[Tiết Lộ] #10 Cách làm bột đậu đỏ tắm trắng chi tiết từ A

A e dini Si të bëni paste të bardha të fasules së kuqe për banjë ju lodh nga koha e kaluar? Fasulja e kuqe nuk është vetëm një ushqim ushqyes, por ka edhe një efekt shumë të mirë bukurie, duke përmirësuar gjendjen e lëkurës së errët dhe të errët. Bashkohuni me Chaolua TV për të mësuar #10 metodat e banjës së bardhë nga fasulet e kuqe në detaje nga A – Z në detaje në këtë artikull.

Fasulja e kuqe është një përbërës efektiv bukurie për gratë
Fasulja e kuqe është një përbërës efektiv bukurie për gratë

1. Cili është efekti i pluhurit të fasules së kuqe?

Në fasulet e kuqe përmbajnë shumë vitamina, minerale dhe substanca të tilla si kalcium, proteina, fibra, fosfor… Të gjitha këto janë substanca të nevojshme dhe duhet të plotësohen çdo ditë në trup.

Sipas studimeve shkencore, pluhuri i fasules së kuqe gjithashtu ka efekte të shkëlqyera si:

 • Për shëndetin: Ndihmon në kontrollin e diabetit, presionit të gjakut, i mirë për njerëzit me sëmundje kardiovaskulare.
 • Sa i përket lëkurës: Fasulet e kuqe përdoren edhe në bukuri për të ndihmuar lëkurën të jetë e fortë, e lëmuar, kundër plakjes… dhe zbardhin shumë mirë lëkurën.

2. Si të përdorni pluhurin e fasules së kuqe për të bërë një banjë të bardhë në shtëpi

Për ata që kanë lëkurë të errët, nxirje kongjenitale, djegie nga dielli ose ndikimi i faktorëve të jashtëm mjedisor duan të përmirësohen, mund të përdorin fasulet e kuqe në mënyrë jashtëzakonisht efektive.

Sidomos kur kombinoni pluhurin nga fasulja e kuqe me përbërës të tjerë natyralë, do të ndihmojë për ta bërë lëkurën të fortë, të lëmuar dhe për të ndezur lehtësisht Tone. Gjëja e parë që duhet të bëni është të zgjidhni një fasule të kuqe që është e fortë, jo e mykur ose ka një erë të keqe, më pas të pjekur dhe bluar për të formuar një pluhur.

2.1. Përdorni pluhur fasule të kuqe me kos pa sheqer për të zbukuruar lëkurën

 • Hapi 1: Përdorni 7 lugë pluhur të përzier me 3 kuti kos pa sheqer për të formuar një pastë.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe masazhojeni butësisht për rreth 20 minuta.
 • Hapi 3: Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

2.2. I VJETËRzgjedha për zbardhjen e lëkurës me pluhur fasule të kuqe dhe mjaltë

 • Hapi 1: Përdorni 100 gr pluhur të përzier me 7 lugë mjaltë mund ta kombinoni me pak lëng limoni.
 • Hapi 2: Përziejini mirë për të bërë një pastë, më pas aplikojeni në lëkurë në kombinim me masazh të butë.
 • Hapi 3: Relaksohuni për rreth 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.
Kombinim i pastës së fasules së kuqe dhe mjaltit
Kombinim i pastës së fasules së kuqe dhe mjaltit

2.3. Recetë për bukurinë e lëkurës me pluhur fasule të kuqe, krunde orizi dhe vaj ulliri

 • Hapi 1: Përdorni 1 filxhan pastë fasule të kuqe të përzier me 1 filxhan krunde orizi dhe 2 lugë vaj ulliri.
 • Hapi 2: Përziejini përbërësit në një përzierje të lëmuar dhe të ekuilibruar mirë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe masazhojeni butësisht për 20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të pastër.

2.4. Si të bëni paste të bardha të fasules së kuqe me vaj kokosi dhe qumësht të freskët pa sheqer

Kjo recetë bukurie duhet të përgatisë 5 lugë pastë fasule të kuqe, 1/2 lugë vaj kokosi, 1/2 lugë qumësht të freskët pa sheqer dhe të ndiqni udhëzimet. Si të zbardhim lëkurën me qumësht të freskët pa sheqerpaste fasule të kuqe dhe vaj kokosi pas:

 • Hapi 1: Bashkojini të gjithë përbërësit në një pastë.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurën që do të zbardhet për 15 minuta.
 • Hapi 3: Më pas shpëlajeni me ujë të pastër. Duhet të bëhet 2-3 herë në javë për rezultate më të mira.

2.5. Bukuria me pastë fasule të kuqe, tërshërë dhe vaj ulliri

 • Hapi 1: Përziejini përbërësit e përgatitur në një tas derisa të formojnë një pastë ngjitëse.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe inkuboni për 20 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë të pastër.

Përveç kësaj, edhe pse kjo metodë është efektive, duhet bërë vetëm 1-2 herë në javë nëse bëhet rregullisht, do të shkaktojë dëmtim të lëkurës dhe jo të mirë.

2.6. Si të zbardheni me pluhur fasule të kuqe dhe birrë të thjeshtë

 • Hapi 1: Përzieni birrën dhe pluhurin e fasules së bashku në një pastë.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurë të kombinuar me masazh të butë.
 • Hapi 3: Shtrihuni dhe relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

Sintetizoni si të zbardhet me birrë

2.7. Pluhuri i kokrrave të kuqe dhe kafeja zbardhin në mënyrë efektive lëkurën

Me metodën e zbardhjes së shtëpisë me pluhur kokthi dhe kafe, duhet të përgatisni përbërësit e mëposhtëm: 1/2 filxhan llum kafeje, 3 lugë pluhur kokrra të kuqe, 2 lugë vaj kokosi, 1 qese qumësht të freskët pa sheqer.

 • Hapi 1: Hidhni të gjithë përbërësit e përgatitur në një enë dhe përziejini mirë derisa masa të bëhet e njëtrajtshme.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurën që do të zbardhet dhe lëreni për rreth 1 minutë që të thahet në lëkurë.
 • Hapi 3: Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.
Pluhuri nga kokrrat e kuqe dhe kafeja zbardhin në mënyrë efektive lëkurën
Pluhuri nga kokrrat e kuqe dhe kafeja zbardhin në mënyrë efektive lëkurën

2.8. Kombinoni pluhurin e fasules së kuqe dhe çajin jeshil për të zbardhur lëkurën

Në këto Si të zbardhni të gjithë trupin në shtëpi Nga fasulet e kuqe, përdorimi i tyre në kombinim me çajin jeshil është gjithashtu shumë i mirë, mënyra për të bërë pluhur të kokrrës së kuqe të banjës së bardhë është jashtëzakonisht e thjeshtë si më poshtë:

 • Hapi 1: Përziejini të dy përbërësit së bashku.
 • Hapi 2: Shtoni pak qumësht të freskët pa sheqer dhe përzieni mirë për të formuar një pastë të butë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe masazhojeni butësisht, relaksohuni për rreth 20 minuta.
 • Hapi 4: Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

2.9. Përdorni pluhur shafran i Indisë dhe pluhur fasule të kuqe për të zbukuruar, rritur tonin e lëkurës

Mjafton të përgatisni 2 lugë pluhur shafran i Indisë, 2 lugë pluhur fasule të kuqe dhe pak qumësht të freskët pa sheqer. Hapat janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Përziejini përbërësit në një tas derisa të krijohet një pastë.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurë, veçanërisht në zonat e errëta dhe të errëta të lëkurës.
 • Hapi 3: Shtrihuni dhe relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

2.10. Udhëzime për banjën e bardhë me pastë fasule të kuqe dhe vezë

Me përbërësit e disponueshëm në shtëpi, përdorni 2 vezë, 3 lugë pluhur fasule të kuqe dhe 1 lugë çaji lëng limoni, më pas ndiqni udhëzimet për të pasur një recetë banje të bardhë në shtëpi.

 • Hapi 1: Ndani vezën nga e verdha.
 • Hapi 2: Përzieni të verdhat e vezëve me pastën e fasules së kuqe dhe lëngun e limonit.
 • Hapi 3: Kur përzieni përzierjen në një pastë, përdorni ato për t’i aplikuar në lëkurë.
 • Hapi 4: Shtrihuni dhe relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

Si të zbardhim lëkurën pas lindjes Kjo duhet bërë rregullisht 2 herë/javë pas një kohe do të vini re një përmirësim të dukshëm në lëkurë.

Banja e bardhë në shtëpi me fasule të kuqe
Banja e bardhë në shtëpi me fasule të kuqe

3. Si të bëni paste të bardha të fasules së kuqe për banjë në shtëpi

Ky është një përbërës i përdorur zakonisht për zbardhjen e lëkurës. Mënyra e përdorimit të këtij materiali për zbardhjen e banjës është gjithashtu mjaft e thjeshtë. Përveç përdorimit për zbardhjen e lëkurës, mund ta përdorni edhe për të bërë një maskë për lëkurën. Përgatitja e përbërësve dhe zbatimi specifik është si më poshtë:

Përgatitni materialet

Përbërësi kryesor për banjën e bardhë me këtë recetë janë fasulet e kuqe, përbërësit përfshijnë:

 • 1 kg fasule të kuqe
 • Blender
 • Tavë për pjekje
 • Shishe qelqi

Hapat për të ndërmarrë

Kjo recetë do të përfshijë 3 hapa mjaft të thjeshtë. Pasi të keni përfunduar, mund ta ruani produktin e përfunduar në një kavanoz qelqi të mbyllur dhe ta ruani për një kohë të gjatë për ta përdorur gradualisht.

Hapi 1: Lani përbërësit

Hapi i parë, duhet të lani fasulet e kuqe me ujë të pastër 2-3 herë. Për të hequr papastërtitë, në të njëjtën kohë duhet të hiqni edhe farat e sheshta, farat e dëmtuara. Më pas, hiqni fasulet e kuqe dhe lërini të thahen.

Hapi 2: Piqini fasulet e kuqe

Ky hap është që të mund t’i ruani fasulet e kuqe më gjatë. Fillimisht, fasulet e thata duhet t’i vendosni në tigan me nxehtësi mesatare. Kur fasulet të jenë tharë, duhet të hapni gomarin dhe ta përzieni mirë. Kur filloni të nuhasni aromën dhe korja është paksa kafe, duhet të fikni zjarrin dhe ta derdhni në një kosh, ta pastroni dhe ta lini të ftohet.

Duhet të keni parasysh, mos e pjekni shumë mirë për të shmangur djegien e përbërësve. Në rast tymi, duhet të fikni menjëherë sobën sepse ka shumë mundësi që fasulet e kuqe të jenë djegur.

Hapi 3: Grini fasulet e kuqe

Pasi fasulet e kuqe të jenë ftohur plotësisht, duhet t’i grini fasulet e kuqe derisa të formojnë një pluhur të imët, pastaj hidhini në një kavanoz qelqi të përgatitur për ruajtje. Për të ruajtur dhe përdorur për një kohë të gjatë, duhet të mbyllni kapakun fort, ta ruani në një vend të freskët, të shmangni ekspozimin ndaj rrezeve të diellit.

Kështu, me vetëm 3 hapa të thjeshtë, mund të përgatisni në shtëpi pluhur banje për zbardhjen e lëkurës nga fasulet e kuqe.

4. Shënime kur përdorni pluhur fasule të kuqe për banjë të bardhë

Përdorimi i pluhurit të fasules së kuqe për banjën e bardhë për të arritur efektin më të mirë, është e nevojshme të kuptoni shënimet bazë më poshtë:

 • Përpara se të kryeni metodat e zbardhjes në shtëpi me fasule të kuqe, këshillohet që të bëni eksfolim për të hequr papastërtitë dhe qelizat e vdekura në lëkurë për të ndihmuar në hapjen e poreve për të lehtësuar përthithjen e lëndëve ushqyese.
 • Kryerja e zbardhjes në shtëpi me produkte natyrale nuk do të sjellë rezultate të menjëhershme, por kërkon kohë dhe kërkon këmbëngulje dhe mundim të çdo personi.
 • Përdorni rregullisht krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj, veçanërisht kur dilni jashtë.
 • Për të rritur efektin zbardhues, mund të përdorni kremra dhe pilula shtesë zbardhuese.

5. A e zbardh lëkurën pirja e lëngut të fasules së kuqe?

Përgjigja është KANE. Fasulet e kuqe përmbajnë shumë vitamina dhe minerale. Këto janë substanca thelbësore jo vetëm për shëndetin, por veçanërisht të mira për lëkurën. Sepse në vend të kryerjes së metodave të banjës së bardhë me pluhur fasule të kuqe, pirja e ujit të fasules së kuqe ka gjithashtu aftësinë për të zbardhur lëkurën.

A e zbardh lëkurën pirja e lëngut të fasules së kuqe?
A e zbardh lëkurën pirja e lëngut të fasules së kuqe?

6. Pyetje që lidhen me përdorimin e pluhurit të fasules së kuqe për t’u zbardhur

6.1. Sa kohë duhet për të bërë një banjë me pluhur fasule të kuqe?

Pas përdorimit Kjo banjë e bardhë rreth 2-3 muajDo të shihni rezultate të dukshme në lëkurën tuaj. Për shkak se fasulja e kuqe është një përbërës 100% natyral, më i sigurt për lëkurën, pa irritim, kërkon kohë për të depërtuar thellë në lëkurë.

Përveç kësaj, në varësi të vendndodhjes së çdo personi dhe sasisë së pigmentit të Melaninës në lëkurë, koha për të zbardhur lëkurën do të jetë gjithashtu e ndryshme. Prandaj, me këtë metodë, duhet të keni durim dhe të punoni shumë për ta bërë atë rregullisht.

6.2. Keni nevojë të piqni pastë me fasule të kuqe për fytyrën tuaj??

Nëse duhet të piqet apo jo në varësi të formulës së bukurisë që zgjidhni. Me metodat e zbardhjes së lëkurës, të përziera dhe të aplikuara drejtpërdrejt në lëkurë, mund të mos ketë nevojë të piqet. Por për të siguruar ruajtje afatgjatë dhe për të mos erë, duhet të piqet.

Përveç kësaj, pluhuri i pjekur nga fasulet e kuqe mund të përdoret për të bërë pije aromatike, të cilat kanë një efekt shumë të mirë pastrimi të trupit.

Udhëzime për pluhurin dehës të fasules së kuqe për të mbuluar fytyrën dhe për të zbukuruar lëkurën:

6.3. A e kap diellin larja me pluhur fasule të kuqe?

Përgjigja është KANE. Fasulet e kuqe përdoren në banjot e bardha për të nxitur efektet e tyre kundër rrezeve ultravjollcë, dëmtimit UV të lëkurës dhe hiperpigmentimit të melaninës. Por kur kombinohet me përbërës të tjerë, do të ndihmojë në heqjen e shtresës së vdekur të lëkurës së toksinave, lëkura do të bëhet e dobët dhe e ndjeshme dhe e lehtë për t’u kapur nga dielli. Prandaj gjatë daljes duhet të kombinohet me përdorimin e kremit kundër diellit.

Përmbajtja e artikullit të mësipërm nga Chaolua TV tregoi se si të bëni pluhur fasule të kuqe për banjën e bardhë si dhe metodat e banjës së bardhë të kombinuara me përbërës natyralë në shtëpi shumë thjesht. Shpresojmë që të keni sukses me sugjerimet e mësipërme.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Tiết Lộ] #10 Cách làm bột đậu đỏ tắm trắng chi tiết từ A . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *