[TOP 7] Cách xông mặt bằng lá tía tô trị nám, trị mụn #Nhanh chóng

Si ta avulloni fytyrën me gjethe perilla Shumë e thjeshtë, e lehtë për t’u bërë për të ndihmuar në zbukurimin e lëkurës në shtëpi. Kjo është një metodë bukurie që shumë femra e kanë përdorur këtë metodë dhe ka sjellë rezultate të shkëlqyera. Ndiqni artikullin për të ditur se si të zieni ujin me gjethe perilla nga A – Z në këtë artikull.

Perilla është një ushqim i njohur i përditshëm
Perilla është një ushqim i njohur i përditshëm

1. Cili është efekti i avullimit të fytyrës me gjethe perilla?

 • Mbështetje për ndriçimin e lëkurës: Poret do të zgjerohen, nga të cilat papastërtitë dhe qelizat e vdekura do të shtyhen jashtë, duke e bërë lëkurën më të shndritshme dhe më të lëmuar.
 • Shtrëngoni poret: Për ata me pore të gjera, avulli i fytyrës do të ndihmojë në shtrëngimin e poreve.
 • Redukton dukshëm aknet: Gjethet e perilës kanë shumë përbërës antibakterialë dhe antiinflamatorë. Prandaj, gjatë procesit të avullimit të fytyrës, këto substanca do të ndihmojnë në shkatërrimin e baktereve që shkaktojnë aknet. Nga atje, ai ndihmon në trajtimin e akneve dhe parandalimin e akneve në mënyrë efektive.
 • Rezolucioni shumë i mirëKur e avulloni fytyrën me gjethe perilla, vajrat esencialë në gjethet e perilës ju ndihmojnë gjithashtu të relaksoheni shumë mirë.
 • Reduktoni stresin dhe lodhjen: Gjethet e perilës kanë një aromë shumë të këndshme, duke ndihmuar në relaksimin, lehtësimin e presionit dhe stresit.

Lexoni artikullin në detaje: Cili është efekti i avullimit të fytyrës??

2. TOP 7 mënyrat për të avulluar fytyrën me gjethe perilla për të trajtuar aknet, lëkurë të bukur

Për të nxjerrë në pah efektet më të mira për bukurinë, gratë mund të kombinojnë gjethet e perilla me shumë përbërës të tjerë për të avulluar fytyrën e tyre. Le Chaolua TV ju zbulon recetat e mëposhtme #7 të mrekullueshme të bukurisë me perilla.

2.1. Si të gatuajmë gjethet e perilës për avullimin e fytyrës

Kjo është metoda më themelore dhe më e thjeshtë e avullimit të fytyrës që çdokush mund të bëjë në shtëpi.

Materialet e përgatitjes:

 • 1 grusht gjethe të freskëta perilla
 • mjete për avull
 • peshqir

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Perilla mbledh gjethet e dëmtuara, më pas lahet dhe vendoset në një tenxhere me 500 ml ujë të valuar. Kur uji të vlojë, vazhdoni të gatuani në zjarr të ulët për 5 minuta të tjera në mënyrë që perilla të lëshojë vajin esencial.
 • Hapi 2: Pastrojeni fytyrën tërësisht dhe prisni që uji të ftohet.
 • Hapi 3: Mbuloni kokën me një peshqir dhe ziejini me ujë me gjethe perilla për 15 minuta.
 • Hapi 4: Lëreni fytyrën të pushojë për rreth 15 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

2.2. Si ta avulloni fytyrën me gjethe perilla dhe bar limoni

Limoni përmban shumë vajra esencialë që kanë një efekt shumë të mirë në bukurinë e lëkurës dhe trajtimin e akneve. Kombinimi i gjetheve të perilës dhe barit të limonit për të avulluar fytyrën tuaj do t’ju ndihmojë të keni lëkurë më të bardhë dhe më të lëmuar.

Materialet e përgatitjes:

 • 1 grusht gjethe të freskëta perilla
 • 5 degë limoni të freskët
 • ½ lugë çaji kripë e bardhë

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Gjethet e perilës hiqni gjethet e thella dhe të rrudhura, hiqni shtresën e jashtme të barit të limonit dhe më pas lani të dy përbërësit. Më pas, prisni bazën e barit të limonit, më pas copëtoni ose prisni hollë.
 • Hapi 2: Vendosni gjethet e perilës dhe limonin në një tenxhere me pak ujë dhe lërini të ziejnë. Hidhni pak kripë, lëreni të ziejë dhe vazhdoni të gatuani edhe për 5 minuta, më pas fikeni zjarrin.
 • Hapi 3: Lajeni fytyrën përpara se të avulloni.
 • Hapi 4: Mbuloni kokën me një peshqir dhe ziejini me avull për 15 minuta.
 • Hapi 5: Pas avullimit të fytyrës, lëreni lëkurën të pushojë dhe poret të mbyllen gradualisht. Më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

2.3. Si ta avulloni fytyrën me gjethe perilla dhe bar limoni

Avullimi i fytyrës me gjethe perilla nuk është i mirë për lëkurën e fytyrës, por edhe këta janë përbërës që kanë parfum E këndshme dhe e pasur me vajra esencialë.

Materialet e përgatitjes:

 • 1 grusht gjethe të freskëta perilla
 • 3 degë limoni
 • 1 lugë çaji kripë deti
 • 1/2 limon

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Gjethet e perilës, limonit lahen dhe futen në tenxhere dhe zihen me ujë derisa të vlojnë. Më pas, shtoni pak kripë, ulni zjarrin dhe vazhdoni të gatuani edhe për 5 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin.
 • Hapi 2: Hidhni ujë në tenxhere që të ftohet, më pas shtrydhni më shumë limon në të. mund ta prisni edhe limonin në feta dhe ta gatuani me bar limoni nga e para.
 • Hapi 3: Lajeni fytyrën përpara se të avulloni.
 • Hapi 4: Mbuloni kokën me një peshqir dhe ziejini me avull për 15 minuta.
 • Hapi 5: Pas avullimit të fytyrës, lëreni lëkurën të pushojë dhe poret të mbyllen gradualisht. Më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.
Përdorime të papritura bukurie të perilës, pelinit
Përdorime të papritura bukurie të perilës, pelinit

2.4. Përdorni pelin dhe perilla për të avulluar fytyrën tuaj

Pelini është shumë i përshtatshëm për njerëzit me lëkurë të yndyrshme. Kjo është gjithashtu një metodë popullore për të ndihmuar lëkurën të bëhet më e shndritshme dhe më e bardhë, gjithashtu zbehen rrudhat.

Materialet e përgatitjes:

 • 1 grusht i vogël me gjethe perilla
 • 1 grusht i vogël pelin
 • 1 lugë çaji kripë deti
 • 1 lugë çaji lëng limoni

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Lani gjethet e perilës dhe pelinin. Më pas vendosni të dyja gjethet në një tenxhere me ujë dhe lërini të vlojnë. Kur uji të vlojë, shtoni pak kripë, ulni zjarrin dhe ziejini edhe për 5 minuta, më pas fikim zjarrin.
 • Hapi 2: Hidhni ujë në një tas të madh që të ftohet. Ndërsa prisni që uji të ftohet, pastroni fytyrën tërësisht.
 • Hapi 3: Mbuloni kokën me një peshqir dhe ziejini me avull për 15 minuta.
 • Hapi 4Pas avullimit, lëreni lëkurën të pushojë për rreth 15 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

2.5. Si ta avulloni fytyrën me gjethe perilla dhe borzilok

Kombinimi i 3 përbërësit e avullit për zbardhjen e lëkurës së fytyrës Kjo do të ndihmojë në trajtimin shumë efektiv të skuqjeve të lëkurës dhe akneve.

Materialet e përgatitjes:

 • 1 grusht i vogël me gjethe perilla
 • 1 grusht i vogël gjethe borzilok
 • 1 grusht i vogël pelin
 • 1 lugë çaji kripë deti
 • 1 lugë çaji lëng limoni

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Gjethet janë larë. Më pas, vendosni gjithçka në një tenxhere me 500 ml ujë. Lëreni ujin të vlojë, më pas ulni zjarrin dhe vazhdoni të gatuani edhe për 5-7 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin.
 • Hapi 2: Hidhni ujë në një tas të madh, shtoni kripë dhe lëng limoni. Përdorni shkopinj për t’i përzier derisa kripa të tretet plotësisht dhe prisni pak që uji të ftohet. Ndërkohë, lani fytyrën tërësisht.
 • Hapi 3: Kryeni avullimin e fytyrës për 15 minuta.
 • Hapi 4: Lëreni lëkurën të relaksohet për 15 minuta pas avullit, më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

2.6. Udhëzime për përdorimin e kripës dhe perilës për avullin e fytyrës

Kjo është një mënyrë shumë e përshtatshme për t’u përdorur për njerëzit me lëkurë të yndyrshme ose të prirur ndaj akneve.

Përbërësit e përgatitjes:

 • 1 grusht gjethe të freskëta perilla
 • 1 lugë çaji kripë deti
 • 1/2 limon

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Limon dhe perilla të lara. Limon i prerë hollë. Më pas vendosni të dy përbërësit në një tenxhere me 500 ml dhe lërini të vlojnë. Shtoni 1 lugë çaji kripë në ujë, zvogëloni zjarrin dhe ziejini për 5 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin.
 • Hapi 2: Hidhni ujë në enë. Ndërsa prisni që uji të ftohet, lani fytyrën tërësisht.
 • Hapi 3: Kryeni avullimin e fytyrës për 15 minuta.
 • Hapi 4: Lëreni lëkurën të pushojë për rreth 15 minuta për të mbyllur poret. Më pas, lani fytyrën me ujë të ftohtë.

Përgjigje në pyetje: Nëse keni akne, a duhet ta avulloni fytyrën??

2.7. Si të kombinoni perilla dhe marule peshku të gatuar në avull

Kjo është një mënyrë shumë efektive për të avulluar fytyrën me gjethe perilla për të trajtuar melasmën, sepse si perilla ashtu edhe marulja përmbajnë shumë vajra esencialë për të ndihmuar në detoksifikimin, ndriçimin e lëkurës dhe trajtimin e njollave të errëta.

Përbërësit e përgatitjes:

 • 1 grusht gjethe të freskëta perilla
 • 1 grusht marule të freskët
 • 1/2 limon

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Perilla dhe marule e larë. Më pas, vendosni të dyja në një blender me pak ujë për t’i bërë pure. Pas bluarjes, në tenxheren me 500 ml ujë hidhet edhe uji edhe femra dhe zihet për 3-5 minuta.
 • Hapi 2: Hidheni përzierjen në një enë që të ziejë me avull. Para se të bëni një banjë me avull, mos harroni të pastroni plotësisht fytyrën. Gjatë procesit të zierjes me avull, mund të merrni mbetjet e perilës dhe marules për ta aplikuar në fytyrën tuaj. Do të ketë një efekt eksfolimi efektiv. Avulli në 7-10 herë është në rregull.
 • Hapi 3: Lëreni lëkurën në fytyrë për 15 minuta të tjera, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Aplikoni metodat e mësipërme të avullimit të fytyrës me perilla, pas një kohe do të shihni një përmirësim të dukshëm në lëkurën e fytyrës tuaj.

Receta e perilla, marule e zbukuron lëkurën
Receta e perilla, marule e zbukuron lëkurën

3. Shënime kur e avulloni fytyrën me perilla

Pra, ju dini 7 mënyra për të avulluar fytyrën tuaj me gjethe perilla jashtëzakonisht të thjeshta. Për efekt maksimal, para dhe Çfarë duhet të bëni pas avullimit të fytyrës?? Këtu janë disa gjëra që duhet të keni parasysh:

 • Pas avullimit të fytyrës, është e nevojshme të ndiqni hapat e duhur të kujdesit të lëkurës
 • Avullimi i fytyrës me gjethe perilla disa herë në javë? Sipas ekspertëve, mos e abuzoni shumë me këtë metodë të bukurisë së lëkurës, duhet të avulloni vetëm 2-3 herë në javë dhe të avulloni çdo herë nga 10-15 minuta në varësi të çdo lloji të lëkurës. Nëse e avulloni fytyrën për një kohë të gjatë, lëkura e fytyrës mund të skuqet, digjet ose thahet.
 • Kur zieni në avull, duhet të përdorni gjethe të freskëta për të zier. Është më mirë që gjethet të jenë mbledhur vetëm sepse në këtë kohë sasia e vajrave esenciale dhe lëndëve ushqyese në gjethe janë ende të paprekura.
 • Personat që kanë irritim të lëkurës ose nuk janë të përshtatshëm për të përdorur gjethet e perilla nuk duhet ta aplikojnë këtë metodë. Përndryshe, mund të përjetoni acarim të lëkurës ose një reaksion alergjik. Nëse fatkeqësisht e keni këtë problem, mund të aplikoni trajtimin e alergjisë së fytyrës me ujë të kripur, mjaltë… për të qetësuar lëkurën, për të mbështetur procesin e rikuperimit.
 • Përdorimi i gjetheve të perilës për avullimin e fytyrës mund të mbështesë vetëm zbardhjen, por nuk mund ta zbardhë lëkurën. Prandaj, nëse dëshironi të keni lëkurë të bardhë, duhet ta kombinoni me disa përbërës të tjerë.

4. Gabimet gjatë përdorimit të avullit të fytyrës perilla

Edhe pse zbukurimi i fytyrës me metodën e avullimit të gjetheve të perilës aplikohet nga shumë femra, ende ka shumë persona që ende e keqkuptojnë këtë metodë. Këtu janë gabimet kur përdorni gjethet e perilla për të avulluar fytyrën:

 • Mënyrë e gabuar, proces i gabuar.
 • Mos e pastroni fytyrën përpara se të avulloni. Prandaj, përdorni një pastrues fytyre të përshtatshëm për lëkurën tuaj, pastroni fytyrën përpara se të avulloni.
 • Avulloni shumë herë në javë ose zgjasni kohën e avullimit çdo herë, duke shkaktuar acarim dhe skuqje të lëkurës.
 • Distanca për të vendosur avulloren me fytyrën nuk është e garantuar, duke bërë që fytyra të digjet lehtë.
 • Kurseni kohë duke zier shumë ujë menjëherë dhe më pas e futni në frigorifer për ta përdorur gradualisht.

Dr Duyen ndan 5 gabime të zakonshme kur ftohni fytyrën

Më sipër është një udhëzues se si të avulloni fytyrën tuaj me gjethe perilla për të ndihmuar në sjelljen e efektit më të mirë për gratë. Shpresojmë, përmes informacionit të mësipërm, do të gjeni një mënyrë për të avulluar fytyrën tuaj me perilla që ju përshtatet më së miri.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [TOP 7] Cách xông mặt bằng lá tía tô trị nám, trị mụn #Nhanh chóng . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  [KHÁM PHÁ] Vitamin E đỏ của Nga có tác dụng gì

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *