[Tiết Lộ] Ăn đào có nóng không & Ăn đào có nổi mụn không?

Pjeshka është një nga frutat më të njohur në vendin tonë. Megjithatë, shumë ende pyesin A është vapë për të ngrënë pjeshkë?? Në artikullin më poshtë, le të zbulojmë me Chaolua TV “A shkakton akne ngrënia e pjeshkës?dhe disa mënyra të shijshme për të përgatitur pjeshkë!!!

Të nxehet ngrënia e pjeshkës?
Të nxehet ngrënia e pjeshkës?

1. Cila është vlera ushqyese e pjeshkës?

Sipas nutricionistëve, pjeshkët nuk janë vetëm fruta të shijshme, por përmbajnë edhe shumë vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese të nevojshme për organizmin. Konkretisht, në 100 gr pjeshkë do të përmbajë përbërësit e mëposhtëm ushqyes:

 • Kalori: 39
 • Proteina: 0,91 g
 • Karbohidratet: 9,54 g
 • Fibra: 1.5 g
 • Kalcium: 6 mg
 • Hekur: 0.25 mg
 • Magnezi: 9 mg
 • Fosfor: 11 mg
 • Kalium: 190 mg
 • Zink: 0.17 mg
 • Bakër: 0,086 mg
 • Mangani: 0.61 mg
 • Vitamina A: 326 IU
 • Vitamina C: 6.6 mg
 • Vitamina E: 0.73 mg
 • Vitamina K: 2.6 μg
 • Vitamina B1: 0.024 mg
 • Vitamina B2: 0.031 mg
 • Vitamina B3: 0.806 mg
 • Folate: 4 μg

2. A është vapë për të ngrënë pjeshkë?

Përgjigja është KANE. Me përbërësit e mësipërm ushqyes, pjeshka është me të vërtetë një frut me shumë lëndë ushqyese dhe i mirë për shëndetin e njeriut. Megjithatë, shumë njerëz pyesin nëse ngrënia e pjeshkës është e nxehtë?

Sipas mjekësisë orientale, pjeshkët kanë një shije të ëmbël dhe të thartë dhe veti të nxehta. Shpesh përdoret për të ndihmuar në shuarjen e etjes, laksativ dhe i përshtatshëm për njerëzit me sheqer të ulët në gjak. Pra, nëse hani shumë pjeshkë, me siguri do të nxeheni.

Për të mos përjetuar nxehtësi gjatë ngrënies së pjeshkës, duhet të hani vetëm një frut në ditë. Sepse nëse hani shumë, kjo do të rrisë kaloritë. Kjo çon në një tepricë të energjisë dhe shkakton parehati dhe nxehtësi në trup.

NDOSHTA JE INTERESUAR

3. A shkakton akne ngrënia e pjeshkës?

Përgjigja është gjithashtu KANE. Përveç çështjes nëse është vapë për të ngrënë pjeshkë, kjo është gjithashtu diçka për të cilën kujdesen shumë njerëz, veçanërisht femrat.

Siç u përmend më lart, pjeshkët janë të nxehta dhe përmbajnë shumë sheqer. Prandaj, nëse hani një sasi të madhe pjeshke, ajo do ta bëjë trupin të nxehtë dhe do të shkaktojë puçrra në lëkurë.

A është mirë të hash pjeshkë?
A është mirë të hash pjeshkë?

4. Si të hani pjeshkët si duhet, pa shkaktuar nxehtësi, puçrra

Kështu që ju tashmë e dini nëse ngrënia e pjeshkës është e nxehtë në pjesën e sipërme. Më pas, le t’i bashkohemi kategorisë Lëkurë ushqyese Mësoni disa receta të shijshme nga pjeshkët:

4.1. Çaj shumë i freskët pjeshke me bar limoni portokalli për verën

A shkakton akne pirja e çajit të pjeshkës?? Përgjigja është NUK JANE. Sepse tek çaji i limonit të portokallit të pjeshkës përmban një sasi të madhe fibrash për të ndihmuar në detoksifikimin e trupit. Në këtë mënyrë, ndihmon në reduktimin e shpërthimeve të akneve. Përveç kësaj, kjo pije përmban edhe nivele të larta të vitaminës C për të ndihmuar lëkurën e lëmuar.

Kur kombinoni çajin e pjeshkës me portokallin e freskët dhe barin e limonit, do të keni një pije të shijshme, ushqyese dhe të shpejtë.

Përgatitni materialet:

 • Akull: 100 g
 • Ujë i vluar (i nxehtë): 120 ml
 • 1 pako çaj komod pjeshke
 • Portokall të freskët: 1 frut
 • Sheqeri: 20 g
 • Pjeshkë turshi: 2-3 copë
 • Limoni: 2 degë

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Thërrmoni barin e limonit, prisni portokallet në copa të holla dhe vendosini në ujë të vluar.
 • Hapi 2: Hidhni ujë të vluar në një filxhan, merrni qeskën e çajit të pjeshkës dhe ziejini në ujë për rreth 15 minuta.
 • Hapi 3: Shpërndani sheqerin në një gotë me ujë.
 • Hapi 4: Vendosni akull në një filxhan dhe më pas shtoni 2-3 copë pjeshkë të njomura për të përfunduar.

Kjo konsiderohet Ushqim i freskët për të trajtuar aknet Nuk është vetëm e lehtë për t’u bërë, por edhe shumë efektive në reduktimin e akneve.

4.2. Smoothie e shijshme pjeshke

Përgatitni përbërësit me:

 • 1-2 pjeshkë
 • 2 lugë qumësht të kondensuar
 • 250 ml qumësht të freskët

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Lani pjeshkët dhe i qëroni.
 • Hapi 2: Vendosni në blender pjeshkët, qumështin e freskët, qumështin e kondensuar derisa pjeshkët të jenë të lëmuara. Nëse ju pëlqen të ftohtë, mund të shtoni akull të grimcuar.
 • Hapi 3: Hidheni përzierjen në një filxhan dhe shijoni rezultatin.

Përveç informacionit rreth ngrënies së pjeshkës të nxehtë, ju mund t’i bëni pjeshkët tuaja në smoothie pjeshke për t’i shijuar. Shija e shijshme e pjeshkës e kombinuar me ëmbëlsinë e freskët të qumështit do t’ju ndihmojë të shuani etjen në ditët e nxehta të verës.

4.3. Reçeli i pjeshkës e bën atë më të shijshëm

Reçeli i pjeshkës është gjithashtu një nga mënyrat shumë të thjeshta për të përgatitur pjeshkë për t’i ndihmuar njerëzit të ndihen më të shijshëm.

Përgatitni materialet e nevojshme:

 • 1 kg pjeshkë e freskët
 • 100 g sheqer të bardhë të grimcuar
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: I lani pjeshkët, i qëroni dhe i hiqni farat, më pas i prisni pjeshkët në copa të vogla.
 • Hapi 2: Pjeshkët e qëruara i vendosni në blender dhe i bëni pure.
 • Hapi 3:Pjeshkët e bluara i vendosim në një tigan që nuk ngjit me 100 gr sheqer, 1 lugë lëng limoni dhe më pas i vendosim në sobë të ziejmë në zjarr të ulët derisa masa të trashet.
 • Hapi 4: Prisni që produkti i përfunduar të ftohet, më pas vendoseni në një kavanoz qelqi dhe ruajeni në frigorifer për përdorim të mëvonshëm.
Reçeli i pjeshkës është i lehtë për t'u bërë dhe i shijshëm
Reçeli i pjeshkës është i lehtë për t’u bërë dhe i shijshëm

5. Cilat janë përfitimet e pjeshkës?

Ky frut ka shumë përfitime të mëdha shëndetësore, si:

 • Të mira për sistemin kardiovaskular: Studimet kanë treguar se ngrënia e pjeshkës ndihmon në uljen e kolesterolit total LDL. Në këtë mënyrë, ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare.
 • Parandalimi i rrezikut të kancerit: Pjeshkët përmbajnë sasi të mëdha antioksidantësh si karotenoidet dhe acidin kafeik. Këta antioksidantë kanë efektin e kufizimit dhe parandalimit të rritjes së qelizave që shkaktojnë kancer.
 • Përmirësimi i sistemit imunitar: Pjeshkët përmbajnë shumë vitamina, minerale dhe antioksidantë të nevojshëm për organizmin. Këto substanca ndihmojnë në forcimin e funksionit të sistemit imunitar.
 • Ulja e sheqerit në gjak: Sipas studimeve, ngrënia e pjeshkës do të ndihmojë në uljen e sheqerit në gjak dhe rezistencës ndaj insulinës në mënyrë efektive.
 • Të mira për sistemin tretës: Ngrënia e pjeshkës siguron një përmbajtje të lartë fibrash. Gjysma e saj është fibër e tretshme dhe gjysma është fibër e patretshme. Të gjitha këto janë fibra thelbësore për të ndihmuar sistemin tretës të funksionojë më mirë.
 • Zvogëloni simptomat e alergjisë: Ngrënia e pjeshkës ndihmon në reduktimin e simptomave të alergjisë. Sepse sipas ndarjes nga shumë nutricionistë, ngrënia e pjeshkës ndihmon në parandalimin e çlirimit të histaminës në gjak.
 • Ndihmon në luftimin e toksinave të caktuara: Kjo është veçanërisht efektive për duhanpirësit. Përdorimi i ekstraktit të pjeshkës do të ndihmojë në rritjen e ekskretimit të nikotinës përmes urinës.
 • Ndihmon për të zbukuruar lëkurën: Ngrënia e pjeshkës ndihmon në sigurimin e shumë lëndëve ushqyese thelbësore për lëkurën. Në këtë mënyrë, ndihmon që lëkura të bëhet më e bardhë dhe më e lëmuar. Për më tepër, ekstrakti i pjeshkës mund të aplikohet direkt në lëkurë për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës dhe për të kufizuar efektet e dëmshme të diellit.

6. Cilat janë efektet e dëmshme të pjeshkës?

A është vapë për të ngrënë pjeshkë?? KANE, nëse hani shumë. Edhe pse pjeshkët kanë shumë efekte në shëndetin e njeriut, ngrënia e gabuar e pjeshkës ose ngrënia e tepërt mund të shkaktojë disa dëme si më poshtë:

 • Çon në fenomenin e nxehtësisë në trup: Pjeshka është një frut i nxehtë. Pra, nëse hani shumë pjeshkë, kjo do të shkaktojë nxehtësi të brendshme.
 • Fryrje stomaku, fryrjePjeshkët: Pjeshkët përmbajnë poliol, një substancë që është e vështirë të përthithet nga zorra e hollë. Prandaj, ngrënia e shumë pjeshkës mund të çojë në fryrje dhe gazra.
 • Shkakton alergji, kruajtje: Qimet në lëkurën e një pjeshke mund të parandalojnë gërhitjen dhe acarimin e fytit. Pra, nëse doni të hani lëkurën e pjeshkës, duhet të lani dhe lani flokët në lëkurën e pjeshkës.
 • Vështirësi në kontrollin e sheqerit në gjak: Te pjeshkët e freskëta, sasia e sheqerit nuk është shumë e lartë. Megjithatë, për produktet e çajit të pjeshkës, pjeshkës së konservuar, etj., do të ketë një sasi mjaft të lartë sheqeri.

7. Çfarë nuk shkon me pjeshkët? MOS e përdorni me asnjë ushqim?

Kur hani pjeshkë, absolutisht nuk duhet të hani disa nga ushqimet e mëposhtme:

 • Pjeshkë me verë të bardhë: Për shkak se pjeshkët janë të buta, vera e bardhë është një pije e nxehtë. Nëse kombinoni pjeshkën me verë të bardhë, do t’ju nxehet.
 • Pjeshkë me mish papaja: Në baba përmban shumë proteina, në pjeshkë përmban shumë acid malik. Nëse kombinohet, do të çojë në reshje acidi dhe do të zvogëlojë vlerën ushqyese të pjeshkës dhe baba.
 • Gërmoni me gaforrePër shkak se gaforret kanë veti saldimi, pjeshkët përmbajnë një sasi të madhe fibrash që stimulojnë lëvizshmërinë gastrointestinale. Prandaj, kur hanë gaforre me pjeshkë, do të kenë dhimbje barku dhe diarre.

Edhe pse e mirë, nëse përdoret në mënyrë të gabuar, pjeshkët do të dëmtojnë trupin:

8. Kush NUK DUHET të hajë pjeshkë?

Pjeshkët kanë shumë lëndë ushqyese që i nevojiten trupit, kështu që ngrënia e pjeshkës me moderim do të jetë shumë e mirë për shëndetin. Megjithatë, disa nga njerëzit e mëposhtëm nuk duhet të hanë pjeshkë:

 • Gratë shtatzëna: Pjeshka është një frut i nxehtë. Gratë shtatzëna nuk duhet të hanë shumë pjeshkë për të kufizuar gjakderdhjen.
 • Njerëzit që sapo janë zgjuar: Në këtë kohë, trupi është ende i dobët, pjeshkët janë një frut ushqyes dhe i pasur me fibra. Ngrënia e pjeshkës në këtë kohë do të rrisë barrën në sistemin tretës.
 • Personat me diabet: Pjeshkët përmbajnë përmbajtje mjaft të lartë sheqeri. Prandaj, për njerëzit me diabet, është e nevojshme të kufizohet ngrënia e pjeshkës për të shmangur përkeqësimin e sëmundjes.
 • Njerëzit nxehen brenda: Për ata që vuajnë shpesh nga sëmundje të nxehta si gjakderdhja nga hundët, plagët e gojës, puçrrat, goja e thatë etj., është e nevojshme të kufizohet ngrënia e pjeshkës për të mos e bërë më të rëndë gjendjen e nxehtësisë së brendshme.

9. A duhet të hani pjeshkë për të humbur peshë?

Pjeshkët përmbajnë deri në 87% ujë, të pasur me fibra dhe me pak kalori. Prandaj, pjeshkët do t’ju ndihmojnë të humbni peshë në mënyrë më efektive.

Më sipër janë disa informacione të faqes së internetit Chaolua TV.vn për t’ju ndihmuar të keni një përgjigje të kënaqshme për pyetjen: a është vapë për të ngrënë pjeshkë? Shpresoj se ky artikull ju ka sjellë shumë informacione të dobishme.

10. Llojet më të njohura të pjeshkës në Vietnam

 • zanë pjeshke: Një pjeshkë e gjerë sferike me një lëkurë mjaft të fortë kokrra të kuqe. Pjeshka është e gjelbër kur piqet, rozë e zbehtë kur piqet. Kjo lloj pjeshke kur hahet shpesh ka një shije të ëmbël dhe aromë natyrale.
 • Gërmimi i sqepit të sorrës: Kjo lloj pjeshke është zakonisht në madhësi më të vogël se pjeshkët e tjera, lëkura e saj është shpesh me qime dhe pjesa e poshtme e pjeshkës është pak e lakuar lart si forma e sqepit të sorrës. Kur hahen, pjeshkët kanë një aromë pak të thartë, krokante dhe natyrale. Ngjyra e kësaj pjeshke është zakonisht jeshile ose rozë.
 • Sapa pjeshke: Kjo lloj pjeshke është zakonisht jeshile e përzier me rozë pastel, jashtë ka një shtresë që mbulon të gjithë lëkurën e pjeshkës. Kur hahen, pjeshkët janë të ëmbla dhe krokante.
 • Pjeshkë të bardha dhe të verdha të importuara: Kjo është një pjeshkë e importuar nga Australia. Karakteristikat e kësaj lloj thike janë se ka një qime të butë dhe të mëndafshtë nga jashtë, mishi është aromatik dhe krokant, rreth farës së pjeshkës ka ngjyrë kafe të kuqërremtë.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Tiết Lộ] Ăn đào có nóng không & Ăn đào có nổi mụn không? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Cách uống rau diếp cá trị mụn

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *