[Tiết Lộ] Ăn quýt có nổi mụn không & Những ai KHÔNG NÊN ăn quýt?

A shkakton akne ngrënia e mandarinës? Kjo është një pyetje e shumë njerëzve, edhe pse ky është një frut i shijshëm, ushqyes dhe ndihmon për të shuar etjen në mënyrë efektive gjatë verës. Pra, cila është e vërteta për këtë? Le të mësojmë me Heborën artikullin e mëposhtëm për të ditur “A është vapë të pish lëng mandarine”.

A është vapë për të ngrënë mandarina?
A është vapë për të ngrënë mandarina?

1. Cila është vlera ushqyese e mandarinave?

Sipas nutricionistëve, çdo mandarinë përmban shumë vitamina, lëndë ushqyese dhe minerale. Konkretisht, në 100 g mandarinë përmban përbërësit e mëposhtëm:

 • Energjia: 53 Kcal
 • Karbohidratet: 13.34 g
 • Proteina: 0.81 g
 • Yndyra totale: 0.31 g
 • Kolesteroli: 0 mg
 • Fibra: 1.8 g
 • Natrium 2 mg
 • Kaliumi: 166 mg
 • Kalcium: 37 mg
 • Hekur: 0.15 mg
 • Magnez: 12 mg
 • Mangani: 0.039 mg
 • Zink: 0.07 mg
 • Vitamina B9: 16 g
 • Vitamina C: 26.7 mg

2. Cili është efekti i mandarinës?

Përpara se të mësoni nëse ngrënia e mandarinave ka puçrra, duhet të dini përfitimet e mëdha që mandarinat i sjellin trupit si:

Me listën e lëndëve ushqyese të listuara më sipër, mandarina është me të vërtetë një frut që sjell shumë efekte të shkëlqyera në organizëm. Disa nga efektet e spikatura janë si më poshtë:

 • Forconi funksionin imunitar të trupitMandarina është e pasur me vitaminë C, kështu që do të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar të trupit, duke ju ndihmuar të shmangni disa ftohje të zakonshme dhe të bëheni më të shëndetshëm.
 • Kufizoni shtimin në peshë dhe obezitetin: mandarinat përmbajnë shumë fibra dhe ujë, por nuk kanë absolutisht yndyrë. Prandaj, ngrënia e mandarinave do t’ju ndihmojë të kontrolloni më mirë peshën tuaj dhe të shmangni rrezikun e obezitetit.
 • Parandalimi i diabetit: Disa studime të fundit kanë treguar se ky frut përmban Flavonoidet. Kjo është një substancë që punon për të djegur yndyrën e tepërt në trup dhe për të parandaluar që trupi të prodhojë yndyrë. Si rezultat, trupi do të shmangë rrezikun e obezitetit dhe diabetit të tipit 2.
 • Promovon shëndetin e sistemit të tretjesMe përmbajtje të bollshme fibrash në çdo mandarinë, sistemi juaj tretës do të mbështetet që të funksionojë më mirë, të parandalojë rrezikun e kapsllëkut dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zorrëve.
 • Përmirësoni shëndetin e zemrësArsyeja është sepse mandarinat përmbajnë shumë vitaminë C, fibra dhe antioksidantë.
 • Mbështetje për bukurinë e lëkurësMandarina përmban shumë vitaminë C dhe vitaminë A, kështu që do të ndihmojë që lëkura të bëhet e lëmuar, më e bardhë dhe më e ndritshme.
Ndihmon lëkurën të bëhet më e bardhë
Ndihmon lëkurën të bëhet më e bardhë

3. A ka puçrra ngrënia e mandarinës?

Përgjigja është NUK JANE. Arsyeja është sepse në këtë frut ka një përmbajtje të pasur të vitaminës C, e cila do të ndihmojë në ftohjen e trupit në mënyrë efektive dhe në shërimin e shpejtë të akneve. Jo vetëm kaq, vitamina C gjithashtu ndihmon në forcimin e rezistencës së trupit, dhe ndihmon lëkurën dhe flokët të jenë më të shëndetshëm dhe më të bukur.

Pra, nëse pyesni veten A është vapë për të pirë lëng mandarine?? Atëherë përgjigja është NUK JANE. Ju mund të jeni të sigurt kur hani mandarina për të plotësuar ushqimin pa u shqetësuar për nxehtësinë ose aknet.

SHIKO ME SHUME:

4. A mund të humbni peshë ngrënia e mandarinave?

Përgjigja është KANE. Mandarina është një nga ushqimet që ndihmon në humbjen efektive të peshës. Arsyeja është për shkak të:

 • Mandarinat janë të pasura me fibra dhe ujë, gjë që ju ndihmon të ndiheni të ngopur më gjatë kur hani mandarina. Nga atje, ju lehtë mund të reduktoni marrjen e përditshme të ushqimit dhe pesha do të reduktohet ndjeshëm.
 • Mandarinat nuk përmbajnë yndyrë dhe janë shumë të ulëta në kalori. Prandaj, ngrënia e mandarinave nuk do t’ju bëjë të shtoni peshë.
 • Mandarina është një frut i pasur me fibra dhe vitaminë C. Kjo do të ndihmojë që metabolizmi i energjisë dhe metabolizmi në trup të jetë më i favorshëm. Si rezultat, procesi i humbjes së peshës është gjithashtu më efektiv.
 • Mandarina ka aftësinë për të hequr yndyrën shumë mirë. Në këtë mënyrë, parandalon akumulimin e yndyrës së tepërt në kofshë, bark, viça ose biceps, etj.
A mund t'ju ndihmojë të hani mandarina të humbni peshë?
A mund t’ju ndihmojë të hani mandarina të humbni peshë?

5. Mënyrat për të ngrënë mandarina për të ftohur mëlçinë, për të trajtuar aknet dhe për të humbur peshë në mënyrë efektive

Ashtu siç sapo prezantova rubrikën “Ngrënia e mandarinave a shkakton akne”, shihet se ngrënia e mandarinave është shumë e mirë për organizmin. Bashkohuni me ne për të mësuar se si ta hani mandarinën siç duhet për të ndihmuar në uljen e puçrrave dhe humbjen e peshës në mënyrë efektive:

Metoda 1 – Hani mandarina direkt për të përthithur të gjitha vitaminat dhe mineraletKjo është mënyra më e thjeshtë dhe më e shpejtë për të ngrënë mandarina, duke ndihmuar në plotësimin e lëndëve ushqyese për të ndihmuar në ftohjen e mëlçisë dhe pastrimin efektiv të trupit.

Metoda 2 – Lëng mandarine: Me këtë metodë mjafton të prisni një mandarinë përgjysmë dhe të shtrydhni lëngun si lëngu i portokallit, më pas të hiqni farat dhe ta shijoni.

Metoda 3 – Bëni reçel mandarine të pjekur për të humbur peshë: Me këtë metodë përpunimi, të dy mund të keni një pjatë të shijshme për t’u shijuar dhe të humbni peshë në mënyrë efektive.

Metoda 4 – Sallatë me mandarinë: Kjo pjatë është mjaft e çuditshme për shumë njerëz, por është një mënyrë efektive për të humbur peshë që nuk mund ta injoroni.

Përgatitni materialet:

 • 4 mandarina të freskëta
 • ½ avokado e pjekur
 • qepë
 • 1 marule jeshile
 • 4 lugë çaji vaj ulliri
 • 2 lugë çaji lëng limoni
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • ½ lugë çaji kripë
 • lugë çaji piper

Mënyra e thjeshtë është si më poshtë:

 • Hapi 1: Qëroni mandarinën, ndani agrumet, hiqni lëkurën e bardhë dhe farat.
 • Hapi 2: Qëroni avokadon, përgjysmoni frutat për së gjati, hiqni farat dhe prisni hollë.
 • Hapi 3: Marulja e larë, e kulluar dhe e prerë në copa rreth 3cm.
 • Hapi 4: Qëroni qepën, lajeni dhe priteni në copa të vogla.
 • Hapi 5: Përzieni kripën, mjaltin, lëngun e limonit në një enë dhe përzieni mirë. Më pas shtoni vaj ulliri, piper, vazhdoni të trazoni.
 • Hapi 6: Në një enë vendosim marulen, mandarinën, avokadon, qepën, shtojmë përzierjen e salcës që sapo kemi krijuar dhe përziejmë mirë. Rregulloni sallatën në një pjatë dhe shijojeni.

6. Kush NUK DUHET të hajë mandarina?

Sipas hulumtimit të rubrikës Lëkurë ushqyeseEdhe pse shumë të mira për organizmin, disa nga personat e mëposhtëm nuk duhet të hanë ende mandarina:

 • Njerëzit që kolliten: mandarinat përmbajnë celulit, kështu që nëse hani mandarina kur keni kollë, kjo do ta përkeqësojë kollën dhe do të zgjasë më shumë.
 • Personat që po shërohen nga operacioni gastrointestinalArsyeja është sepse mandarinat përmbajnë shumë acid citrik. Nëse njerëzit pas operacionit në stomak, zorrët … hanë mandarina mund të bëjnë që prerja të marrë një kohë të gjatë për t’u shëruar dhe rreziku i ulcerave gjithashtu rritet.

A shkakton akne ngrënia e mandarinës? Dhe DUHET të dini këto gjëra nëse doni të hani mandarina:

7. Shënime kur hani mandarina, të mira për shëndetin

Për të marrë efektet më të mira nga mandarina, duhet të keni parasysh disa gjëra kur hani mandarina:

 • Mos hani shumë mandarina: Mjafton të hani vetëm 1-2 mandarina/ditë. Nëse hani shumë mandarinë nuk do të jetë e mirë për trupin.
 • Mos hani mandarina me stomakun bosh: Sepse në këtë kohë, sasia e acidit në mandarina mund të ndikojë në stomakun tuaj.
 • Absolutisht mos hani mandarina me rrepka në çdo formë sepse mund të shkaktojë strumë.
 • Mos hani mandarina pas ngrënies Për të shmangur fryrjen dhe dispepsi.
 • Mos hani mandarinë para se të shkoni në shtrat: Sepse mund t’ju bëjë të humbni gjumin ose të urinoni gjatë natës.
 • Mos hani mandarina para se të lani dhëmbët: Sepse ndikon në smaltin tuaj.

Ju tashmë e dini: Çfarë duhet të hani për të ftohur mëlçinë nga aknet?

8. TOP 8 frutat që shkaktojnë akne

Pra, ju tashmë e dini nëse ngrënia e mandarinave ka puçrra dhe çfarë duhet të keni parasysh kur hani mandarina. Më pas, le të zbulojmë se cilat fruta duhet të kufizoni për të shmangur shkaktimin e akneve:

 • Kumbulla: Kumbulla është një frut që shumë njerëz e duan dhe e përdorin shpesh. Megjithatë, kumbulla është një frut që shkakton nxehtësi në lëkurë dhe është e lehtë për të formuar puçrra.
 • Logan: Longani është gjithashtu një frut i nxehtë dhe përmban përmbajtje të lartë sheqeri. Prandaj, është e nevojshme të kufizohet ngrënia e longan për të shmangur aknet. Në veçanti, për ata prej jush që kanë shumë akne, nuk duhet të hani longan për të shmangur përkeqësimin e situatës.
 • Fruta guava: Guava është një frut me shumë përfitime shëndetësore. Megjithatë, është e nevojshme të kufizoni ngrënien e guava nëse nuk dëshironi që lëkura të formojë puçrra. Për shkak se guava është një frut i nxehtë dhe të hash shumë mund të ndikojë në stomak ose kapsllëk.
 • Durian: Durian ka një shije të shijshme. Prandaj, shumë njerëz kur hanë durian shpesh nuk mund ta kontrollojnë atë dhe hanë shumë. Kjo mund ta bëjë lëkurën tuaj të prirur ndaj shpërthimeve.
 • Fruta Litchi: Ashtu si longan, disa përmbajnë përmbajtje të lartë sheqeri dhe ky është gjithashtu një frut i nxehtë. Prandaj, është e nevojshme të kufizoni ngrënien e lychee për të mos përkeqësuar aknet.
 • Fruti sapodilla: Këshilla nga shumë ekspertë është të kufizoni konsumimin e frutave të nxehta, përfshirë sapodillën. Ngrënia e shumë sapodillës mund t’ju bëjë të përjetoni më shumë dispepsi, fryrje dhe akne.
 • Fruta Jack: Jackfruit është gjithashtu një frut që shumë të dobët e pëlqejnë dhe e përdorin shpesh në verë. Megjithatë, jackfruit është një frut i nxehtë dhe përmban përmbajtje të lartë sheqeri. Ngrënia e shumë frutave do të shkaktojë lehtësisht puçrra fytyre.
 • Mangot: Mango ka një shije të shijshme dhe ka shumë përfitime shëndetësore. Por ju duhet të kufizoni ngrënien e mangos për të shmangur aknet ose për t’i përkeqësuar aknet.

9. Çfarë frutash duhet të hahet për të ftohur mëlçinë për të trajtuar aknet?

Këtu janë disa fruta që duhet të hani për të ndihmuar në ftohjen e mëlçisë tuaj për të trajtuar aknet:

 • luleshtrydheKy është një frut që përmban shumë lëndë ushqyese si vitamina C, B dhe celulozë që ndihmojnë në përshpejtimin e procesit të eliminimit të toksinave jashtë trupit dhe ndihmojnë në nxjerrjen e yndyrës së tepërt në lëkurë.
 • Portokalle, mandarina: Antioksidantët e pranishëm në këto dy fruta ndihmojnë në eliminimin e parazitëve dhe ndihmojnë në eliminimin e toksinave në mëlçi jashtë trupit / Prej andej, ndihmojnë në ftohjen e mëlçisë dhe trajtimin efektiv të akneve.
 • Apple: Sipas ekspertëve, molla është një frut që ndihmon në detoksifikimin e mëlçisë dhe trajtimin efektiv të akneve. Sepse mollët përmbajnë një sasi të madhe të fibrave pektin, e cila ndihmon në eliminimin e metaleve të rënda nga trupi.
 • AvokadoAvokado është një frut i pasur me vitamina dhe minerale të nevojshme për trupin. Përveç kësaj, avokado përmban gjithashtu një sasi të madhe të antioksidantit glutathione, i cili nxit eliminimin e toksinave në mëlçi.

10. Si të zgjidhni për të blerë dhe ruajtur mandarina të freskëta për një kohë të gjatë

Për të zgjedhur të blini mandarina të shijshme dhe t’i ruani ato për një kohë të gjatë, mund të ndiqni disa mënyra:

 • Zgjidhni të blini mandarina me ngjyra të ndezura, me dorë të fortë.
 • Mandarinat me njolla apo mavijosje, me thumbime është mirë të mos i blini.
 • Pas blerjes, mandarinat duhet të vendosen në një qese ushqimore dhe të ruhen në frigorifer për t’i ngrënë gradualisht në 1 javë.

Kështu, ata që gjithmonë pyesin nëse ngrënia e mandarinave do të kenë puçrra, atëherë me siguri përmes përmbajtjes së artikullit të mësipërm, kanë marrë një përgjigje të kënaqshme. Shpresojmë që këtu, edhe ju të kuptoni më mirë këtë frut të njohur dhe të dini se si të hani mandarina në mënyrën më të arsyeshme.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Tiết Lộ] Ăn quýt có nổi mụn không & Những ai KHÔNG NÊN ăn quýt? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *