[TOP 11] Cách trị thâm mông bằng Baking Soda #Nhanh #2022

Si të trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke A është vërtet aq efektiv sa thonë njerëzit? Vishni pantallona të ngushta, të ngushta, uluni shumë,…. Kjo është arsyeja kryesore pse kaq shumë njerëz vuajnë nga sqetullat këto ditë. Si ta kufizoni dhe zgjidhni këtë problem? Përmbajtja e mëposhtme do të ndajë me ju në shtëpi jashtëzakonisht e thjeshtë, por shumë efektive.

A dini si t'i trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke?
A dini si t’i trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke?

1. A është efektiv trajtimi i të pasmeve të errëta me sodë buke?

Përgjigja është KANE. Përdorimi i sodës së bukës është një metodë efektive dhe e sigurt për trajtimin e të pasmeve të errëta me shumë lloje lëkure, pa shkaktuar acarim apo shqetësim.

Nëse përdoret vazhdimisht në mënyrë korrekte në një kohë të shkurtër, do të ketë përmirësime të dukshme në zonën e errët të vitheve.Toni i bardhë i ndritshëm do të ndizet, lëkura gjithashtu do të bëhet më e lëmuar dhe më e fortë.

2. Pse të pasmet janë të errëta?

Të pasmet e thella jo vetëm që i bëjnë njerëzit vetëpërçmues, por edhe të papërshtatshëm në jetën e përditshme, është një çështje e shumë njerëzve. Duke mos kuptuar pse të pasmet errësohen kur kjo zonë e lëkurës, ndërsa mbroni me kujdes lëkurën poshtë rrobave, këtu janë disa nga shkaqet e të pasmeve të errëta:

 • Pastrim jo i duhur: Shumë gra përdorin vetëm xhel dushi dhe nuk eksfolojnë rregullisht, duke shkaktuar kështu errësirë ​​dhe errësira në zonën e të pasmeve.
 • Zgjedhja e të brendshmeve të gabuara: Përdorimi i të brendshmeve shumë të ngushta në krahasim me raundin e 3-të do të shkaktojë mister, nuk merr frymë dhe me kalimin e kohës, raundi i tretë do të bëhet i errët.
 • Ulur shumë dhe për një kohë të gjatë: Kjo nuk mund të shmanget me punonjësit e zyrës, por kjo e bën raundin e tretë shumë më fërkim dhe misterioz.

2. Si të trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke efektive

Përdorimi i sodës së bukës për të trajtuar të pasmet e errëta, por secili person ka një mënyrë të ndryshme për ta bërë këtë kur i kombinon ato me përbërës të tjerë natyralë të disponueshëm. Por pavarësisht se cila metodë aplikohet, ajo synon të heqë të pasmet e errëta, duke i bërë të pasmet më të bardha, më të shndritshme dhe më të lëmuara. Këtu janë disa ndarje Mënyra më e shpejtë për të trajtuar të pasmet e errëta E thjeshtë, kurseni kohë dhe kosto.

Tham Khảo Thêm:  Uống gì để cân bằng nội tiết tố nữ

2.1. Trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke të pastër

Një nga mënyrat më të thjeshta për të përdorur sodën e bukës për të pasmet e errëta është ta përdorni direkt pa pasur nevojë ta kombinoni me ndonjë përbërës tjetër. Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Pastroni zonën e vitheve dhe thajeni me një peshqir.
 • Hapi 2: Merrni rreth 2 lugë gjelle pluhur sode buke dhe përzieni me pak ujë për të formuar një pastë.
 • Hapi 3: Aplikojini direkt në të pasmet e errëta dhe mbajini për rreth 15 minuta.
 • Hapi 4: Më pas lajeni me ujë.

2.2. Recetë për trajtimin e njollave të zeza nga soda e bukës dhe mjalti

Soda e bukës ka efektin e eksfolimit, zbardhjes së lëkurës, mjalti jo vetëm që ndihmon lëkurën të luftojë inflamacionin, antibakterial por edhe hidraton dhe ushqen lëkurën. Prandaj, kur përdorni këto dy përbërës së bashku, të dy kanë efektin e trajtimit të njollave të errëta dhe të ushqyerit të lëkurës për të ndihmuar që lëkura e vitheve të jetë më e butë dhe më e lëmuar. Receta për të kuruar të pasmet e errëta është si më poshtë:

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë gjelle sodë buke
 • 2 lugë mjaltë të papërpunuar

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Përzieni sodën e bukës me mjaltë të papërpunuar.
 • Hapi 2: Pastroni zonën e vitheve dhe thajeni me një peshqir.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në vithe dhe masazhojeni butësisht.
 • Hapi 4: Mbajeni përzierjen në vithe për rreth 15-20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë.
Kombinimi i sodës së bukës dhe mjaltit
Kombinimi i sodës së bukës dhe mjaltit

2.3. Si të trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke dhe vaj kokosi

Vaji i kokosit nxirret plotësisht në mënyrë natyrale nga arrat e vjetra. Vaji i kokosit përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve veçanërisht të nevojshme për trupin. Prandaj, vaji i kokosit është shumë i mirë për shëndetin dhe përdoret për të mbështetur dhe trajtuar një sërë sëmundjesh si diabeti, tretja, kockat dhe dhëmbët. Përveç kësaj, padyshim aftësia për të ushqyer, hidratuar, eksfoluar, trajtuar melasmën, zbehjen e rrudhave, … Kur përdorni sodë buke me vaj kokosi, do të ndihmojë në trajtimin efektiv të të pasmeve të errëta. Hapat janë si më poshtë:

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë gjelle sodë buke
 • 2 lugë vaj kokosi

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Përzieni rreth sodës së bukës me vaj kokosi për të formuar një pastë.
 • Hapi 2: Pastroni zonën e prapanicës dhe më pas thani me një peshqir pambuku.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në të pasmet e errëta dhe masazhojeni butësisht.
 • Hapi 4: Mbajeni për rreth 15-20 minuta më pas shpëlajeni ose bëni dush sërish me ujë.

2.4. Soda e bukës për të trajtuar të pasmet e errëta me kos pa sheqer

Kosi pa sheqer është gjithashtu një nga përbërësit që kanë efekt zbardhues, hidratues dhe ndihmojnë lëkurën të bëhet e lëmuar. Kur zgjidhni të trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke dhe kos, është padyshim më mirë të përmirësoni lëkurën e të pasmeve pasi ta përdorni. Hapat e detajuar janë si më poshtë:

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë gjelle sodë buke
 • 1 pak kos

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Përzieni rreth sodës së bukës me kos derisa masa të bëhet një pastë.
 • Hapi 2: Pastroni të pasmet, më pas aplikoni përzierjen dhe masazhojeni butësisht.
 • Hapi 3: Mbajeni për rreth 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.

2.5. I VJETËRTrajtimi i prapanicës së errët me sodë buke dhe qumësht të freskët

Qumështi i freskët pa sheqer ka efekte të shkëlqyera në lëkurë si eksfolim, hidratues dhe ushqyes natyral të lëkurës. Kombinimi i qumështit të freskët me sodë buke mbështet trajtimin efektiv të plagëve, veçanërisht në fytyrë dhe të pasme. Hapat për të trajtuar të pasmet e errëta me këta 2 përbërës janë si më poshtë:

Tham Khảo Thêm:  Top #7 Kem chống lão hóa mắt, xóa mờ nếp nhăn #Mới Nhất #2022

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë gjelle sodë buke
 • 30 ml qumësht të freskët pa sheqer

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Përziejini mirë përbërësit në mënyrë që masa të mos jetë shumë e thatë dhe shumë e butë.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen direkt në zonën e vitheve.
 • Hapi 3: Lërini të thahen vetë për rreth 15-20 minuta, më pas shpëlajini me ujë.

Si të zotëroni prapanicë të bardhë të lëmuar me sodë buke?

2.6. Kombinimi i sodës së bukës dhe limonit

Limoni është fruti më i pasur me vitaminë C, kanë efekt në pastrimin e lëkurës, zbardhjen dhe trajtimin e njollave të errëta. Kur përdorni së bashku sodë buke dhe limon për të zgjidhur problemin e të pasmeve të errëta, niveli i efektivitetit do të dyfishohet. Si të trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke dhe limon si më poshtë:

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë sodë buke
 • 1 limon i freskët

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Shtrydhni limonin për të marrë lëngun dhe përzieni me sodë buke për të formuar një përzierje.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në të pasmet e errëta dhe lëreni për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni ose shpëlajeni me ujë.

2.7. Soda e bukës dhe kastraveci lehtësojnë lëkurën e vitheve

Kastraveci është i pasur me vitaminë C dhe lëndë ushqyese me zbardhues, hidratues, ushqejnë lëkurën efektive. Kur kombinoni sodë buke dhe kastravec në trajtimin e errësimit, errësimi i vitheve do të sjellë rezultatet më të shpejta dhe më të mira.

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë sodë buke
 • 1 kastravec

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Kastravecat lahen dhe shtypen për të marrë ujë.
 • Hapi 2: Përzieni sodën e bukës me lëngun e kastravecit për të formuar një pastë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në vithe dhe lëreni për rreth 15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë.

2.8. Soda e bukës dhe domatet ndihmojnë në trajtimin e të pasmeve të errëta

Trajtimi i akneve, zbardhja e lëkurës, rrudhat, anti-plakja, etj., të gjitha mund të përmirësohen nga domatet kur përdoren siç duhet. Në trajtimin e të pasmeve të errëta duhet të kombinohen domatet dhe soda e bukës sipas udhëzimeve specifike si më poshtë:

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë sodë buke
 • 2 lugë gjelle lëng domate

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Domatet lahen, qërohen dhe lëngohen.
 • Hapi 2: Përzieni sodën e bukës me lëngun e domates për të formuar një pastë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në vithe dhe masazhojeni butësisht.
 • Hapi 4: Pasi lëndët ushqyese të jenë përthithur në lëkurë për rreth 15-20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë.

2.9. Sodë buke dhe uthull molle për trajtimin e të pasmeve të errëta

Uthulla e mollës njihet edhe si ilaçi magjik në trajtimin e njollave të errëta dhe plagëve në lëkurë. Për rezultate më të mira, përdorni uthull molle dhe sodë buke së bashku. Si të trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke si më poshtë:

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë sodë buke
 • 2 lugë gjelle uthull molle

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Përzieni sodën e bukës me uthull molle për të formuar një pastë.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në vithe dhe masazhojeni butësisht.
 • Hapi 3: Lëreni përzierjen të thahet vetë dhe mbajeni për 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni ose shpëlajeni me ujë.

2.10. Si të trajtoni të pasmet dhe ijët e errëta Me sodë buke dhe vazelinë

Vazelina është një krem ​​trupi që ka efektin e ushqyerjes së lëkurës, shtrëngimit të poreve dhe zbutjes së lëkurës. Kur përdorni së bashku sodë buke dhe vazelinë për të trajtuar të pasmet e errëta, jo vetëm që aktivizoni shpejt tonin, zbardhni, por edhe hidratoni për të ndihmuar lëkurën të lëmuar. Udhëzoni trajtoni të pasmet e errëta me vazelinë si në vazhdim:

Tham Khảo Thêm:  [A - Z] Ăn thạch rau câu có béo không

Materialet për përgatitje:

 • 2 lugë sodë buke
 • 2 lugë vazelinë

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Përzieni 2 përbërës së bashku për të formuar një pastë.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në të pasmet tuaja dhe lëreni të veprojë për rreth 20 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë dhe thajeni me peshqir.
Recetë për trajtimin e të pasmeve të errëta nga Soda e bukës dhe vazelina
Recetë për trajtimin e të pasmeve të errëta nga Soda e bukës dhe vazelina

2.11. Recetë për të pasmet e errëta me sodë buke dhe niseshte misri

Sipas hulumtimeve rreth si të trajtoni të pasmet e errëta me sodë buke, atëherë niseshteja e misrit nuk është vetëm një ushqim për t’u ngrënë, por gjithashtu ka efektin e heqjes së qelizave të vdekura, rigjenerimit të lëkurës së re të shëndetshme, duke ndihmuar lëkurën të jetë më e njëtrajtshme. Mund të thuhet se kombinimi i sodës së bukës dhe niseshtës së misrit është perfekt për trajtimin e të pasmeve të errëta bazuar në efektivitetin e pastrimit të lëkurës.

Materialet për përgatitje:

 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë niseshte misri

Udhëzime se si të:

 • Hapi 1: Përzieni përbërësit e përgatitur së bashku me pak ujë të filtruar, rregulloni ujin që të jetë i qetë.
 • Hapi 2: Aplikojeni në lëkurën e vitheve dhe kombinoni butësisht masazhoni në formë rrethi për rreth 5 minuta.
 • Hapi 3: Prisni që përzierja në lëkurë të thahet, më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

3. Shënime kur trajtoni të pasmet e errëta me Sodë buke

Në procesin e përdorimit të sodës së bukës për të kapërcyer të pasmet e errëta si dhe trajtimin e akneve të prapanicës me sodë buke, është e nevojshme të vihen re disa nga çështjet themelore të mëposhtme:

 • Edhe pse soda e bukës është vërtetuar se është një përbërës i sigurt, ajo nuk duhet të përdoret në mënyrë arbitrare dhe të abuzohet. Duhet të bëhet vetëm me një frekuencë 2-3 herë në javë për të arritur efektin më të mirë dhe për të mos shkaktuar dëmtim të lëkurës.
 • Zgjidhni një njësi me reputacion për të blerë sode buke.
 • Në varësi të vendndodhjes dhe gjendjes së vitheve të çdo personi, koha e trajtimit mund të jetë e shpejtë ose e ngadaltë. Përveç kësaj, ky është një ilaç krejtësisht natyral, kështu që duhet të jeni këmbëngulës për ta bërë atë për një kohë të caktuar.
 • Absolutisht mos e aplikoni sodë buke në plagë të hapura, ose njerëz me lëkurë të ndjeshme dhe të irrituar.

4. Efektet e dëmshme të përdorimit të rregullt të Sodës së bukës

Përveç përdorimeve të mëdha të sodës së bukës në bukuri dhe errësim, është e pamohueshme që ato kanë edhe efekte anësore nëse përdoren në mënyrë të gabuar si p.sh.

 • Lëkura bëhet e thatë, më e prirur ndaj lëvozhgës, e cila është shkaku i sebumit dhe akneve.
 • Soda e bukës ka efektin e eksfolimit, por nëse përdoret shumë do të çojë në konsumim të lëkurës, lëkurë më të hollë dhe më të dobët.

Përmbajtja e artikullit të mësipërm ka ndarë mënyra efektive për të trajtuar të pasmet e errëta me sodë buke dhe mund të bëhet në shtëpi. Shpresoj se do të keni sukses me metodat e mësipërme.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [TOP 11] Cách trị thâm mông bằng Baking Soda #Nhanh #2022 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *