[TIẾT LỘ] Nên đắp mặt nạ đất sét bao lâu thì hợp lý, tốt nhất cho da?

Duhet Sa kohë duhet mbajtur maska ​​me argjilë?? A duhet të mbaj maskë balte apo jo?… Kjo është një pyetje dhe shqetësim i shumë njerëzve, jo vetëm grave. Krahas maskave të letrës, maskave me xhel dhe maskave të gjumit, maskat e baltës janë gjithashtu një nga maskat që femrat përdorin shumë sot. Të gjitha do të përgjigjen në detaje përmes përmbajtjes së artikullit më poshtë. Ju lutemi ndiqni artikullin për më shumë informacion.

Kur është koha e duhur për të aplikuar një maskë balte?
Kur është koha e duhur për të aplikuar një maskë balte?

1. Çfarë është një maskë balte? Sa forma ka?

Maskën e argjilës mund ta kuptoni siç nënkupton edhe emri i saj dhe përdoret për ta aplikuar në fytyrë. Ai ka përbërësit kryesorë të argjilës natyrale, e cila mund të përmendet si: argjila bentonite, balta e bardhë, balta jeshile, kaolinë, …

Maskat e argjilës përdoren shpesh për të siguruar lëndë ushqyese në lëkurë dhe për të trajtuar aknet në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Zakonisht, maska ​​do të përmbajë shumë vitamina dhe minerale të nevojshme për lëkurën si kalium, kalcium, magnez, bakër, hekur, ….

Maska e tokës do të ketë 2 forma kryesore, duke përfshirë:

 • Forma e pluhurit: Për argjilën në formë pluhuri, duhet ta përzieni me ujë që të mund ta përdorni.
 • Forma e baltës ose kremit: Maska është në formën e një kremi dhe një balte të parapërzier. Kështu që ju vetëm duhet ta aplikoni direkt në lëkurë për ta përdorur.

2. A duhet të mbaj një maskë balte?

Përgjigja është KANE. Maskat me balte perdoren per kujdesin e lekures dhe behen nga lloje te ndryshme argjile si: argjila jeshile, argjila kaoline, argjila roze etj.Me cdo lloj balte te ndryshme do te kete teksture dhe perberje.minerale dhe perdorime te ndryshme. Këtu janë disa efekte të jashtëzakonshme të maskave të argjilës për lëkurën:

 • Mbështet pastrimin e lëkurës duke hequr papastërtitë në lëkurë, duke pastruar thellë poret, duke ndihmuar lëkurën të bëhet e pastër dhe duke parandaluar në mënyrë efektive aknet.
 • Pastroni sebumin dhe vajin e tepërt në sipërfaqen e lëkurës, duke reduktuar kështu gjendjen e lëkurës së yndyrshme dhe duke ndihmuar që sipërfaqja e lëkurës të bëhet më e ajrosur dhe e lëmuar.
 • Ndihmon në hidratimin e lëkurës së thatë, në mënyrë që lëkura të jetë më e butë.
 • Ndihmon në tkurrjen e poreve dhe për ta bërë lëkurën më të ndritshme.
 • Mbështet trajtimin e dermatitit, psoriasis, ekzemës dhe rosacea.

Megjithatë, jo të gjitha maskat e argjilës do të zgjasin përgjithmonë. Ju duhet ta aplikoni këtë maskë për kohën e duhur që maska ​​të maksimizojë efektet e saj.

Ju tashmë e dini: Çfarë bën maska? në kujdesin e lëkurës?

3. Sa kohë duhet të aplikohet maska ​​me argjilë?

Sipas disa studimeve, maskat me argjilë janë më mirë të lihen në fytyrë për një periudhë kohe maksimumi 15 minuta dhe minimumi 3 minuta. Kjo është koha e duhur e mjaftueshme që lëkura e fytyrës tuaj të thithë plotësisht lëndët ushqyese në maskë.

 • Nëse keni lëkurë të yndyrshme, maskën e argjilës duhet ta mbani vetëm për 10 minuta.
 • Nëse keni lëkurë të ndjeshme, maska ​​me argjilë nuk duhet të zgjasë më shumë se 10 minuta.

Sa kohë duhet të mbaj një maskë balte? Nëse kjo është hera e parë që përdorni këtë maskë, është mirë ta aplikoni atë për kohën e rekomanduar në etiketën e produktit, e kombinuar me monitorimin se si ndihet në lëkurën tuaj. Nëse vëreni se maska ​​e argjilës bëhet më e lehtë dhe ndihet ngjitëse, por jo e thatë, atëherë maska ​​e argjilës përfundon.

Me pak fjalë, duhet të bazoheni në llojin e lëkurës tuaj. Sepse, çdo lloj lëkure të ndryshme do të ketë nevojë për kohë të ndryshme aplikimi të maskës së argjilës.

Shihni gjithashtu: Sa kohë duhet të mbaj maskë?

Kur duhet të aplikoj një maskë balte?
Kur duhet të aplikoj një maskë balte?

4. Sa herë në javë të aplikoni maskën me argjilë?

Sa shpesh të aplikoni një maskë balte do të varet nga lëkura juaj. Bashkohuni me Chaolua TV për të zbuluar se sa shpesh duhet të aplikoni maska ​​për lloje të ndryshme lëkure.

4.1. Për lëkurën me akne

Maskat e argjilës janë të shkëlqyera në trajtimin e akneve, duke ndihmuar në largimin e toksinave dhe yndyrës nga lëkura – duke shmangur bllokimin e poreve. Megjithatë, përdorimi i tepërt mund të dëmtojë lëkurën.

Prandaj, me lëkurën me akne, duhet të aplikoni vetëm një maskë balte 2-3 herë në javë dhe koha e maskimit për çdo herë nuk duhet të kalojë 15 minuta, për të arritur efektin më të mirë.

4.2. Për lëkurë të kombinuar

Për lëkurën e kombinuar, përdorimi i maskave me argjilë sjell të njëjtin efekt si lëkura me akne. Megjithatë, duhet të përdorni vetëm një maskë balte 1-2 herë në javë për të ndihmuar në kontrollin e sasisë së vajit në lëkurë.

4.3. Për lëkurë të thatë

Për ata me lëkurë të thatë, është më mirë të përdorni një maskë me argjilë të kuqe që do të jetë më e sigurt për lëkurën. Dhe përdorni maska ​​me argjilë vetëm një herë në javë. Sepse përdorimi i shpeshtë ose shumë i gjatë do të shkaktojë dehidrim. Kjo, nga ana tjetër, e bën lëkurën tuaj të thatë edhe më keq.

4.4. Për lëkurë të ndjeshme

Me lëkurë të ndjeshme, duhet të bëni fillimisht një test, për t’u siguruar që nuk ka reagime të padëshiruara.

Për ta testuar, duhet ta bëni në qafë përpara se ta përdorni në fytyrë. Nëse nuk ndodhin reaksione të padëshiruara, atëherë mund ta përdorni normalisht me frekuencën 1-2 herë në javë.

4.5. Për lëkurën që shfaq shenja plakjeje

Në këtë rast, duhet të zgjidhni maska ​​​​argjile të pasura me vitamina dhe antioksidantë – për të ndihmuar në përmirësimin e shenjave të plakjes që po përjetoni. Duhet ta përdorni dy herë në javë për rezultate më të mira.

5. Si të aplikoni siç duhet një maskë balte në shtëpi

Përveçse të mësoni se sa kohë duhet të jetë maska ​​me balte? Mënyra se si të aplikoni siç duhet një maskë balte është gjithashtu me interes të madh për shumë gra. Këtu është procedura e saktë për aplikimin e një maskë balte sipas hulumtimit Lëkurë ushqyese i Heborës në shtëpi:

 • Hapi 1: Pastrimi i fytyrës është më i rëndësishmi në Hapat para aplikimit të maskës. Përdorimi i pastruesit të grimit dhe pastrimit të fytyrës ndihmon në pastrimin e poreve, duke mbështetur lëndët ushqyese nga maska ​​që të përthithen në lëkurë në mënyrë më efektive.
 • Hapi 2: Pasi të keni pastruar fytyrën, përdorni një copë pambuku për të thithur ujin në fytyrën tuaj, më pas aplikoni butësisht maskën me argjilë në lëkurën tuaj. Kini kujdes të mos e aplikoni në zonën e syve pasi kjo është një zonë mjaft e ndjeshme.
 • Hapi 3: Lëreni maskën në lëkurë për një kohë të përshtatshme nga 5-15 minuta, në varësi të çdo lloji të lëkurës.
 • Hapi 4: Shpëlajeni maskën butësisht me ujë të ngrohtë, më pas shpëlajeni sërish me ujë të ftohtë.
 • Hapi 5: Përdorni një copë pambuku për të tharë ujin në fytyrë, përdorni toner dhe hidratues për të balancuar pH dhe për të hidratuar lëkurën.

6. Çfarë duhet të kihet parasysh kur aplikoni një maskë balte?

Kur mësoni se sa kohë duhet të mbani një maskë balte, për të arritur rezultatet më të mira, duhet të mbani parasysh disa gjëra:

 • Përdorni maska ​​me argjilë vetëm 2-3 herë në javë: Mos e përdorni shumë shpesh do të çojë në lëkurë të thatë dhe të dehidratuar sepse balta është higroskopike.
 • Duhet të zgjidhni llojin e maskës së argjilës të përshtatshme për lëkurën: Për të maksimizuar efektin e maskës.
 • Mos e lini maskën e argjilës të thahet plotësisht: Sepse atëherë, maska ​​mund të thithë lagështinë dhe ta bëjë lëkurën tuaj të thatë.
 • Avulloni lëkurën tuaj përpara se të aplikoni maskën: Për të hapur poret dhe për të thithur më mirë lëndët ushqyese nga maska.
 • Duhet të hidratoni lëkurën pas aplikimit të maskës: Për të balancuar lagështinë dhe për të parandaluar tharjen e lëkurës pas maskës së fytyrës.
 • Mos aplikoni maskë balte shumë të trashë: Sepse mund ta bëjë lëkurën të pakëndshme dhe më të vështirë për të absorbuar mineralet. Në mënyrë ideale, mjafton vetëm të aplikoni një shtresë të hollë në lëkurën e fytyrës.
 • Kur mbani një maskë, kufizoni lëvizjet e muskujve të fytyrës: Për të mos e bërë më të lehtë formimin e rrudhave në lëkurën e fytyrës.
A duhet të mbaj maskë balte çdo ditë?
A duhet të mbaj maskë balte çdo ditë?

7. Llojet më të njohura të maskave me balte sot

Aktualisht, në treg ka shumë lloje të ndryshme maskash balte. Këtu janë 7 maskat më të përdorura nga balta:

 • Maska me argjilë të kuqe: Kjo maskë përmban oksid hekuri dhe një sërë mineralesh thelbësore për lëkurën për të ndihmuar në hidratimin, zbutjen dhe kontrollin e vajit.
 • Maska me argjilë rozë: Kjo maskë është një kombinim i maskave me argjilë të bardhë dhe të kuqe, të cilat veprojnë për të reduktuar irritimet e lëkurës si kruajtje, skuqje etj.
 • Maska me argjilë të artë: Maska përmban shumë minerale thelbësore për lëkurën për të ndihmuar në largimin e papastërtive, yndyrës së tepërt, hidratimin dhe tkurrjen e poreve.
 • Maska me argjilë jeshile: Maska përmban shumë vitamina dhe minerale thelbësore si kalcium, hekur, magnez, etj për të ndihmuar në pastrimin e lëkurës, anti-inflamatore, antibakteriale dhe rigjenerimin e strukturës së lëkurës.
 • Maska me argjilë të bardhë: Ofron shumë minerale si: magnez, kalcium, zink etj. Maska ka aftësinë të largojë yndyrën dhe të rikthejë dëmtimet në lëkurë.
 • Maska me argjilë bentonite: Kjo lloj maske ka një ngjyrë gri, ka efektin e heqjes së qelizave të vdekura për të ndihmuar në parandalimin e plakjes.
 • Maska prej balte të tokës Fuller: Kjo është një maskë natyrale e argjilës, e përbërë nga minerale si hekur, magnez, silikon së bashku me ujë dhe limon. Ka efektin e heqjes së papastërtive, sebumit dhe zbardhjes së lëkurës.

8. Si të zgjidhni maskën e duhur të argjilës për çdo lloj lëkure

Ja se si të zgjidhni një maskë balte për çdo lloj lëkure, për të ndihmuar të përfitoni sa më shumë nga ajo dhe të shmangni reagimet e padëshiruara:

 • Për lëkurë normale: Ju duhet të përdorni një maskë balte të kuqe ose një maskë balte rozë. Sepse këto dy lloje maskash ndihmojnë në hidratimin dhe zbutjen e lëkurës në mënyrë jashtëzakonisht efektive.
 • Për lëkurën e kombinuar: Përdorni një maskë balte të bardhë, të verdhë ose një maskë balte bentonite – për të ndihmuar në largimin e yndyrës së tepërt nga lëkura dhe poret e ngushta.
 • Për lëkurën me akne: Rekomandohet përdorimi i një maske me argjilë jeshile ose të bardhë për të ndihmuar në pastrimin e lëkurës, antibakteriale, anti-inflamatore, ngushtimin e poreve dhe reduktimin efektiv të akneve.
 • Për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme: Maska e argjilës së kuqe ose rozë është zgjedhja e parë për të ndihmuar në sigurimin e mineraleve thelbësore për lëkurën, hidratimin, zbutjen e lëkurës dhe reduktimin e acarimit të lëkurës.

9. Pyetje lidhur me temën se sa kohë duhet vendosur një maskë balte

9.1. Përdorni maskë balte para apo pas tonerit?

Duhet të përdorni tonik pas aplikimit të maskës së argjilës për të përfituar sa më shumë nga të dy produktet.

Në rast se maska ​​e argjilës dhe toneri nuk janë të përputhshëm me njëri-tjetrin, mund të kaloni hapin e tonerit. Për shembull, nëse edhe maska ​​edhe toneri përmbajnë BHA, nuk duhet të përdorni një tonik shtesë sepse do ta bëjë lëkurën më të prirur ndaj acarimit.

Kështu që A duhet të aplikoj një maskë balte në mëngjes apo në mbrëmje?? Sipas ekspertëve, mund ta aplikoni si në mëngjes ashtu edhe në mbrëmje. Megjithatë, koha më e mirë për të aplikuar një fytyrë të çuditshme është në mëngjes, kjo e ndihmon lëkurën të ndihet si “të hajë mëngjes”.

9.2. A mund të aplikoj një maskë balte pas eksfolimit?

Para se të aplikoni maskën e argjilës, mund të vazhdoni me eksfolimin për të pastruar thellë lëkurën. Në këtë mënyrë ndihmon lëkurën të absorbojë më plotësisht lëndët ushqyese në maskë.

Aplikoni një maskë balte – Si funksionon procesi?

9.3. Maska me argjilë të thatë çfarë të bëni?

Zakonisht, çdo lloj maske balte do të ketë një kohë të rekomanduar të shënuar në paketimin e produktit. Megjithatë, lëkura e të gjithëve është e ndryshme. Prandaj, gjatë procesit të maskimit, duhet të monitoroni maskën tuaj, jo domosdoshmërisht kohën që prodhuesi deklaron në paketim. Nëse e gjeni maskën të thatë, lani menjëherë fytyrën që të mos përthithet.

Referenca: Kur duhet të mbaj maskë? për lëkurë të bukur, të shëndetshme dhe të lëmuar?

9.4. Çfarë lloj maske balte është më e mira sot?

Aktualisht, ka shumë lloje të ndryshme maskash balte në treg. Megjithatë, më të vlerësuarat janë ende 5 llojet e mëposhtme të maskave:

 • Origjina Maskë me qymyr aktiv për të pastruar poret
 • Maskë fytyre Vedette me argjilë me kakao
 • Maska për pastrimin e poreve të thella të tokës së rrallë të Kiehl
 • Maskë me argjilë me pore super vullkanike Innisfree
 • Maskë me argjilë uji Laneige Mini Pore

Ju mund të bazoheni në gjendjen e lëkurës tuaj për të zgjedhur 1 nga 5 llojet e produkteve të maskave të argjilës më sipër për t’u përdorur.

Artikuj të ngjashëm:

Mund të shihet se aplikimi i një maskë balte duket i thjeshtë, por nuk është aspak i thjeshtë, apo jo? Shpresojmë, përmes informacionit të mësipërm, ju tashmë e dini Sa kohë duhet mbajtur maska ​​me argjilë? është e mirë për lëkurën dhe si të aplikoni siç duhet një maskë balte në shtëpi. Ju uroj që së shpejti të keni një lëkurë të freskët dhe të shëndetshme!

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [TIẾT LỘ] Nên đắp mặt nạ đất sét bao lâu thì hợp lý, tốt nhất cho da? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Top 10 cách cân bằng nội tiết tố tự nhiên hiệu quả cho nữ giới

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *