Thử ngay #10 Cách trị mụn bằng lá tía tô

Si të trajtoni aknet me gjethe perilla Edhe pse e thjeshtë, shumë njerëz ende nuk e njohin këtë metodë të thjeshtë bukurie. Gjethet e perilës nuk njihen vetëm në ilaçe, erëza për gatimet e përditshme, por ato janë efektive edhe në bukurinë dhe trajtimin e akneve. Përmbajtja e artikullit të mëposhtëm do t’ju udhëzojë për ta bërë atë lehtësisht në shtëpi.

Perilla është një përbërës i njohur në bukurinë
Perilla është një përbërës i njohur në bukurinë

1. A mund të trajtojnë aknet gjethet e perilla?

Përgjigja është KANE. Për shkak se vaji esencial në gjethet e perilës ka efekte antibakteriale, largon toksinat dhe antioksidantët, ai mbështet trajtimin e akneve si dhe ndihmon plagët e akneve të shërohen shpejt, duke kufizuar pikat e errëta dhe plagët.

Nëse jeni ende duke pyetur veten për A është efektiv për të trajtuar aknet me gjethe perilla?atëherë duhet të dini se disa nga vitaminat dhe mineralet në perilla kanë gjithashtu aftësinë për të hidratuar, stimuluar rigjenerimin e lëkurës për të ndihmuar lëkurën e dëmtuar të rikuperohet shpejt.

Në veçanti, kjo është një bimë e lehtë për t’u rritur, e lehtë për t’u gjetur dhe me kosto të ulët që mund të përdoret për të trajtuar aknet në shtëpi me metoda të thjeshta, kështu që përdoret nga shumë njerëz për të përmirësuar gjendjen e lëkurës, si dhe për të trajtuar aknet mirë.

Mësoni rreth Mjetet juridike në shtëpi për aknet – Sekretet e bukurisë për femrat

2. Përdorimi i gjetheve të perilës në trajtimin e akneve

Është një bimë që është e lehtë për t’u mbijetuar dhe për t’u rritur, dhe përdoret zakonisht për qëllime ushqimore, duke ndihmuar në rritjen e aromës së pjatave. Përveç kësaj, gjethet e perilës konsiderohen edhe një kurë për dhimbjet e kyçeve, helmimet nga ushqimi, sëmundjet e stomakut, sëmundjet dermatologjike etj. Përveç kësaj, gratë besojnë në përdorimin dhe zgjedhjen e perilës si një metodë për të bërë perilla.të bukur dhe efektive.

Sipas shumë studimeve, gjethet e perilës përmbajnë shumë përbërës medicinalë që ndihmojnë në përmirësimin e akneve në lëkurë si alkooli L-perrilla, α-pinene, perillaldhyd, β-cargophyllen, limonene etj. parandalojnë oksidimin, kufizojnë përhapjen e baktereve.

Vaji i gjetheve të perilla stimulon qarkullimin e gjakut dhe mbështet procesin e shërimit të qelizave të lëkurës të dëmtuara nga aknet. Vitaminat dhe mineralet e bollshme konsiderohen gjithashtu esenca të çmuara që ndihmojnë në hidratimin dhe mbajtjen e lëkurës të shëndetshme, duke ruajtur rininë dhe vitalitetin.

3. Përmbledhje e 5 mënyrave për të trajtuar aknet me gjethe perilla në shtëpi

Me trajtimin natyral të akneve nga gjethet e perilës, nuk do të ketë efekt menjëherë pas disa përdorimeve dhe është e nevojshme të këmbëngulni në zbatimin e rregullt, lëkura do të përmirësohet hap pas hapi për t’u bërë më e fortë dhe më e lëmuar. Këtu janë disa mënyra të thjeshta dhe efektive për të trajtuar aknet. Si në vazhdim:

Tham Khảo Thêm:  [Bật mí] Tại sao càng skincare càng lên mụn khiến bạn bất ngờ?

3.1. Gjethet e perilla trajtojnë aknet dhe zbardhin lëkurën

Kjo është një nga mënyrat për ta bërë atë mjaft të thjeshtë por shumë efektive, për të hequr shpejt aknet, për ta bërë lëkurën të lëmuar dhe të shndritshme. Mënyra e përdorimit të maskës perilla për të trajtuar aknet është si më poshtë:

 • Hapi 1: Gjethet e perilës mblidhen dhe lahen, më pas kullohen.
 • Hapi 2: Thërrmoni ose grini gjethet e perilës derisa të jenë të imta.
 • Hapi 3: Përdorni një leckë të pastër për të filtruar dhe shtrydhur lëngun e gjetheve të perilës.
 • Hapi 4: Përdorni një maskë për të thithur gjethet e perilës dhe aplikojeni në fytyrë.
 • Hapi 5: Lërini lëndët ushqyese të absorbohen në mënyrë të barabartë në lëkurë për rreth 20 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Përgjigjet: A duhet të përdor një maskë çaji jeshil nëse kam akne??

3.2. Lani fytyrën me gjethe perilla për të hequr qafe aknet

Larja e fytyrës me gjethe perilla është gjithashtu një ilaç i thjeshtë në shtëpi për aknet që funksionon mirë. Kjo është mënyra se si lëndët ushqyese në perilla mund të depërtojnë thellë në pore për të ndihmuar në heqjen e lehtë të akneve. Si të trajtoni melasmën me gjethet e perilla hapat si më poshtë:

 • Hapi 1: Gjethet e perilës të mbledhura, të lara dhe të kulluara.
 • Hapi 2: Thërrmoni ose bëni pure gjethet e perilës.
 • Hapi 3: Përdorni një leckë të pastër për të shtrydhur të gjithë lëngun.

Trajtim i thjeshtë i akneve me 1 grusht gjethe perilla

3.2. Gjethet e perilla trajtojnë aknet kur kombinohet me kripë

Shumë njerëz e dinë si të trajtoni aknet me gjethe perilla Kripa ka një efekt ftohës për të ndihmuar trupin të çlirojë toksinat, por kur përdoret për të përfunduar fytyrën, ajo ka një trajtim jashtëzakonisht efektiv të akneve.

Procesi i avullimit ndihmon në hapjen e poreve për të thithur ketonet dhe furanet së bashku me aldehidet Ka veti antibakteriale që ndihmojnë në shfaqjen e akneve në sipërfaqen e lëkurës.

Si të avulloni fytyrën tuaj për të trajtuar aknet me gjethe perilla me kripë, bëhet si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani gjethet e perilës, më pas vendosini në një tenxhere me rreth 2 litra ujë dhe ziejini për rreth 5 minuta.
 • Hapi 2: Hidhni lëngun e gjetheve të perilës në një tenxhere të vogël, shtoni 2 lugë gjelle kripë dhe 2 lugë lëng limoni.
 • Hapi 3: Mbuloni kokën me një peshqir të madh pambuku dhe ziejini me avull për rreth 10 minuta.
 • Hapi 4: Lani fytyrën për të hequr papastërtitë dhe sebumin.
 • Hapi 5: Aplikoni akull mbrapa dhe mbrapa në të gjithë fytyrën për të mbyllur poret.
 • Hapi 4: Shtoni ujë të vluar për ta përzier me lëngun e lëngut të saposhtrydhur për të larë fytyrën në kombinim me masazh të butë që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë.
 • Hapi 5: Lajeni fytyrën me ujë.
Perilla dhe kos për bukuri gjithëpërfshirëse
Perilla dhe kos për bukuri gjithëpërfshirëse

3.4. Si të kuroni milia me gjethe perilla dhe kos pa sheqer

Kosi i pasur me vitamina dhe minerale përdoret shumë në trajtimet e bukurisë në shtëpi. Kur kombinohet me gjethet e perilës, formon një maskë shumë të mirë aknesh që jo të gjithë e dinë. Thjesht ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

 • Hapi 1: Perilla e larë, e kulluar dhe e bërë pure.
 • Hapi 2: Përdorni një leckë të pastër për të filtruar dhe shtrydhur lëngun.
 • Hapi 3: Përzieni lëngun e gjetheve të perilla me kos pa sheqer.
 • Hapi 4: Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe masazhojeni në mënyrë të barabartë për të depërtuar thellë në lëkurë.
 • Hapi 5: Shtrihuni dhe relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë.

Referenca Si të përdorni xhel për heqjen e akneve? #Super #Efektive #Efektive

3.5. Si të trajtoni aknet me gjethe perilla dhe vaj kokosi

Vaji i kokosit është i pasur me vitaminë E, e cila ka veti anti-inflamatore që ndihmojnë në trajtimin e akneve dhe mbrojnë shumë mirë lëkurën. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Përdorni 1 grusht gjethe perilla, të lara dhe të pure.
 • Hapi 2: Përzieni mirë gjethet e bluara të perilës me 1-2 lugë vaj kokosi.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen e sapopërzier në fytyrë dhe relaksohuni për rreth 20 minuta.
 • Hapi 4: Më pas lajeni fytyrën me ujë të pastër.

3.6. Avull për trajtimin e akneve me gjethe perilla në shtëpi

Sauna është një metodë e përdorimit të nxehtësisë për të zgjeruar poret për të ndihmuar në absorbimin më të mirë të lëndëve ushqyese. Avullimi me gjethe perilla është një mënyrë shumë efektive për të trajtuar aknet, gradualisht aknet do të zhduken gradualisht.

Materialet për përgatitje:

 • 1 grusht gjethe perilla, zgjidhni llojin e kekut që është i thjeshtë dhe i freskët.

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Lani gjethet e perilës dhe futini në ujë të kripur të holluar për të hequr papastërtitë.
 • Hapi 2: Më pas kullojeni dhe thajeni, më pas përdorni një llaç për t’u grirë (Ose mund të përdorni një blender) dhe më pas nxirreni lëngun duke i hedhur gjethet.
 • Hapi 3: Vini 1 litër ujë të ziejë, kur uji të vlojë, fikni zjarrin dhe hidhni lëngun e gjetheve të perilës dhe përzieni mirë.
 • Hapi 4: Pas pastrimit të fytyrës, përdorni ujin e mësipërm për avull.
 • Hapi 5: Kushtojini vëmendje kur uji është shumë i nxehtë, mbajeni fytyrën pak larg për të shmangur temperaturën shumë të nxehtë të ujit që do të bëjë që lëkura të plaket dhe të ulet shpejt.

3.7. Perilla dhe maskë me hudhër të freskët për aknet inflamatore

Kjo është si të trajtoni aknet me gjethe perilla Edhe pse është e re dhe tingëllon e pabesueshme, efekti vlerësohet nga shumë gra si i sigurt dhe efektiv.

Materialet për përgatitje:

 • 1 grusht gjethe të freskëta perilla
 • 3-4 thelpinj hudhër të freskët

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përpunimi paraprak i gjetheve të perilës pas larjes me ujë.
 • Hapi 2: Më pas shtypni gjethet e perilës dhe thelpinj hudhër të qëruar. Më pas aplikojeni përzierjen në lëkurë, duke i kushtuar më shumë vëmendje lëkurës së prirur ndaj akneve.
 • Hapi 3: Kujdes nuk duhet lënë më shumë se 5 minuta sepse hudhra mund të shkaktojë djegie të lëkurës nëse lihet për një kohë të gjatë.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë.
 • Hapi 5: Këmbëngulni të bëni 2-3 herë në javë për të parë rezultate të dukshme.

3.8. Reduktoni aknet me maskë perilla dhe mjaltë

Materialet për përgatitje:

 • 5-10 gjethe të freskëta perilla
 • 2 lugë mjaltë

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Lajeni perillan, lagni me ujë të holluar me kripë dhe më pas hiqeni të thahet.
 • Hapi 2: Thërrmoni me dorë ose grijini me makinë gjethet e perilës, më pas filtroni lëngun.
 • Hapi 3: Përzieni lëngun e gjetheve të perilës me mjaltë, më pas pastroni lëkurën dhe më pas aplikoni një shtresë të hollë në lëkurë.
 • Hapi 4: Mbajeni për rreth 15 minuta.
 • Hapi 5: Kombinoni masazhin dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë për të ndihmuar në shtrëngimin e poreve.

3.9. I VJETËRTrajtimi i akneve me gjethe perilla nga mjalti dhe limoni, perilla

Materialet për përgatitje:

 • 1 lugë gjelle lëng perilla
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • Disa pika lëng limoni

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përzieni mirë lëngun e perilës, mjaltin dhe lëngun e limonit dhe përzieni mirë.
 • Hapi 2: Lani tërësisht fytyrën me pastrues dhe pastrues për fytyrën, aplikojeni përzierjen në të gjithë fytyrën dhe masazhojeni.
 • Hapi 3: Relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.
 • Hapi 4: Vazhdoni me rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës si zakonisht.

3.10. Maska kundër akneve nga gjethet e perilës, centella asiatica dhe uji i orizit

Materialet për përgatitje:

 • 1 grusht gjethe të freskëta perilla
 • 1 grusht gotu kola të freskët
 • 1 lugë gjelle ujë orizi

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Perilla dhe gotu kola lahen me 2-3 herë ujë dhe zhyten në ujë të kripur për të hequr plotësisht kimikatet.
 • Hapi 2: Më pas kulloni gjethet e perilës dhe gotu kola.
 • Hapi 3: Vendoseni gjithçka në një blender, hidheni në një sitë që të mblidhet lëngu.
 • Hapi 4: Përziejini mirë me ujin e orizit dhe përzieni mirë.
 • Hapi 5: Aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe relaksohuni për 15 minuta në mënyrë që lëndët ushqyese të përthithen lehtësisht.
 • Hapi 6: Lani fytyrën me ujë të ftohtë, kombinoni me krem ​​hidratues për të bllokuar lagështinë për lëkurën.

4. A është mirë të trajtojmë aknet me gjethe perilla?

Përgjigja është KANE. Për si të trajtoni aknet me gjethe perilla dhe përdorimi i rregullt jo vetëm që ndihmon në rritjen e rezistencës, shmangien e infeksioneve, por gjithashtu ndihmon në ushqimin dhe zbardhjen e lëkurës nga thellësia e brendshme kur përdorni çdo ditë lëngun e gjetheve të perilës. I famshëm për trajtimin e shkëlqyer të akneve të gjetheve të perilës, pas një periudhe përdorimi, njollat ​​e akneve gradualisht do të përmirësohen dhe ngadalë do t’ju kthejnë në lëkurën origjinale natyrale.

Kjo metodë përdoret nga shumë njerëz dhe jep rezultate shumë të mira. Gjethet e perilës ndihmojnë gjithashtu në reduktimin e inflamacionit të akneve, promovojnë metabolizmin e qelizave falë acidit linoleik. Nga atje, ndihmon në pastrimin e lëkurës, vrasjen e baktereve në thelbin e akneve, tharjen e saj dhe parandalimin e zhvillimit të akneve.

5. Shënime kur aplikoni gjethet e perilla për të trajtuar aknet në shtëpi

Në procesin e përdorimit të gjetheve të perilla për të trajtuar aknet në mënyrë që të mos thyhet struktura për të ndikuar ose ndikuar negativisht në lëkurë. Prandaj Chaolua TV Ne ju rekomandojmë t’i kushtoni vëmendje të veçantë çështjeve themelore të mëposhtme.

 • Edhe pse perilla me vetitë e saj të buta dhe të sigurta nuk irriton lëkurën, nëse përdoret rregullisht, nuk do të jetë e mirë për lëkurën. Prandaj, gjatë kryerjes së trajtimeve të akneve me perilla, është e përshtatshme të bëhen 2 3 herë në javë.
 • Gjatë përdorimit, nëse keni acarim, kruajtje … duhet të ndërpritet menjëherë në rast të shenjave të tjera jonormale, duhet të vizitoni një dermatolog sa më shpejt të jetë e mundur.
 • Maskën perilla duhet ta aplikoni vetëm për rreth 20-30 minuta, nuk është mirë ta lini gjatë gjithë natës.
 • Pas aplikimit të maskës me perilla, vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet kujdesit dhe mbrojtjes kur, duhet kufizuar daljet, nëse del jashtë, është e nevojshme të përdoret rregullisht krem ​​kundër diellit.
 • Maska Perilla është Si të reduktoni aknet e kuqe të fryra pas 1 nate Efektive, megjithatë, duhet të aplikohet vetëm për aknet e buta, të sapoformuara, përdorim të kufizuar me aknet inflamatore, ënjtje të rëndë.
 • Ky është një trajtim natyral i akneve, kështu që kërkon kohë dhe durim për të marrë efektin e dëshiruar.

Përmbajtja e artikullit të mësipërm ka udhëhequr se si të trajtoni aknet me gjethe perilla në mënyrë efektive në shtëpi. Shpresoj se do të aplikoni dhe do të keni sukses me një nga sugjerimet e mësipërme.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết Thử ngay #10 Cách trị mụn bằng lá tía tô . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  BHA trị mụn đầu đen có được không, có hiệu quả không?

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *