrore mbrojtëse.

Shoku Përdoreni vetëm 2-3 herë në javë, nuk duhet të përdoret shumë dhe të mos aplikohet shumë pak. Përveç kësaj, ju gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje gjendjes së lëkurës tuaj dhe duhet të rregulloni frekuencën në përputhje me rrethanat.

8. A duhet të përdor një maskë çaji jeshil në mëngjes?

Përgjigja është NUK JANE. Sipas ekspertëve të bukurisë, koha më e mirë për të aplikuar maskën është natën, rreth 2 orë para se të shkoni në shtrat. Kjo është koha kur lëkura mund të pushojë pas një dite të gjatë dhe gjithashtu të shmangë ndikimin e faktorëve të këqij nga mjedisi i jashtëm si tymi, pluhuri, rrezet e diellit…

9. Mbajtja e një maske me çaj jeshil do të kap diellin?

Përgjigja është NUK JANE. Çaji jeshil ka një aftësi të fortë antioksiduese, ndaj një maskë me çaj jeshil do të jetë zgjedhja perfekte për ju në një ditë të nxehtë vere.

Sillni në mënyrë efektive lëkurën e bardhë, të shndritshme dhe me shkëlqim, duke rritur aftësinë për të mbrojtur lëkurën nga agjentët mjedisorë. Prandaj, mund të jeni të sigurt për të aplikuar një maskë me çaj jeshil pa u shqetësuar se do të kapeni në diell duke shkaktuar errësim të lëkurës tuaj!

Më sipër janë disa mënyra shumë të thjeshta dhe efektive për të aplikuar maskat e çajit jeshil pikërisht në shtëpi, të cilat duam t’i ndajmë me ju. Shpresojmë, përmes këtij artikulli, do të keni një mënyrë më efektive për t’u kujdesur për lëkurën tuaj.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết TOP #8 Cách đắp mặt nạ trà xanh đúng cách . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  [Q&A] Không nặn mụn mủ có tự hết

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *