[TIẾT LỘ] Đắp mặt nạ rau má có tác dụng gì, có an toàn hay không?

A e dini Cili është efekti i veshjes së maskës gotu kola? Nuk jane? Gotu kola është përdorur prej kohësh nga gratë si përbërës për të bërë maska. Sidoqoftë, ndoshta jo të gjithë mund ta kuptojnë qartë efektin e maskës gotu kola. Pra, cila është mënyra më e mirë për të përdorur një maskë me gotu kola për të trajtuar aknet dhe lëkurën e bukur në shtëpi? Të gjitha do të zbulohen përmes disa prej përmbajtjeve të artikullit më poshtë.

Çfarë efekti ka gotu kola në lëkurë?
Çfarë efekti ka gotu kola në lëkurë?

1. Cila është vlera ushqyese e gotu kola?

Gotu kola njihet edhe si Lien Tien Thao. Kjo është një perime shumë e disponueshme në vendin tonë. Ata shpesh rriten duke u zvarritur kudo, veçanërisht në vende të freskëta dhe të lagështa. Pak njerëz e dinë se pjesa e brendshme e kësaj bime në dukje të egër përmban një përmbajtje shumë të pasur të lëndëve ushqyese. Sipas ekspertëve të kërkimit, në 100 g gotu kola të freskëta gjenden:

 • 88.2 g ujë
 • 3.2 g proteina
 • 1.8 g niseshte
 • 4,5 g celulozë
 • 3.7 g vitaminë C
 • 0,15 g vitaminë B1
 • 2.29 g kalcium
 • 2 mg fosfor
 • 3.1 gram hekur
 • 1.3 gram beta karoten

Përveç kësaj, në centella asiatica, ka shumë lëndë të tjera ushqyese si: beta karoten, saponin, saharidetkalcium, hekur, magnez, mangan, fosfor, kalium, zink dhe vitamina të tjera.

2. Cili është efekti i maskës gotu kola?

Gotu kola është përdorur për një kohë të gjatë si një ilaç i çmuar me përdorime kryesore: kollë, qetësues dhimbjesh, temperaturë, skuqje të nxehtësisë etj. Përveç kësaj, është gjithashtu një nga përbërësit e njohur që përdoret shpesh. Përdoret për dezinfektim, pastrim ngrohjes dhe detoksifikimit të trupit.

Sot, përveç përdorimeve kryesore të mësipërme, gotu kola përdoret edhe nga gratë për trajtimin e akneve, zvogëlimin e shenjave dhe zbukurimin e lëkurës. Kështu mori centella Cili është përdorimi i maskës së fytyrës?? Le të zbulojmë menjëherë disa nga efektet e gotu kola për lëkurën e grave!

2.1. Efekti i gotu kola – Rrit lagështinë e lëkurës

Gotu kola është një nga përbërësit që ndihmojnë në hidratimin shumë të mirë të lëkurës. Ju mund të përdorni gotu kola për të bërë lëng gotu kola për të pirë, ose bluajni gotu kola për të bërë një maskë për fytyrën.

Në këtë pikë, me siguri do të pyesni veten se çfarë është përdorimi i tulit gotu kola? Jo vetëm që ndihmon në hidratimin e lëkurës, gotu kola e përdorur si maskë gjithashtu ndihmon në shtrëngimin e poreve, fshirjen e njollave të errëta dhe për ta bërë lëkurën më të lëmuar dhe më rozë.

Prandaj, mos harroni ta përdorni këtë perime të njohur çdo ditë nëse dëshironi të keni një lëkurë të shëndetshme dhe të bukur.

2.2. Gotu kola me lëkurë ndihmon në trajtimin efektiv të akneve

Sipas ekspertëve të kërkimit, gotu kola përmban shumë përbërës aktivë si saponinat si: acid aziatik dhe acid brahmik.

Ky është një përbërës aktiv që ndihmon indin lidhor të rigjenerohet shpejt dhe e bën plagën të rritet dhe të shërohet shpejt.

Nëse jeni duke përjetuar akne inflamatore ose akne cistike, gotu kola është një përbërës i shkëlqyeshëm për t’ju ndihmuar të përmirësoni shpejt aknet tuaja.

Gotu kola trajton aknet inflamatore dhe aknet shumë shpejt
Gotu kola trajton aknet inflamatore dhe aknet shumë shpejt

2.3. Trajtoni melasmën dhe zbardhni lëkurën me gotu kola

Cili është efekti i mbajtjes së maskës për fytyrën? Gotu kola jo vetëm që ka efektin e pastrimit të nxehtësisë dhe detoksifikimit të trupit në mënyrë shumë efektive, por gjithashtu ndihmon në trajtimin shumë të mirë të melasmës, duke ju ndihmuar të keni një lëkurë më të lëmuar dhe më të shndritshme.

Mund të përdorni gotu kola për pure dhe filtrim për ujin e pijshëm të kombinuar me përdorimin e maskës. Pas një kohe, me siguri njollat ​​në lëkurën tuaj do të përmirësohen ndjeshëm. Ky është një nga efektet e maskës gotu kola që nuk duhet ta injoroni.

2.4. Shëron shpejt plagët në lëkurë

Cilat janë efektet e gotu kola për lëkurën e fytyrës? Një nga efektet e mrekullueshme të maskës gotu kola është të ndihmojë në shërimin e shpejtë të plagëve në lëkurë. Sipas disa studimeve, gotu kola përmban shumë triterpenoidë.

Kjo është një substancë që punon për të forcuar lëkurën dhe qarkullimin në zonën e lëkurës. Përveç kësaj, në centella asiatica, ka një sërë përbërjesh që kontrollojnë prodhimin e kolagjenit dhe përmirësojnë antioksidantët, duke ndihmuar kështu në parandalimin e formimit të indeve të mbresë në lëkurë dhe rigjenerimin e shpejtë të lëkurës së re.

3. A duhet të mbani një maskë gotu kola çdo ditë?

Me efektet e shkëlqyera që sjell në fytyrë maska ​​me gotu kola, ju DUHET Përdoreni maskën çdo ditë për të ndihmuar që lëkura të jetë më e bardhë dhe më e lëmuar, më e butë.

Si të përdorni një maskë me gotu kola për të trajtuar aknet në mënyrë efektive

4. Përparësitë dhe disavantazhet e maskës gotu kola

4.1. Përparësitë e përdorimit të gotu kola për trajtimin e akneve

 • Përbërësit natyralë janë të sigurt, beninje, nuk shkaktojnë acarim të lëkurës.
 • E garantuar e sigurt dhe mund të përdoret për një kohë të gjatë.
 • Përbërësit janë të lehtë për t’u gjetur.
 • Kosto e ulët, kurseni para.
 • Lehtë për t’u bërë.
 • Efekt afatgjatë, duke ndihmuar në ushqyerjen nga thellësia e lëkurës.

4.2. Disavantazhet e maskës së akneve me centella asiatica

 • Duhet shumë kohë për t’u përgatitur.
 • Duhet këmbëngulje për të qenë efektive.
 • Zakonisht efektive vetëm në raste të tilla si: Aknet e pubertetit, nxehtësia në trup, mjedisi… Por nëse është për shkak të alergjive ose inflamacioneve të shkaktuara nga sëmundjet, zakonisht është më pak efektive.

5. Si të aplikoni maskën gotu kola për të trajtuar aknet, lëkurë të bukur në mënyrë efektive

5.1. Maskë zbardhuese nga mjalti gotu kola

Mjalti ka veti shumë të mira anti-inflamatore dhe antibakteriale. Prandaj, kombinimi i gotu kola me mjaltë për të bërë një maskë kundër akneve është një nga mënyrat më efektive për t’ju ndihmuar të përmirësoni shpejt aknet, duke ju dhënë një lëkurë të ndritshme dhe të lëmuar.

Përgatitni përbërësit: 1 grusht gjethe gotu kola + 2 lugë mjaltë. Si të bëni maskën e mjaltit gotu kola si më poshtë:

 • Hapi 1: Gotu kola mbledh rrënjët, heq gjethet e ngordhura, pastaj lan dhe kullon.
 • Hapi 2: Gotu kola e presim në copa të shkurtra, më pas e vendosim në blender dhe e bëjmë pure me pak ujë të filtruar.
 • Hapi 3: Masës me gotu kola shtoni 2 lugë mjaltë, përzieni mirë.
 • Hapi 4: Laj fytyrën.
 • Hapi 5: Aplikoni një përzierje gotu kola dhe mjaltë në fytyrë, lëreni për rreth 20 minuta që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.
 • Hapi 6: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Përdoreni këtë metodë 2-3 herë në javë për të pasur lëkurë të lëmuar dhe të lëmuar.

5.2. Maska me qumësht të freskët dhe gotu kola ndihmon në pastrimin e akneve

Zbuloni se cili është efekti i maskës së fytyrës? Kombinimi i gotu kola dhe qumështi i freskët do të ndihmojë në pastrimin e akneve, lëkurë më të bardhë dhe më të butë. Përgatitni përbërësit: 1 grusht gotu kola + 100 ml qumësht të freskët pa sheqer. Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Gotu kola mbledh rrënjët, heq gjethet e ngordhura, pastaj lan dhe kullon.
 • Hapi 2: Vendosni gotu kola me pak ujë të filtruar në blender për t’u grirë, më pas filtroni që të marrë lëng gotu kola.
 • Hapi 3: Shtoni qumësht të freskët pa sheqer dhe përzieni mirë me lëngun e gotu kola.
 • Hapi 4: Lani fytyrën, më pas aplikoni përzierjen e freskët të gotu kola në fytyrë, lëreni për rreth 20 minuta.
 • Hapi 5: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Me këtë metodë duhet të aplikoni 2-3 herë në javë për të pasur lëkurë të shndritshme dhe të lëmuar. Gjithashtu mund t’i referoheni Si të përdorni një maskë me qumësht të freskët pa sheqer lëkurë efektive por edhe jashtëzakonisht të bukur.

Gotu kola dhe qumështi i freskët janë kombinimi perfekt
Gotu kola dhe qumështi i freskët janë kombinimi perfekt

5.3. Përdorni kos gotu kola për të ndriçuar dhe lëmuar lëkurën

Kosi ndihmon në hidratimin dhe shkëlqimin e lëkurës. Kombinimi i kosit me gotu kola për të bërë një maskë për fytyrën do t’ju befasojë nga rezultatet. Zbatimi nuk është aq i komplikuar sa mendoni.

Duhet të përgatisni 1 grusht gjethe gotu kola + 2 lugë kos pa sheqer. Si të bëni maskën tuaj në shtëpi me disa hapa të thjeshtë si më poshtë:

 • Hapi 1: Gotu kola zgjidhet e pastër, lahet shumë herë me ujë dhe zhytet në ujë të kripur të holluar dhe më pas hiqet për t’u kulluar.
 • Hapi 2: Vendosni gotu kola në një blender, filtroni që të marrë lëngun.
 • Hapi 3: Përzieni kosin pa sheqer me lëngun e gotu kola.
 • Hapi 4: Pastroni fytyrën.
 • Hapi 5: Aplikoni një përzierje gotu kola dhe kos në fytyrë, masazhoni butësisht për 15-20 minuta në mënyrë që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.
 • Hapi 6: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Përdoreni këtë metodë 2-3 herë në javë për rezultate më të mira.

5.4. Maska nga gotu kola e freskët e lehtë për t’u bërë në shtëpi

Duke përdorur përbërës të freskët gotu kola për të bërë një maskë, së shpejti do të keni një lëkurë të bardhë më të lëmuar dhe më të gjallë. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Gotu kola lahet, laget në ujë me kripë, pastaj zgjidhet dhe kullohet.
 • Hapi 2: Vendosni gotu kola në një blender.
 • Hapi 3: Gotu kola-s i shtojmë disa kokrra kripë deti dhe e përziejmë mirë.
 • Hapi 4: Lani fytyrën, më pas aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni lëkurën të relaksohet për rreth 15 minuta.
 • Hapi 5: Lajeni fytyrën tërësisht me ujë të ftohtë.

Nëpërmjet kësaj kuptoni qartë se cili është efekti i maskës gotu kola si dhe si ta bëni atë super të thjeshtë?

Artikuj të ngjashëm: Si të bëni një maskë me marule thjeshtë në shtëpi

5.5. Gotu kola dhe shafrani i Indisë i freskët ndihmojnë në trajtimin efektiv të njollave të errëta

Me këtë kombinim, ju do të hiqni shpejt mavijosjet e lëna nga aknet dhe do të parandaloni rrezikun e shenjave për lëkurën, duke e bërë lëkurën më të bardhë dhe më të lëmuar. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani faqet dhe njomini në ujë të holluar me kripë.
 • Hapi 2: Vendosni gotu kola në një llaç dhe grijeni, më pas nxirreni lëngun.
 • Hapi 3: Përzieni pluhurin e shafranit të Indisë me lëngun gotu kola.
 • Hapi 4: Lajeni fytyrën tërësisht.
 • Hapi 5: Aplikoni një përzierje gotu kola dhe shafran të Indisë së freskët në lëkurë dhe lëreni lëkurën të relaksohet për 15-20 minuta.
 • Hapi 6: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

6. Shënime kur aplikoni një maskë me gotu kola për aknet, lëkurë të bukur

 • Këtë maskë duhet ta përdorni 2-3 herë në javë për ta pasur lëkurën ashtu siç pritej.
 • Kur përdorni gotu kola si maskë, duhet të përdorni gotu kola të freskët. Ju gjithashtu mund të bëni disa maska, pastaj t’i ruani në frigorifer dhe t’i përdorni për rreth 10 ditë.
 • Kur përdorni gotu kola për të bërë një maskë, nëse keni skuqje që kruhet, mund të jetë për shkak se nuk jeni në përputhje me përbërësit në gotu kola. Prandaj, është mirë të ndaloni përdorimin e gotu kola për bukuri.

Ndoshta ju intereson: Cilat janë përfitimet e përdorimit të një maske të hidhur??

7. Si të blini gotu kola të freskëta?

Kur blini gotu kola, për të zgjedhur gotu kola të freskët duhet të keni parasysh disa gjëra më poshtë:

 • Zgjidhni vetëm pennywort të rinj, ngjyrë të gjelbër të ndezur dhe trup të shijshëm.
 • Zgjidhni pemë që janë të paprekura, jo të grimcuara.
 • Nuk rekomandohet të zgjidhni qindarkën e vjetër me ngjyrë jeshile të errët, sepse gjatë rrahjes së ujit, shpesh është i hidhur dhe i vështirë për t’u pirë.
Si te zgjidhni gotu kola te mire?
Si te zgjidhni gotu kola te mire?

8. Mënyra të tjera për të përdorur gotu kola për bukuri

Përveç të mësuarit Cili është efekti i veshjes së maskës gotu kola? Më pas mund të aplikoni metodat e bëra nga gotu kola më poshtë për të trajtuar aknet, për të hequr plagët dhe njollat ​​e errëta të lëna nga aknet.

8.1. Pije e lezetshme nga gotu kola

Kjo është një pije jo e panjohur për të gjithë, me një mënyrë shumë të thjeshtë për të trajtuar aknet dhe për të zbukuruar lëkurën nga brenda, duke ndihmuar trupin të eliminojë në mënyrë efektive toksinat.

 • Hapi 1: Përgatitni 200g gjethe gotu kola në formë të freskët.
 • Hapi 2: Pasi ta lani shumë herë gotu kola me ujë, më pas bëjeni pure me blender dhe më pas filtroni lëngun për ta pirë.

Për ta bërë më të shijshme, mund të kombinoni pak më shumë qumësht ose sheqer dhe më pak akull.

8.2. Përdorni lëngun gotu kola për të larë fytyrën për të trajtuar aknet dhe plagët e errëta

Lëngu i faqeve është shumë beninj, kështu që mund ta përdorni plotësisht si larës për fytyrën çdo mëngjes për të trajtuar aknet dhe plagët e errëta. Nëse këmbëngulni për ta bërë atë, nuk do të zgjasë shumë, do t’ju duhet t’i thoni lamtumirë akneve. Është shumë e thjeshtë për të bërë si më poshtë:

 • Hapi 1: Duhet të përgatisni 1 grusht gjethe gotu kola në formë të freskët.
 • Hapi 2: Shpëlajeni 2-3 herë me ujë të pastër dhe zhyteni në ujë të holluar me kripë.
 • Hapi 3: Më pas, vendosni gjethet në një tenxhere të mbushur me ujë të valë.
 • Hapi 4: Lëreni ujin të ftohet, më pas lajeni fytyrën. Mund ta ruani në frigorifer dhe ta përdorni për një kohë të gjatë. Megjithatë, nuk duhet të lihet për një kohë të gjatë.
 • Hapi 5: Kur lani dhe masazhoni butësisht për 1 minutë. Më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Nuk ka nevojë të përdorni pastrues shtesë.

8.3. Supë Gotu kola – Detoksifikon dhe pastron nxehtësinë e trupit

Kjo pjatë nuk është thjesht një ushqim normal, por edhe një mënyrë efektive për të parandaluar aknet. Në të njëjtën kohë, plagët dhe mavijosjet zbehen shpejt.

 • Hapi 1: Duhet të përgatisni 1 grusht gjethe të freskëta gotu kola me disa gramë mish të grirë.
 • Hapi 2: Skuqini hudhrat dhe më pas shtoni mishin në ishull.Pasi mishi të gjuhet, derdhni ujin në të.
 • Hapi 3: Pasi uji të vlojë, hidhni gotu kola. Shtoni erëzat sipas shijes, gatuajeni për rreth 3 minuta dhe më pas fikni zjarrin.

Kështu që, Chaolua TV Thjesht kam ndarë me ju disa informacione për t’ju ndihmuar të dini Cili është efekti i veshjes së maskës gotu kola?? Shpresojmë që përmes këtij artikulli, do të dini gjithashtu më shumë mënyra për të bërë maska ​​nga gotu kola për të ndihmuar në trajtimin e akneve dhe për të zbukuruar lëkurën në mënyrë efektive.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [TIẾT LỘ] Đắp mặt nạ rau má có tác dụng gì, có an toàn hay không? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *