[Tổng hợp] 10 Cách trị thâm mụn bằng rau diếp cá tại nhà tốt nhất

Ju tashmë e dini si të trajtoni aknet me marule Ende jo? Njollat ​​e errëta të shkaktuara nga aknet bëjnë që lëkura të bëhet e shurdhër dhe e pajetë. Aktualisht, ka shumë ilaçe efektive shtëpiake për aknet, duke përfshirë mënyrën e trajtimit të akneve me marule, e cila aplikohet nga shumë gra. Përmbajtja e mëposhtme do të udhëzojë në detaje 10 kura shumë të thjeshta shtëpiake për rrathët e zinj. Ju ftojmë ta ndiqni.

Trajtoni aknet me gjethe marule
Trajtoni aknet me gjethe marule

1. A mund të trajtojnë aknet gjethet e marules?

Marule është një bimë barishtore që rritet shpesh nën tokë, ka një shije peshku si peshku, përdoret shpesh si një pjatë perimesh me ushqime të pasura me proteina, sallata, sallata të përziera, … jashtëzakonisht tërheqëse. Përveç kësaj, marule ka shumë efekte të shkëlqyera shëndetësore në trajtimin e kapsllëkut, tri, pneumonisë, dizenterisë, …

Sidomos me përbërësit e vitaminës A, vitaminë C, proteinat dhe mineralet në marule janë thelbësore për lëkurën. Prandaj, marule përdoret në shumë fusha të bukurisë për të përmirësuar lëkurën me akne dhe për të trajtuar në mënyrë efektive njollat ​​e errëta. Me vetitë e saj të ftohta, të buta dhe beninje, kjo perime ka gjithashtu aftësinë për të luftuar inflamacionin, detoksifikimin, pastrimin e trupit, … për të kufizuar dhe parandaluar aknet, jo të gjithë e dinë.

Me përbërës krejtësisht natyralë, marulja mund të përdoret me të gjitha llojet e lëkurës pa frikë se mos shkakton acarim apo efekte anësore. Kjo është arsyeja pse sot marulja përdoret si një barishte e lirë, por efektive për bukurinë e shtëpisë.

[Tìm hiểu] Sa kohë duhet për t’u shëruar pas shtrydhjes së akneve??

2. TOP 10 mënyrat për të trajtuar aknet me marule

Me përbërës nga marule, çdo person ka një mënyrë për t’i përdorur ato për të trajtuar aknet në mënyra të ndryshme. Zakonisht këto metoda janë relativisht të lehta për t’u bërë, të kombinuara me përbërës natyralë, të disponueshëm në shtëpi. Ja metodat e errësimit për shkak të akneve që transmetohen nga shumë femra.

1.1. Pini lëng ose hani marule të papërpunuara për të trajtuar aknet

Për njerëzit e zënë, nuk ka nevojë të jenë shumë të kujdesshëm në përpunimin e maruleve për qëllime të trajtimit të akneve. Ngrënia e papërpunuar ose përdorimi i rregullt i lëngut të marules ka efektin e sigurimit të lëndëve ushqyese të nevojshme për trupin dhe lëkurën për të ndihmuar lëkurën të rikuperohet shpejt dhe të përmirësojë njollat ​​e errëta. Kur hahet i gjallë, mund të hahet në vaktet e përditshme, duke rritur shijen e gjellës dhe duke pasur një efekt zbukurues. Përveç përdorimit të lëngut, ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Marule turshi dhe turshi me ujë të kripur, më pas shpëlahen me ujë të pastër.
 • Hapi 2: Pasi të jenë kulluar perimet i vendosim në blender me një filxhan ujë të filtruar.
 • Hapi 3: Filtrojeni përmes një sitë për të hequr mbetjet.
 • Hapi 4: Hidhni ujë në një filxhan ku mund të shtoni akull dhe sheqer për ta bërë më të lehtë pijen.
Tham Khảo Thêm:  [Bật mí] Uống Collagen và Vitamin C cùng lúc được không #Mới #2023

Me këtë metodë duhet bërë 3-4 herë në javë për të arritur rezultatet më të mira.

1.2. Trajtoni njollat ​​e errëta me maskë marule

Marule ka një shije peshku, kështu që jo të gjithë mund ta hanë ose ta duan këtë perime. Prandaj, nëse nuk është e mundur të përdoret trajtimi i errësimit me metodën e pirjes së lëngut dhe ngrënies direkt, një maskë me marule është zgjidhja më optimale. Maska me marule do të ndihmojë që lëndët ushqyese të depërtojnë lehtësisht drejtpërdrejt në lëkurë, veçanërisht në zonat e errëta dhe të errëta të lëkurës për të nxjerrë në pah tonin e bardhë të ndezur. Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Marule turshi e lare dhe e kulluar.
 • Hapi 2: Thërrmoni ose përdorni një blender për ta bërë pure.
 • Hapi 3: Lani fytyrën dhe duart.
 • Hapi 4: Përdorni gjethet e bluar të marules direkt në fytyrë dhe relaksohuni për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 5: Më pas lajeni sipërfaqen me ujë të pastër.

1.3. Si të trajtoni aknet me marule dhe mjaltë

Mjalti është një nga përbërësit natyralë që janë shumë të mirë për lëkurën dhe është i pranishëm në shumë ilaçe shtëpiake për aknet dhe njollat ​​e errëta. Kur kombinohen me marule dhe mjaltë, ato kanë aftësinë të plotësojnë lëndët ushqyese thelbësore për lëkurën për të mbështetur trajtimin e akneve dhe për të ndriçuar lëkurën në mënyrë efektive. Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Lyejeni marulen dhe shpëlajeni.
 • Hapi 2: Thërrmoni ose bëni pure marulen e përgatitur.
 • Hapi 3: Përdorni një leckë të pastër dhe të hollë për të filtruar lëngun.
 • Hapi 4: Përzieni lëngun e marules me 3 lugë çaji mjaltë për të formuar një pastë.
 • Hapi 5: Pastroni fytyrën dhe aplikojeni përzierjen direkt në lëkurë duke kombinuar masazh të butë.
 • Hapi 6: Shtrihuni dhe relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

1.4. Marule dhe kos pa sheqer për shenjat e akneve

Kosi është një nga ushqimet e pasura me lëndë ushqyese që jo vetëm është i mirë për sistemin tretës, por ka një efekt zbukurues edhe për lëkurën. Kur përdorni marule me kos pa sheqer për të formuar një përzierje me trajtim efektiv të akneve, shumë gra përdorin dhe ia dalin. Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Marulja pasi lahet bëhet pure ose shtypet.
 • Hapi 2: Përdorni një leckë të pastër për të filtruar lëngun.
 • Hapi 3: Përzieni lëngun e marules me 1/3 e një kutie jogurt pa sheqer për të formuar një pastë.
 • Hapi 4: Lani fytyrën dhe aplikojeni përzierjen direkt në fytyrë.
 • Hapi 5: Shtrihuni dhe relaksohuni për rreth 15 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
Gjethet e marules dhe kosi pa sheqer trajtojnë shenjat e akneve
Gjethet e marules dhe kosi pa sheqer trajtojnë shenjat e akneve

1.5. Maskë për trajtimin e njollave të errëta nga marule, peshku dhe bishtaja

Fasulet e gjelbra përdoren shpesh në gatimet e përditshme për të gatuar çaj, qull, oriz ngjitës, … të shijshëm dhe ushqyes. Pak njerëz e dinë se përbërësit ushqyes në fasulet e mungit kanë një efekt zbukurues për të ndihmuar në zbardhjen e lëkurës, zbehjen e plagëve në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Në veçanti, ato gjithashtu rrisin elasticitetin e lëkurës, pastrojnë dhe ndihmojnë në hapjen e poreve. Kjo përzierje është një mënyrë për të trajtuar aknet me marule që shumë njerëz e aplikojnë dhe ia dalin. Me një formulë të thjeshtë si kjo:

 • Hapi 1: Marulja lahet dhe bëhet pure.
 • Hapi 2: Duke përdorur një leckë ose sitë, filtroni lëngun.
 • Hapi 3: Përzieni lëngun e marules me 2 lugë çaji pluhur fasule jeshile për të formuar një pastë.
 • Hapi 4: Pastroni fytyrën dhe aplikojeni përzierjen direkt në lëkurë të kombinuar me masazh të butë.
 • Hapi 5: Shtrihuni dhe relaksohuni për 15-20 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të pastër.

Artikuj të ngjashëm: Si të trajtoni aknet me lëng chanh #super #efektive #efektive

1.6. Marulja dhe krundet e orizit kanë efektin e trajtimit të njollave të errëta të shkaktuara nga aknet

Krundet e orizit janë një shtresë shkumës që mbulon pjesën e jashtme të kokrrës së orizit në lëvozhgën që do të merret pas bluarjes së orizit. Në të kaluarën, krundet e orizit përdoreshin shpesh si ushqim për bagëtinë dhe shpendët, por në fakt, me përbërësit e saj ushqyes, ato kanë shumë përdorime të shkëlqyera, veçanërisht në bukuri. Vitaminat dhe mineralet e pranishme në krundet e orizit janë të mira për lëkurën kundër plakjes, kujdesin ndaj lëkurës dhe reduktojnë në mënyrë efektive njollat ​​e errëta. Kur përdorni krunde orizi dhe marule, ka efekt në trajtimin e shenjave të akneve. Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Perimet marule kur lahen dhe bëhen pure.
 • Hapi 2: Kullojeni lëngun dhe hidheni në një tas.
 • Hapi 3: Përzieni lëngun e marules me 2-3 lugë çaji krunde orizi për të formuar një pastë.
 • Hapi 4: Pastroni fytyrën dhe aplikojeni përzierjen direkt në lëkurë.
 • Hapi 5: Shtrihuni dhe relaksohuni për 15-20 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të pastër.

Në këtë mënyrë ju do të trajtoni aknet vetë në shtëpi

1.7. Trajtoni aknet me marule dhe vaj ulliri

Vaji i ullirit është i njohur për përdorimin e tij për të ndihmuar lëkurën të kontrollojë sasinë e vajit dhe sebumit të sekretuar çdo ditë, duke kufizuar aknet dhe duke u bërë më e lëmuar. Vaji i ullirit është i pranishëm në shumë trajtime bukurie në shtëpi, veçanërisht kur kombinohet me marule për të formuar një përzierje që ndihmon në përmirësimin e errësimit të lëkurës të shkaktuar nga aknet. Për të trajtuar njollat ​​e zeza të shkaktuara nga aknet, thjesht ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Marulja lahet, kullohet dhe bëhet pure.
 • Hapi 2: Përdorni një sitë për të nxjerrë lëngun.
 • Hapi 3: Përzieni lëngun e marules me 1 lugë vaj ulliri mund të shtoni 1 lugë krunde orizi për të formuar një pastë.
 • Hapi 4: Lani fytyrën, më pas aplikojeni përzierjen direkt në lëkurën e prirur ndaj akneve dhe relaksohuni për rreth 20 minuta.
 • Hapi 5: Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë për të pastruar fytyrën dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.

Referenca: #8 Si të trajtoni aknet me shafran të Indisë të freskët në shtëpi

1.8. A mund të trajtojnë aknet marulja dhe çaji jeshil?

Çaji jeshil ka efekte anti-inflamatore, antibakteriale dhe një sasi të madhe antioksidantësh që kufizojnë plakjen dhe janë të mirë për lëkurën. Krahas lëndëve ushqyese në marule, kur kombinohen këto dy përbërës, është një mënyrë shumë e mirë për të trajtuar aknet me marule. Hapat specifikë janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Gjethet e çajit jeshil dhe gjethet e marules mblidhen dhe lahen, pastaj kullohen.
 • Hapi 2: Në një tenxhere vendosni gjethet e çajit jeshil dhe marulen dhe ziejini për rreth 10 minuta.
 • Hapi 3: Prisni që uji të ftohet për të hequr mbetjet.
 • Hapi 4: Përdorni ujin e përzier për të larë fytyrën dhe nuk keni nevojë ta shpëlani me ujë.

1.9. Marulja dhe kripa janë anti-inflamatore, të mira për trajtimin e mavijosjeve

Kripa është një ushqim me veti të larta antiseptike dhe anti-inflamatore që përdoret në fusha të ndryshme. Në bukuri, kripa është e dobishme në trajtimin e akneveRedukton inflamacionin dhe ënjtjen e shkaktuar nga aknet. Sidomos kur kombinohen me marule, përbërësit ushqyes nga këta dy përbërës do të mbështesin trajtimin e njollave të errëta në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Ju mund të ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

 • Hapi 1: Lani marulen dhe bëjeni pure me 1 lugë çaji kripë.
 • Hapi 2: Përdoreni përzierjen e përzier direkt në fytyrë.
 • Hapi 3: Shtrihuni dhe relaksohuni për 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.
Tham Khảo Thêm:  [Từ A-Z] Đắp mặt nạ xong có nên rửa mặt không & 7 SAI LẦM cần tránh

1.10. Trajtim i kombinuar nga peshku marule dhe aloe vera

Aloe vera është një ilaç në trajtimin e akneve, duke kufizuar dhe reduktuar inflamacionin dhe ënjtjen e akneve në lëkurë. Janë të pranishme në përbërjen e shumë produkteve të bukurisë si maska, pastrues, kremra etj.

Për metodat më natyrale të bukurisë, veçanërisht në trajtimin e shenjave të akneve kur kombinohen me marule. Hapat e detajuar janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani marulen dhe peshkun, hiqni lëkurën dhe hiqni mishin nga aloe vera.
 • Hapi 2: Hidhni në blender marulen e përgatitur dhe aloe vera.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen direkt në fytyrë dhe relaksohuni për rreth 15 minuta.
 • Hapi 4: Më pas shpëlajeni me ujë.
Marule e përzier me aloe vera
Marule e përzier me aloe vera

3. Shënime kur trajtoni aknet me marule

Përveç mësimit se si të trajtoni aknet me marule, marulja është një ushqim i mirë dhe i butë për lëkurën, por në procesin e përdorimit të tyre për trajtimin e akneve, duhet t’i kushtoni vëmendje disa çështjeve si më poshtë:

 • Për sa i përket efektivitetit të trajtimit, ai duhet të bazohet në gjendjen aktuale të lëkurës së çdo personi, nëse është një mavijosje e re apo është shfaqur për një kohë. Kjo është arsyeja pse koha e fshirjes është e ndryshme për çdo person.
 • Ndonëse është një përbërës me origjinë natyrale, nuk duhet të teprohet për të qenë efektiv, por duhet përdorur shkencërisht në frekuencën e duhur 2-3 herë në javë.
 • Në procesin e trajtimit të akneve me marule, lëkura kapet lehtësisht në diell, ndaj kur dilni duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë mbrojtjes dhe përdorimit të rregullt të kremit kundër diellit.
 • Për të trajtuar aknet në mënyrë efektive, është e nevojshme të kombinohen me një dietë shkencore dhe të arsyeshme për të shmangur ushqimet që shkaktojnë errësim të lëkurës dhe ngadalësojnë procesin e vetë-shërimit të lëkurës.

4. A duhet të mbaj një maskë me gjethe marule çdo ditë?

Përdorimi i maskës me marule çdo ditë nuk rekomandohet për faktin se kur jepni shumë lëndë ushqyese dhe nxitoni, lëkura nuk mund ta përthithë atë, por gjithashtu bën që lëkura të konsumohet. Sidomos kur aplikoni një maskë me marule, ajo gjithashtu e bën lëkurën më të dobët dhe më të lehtë për t’u kapur nga dielli, kështu që kujdesi, mbrojtja dhe kujdesi i lëkurës duhet të bëhen shumë më me kujdes se zakonisht.

Siç rekomandohet nga ekspertët e bukurisë, ushqejnë lëkurën Edhe pse është një material natyral, nuk duhet të abuzohet dhe përdoret shumë, do të shkaktojë dëme fatkeqe “dëm të dëmshëm”. Frekuenca e përshtatshme dhe efektive e maskimit është 2-3 herë në javë.

Përmbajtja e artikullit të mësipërm ka udhëzime të detajuara se si të trajtoni aknet me marule në shtëpi të thjeshta por shumë efektive. Shpresojmë që përmes këtyre ndarjeve të zbatoni me sukses lëkurën e lëmuar dhe të bukur në mënyrë natyrale.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Tổng hợp] 10 Cách trị thâm mụn bằng rau diếp cá tại nhà tốt nhất . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *