[Tiết Lộ] Ăn dưa hấu có nóng không

Edhe pse është një frut popullor i verës, por A është vapë për të ngrënë shalqi? Gjithashtu i bën shumë njerëz të pyesin për përmbajtjen ushqyese, si dhe nxehtësinë dhe freskinë. Le ta zbulojmë me Heborën”A është mirë të hash shumë shalqi? Detajet në artikullin më poshtë.

Hani shalqi të ftohtë apo të nxehtë?
Hani shalqi të ftohtë apo të nxehtë?

1. Cila është përmbajtja ushqyese e shalqirit?

Sipas studiuesve, shalqiri përmban shumë vitamina dhe minerale. Lëndët e tjera ushqyese që gjenden në këtë frut janë gjithashtu mjaft të pasura dhe të larmishme. Në 1 filxhan shalqi të freskët të qëruar (me peshë rreth 160 gram) do të ofrojë përmbajtjen e mëposhtme ushqyese:

 • Kalori: 46
 • Yndyra totale: 0,23 gram
 • Karbohidratet: 11,48 g
 • Fibra: 0,6 gram – 2,4% RDI
 • Proteina: 0,93 gram – 1,86% RDI
 • Sheqeri: 9,42 gram
 • Përmbajtja e ujit: 139 gram
 • Kalciumi: 11 mg – 1.1% e RDI (niveli i rekomanduar ditor)
 • Hekur: 0.36 mg – 2% e RDI
 • Magnezi: 15 mg – 3,75% RDI
 • Kaliumi: 170 mg – 3.62% e RDI
 • Vitamina C: 12.3 mg – 20.5% RDI
 • Vitamina A: 865 IU – 17.3% RDI

Siç shihet, jo vetëm që ka pak kalori dhe yndyrë, por shalqiri është gjithashtu i pasur me lëndë ushqyese dhe vitamina. Prandaj, ky frut konsiderohet shumë i mirë për shëndetin.

2. A është vapë për të ngrënë shalqi?

Përgjigja është NUK JANE. Shija e ftohtë e shalqinit dhe ëmbëlsia e këndshme është e vështirë t’i rezistosh në ditët e nxehta të verës. Megjithatë, shumë njerëz pyesin gjithashtu nëse ngrënia e shalqirit është e nxehtë apo e ftohtë dhe të hash shumë shalqi është e nxehtë?

Nga pikëpamja e mjekësisë moderne, vlerësimi i një ushqimi të nxehtë apo të ftohtë nuk varet nga shenjat vizuale si ngjyra, shija etj., por duhet të merret parasysh në bazë të përbërjes ushqyese të atij ushqimi.

Zakonisht ushqimet e nxehta janë ushqime që përmbajnë shumë energji, kalori, yndyra, proteina etj. Ndërsa ushqimet e ftohta shpesh janë të pasura me minerale, vitamina dhe ujë etj.

Nisur nga kjo, shihet se shalqiri është një ushqim i freskët sepse ky frut nuk është vetëm me pak kalori dhe yndyrë, por edhe i pasur me vitamina, fibra dhe ujë.

Në përputhje me këtë këndvështrim, mjekësia orientale e vlerëson edhe shalqinin si një frut të ëmbël e të ftohtë që ka efekt ftohës, përveç etjes, pra nuk është i dëmshëm për organizmin, por përkundrazi ka përfitime.i madh për shëndetin.

INFORMACION LIDHUR

Të nxehet ngrënia e shalqirit?
Të nxehet ngrënia e shalqirit?

3. Pjata të shijshme dhe ilaçe të çmuara të bëra nga shalqiri

3.1. Pjata pastron nxehtësinë, detoksifikon, diuretike

Ju duhet të përgatisni përbërësit e mëposhtëm:

 • 500 gr shalqi, i larë, i qëruar dhe i hequr farat
 • 200 gram kallam sheqeri, të qëruar dhe të prerë në copa të vogla
 • 20 gr sheqer guri

Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Hidhni shalqinin dhe kallam sheqerin e përgatitur më sipër në shtrydhëse frutash për të marrë lëngun.
 • Hapi 2: Më pas shtoni sheqer guri dhe shijoni. Pini 1 filxhan në ditë.

3.2. Pije për të kuruar dhimbjen e fytit, tharjen e fytit

Ju duhet të përgatisni përbërësit: 3 gram lëkurë shalqini, të prerë hollë dhe të tharë.

Çdo ditë hidhni 2 tasa me ujë dhe përbërësit si më sipër në formë të mprehtë derisa të mbetet 1 tas me ujë, të ndarë në 2 herë në ditë. Duhet të merret për disa ditë që të jetë efektive.

3.3. Smoothie shalqini me fruta

Lëngu i shalqinit nuk është tashmë i shijshëm, por kur kombinohet me fruta të tjera është gjithashtu shumë i shijshëm, a e keni provuar? Mund të provoni t’i kombinoni me fruta si rrushi, mollët, kastravecat, ananasi… më pas shtoni pak qumësht të freskët, qumësht të kondensuar për të shtuar një pjesë të shijshme.

3.4. Akullore nga shalqiri

Si të bëni akullore nga shalqiri është mjaft e thjeshtë. Me vetëm disa hapa të thjeshtë, ju keni një akullore të freskët dhe të shëndetshme.

Ju duhet të përgatisni përbërësit e mëposhtëm:

 • 0,5 – 1 kg shalqi
 • 1 limon
 • 100 g sheqer
 • 150 ml ujë të filtruar

Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Prisni shalqinin dhe grijeni në rende që të futen zorrët brenda. Më pas, silleni në një pure, kullojeni që të marrë ujin dhe hiqni mbetjet.
 • Hapi 2: Shtrydhni lëngun e limonit, sheqerin, ujin dhe lëngun e shalqirit në blender derisa të bëhet një përzierje homogjene.
 • Hapi 3: Vendoseni masën në kallëpe dhe vendoseni në frigorifer për 3-4 orë, mund ta përdorni.

3.5. Pure shalqini

Ju duhet të përgatisni përbërësit e mëposhtëm:

 • Shalqini, farat dhe prerë në copa të vogla
 • 1 copë xhenxhefil të qëruar
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Përziejini së bashku përbërësit e përgatitur.
 • Hapi 2: Më pas masën e bëni pure me blender.
 • Hapi 3: Shtoni pak sheqer dhe personalizoni ëmbëlsinë, më pas shijoni një pjatë të shijshme dhe të freskët.

3.6. Pelte me shalqi

Ju duhet të përgatisni përbërësit e mëposhtëm:

 • 1 shalqi
 • 1 pako pelte pluhur
 • Sheqeri dhe uji i filtruar

Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani pjeprin. Më pas, kruani pjeprin, hiqni farat dhe mbani lëkurën e pjeprit.
 • Hapi 2: Sillni mishin e pjeprit në pure, hiqni mbetjet e pjeprit, mbani vetëm lëngun e pjeprit.
 • Hapi 3: Përzieni pluhurin e arrave të betelit, sheqerin dhe ujin së bashku sipas raportit të paketimit të pluhurit derisa të krijohet një përzierje homogjene.
 • Hapi 4: Lëreni përzierjen të ziejë për rreth 5 minuta. Më pas, përzieni lëngun e shalqirit, lëreni të ftohet për rreth 5 minuta dhe më pas vendoseni përzierjen në lëkurën e ndarë të pjeprit.
 • Hapi 5: Vendoseni në frigorifer ose ngrirje derisa pelte të ngrijë, keni një pelte shalqini jashtëzakonisht të shijshme dhe të freskët për tu ftohur.

4. A është vapë për gratë shtatzëna të hanë shalqi?

Sipas nutricionistëve, përgjigja është NUK JANE. Nënat mund të hanë absolutisht shalqi gjatë shtatzënisë. Shalqiri nuk është vetëm një ushqim efektiv ftohës, por gjithashtu ofron lëndë ushqyese që janë të mira për shëndetin e nënës dhe foshnjës.

5. A shkakton akne ngrënia e shalqirit?

Sipas hulumtimeve të shkencëtarëve, përgjigja është I VJETËROh nëse hani shumë shalqi. Edhe pse është një frut i freskët dhe ka efektin e pastrimit të nxehtësisë dhe detoksifikimit, shalqiri është gjithashtu një frut që përmban shumë sheqer. Prandaj, nëse hahet me tepricë, do të shkaktojë rritje të sheqerit në gjak.

Ky do të jetë një kusht i favorshëm që bakteret të rriten në lëkurë dhe të shkaktojnë puçrra. Prandaj, për të shmangur ndikimin në shëndetin e lëkurës, është mirë të kontrolloni sasinë e duhur të konsumit.

Megjithatë, në shalqi ka Përbërësi aktiv i likopenit Ka një efekt shumë të mirë hidratues dhe zbukurues të lëkurës. Prandaj, nëse hani me moderim, është shumë e mirë për shëndetin tuaj.

6. Si të hani shalqi pa shkaktuar nxehtësi?

Dijeni që shalqiri nuk është një frut i nxehtë. Por nëse hani shumë ose hani në mënyrë jo të duhur, kjo mund të ndikojë në shëndetin tuaj ose mund të bëhet e nxehtë. Këtu janë disa mënyra për ta ngrënë shalqirin shëndetshëm dhe për të mos shkaktuar nxehtësi, konkretisht:

 • Nuk duhet të hahet shumë shalqi, duhet të hahet vetëm 1-2 copë/vakt. Sepse ky frut është mjaft i pasur me sheqer. Ngrënia e tepërt mund të çojë në nxehtësi të brendshme ose shtim në peshë.
 • Mos hani shalqi para se të shkoni në shtrat sepse mund të shkaktojë fryrje, gazra ose kapsllëk.
 • Mos hani shalqi në frigorifer kur moti është shumë i nxehtë. Shalqirin duhet ta hiqni nga frigoriferi dhe ta hani rreth 1 orë më vonë. Për të shmangur shkaktimin e dhimbjes së fytit ose prekjen e stomakut.

7. A është mirë të pini shumë lëng shalqini?

Përgjigja është NUK JANE. Qoftë në lëng apo në formë të pastër, shalqiri ende përmban një përmbajtje të lartë sheqeri, kështu që për të shmangur efektet negative në shëndet, është mirë të pini vetëm 2-3 gota të mesme në javë.

Kjo sasi është e mjaftueshme për të shtuar lëndët ushqyese në trup pa ndikuar në shëndetin dhe lëkurën.

Përgjigje: A është vapë për të ngrënë shalqi?
Përgjigje: A është vapë për të ngrënë shalqi?

8. HaniA është i mirë shalqiri??

Përgjigja është KANE. Siç u shpjegua më lart Përveç efektit të pastrimit të nxehtësisë, detoksifikimi i shalqirit sjell edhe përfitime të tjera të panumërta të mëdha për trupin si:

 • Rritja e rezistencës: Ngrënia e shalqirit ndihmon në rritjen e imunitetit dhe parandalimin e dëmtimit të qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira. Sepse shalqiri përmban një sasi të madhe antioksidantësh.
 • Parandaloni rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare: Ngrënia e shalqinit ndihmon në plotësimin e fibrave, zvogëlimin e kolesterolit në trup dhe parandalon në mënyrë efektive problemet që lidhen me zemrën.
 • Parandalimi i kancerit: Studimet kanë treguar se ngrënia e shalqirit ndihmon në parandalimin e disa llojeve të kancerit. Sidomos, kanceri gastrointestinal falë Cucurbitacin E – një përbërës që pengon rritjen e tumorit dhe parandalon metastazat e qelizave kancerogjene.
 • Ndihmon në mbajtjen e trupit të hidratuar: Ngrënia e shalqinit ndihmon në hidratimin e trupit dhe ndihmon në ruajtjen e niveleve të elektroliteve. Prandaj, shtimi i shalqinit do të ndihmojë në reduktimin efektiv të dehidrimit pas stërvitjes.
 • Mbështet humbjen e peshës, zbukuro lëkurënShalqiri: Shalqiri është një frut me pak kalori. Përveç kësaj, ngrënia e pjeprit të zier në avull ndihmon për të siguruar një sasi të madhe uji në trup, duke ndihmuar në largimin e toksinave dhe yndyrave. Nga atje, ndihmon për të humbur peshë dhe për të zbukuruar lëkurën në mënyrë efektive.
 • Ndihmon në reduktimin efektiv të inflamacionitPërmbajtja e vitaminës C dhe likopenit që gjendet në shalqi redukton në mënyrë efektive inflamacionin, zvogëlon rrezikun e inflamacionit dhe disa simptoma të dhimbjes në kyçe.
 • Parandalimi i degjenerimit makularShalqiri: Shalqiri përmban likopen – ky është një përbërës i rëndësishëm me veti anti-inflamatore dhe antioksiduese. Në këtë mënyrë, mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të degjenerimit makular të lidhur me moshën.
 • Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të muskujveNgrënia e shalqinit ndihmon në plotësimin e citrulinës – ky është një aminoacid i rëndësishëm që redukton në mënyrë efektive dhimbjen e muskujve.
 • Mbështetje për tretjenPërmbajtja e bollshme e fibrave dhe ujit në shalqi ka efekt në rritjen e peristaltikës. Në këtë mënyrë, ndihmon në uljen e rrezikut të kapsllëkut.
 • Parandalimi i astmësShalqiri përmban likopen – ky është një antioksidant që parandalon ftohjet dhe redukton sulmet e astmës.

Gjërat që ju interesojnë: Top 10 Ushqime të ftohta për të detoksifikuar dhe trajtuar aknet

9. Kur duhet të hani shalqi? A duhet të hani shalqi kur jeni të uritur?

Sipas nutricionistëve, shalqiri është një frut me shumë ujë, ndaj është koha më e mirë për ta ngrënë 2 orë pas vaktit. Në këtë kohë, procesi i konsumimit të ushqimit në vakt ka përfunduar, pa ndikuar në aftësinë e përthithjes së lëndëve ushqyese.

 • Nëse hani shalqi para ose pas vaktit: Sasia e ujit në shalqi do të hollojë lëngjet tretëse në stomak. Në këtë mënyrë ndikon në metabolizmin e lëndëve ushqyese në ushqim.
 • Nëse hani shalqi kur jeni të uritur: Përkeqësoni gjendjet si ulçera e stomakut dhe ulçera duodenale. Për shkak se pulpa përmban doza të larta të acidit askorbik, ajo irriton mukozën e stomakut.

A është mirë të hani shalqi nëse jeni të sëmurë?? Përgjigja është KANE. Kur sëmuret, trupi në thelb është i lodhur dhe i rraskapitur, ndërsa shalqiri është i ftohtë, nëse hahet, do ta bëjë trupin të ftohtë dhe do të shërohet më gjatë.

SEKRETET për të zgjedhur për të blerë shalqi super të shijshëm dhe super të ëmbël:

10. Çfarë duhet pasur parasysh kur hani shalqi në verë?

Trupi i çdo personi ruan një temperaturë prej 37 gradë Celsius, e cila mund të ndryshojë për shkak të sëmundjes ose mjedisit. Një rritje ose ulje e temperaturës mund të jetë e dëmshme për shëndetin e një personi mesatar dhe mund të shkaktojë një gjendje “stresi të nxehtësisë”.

Nëse trupi nuk mund të ftohet ose të zvogëlojë nxehtësinë, do të shkaktojë një sërë problemesh shëndetësore si: dëmtim të organeve, ngërçe nga nxehtësia, marramendje dhe të përziera, skuqje të nxehtësisë, urtikarie, etj.

Moti i verës, temperaturat e nxehta, nëse hani shumë ushqime të nxehta ose pini më pak ujë, ushtroni shumë… do të rrisin rrezikun e nxehtësisë së trupit. Prandaj, zgjedhja e frutave për të ftohur trupin është një gjë e mirë, por mos e teproni me këtë. Sepse ftohja e frutave mund të zvogëlojë lëvizjet e zorrëve, duke çuar në fryrje dhe dispepsi.

Prandaj, studimet kanë këshilluar që frutat ftohëse duhet të hahen pas drekës ose para darkës.

Nëpërmjet artikullit të mësipërm të Chaolua TV Me siguri e dini se ngrënia e shalqirit është e nxehtë? Edhe pse është një frut i shijshëm dhe me vlera ushqyese në verë, mos harroni të hani shalqi në sasinë e duhur dhe në mënyrën e duhur për të sjellë përfitime optimale për shëndetin tuaj.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Tiết Lộ] Ăn dưa hấu có nóng không . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  [TOP 4] Dấu hiệu mụn nhọt bị nhiễm trùng

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *