Tại sao nhũ hoa to và thâm

Pse thithkat janë të mëdha dhe të errëta?? Si ta rregulloni këtë situatë? “Një thithkë e thellë do të thotë të bësh seks” e vërtetë apo e gabuar? Ky është shqetësimi i shumicës së vajzave kur janë të rritura dhe është gjithashtu një problem i vështirë për t’u zgjidhur.

Për gratë, përveç një lëkure të lëmuar dhe pa të meta, ka shumë çështje të tjera që shqetësojnë edhe gratë, duke përfshirë thithkat. Sipas mendimit të femrave, një palë thithka rozë do të konsiderohen si një standard i bukur. Prandaj, shumë njerëz ndihen të shqetësuar kur thithkat e tyre janë të errëta. Përmbajtja e artikullit më poshtë do t’ju ndihmojë të merrni përgjigjen më të kënaqshme.

Çfarë thotë ngjyra e thithkës?
Çfarë thotë ngjyra e thithkës?

1. Pse thithkat janë të mëdha dhe të errëta?

Thithat në gjoksin e një gruaje mund të ndryshojnë ngjyrën me kalimin e kohës. Pra, pse thithat e errëta? Pse lëkura errësohet lehtë? kështu që? Ky ndryshim mund të vijë nga shumë arsye të ndryshme si:

 • Për shkak të përdorimit të pilulave kontraceptive: Në pilulat kontraceptive ka disa përbërës që ndryshojnë hormonet në trupin e një gruaje. Prandaj, do ta bëjë ngjyrën e thithkës më të errët se sa ishte para aplikimit të ilaçit.
 • Kur hyn në pubertet: Duke hyrë në pubertet, estrogjeni në trupin e një vajze do të rritet ndjeshëm dhe do të çojë në rritje në thithkat. Përveç ndryshimit në madhësi, ngjyra e thithkës mund të ndryshojë dhe të bëhet më e errët gjatë pubertetit. Kjo shpjegon pse thithkat errësohen gjatë pubertetit?
 • Të qenit shtatzënë: Gjatë shtatzënisë, trupi i nënës do të prodhojë më shumë estrogjen dhe progesterone për të përgatitur qumështin për fëmijën. Në këtë kohë, gjoksi i një gruaje është zakonisht më i madh dhe ka një ndryshim në ngjyrën e thithave.
 • Gratë që ushqehen me gji: Pse thithkat janë të errëta? Gjatë prodhimit të qumështit të gjirit, thithkat do të bëhen më të errëta. Kjo shpjegohet për ta bërë më të lehtë për foshnjat të gjejnë burimet e tyre të ushqimit.
 • Pse thithkat janë të errëta? Studimet kanë treguar se gjatë menstruacioneve. Hormonet në trup do të pësojnë ndryshime drastike dhe kjo gjithashtu mund të çojë në thithka më të errëta.
 • Pse thithkat janë të errëta? Në një numër shumë të vogël rastesh, Kanceri është gjithashtu një nga shkaqet e errësimit të gjoksit.

Në përgjithësi, shumica e ndryshimeve të ngjyrave në thithka nuk janë shkak për shqetësim, kështu që mund të jeni të sigurt. Nëse ndiheni shumë të shqetësuar, mund të shihni mjekun tuaj për qetësi.

2. Si të rregulloni thithkat e zeza?

Përveçse pyesni veten pse thithat e mëdha dhe të errëta? Shumë njerëz janë gjithashtu të etur për të rifituar shpejt ngjyrën e tyre rozë për thithkat e tyre. 7 mënyra për të kapërcyer situatën e thithkave të errëta më poshtë do t’ju ndihmojnë të zgjidhni problemin e mësipërm.

Tham Khảo Thêm:  [BẠN ĐÃ BIẾT] Ăn bánh trôi có béo không & Ăn bánh trôi có nóng không?

2.1. Limoni e bën zonën e thithkave shumë rozë

Limoni nuk është vetëm një lëndë e parë për një pije freskuese të verës, një përbërës në shumë receta për kujdesin e lëkurës, por gjithashtu ka aftësinë të zbeh njollat ​​e errëta në thithka. Arsyeja është sepse limoni përmban shumë vitaminë C dhe antioksidantë.

Si të përdorni limonin për të zbardhur ngjyrën e thithkave si më poshtë:

Përfitimet e limonit për lëkurën janë ushqyese për të siguruar ngjyrë të ndritshme në lëkurë si një përbërës natyral për zbardhjen e lëkurës. Limoni përdoret shpesh në këshilla për të zbardhur natyrshëm lëkurën nga gratë që e duan kujdesin e bukurisë. Shtrydhni limonin dhe përzieni ujin me mjaltë dhe kos aq sa duhet.

Përgatitni materialet:

 • 1 limon i freskët
 • 1 lugë çaji mjaltë

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Prisni limonin në gjysmë, shtrydhni lëngun e limonit dhe vendoseni në një tas të vogël. Më pas shtoni mjaltin dhe përzieni lëngun e limonit me mjaltin.
 • Hapi 2: Thithni një top pambuku me lëng limoni dhe mjaltë dhe aplikojeni në thithkat, më pas lëreni në lëkurë për 30 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni zonën e gjoksit me ujë.

Bëjeni këtë një herë në javë për rezultate të mahnitshme.

Limoni është një nga Metodat për trajtimin e rrathëve të zinj poshtë syve efektive që është transmetuar nga populli, e përdorur në mënyrë efektive deri më tani.

2.2. Bajamet shërojnë thithkat e errëta

Bajamet përmbajnë shumë vitamina dhe minerale. Përveç hidratimit dhe zbutjes së lëkurës, bajamet gjithashtu ndihmojnë për t’i bërë thithkat në mënyrë efektive rozë.

Ju mund të përdorni bajame për të çelur ngjyrën si një lule në mënyrën e mëposhtme:

Përgatitni materialet:

 • Bajame
 • Qumesht i fresket

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Hidhini bajamet në blender dhe grijini në pluhur.
 • Hapi 2: Shtoni qumësht të freskët në bajame të bluara, më pas përziejini mirë për të marrë një pastë të butë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në thithkë dhe prisni 1 orë.

Duhet të jetë këmbëngulës për të bërë 2-3 herë në javë për të marrë rezultate.

Bajamet janë përbërësit për t'i bërë thithkat të bukura
Bajamet janë përbërësit për t’i bërë thithkat të bukura

2.3. Si të trajtoni thithkat e errëta me domate

Siç u përgjigj më sipër “pse thithkat janë të mëdha dhe të errëta”, duhet të dini gjithashtu se domatet përmbajnë shumë vitaminë C dhe minerale, ndaj është shumë e përshtatshme edhe për përdorim në formula për të çelur ngjyrën e gjoksit. Ju mund ta bëni këtë lehtësisht duke ndjekur këto hapa:

Përgatitni materialet:

 • 1 domate e pjekur

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Lani domatet, pritini në gjysmë dhe fërkojini thithkat.
 • Hapi 2: Lëreni domaten në lëkurë për 30 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë për t’u pastruar.

Ju duhet ta përdorni këtë metodë çdo ditë për të marrë thithkat rozë pas një kohe.

[TIẾT LỘ] Metodat për trajtimin e shpejtë të njollave të errëta në këmbë – Çuditërisht efektive

2.4. Si të trajtoni thithkat e errëta me papaja

Papaja nuk është vetëm një frut i shijshëm dhe me vlera ushqyese, por gjithashtu ka aftësinë për të zbukuruar lëkurën në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Arsyeja është sepse papaja përmban shumë beta-karoten. Ky është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në ngadalësimin e procesit të plakjes së lëkurës. Përveç kësaj, përbërësit Beta Hydroxy acid dhe BHA në këtë frut kanë gjithashtu aftësinë për të hequr qelizat e vdekura dhe për të pastruar, kështu që shumë njerëz e përdorin atë edhe për të trajtuar thithkat e errëta.

Përgatitni materialet:

 • 1 copë papaja e pjekur

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Qëroni papaja dhe vendoseni në blender.
 • Hapi 2: Pastroni zonën e thithkave.
 • Hapi 3: Përdorni papaja të sapo bluar për ta aplikuar në lëkurën e errësuar dhe rregullojeni për 15 minuta.
 • Hapi 4: Hiqni papaja dhe shpëlajeni lëkurën me ujë të ftohtë.

Ju tregoj se si t’i bëni thithkat tuaja rozë pa shkuar në spa

2.5. Si të bëni thithka rozë me kastravec

Përveç pyetjes: pse thithkat janë të mëdha dhe të errëta, duhet të dini se kastraveci jo vetëm që përdoret rregullisht në recetat e maskave të fytyrës për kujdesin e lëkurës, por mund të përdoret edhe për të hequr lëkurën e errësuar.

Përgatitni materialet:

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Kastraveci i larë, i qëruar dhe i futur në blender.
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën rreth thithkës, më pas aplikojeni butësisht kastravecin në lëkurë. Fiksoni kastravecin në lëkurë për rreth 20 minuta.
 • Hapi 3: Hiqeni dua lo dhe shpëlajeni me ujë të freskët për tu pastruar.

Duhet të këmbëngulni në këtë mënyrë 3 herë në javë për të përmirësuar shpejt ngjyrën e thithkave.

#7 Si të trajtoni hundën e errët pas shtrydhjes së akneve #Te thjeshte #Efektive #Shpejte

2.6. Si të përdorni mjaltin për të trajtuar thithkat e errëta

Mjalti përmban një sërë aminoacidesh dhe disa përbërës aktivë antibakterialë, kështu që ka aftësinë për të eksfoluar dhe për ta bërë lëkurën më të shndritshme dhe më të lëmuar. Shumë gra kanë përdorur mjaltë për t’i bërë thithkat e tyre më trëndafili dhe të freskëta nga sa vijon:

Përgatitni materialet:

 • 2 lugë mjaltë të papërpunuar

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Pastroni thithkat gjatë banjës.
 • Hapi 2: Aplikoni butësisht mjaltë në të dy thithkat dhe masazhojeni për 5-10 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni gjizën me ujë për ta pastruar.

Duhet ta aplikoni këtë metodë çdo ditë që së shpejti të keni thithka të bukura trëndafili sipas dëshirës.

Përdorimi i mjaltit për të ndihmuar në krijimin e thithkave rozë dhe të bukur
Përdorimi i mjaltit për të ndihmuar në krijimin e thithkave rozë dhe të bukur

2.7. Përdorni kastravec, avokado, portokall, mjaltë dhe qumësht për të bërë thithka rozë

Ndiqni thesarin e ushqyerjes së lëkurës tuaj Chaolua TVPërveçse ju ndihmojmë të përgjigjeni pse thithkat janë të mëdha dhe të errëta, si t’i bëjmë më të bukura thithkat nga kastraveci, avokado, portokalli, mjalti dhe kosi është ajo që do t’u prezantojmë lexuesve tanë. Të gjithë këta janë përbërës shumë të mirë për lëkurën, veçanërisht aftësinë për të zbardhur lëkurën. Prandaj, kombinimi i të gjithë përbërësve të mësipërm së bashku do t’ju ndihmojë të trajtoni thithkat e errëta më shpejt dhe në mënyrë më efektive.

Përgatitni materialet:

 • Kastravec
 • Gjalpë
 • portokalli
 • Mjaltë në sasinë e duhur

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përzieni kastravecin, avokadon dhe portokallin derisa të jenë të lëmuara.
 • Hapi 2: Masës së mësipërme i shtojmë mjaltin dhe e përziejmë mirë që të përftohet një masë homogjene.
 • Hapi 3: Pastroni lëkurën rreth gjoksit.
 • HIQdëshira 4: Aplikoni përzierjen e mësipërme në thithkë dhe lëreni për 15-20 minuta.

Përdoreni këtë metodë rregullisht për rezultate më të mira.

2.8. Përdorni vajin Gac për të trajtuar njollat ​​e errëta

Vaji Gac është një nga përbërësit që konsiderohet të jetë beninj, i sigurt për lëkurën dhe ndihmon në përmirësimin e shpejtë të thithkave të errëta pas vetëm një periudhe përdorimi.

Përgatitni materialet:

 • Vaj i pastër Gac

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Pas pastrimit të emulsionit të lëkurës dhe aplikimit të vajit Gac.
 • Hapi 2: Masazhojeni për rreth 10 minuta me shumë butësi dhe derisa vaji Gac të thahet natyrshëm.
 • Hapi 3: Më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Kombinoje me më shumë krem ​​hidratues për të qenë më efektiv.

Më lart përveç përgjigjes rreth pse thithkat janë të mëdha dhe të errëta?atëherë keni edhe një metodë të re për të trajtuar thithkat tuaja, apo jo?

Tham Khảo Thêm:  [Tiết Lộ] #15 Cách tắm trắng bằng bia tại nhà từ A

2.9. Krundet e orizit ndihmojnë për ta bërë thithkën rozë

Siç dihet, përmbajtja e madhe e vitaminave B3, B5, B12 në krundet e orizit ndihmon në eksfolimin jashtëzakonisht efektiv. Kur kombinoni krundet e orizit me mjaltin, efekti dyfishohet kur përdoret për të trajtuar errësimin e gjoksit. Nëse jeni ende të shqetësuar për thithkat e errëta, provojeni tani!

Përgatitni materialet:

 • 3 lugë krunde orizi
 • 2 lugë mjaltë të papërpunuar
 • 1 lugë çaji lëng limoni

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përziejini mirë të gjithë përbërësit e përgatitur.
 • Hapi 2: Pastroni emulsionin dhe aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në të gjithë sipërfaqen e lëkurës.
 • Hapi 3: Kombinoni masazh për të hequr qelizat e vdekura për 3 minuta dhe mbajeni për rreth 10 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të pastër dhe fshijeni butësisht me një leckë pambuku.

2.10. Pluhuri i shafranit të Indisë dhe kosi trajtojnë thithkat e errëta

Njerëzit e përdorin shpesh shafranin e Indisë për bukuri, por a keni dëgjuar për recetën e shafranit të Indisë me kos? Do të ndihmojë në ndriçimin dhe ngjyrosjen e gjoksit, sepse shafrani i Indisë ka një përmbajtje të lartë të kukurminës, e cila pengon dhe mbështet reduktimin e melaninës.

Përgatitni materialet:

 • 2 lugë shafran i Indisë pluhur
 • 2 lugë kos pa sheqer

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përdorni pluhur shafran të Indisë dhe kos pa sheqer për t’i përzier mirë, për të marrë një përzierje të trashë.
 • Hapi 2: Lani zonën e thithkave dhe më pas aplikoni butësisht përzierjen dhe masazhojeni për 5 minuta.
 • Hapi 3: Më pas lajeni lëkurën dhe thajeni.

3. “Një thithkë e thellë do të thotë të kesh një lidhje” – E vërtetë apo e rreme?

Shumë njerëz pyesin: Thithat e thella nënkuptojnë seks apo jo? Ky është një nocion i pabazuar dhe urdhërues. Arsyeja është sepse seksi është vetëm një nga shkaqet e thimthave të errëta, por kjo nuk do të thotë se të gjithë me thithka të errëta kanë bërë seks.

4. A janë thithkat më të mëdha se zakonisht?

Në fakt, thithka e çdo personi do të jetë e ndryshme në formë dhe madhësi. Pra, nëse mendoni se thithkat tuaja janë më të mëdha se zakonisht, nuk ka nevojë të shqetësoheni. Sepse kjo nuk është e pazakontë ose nuk ndikon në shëndetin tuaj.

Më sipër ka disa informacione për t’ju ndihmuar t’i përgjigjeni pyetjes: pse thithkat janë të mëdha dhe të errëta? Shpresojmë, përmes informacionit që sapo kemi ndarë, do të dini më shumë mënyra për t’u kujdesur që thithkat tuaja të jenë gjithmonë rozë.

5. Disa informacione të mira për ngjyrën e thithkave

 • Stamenët kanë aftësinë të ndryshojnë ngjyrat në varësi të çdo personi si rozë e lehtë, e kuqe e çelur, kafe ose e zezë e errët…
 • Pjesa e thithkës mund të rritet me kalimin e kohës. Nga lindja -> Fëmijëria -> Puberteti -> Shtatzënia -> Periudha e plakjes.
 • Fiziologjikisht, thithkat mund të ndryshojnë nga rozë në më të errët.
 • Ka shumë faktorë që shkaktojnë ndryshimin e ngjyrës së gjirit siç janë menstruacionet; shtatzënia, plakja; ushqyerja me gji, gjenetika…
 • Dy faktorë përcaktojnë ngjyrën e lëkurës në zonën rreth thithkës: Eumelanin (pigment kafe) si dhe Feomelanin (pigment i kuq). Shpërndarja e këtyre pigmenteve krijon ngjyrë në areolë.
 • Ngjyra e emulsionit nuk është e njëjtë për shkak të faktorëve gjenetikë. Për shembull, njerëzit e bardhë kanë thithka rozë; njerëzit me lëkurë të verdhë kanë thithka kafe; Për zezakët, lulet kanë ngjyrë pak të zezë…
 • Ndoshta nuk e dini, por meshkujt preferojnë femrat me thithka më të errëta.
 • Thithat e errëta, megjithëse nuk ndikojnë në shëndetin, pjesërisht do të shkaktojnë humbje estetike.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết Tại sao nhũ hoa to và thâm . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *