[Top 14+] Cách trị thâm háng tại nhà #Đơn #Giản #2022

Si të trajtoni ijën e errët në shtëpi me përbërës natyralë për të ndihmuar gratë të kursejnë kosto të konsiderueshme kur shkojnë në një spa bukurie. Ije e errët dhe zona e ijeve jo vetëm që i bëjnë gratë të humbasin besimin, por gjithashtu mund të jenë një manifestim i patologjisë. Bashkohuni me Chaolua TV për të zbuluar shkaqet e errësimit të ijeve si dhe metodat efektive në këtë artikull.

Dhimbje fyti, çfarë të bëni?
Dhimbje fyti, çfarë të bëni?

1. Çfarë është prolapsi inguinal? Pse ijë është i errët?

Ijë i thellë, ijë është një gjendje mjaft e zakonshme si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat, megjithëse nuk shkakton dhimbje dhe parehati, por bën që shumë njerëz të nënçmojnë veten. Sipas ekspertëve, errësimi i ijeve ndodh për arsyet e mëposhtme:

 • Për shkak të sëmundjes së lëkurës: Nëse nuk pastrohen siç duhet, bakteret dhe myku do të kenë mundësi të rriten. A është shkaku i sëmundjeve kërpudhore, kërpudhave … në lëkurë. Kjo bën që zona e ijeve të bëhet e kuqe, të kruhet dhe të lërë lehtë mavijosje.
 • Për shkak të diabetit, kontraceptivëve oralë, mjekimit të tiroides kanë nivele të larta të insulinës në gjak…
 • Për shkak të fërkimit ndaj lëkurës: Zakoni për të veshur të brendshme të ngushta dhe xhinse bën që zona e ijeve t’i nënshtrohet fërkimit kur punoni dhe ushtroni çdo ditë. Dhe aksidentalisht shkaktojnë mavijosje.
 • Për shkak të heqjes së qimeve me rruajtje ose duke përdorur dyll të nxehtë bëjnë që lëkura të acarohet dhe të errësohet.
 • Ijë e thellë gjatë shtatzënisë: Për shkak të ndryshimeve në trup dhe hormoneve, zonat e lëkurës si qafa, sqetullat dhe ijët janë të gjitha më të errëta dhe më të errëta. Por mos u shqetësoni, kjo mavijosje gradualisht do të zhduket pas lindjes me kujdesin e duhur.

Shiko me shume: Pse lëkura errësohet lehtë??

2. Sintetike 14 Mënyra më e shpejtë dhe më efektive për të trajtuar mavijosjet në ijë

Sot ka shumë trajtime intensive dhe në shtëpi në dispozicion të ijeve. Por për trajtimin më të mirë, duhet të identifikoni shkakun e errësimit të ijeve.

 • Nëse ijë është shkaktuar nga sëmundje, është e nevojshme që të kontrollohet dhe trajtohet menjëherë.
 • Nëse një mavijosje në ijë shkaktohet nga shkaqe të zakonshme, ajo mund të trajtohet në mënyrat e mëposhtme.

2.1. Si të trajtoni të pasmet e errëta me lazer

Përdorimi i lazerit është mënyra më e shpejtë dhe më efektive për të trajtuar ijën e errët sot. Duke përdorur teknologji të lartë, merrni dritën e lazerit në nivelin e duhur të valës për të thithur dhe eliminuar faktorët e errësirës. Kjo ndihmon që lëkura gradualisht të bëhet më e ndritshme dhe më e lëmuar.

Tham Khảo Thêm:  [BẬT MÍ] Đắp mặt nạ trước hay sau toner thì đem lại hiệu quả nhất?

Avantazhi i kësaj metode lazer është se nuk shkakton dhimbje, skuqje dhe mund të aplikohet në të gjitha llojet e lëkurës.

Por për të qenë në gjendje të trajtoni ijën e errët në mënyrë efektive dhe të sigurt, duhet të zgjidhni spa dhe institute me reputacion dhe cilësi për të kryer.

Si të trajtoni mavijosjet pas shkrepjes me lazer? #Super #Efektive #Efektive

2.2. Si të trajtoni ijën e errët në shtëpi me vaj kokosi dhe limon

Përdorimi i limonit në kombinim me vajin e kokosit ndihmon në heqjen e njollave të errëta në mënyrë efektive, lëkura është e ngjyrosur dhe më e lëmuar.

Materialet për përgatitje:

 • 3 lugë vaj kokosi
 • 1 limon i freskët

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përzieni vajin e kokosit me lëng limoni për të formuar një përzierje për të trajtuar njollat ​​e errëta.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në ijë, në ije dhe lëreni për rreth 10-15 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni sërish me ujë.

2.3. Kuroni ijën me shap

Alum dihet se ka aftësinë për të trajtuar aknet dhe njollat ​​e errëta në mënyrë shumë efektive. Nëse keni ijë të errët, mund të përdorni shap sipas formulës së mëposhtme:

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë gjelle shap
 • 1/2 limon të freskët

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Shpërndani shapën me 1-2 lugë lëng limoni.
 • Hapi 2: Aplikojeni në mënyrë të barabartë dhe kombinoni me masazh në zonën e ijeve dhe ijeve për rreth 10-15 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë të pastër.
Soda e bukës përdoret gjerësisht në bukuri
Soda e bukës përdoret gjerësisht në bukuri

2.4. Trajtoni ijën e errët me sodë buke dhe patate

Soda e bukës (ose soda e bukës) përdoret shumë për të vrarë bakteret, për të zbardhur, për të trajtuar probleme të tilla si erën e keqe të këmbëve, erën e sqetullës… Në bukuri, soda e bukës ndihmon në eksfolimin, zbardhjen, trajtimin e akneve, shërimin e djegieve nga dielli. njollave.

Materialet për përgatitje:

 • 1-2 lugë çaji Sodë buke
 • 2 patate

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Qëroni patatet, lani dhe shtrydhni ujin.
 • Hapi 2: Përzieni sodën e bukës me lëngun e patates për të formuar një pastë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në zonën e ijeve dhe të ijeve dhe mbajeni për rreth 10-15 minuta.
 • Hapi 4: Më pas pastroni me banjë uji.

Përgjigjet: Trajtoni mavijosjet e rënda të sqetullave sa vjec?

2.5. Si ta trajtoni ijën e errët me aloe

Aloe vera përmban shumë Aloin, e cila ka një efekt natyral zbardhues dhe ndriçues. Kjo është arsyeja pse ka gjithmonë një përbërës aloe në produktet e bukurisë.

Materialet për përgatitje: 1-2 gjethe aloe vera

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Gjethet e aloe verës lahen dhe qërohen.
 • Hapi 2: Aplikojeni mishin e aloe verës direkt në zonën e mavijosur të ijeve dhe ijeve.
 • Hapi 3: Lëreni rrëshirën e aloe verës të thahet në lëkurë për rreth 10-15 minuta.
 • Hapi 4: Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

Sekreti për trajtimin e mavijosjeve në ijë, ijë dhe sqetull është super efektiv

2.6. Trajtoni njollat ​​e zeza me tërshërë dhe kos

Bollguri është një përbërës natyral i bukurisë, që mbështet aknet dhe errësimin. Kur kombinohet me tërshërë dhe kos, do të formojë një formulë që trajton zonat e ijeve dhe ijeve dhe ndihmon lëkurën të bëhet e lëmuar dhe elastike.

Materialet për përgatitje:

 • 1/2 kuti kos pa sheqer
 • 2 lugë bollgur
Tham Khảo Thêm:  Khỏe "chuẩn Nhật" với nước uống tế bào gốc nhau thai Hebora

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përzieni kosin pa sheqer dhe tërshërën në një pastë.
 • Hapi 2: Pastroni zonën e ijeve dhe ijeve, më pas aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë dhe lëreni të veprojë për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë.

2.7. Si të trajtoni ijën e errët për gratë në shtëpi me papaja

Papaja e pjekur ka efektin e heqjes së lëkurës së vdekur, duke e bërë lëkurën më të bardhë dhe më të njëtrajtshme. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz kanë qenë të suksesshëm kur aplikojnë papaja për të trajtuar rrathët e errët.

Materialet për përgatitje: 1/4 papaja e pjekur

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përdorni një thikë për të qëruar papajan e pjekur, lajeni me ujë të ftohtë për të shmangur errësimin e lëkurës nga lëngu i papajas.
 • Hapi 2: Lani ose pastroni zonën e ijeve dhe ijeve dhe thajeni.
 • Hapi 3: Përdorni një copë papaja të pjekur për ta fërkuar direkt në lëkurën e errët.
 • Hapi 4: Lëreni për 15-20 minuta më pas shpëlajeni me ujë.
Mos u shqetësoni për mavijosjet pas lindjes
Mos u shqetësoni për mavijosjet pas lindjes

2.8. Si të trajtoni ijën pas lindjes me limon

Me eksfolim efektiv, limoni mund të kombinohet me shumë përbërës natyralë për të trajtuar errësimin e lëkurës si vaj kokosi, mjaltë, sodë buke…

Materialet për përgatitje: 2 limonë të freskët

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Shtrydhni limonin dhe merrni lëngun.
 • Hapi 2: Pastroni ijën, zonën e ijeve dhe thajeni.
 • Hapi 3: Aplikoni lëng limoni në mënyrë të barabartë në ijë, në ijë të errët të kombinuar me masazh të butë.
 • Hapi 4: Lëreni për 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

2.9. Udhëzime për trajtimin e ijeve të errëta me shafran të Indisë të freskët

Në mënyrat për të trajtuar ijën e errët, shafrani i Indisë është një përbërës i domosdoshëm. Jo vetëm kaq, shafrani i Indisë gjithashtu ndihmon në luftimin e inflamacionit dhe në trajtimin efektiv të akneve.

Materialet për përgatitje: 1/2 shafran i Indisë i freskët

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Shafran i Indisë i freskët i qëruar, i larë dhe i kulluar.
 • Hapi 2: Thërrmoni ose bëni pure dhe më pas filtroni lëngun.
 • Hapi 3: Aplikoni lëngun e shafranit të Indisë direkt në lëkurën e ijeve, në ijë dhe lëreni për rreth 15 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të pastër.

2.10. Trajtimi i nënsqetullave të errëta me patate

Patatet përmbajnë vitamina si vitamina B1, B2, vitaminë C dhe lëndë të tjera ushqyese, ndaj kanë një aftësi shumë të mirë për të trajtuar njollat ​​e errëta. Jo vetëm kaq, patatet e freskëta ndihmojnë gjithashtu në ushqimin e lëkurës, stimulojnë rigjenerimin e qelizave të reja të lëkurës dhe ndihmojnë në njëtrajtimin e tonit të lëkurës.

Materialet për përgatitje: 1 patate e freskët

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Lani dhe më pas qëroni patatet.
 • Hapi 2: Prisni pataten në feta të holla.
 • Hapi 3: Pastroni lëkurën e vitheve, më pas fërkoni fetat e përgatitura të patateve për 5 minuta.
 • Hapi 4: Kombinoni masazhin dhe prisni 10 minuta që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë dhe më pas shpëlajeni me ujë.
Patatet përmbajnë shumë vitamina dhe lëndë ushqyese
Patatet përmbajnë shumë vitamina dhe lëndë ushqyese

2.11. Krem i specializuar për ijë

Jashtë si për të trajtuar ijë errët Nga përbërës natyralë, mund të përdorni kremra të specializuar kundër plakjes. Linja produktesh prestigjioze dhe të famshme si B3 Black Off Essence (Japoni), Bella Belle Sensitive Areas Solution Lightening (Francë), Baume De Beaute (Francë), PK24, Virgin Star (Rusi)…

Avantazhi i përdorimit të kremit në vend të metodave natyrale është se ai është efektiv shpejt, nuk kërkon shumë kohë, mund të përdoret në çdo kohë, kudo dhe është i lehtë për t’u mbajtur në çdo kohë.

Tham Khảo Thêm:  [Giải Đáp] Bị dị ứng có nên tắm không mà mấy ai biết?

3. A është efektive në shtëpi për të trajtuar mavijosjet në ijë dhe në ije?

Përgjigja është KANE. Në fakt, këto ilaçe shtëpiake funksionojnë më së miri për mavijosjet e sapoformuara ose të lehta. Megjithatë, nëse është vërtet efektiv apo jo, varet nga koha e përdorimit si dhe nga vendndodhja e secilit person, rezultatet do të jenë vërtet të dukshme.

Siç u përmend, mavijosjet e vjetra në ijë dhe ijë, metoda në shtëpi nuk do të jetë shumë efektive. Për shkak se pigmentet kanë depërtuar thellë në epidermë të lëkurës, përbërësit natyralë nuk mund të depërtojnë thellë. Prandaj, një zgjedhje e shkëlqyer është të shkoni në objektet e spa për të përdorur trajtimin inguinal.

4. Si të parandaloni mavijosjet në ijë dhe në ijë?

Të moshuarit kanë ende thënien “më mirë të parandalosh se të kurosh”, në mënyrë që të mos kesh nevojë të luftosh për të gjetur një mënyrë për të trajtuar rrathët e zinj, të marrësh masa për t’i mbrojtur dhe kujdesur për ta sapo të mos shfaqen. Këtu janë disa mënyra për të parandaluar errësimin e ijeve që duhet të dini:

 • Lani dhe pastroni çdo ditë për të shmangur sëmundjet e lëkurës si kërpudhat, kruajtjet.
 • Duhet të vishni rroba të buta pambuku, jo të ngushta për të reduktuar fërkimin në lëkurë.
 • Kujdesuni dhe eksfoloni rregullisht për këtë zonë të lëkurës.
 • Keni zakone të shëndetshme jetese, hani shëndetshëm dhe kufizoni ushqimet që rrisin pigmentimin melaninës në lëkurë.
 • Kur notoni, vishni bikini, kushtojini vëmendje të aplikoni plotësisht kremin kundër diellit, zvogëloni efektet e dëmshme të diellit dhe ujit të detit në lëkurë.

5. A është e rrezikshme dhimbja në ijë?

Kjo është një pyetje për të cilën kanë shumë njerëz si për të trajtuar ijë errëtmegjithatë përgjigja është NUK JANE. Megjithatë, nëse jeni subjektiv dhe nuk kujdeseni për të, kjo do të çojë në komplikime relativisht të paparashikueshme si:

 • Shkakton dëmtim të lëkurës: Skuqje e lëkurës, e ashpër, e errët që çon në dëmtim të lëkurës, inflamacion, plagë si dhe dëmtim të lëkurës nga thellësia e brendshme.
 • Ndikimi në jetën e përditshme: Mungesa e besimit, duke krijuar pengesa për frikën e komunikimit me njerëzit përreth.
 • Ndikon në funksionin seksual: Kjo mund të shkaktojë inflamacion dhe infeksion, plagë dhe madje edhe infertilitet.

6. Çfarë duhet theksuar pas trajtimit me laser të njollave të errëta?

 • Pas trajtimit me lazer, përdorni akull pas 2 orësh pas procedurës. 30 minuta larg njëri-tjetrit, rreth 10 minuta çdo herë.
 • Shmangni përdorimin e produkteve me veti pastruese si sapunët, xhel dushi etj.
 • Kufizoni qëndrimin ulur për një kohë të gjatë, duke çuar në mavijosje të përsëritura.
 • Ndërtoni një dietë të shëndetshme, shtoni perime në dietën tuaj të përditshme.
 • Kufizoni ekspozimin direkt në diell, të paktën për javën e parë.
 • Përdorni krem ​​hidratues, siguroni lagështi të caktuar, lëkurë kundër rrudhave.
 • Mos e avulloni zonën e ijeve ose të ijeve derisa plaga të jetë shëruar plotësisht.

Përmbajtja e artikullit të mësipërm ka ndarë me ju ilaçe të thjeshta por efektive në shtëpi për errësimin e ijeve. Vetëm vazhdoni ta bëni atë për një kohë me siguri lëkura do të përmirësohet më e ndritshme dhe më e lëmuar.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Top 14+] Cách trị thâm háng tại nhà #Đơn #Giản #2022 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *