[Review] Đắp mặt nạ dưa leo có tác dụng gì

A e dini Cili është përdorimi i maskës së kastravecit? Nuk jane? Çfarë duhet të keni parasysh kur kujdeseni për lëkurën me një maskë kastraveci?… Edhe pse përdorimi i kastravecit për t’u zbukuruar për një kohë të gjatë, kjo është ende një pyetje e shumë femrave. Kastraveci është një zgjidhje e thjeshtë, efektive dhe me kosto efektive për kujdesin e lëkurës që përdoret shpesh nga shumë gra. Zbulojeni në artikullin e mëposhtëm!

Cili është efekti i maskës së fytyrës me kastravec?
Cili është efekti i maskës së fytyrës me kastravec?

1. Cili është efekti i aplikimit të maskës me kastravec?

Kastraveci, i njohur edhe si kastraveci, është një frut që përmban shumë vitamina, minerale si dhe shumë lëndë të tjera ushqyese të dobishme. Analizat ushqyese tregojnë se përbërja e trangujve përmban deri në 96% ujë.

Përveç kësaj, ky frut është gjithashtu i pasur me antioksidantë, substanca anti-inflamatore dhe lëndë ushqyese thelbësore si vitamina A, B1, C, biotinë, kalium… Të gjitha këto janë lëndë ushqyese të dobishme për kujdesin e lëkurës. Prandaj, efektet e maskimit me kastravec mund të përmenden si më poshtë:

1.1. Ofron lagështi në lëkurë

Kastraveci përmban deri në 96% ujë. Me një përmbajtje kaq të bollshme uji, kastraveci mund të ndihmojë lëkurën të plotësojë sasinë e nevojshme të ujit dhe të hidratojë menjëherë lëkurën e thatë. Si rezultat, lëkura ruan gjithmonë pamjen e saj me shkëlqim dhe të lëmuar.

1.2. Parandaloni dhe mbështesni trajtimin efektiv të akneve

Një nga përdorimet e jashtëzakonshme të maskave me kastravec dhe që nuk mund të injorohet është aftësia për të parandaluar dhe trajtuar në mënyrë efektive aknet, veçanërisht pikat e zeza, pikat e bardha dhe aknet.

Kjo për shkak se kastravecat kanë veti anti-inflamatore dhe larguese të toksinave. Si rezultat, kur aplikoni kastravecin, lëkura do të hiqet nga papastërtia dhe sebumi, do të zhbllokohen poret, duke reduktuar kështu mundësinë e formimit të akneve dhe duke ndihmuar gratë të rifitojnë shpejt shkëlqimin dhe sigurinë e lëkurës së tyre.

1.3. Parandalon plakjen e parakohshme

Falë përmbajtjes së bollshme të antioksidantëve dhe vitaminave në përbërës, kastraveci ka një efekt të madh në ngadalësimin e procesit të plakjes së lëkurës dhe parandalimin e plakjes së parakohshme.

Në veçanti, vitamina C në këtë frut gjithashtu stimulon rritjen e qelizave të reja të lëkurës, zvogëlon pigmentimin dhe njollat. Si rezultat, lëkura ruan gjithmonë qëndrueshmërinë dhe vitalitetin e saj kur përdorni kastravec për të mbuluar fytyrën.

Tham Khảo Thêm:  [BẬT MÍ] Cách sử dụng BHA và vitamin C

1.4. Qetëson lëkurën e irrituar

Përveçse të mësoni se çfarë bën maska ​​me kastravec, duhet të dini nëse lëkura juaj digjet nga dielli ose acarohet lehtësisht, skuqja juaj do të qetësohet shpejt kur aplikoni rregullisht një maskë me kastravec, sepse fruti Ky ka edhe veti anti-inflamatore dhe ka një efekt hidratues. dhe efekt ftohës në lëkurë, duke ndihmuar në zbutjen e dëmtimeve dhe lehtësimin efektiv të dhimbjes.

1.5. Redukton në mënyrë efektive ënjtjen dhe fryrjen e syve

Aplikoni një maskë me kastravec për të qetësuar sytë e irrituar. Për më tepër, maska ​​me kastravec ofron edhe lëndë ushqyese thelbësore si acidi folik dhe vitamina C, etj., për të ndihmuar që lëkura rreth syve të duket më e freskët.

Efekti i maskës së kastravecit
Efekti i maskës së kastravecit

2. Cilat janë përfitimet e ngrënies së trangujve?

Përveç vlerës estetike, kastravecat konsiderohen edhe si burim i suplementeve të ndryshme ushqimore për organizmin. Siç kemi mësuar se çfarë bën maska ​​me kastravec, mund të shohim se ngrënia e trangujve është shumë e mirë dhe sjell shumë përfitime shëndetësore.

Konkretisht, ngrënia e trangujve në një sasi të arsyeshme mund të sjellë efektet e mëposhtme të shkëlqyera:

 • Rihidratoni dhe plotësoni vitaminat për trupin.
 • Mbështet rregullimin e presionit të gjakut, stabilizon nivelet e kolesterolit në gjak dhe mbron shëndetin e sistemit kardiovaskular.
 • Forconi sistemin imunitar, përmirësoni rezistencën dhe sjellni energji të bollshme në trup.
 • Kufizoni sëmundjet dhe parandaloni në mënyrë efektive kancerin, veçanërisht kancerin e gjirit, kancerin e vezoreve, kancerin e mitrës dhe kancerin e prostatës.
 • Ulni stresin, lodhjen, ankthin.
 • Stimulon tretjen dhe parandalon në mënyrë efektive kapsllëkun, mbron dhe përmirëson shëndetin e sistemit të tretjes falë përmbajtjes së pasur të ujit dhe fibrave.
 • Gojë e pastër.
 • Ftohja, pastrimi i trupit, eliminimi i toksinave, i mirë për veshkat.

A është mirë të aplikoni rregullisht kastravec/kastravec?

3. Si të bëni maskën më efektive të kastravecit në shtëpi

Çdo formulë e ndryshme maskash do të sjellë përfitime si dhe do të plotësojë nevojat e ndryshme të lëkurës. Ketu poshte Chaolua TV Sugjeroni disa receta të thjeshta për kujdesin e lëkurës së maskave të kastravecit në shtëpi, të cilave mund t’u referoheni:

3.1. Maskë me kastravec, ujë trëndafili dhe tërshërë

Formula e maskës me kombinimin perfekt të këtyre 3 përbërësve do t’ju ndihmojë të hidratoni menjëherë dhe të rimbushni lagështinë e nevojshme të lëkurës, duke e ndihmuar lëkurën të rifitojë shpejt freskinë dhe vitalitetin e saj.

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 lugë gjelle lëng kastraveci
 • 2 lugë çaji ujë trëndafili
 • 1-2 lugë tërshërë të mbështjellë.

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Përziejini përbërësit e përgatitur derisa të krijohet një masë homogjene.
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën, aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurën e nevojshme për kujdesin e kombinuar me masazh të butë që lëndët ushqyese të përthithen më thellë.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 15 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
Kombinoni kastravecin, ujin e trëndafilit dhe tërshërën
Kombinoni kastravecin, ujin e trëndafilit dhe tërshërën

3.2. Maskë kundër plakjes nga kastraveci dhe aloe

Përdorimi i kësaj maske me kastravec është për të ndihmuar lëkurën të plotësohet me vitamina dhe lëndë ushqyese të dobishme, të ndihmojë lëkurën të rimbush menjëherë lagështinë, duke pastruar kështu toksinat, duke hequr njollat ​​e errëta dhe duke parandaluar plakjen e parakohshme.

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 lugë gjelle lëng kastraveci
 • 1 lugë çaji xhel aloe vera

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Përziejini përbërësit e përgatitur derisa të krijohet një pastë e butë.
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën, aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurën e nevojshme të kujdesit të kombinuar me masazh të butë.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 15 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Ndoshta ju intereson: Si të aplikoni siç duhet një maskë me kastravec #Efektive

3.3. Si të bëni maskë për fytyrën me shafran të Indisë

Zbuloni se çfarë bën maska ​​me kastravec dhe aplikoni këtë recetë të maskës me kastravec për t’ju ndihmuar të zvogëloni njollat ​​e errëta dhe të ndriçoni lëkurën tuaj në mënyrë efektive.

Mënyra specifike për ta bërë këtë është si më poshtë:

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 2 lugë gjelle lëng kastraveci
 • 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Përziejini mirë përbërësit e përgatitur derisa të krijohet një pastë e lëmuar dhe homogjene. Mund të shtoni 1 lugë gjelle vaj kokosi për të rritur efektivitetin e kujdesit të lëkurës.
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën, aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurën e nevojshme të kujdesit të kombinuar me masazh të butë.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 15 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
Maska për kujdesin e lëkurës me kastravec dhe domate
Maska për kujdesin e lëkurës me kastravec dhe domate

3.4. Si të bëni maskë me kastravec, kos dhe paste domate

Ky kombinim funksionon për të parandaluar aknet, lëkurë të pastër, shtrëngon poret dhe ndihmon tonin e lëkurës më të barabartë, etj. Për më tepër, kjo formulë ofron edhe lëndë ushqyese thelbësore për lëkurën për të ndihmuar lëkurën të bëhet e shëndetshme.

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 lugë gjelle lëng kastraveci
 • 1 lugë kos pa sheqer
 • 2 lugë pastë domate

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Përziejini përbërësit e përgatitur derisa të krijohet një masë homogjene.
 • Hapi 2: Shpëlajeni lëkurën me ujë të pastër ose pastrues të butë të fytyrës.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe masazhojeni butësisht për rreth 2-3 minuta.
 • Hapi 4: Relaksohuni për rreth 10-15 minuta dhe më pas lajeni lëkurën me ujë të pastër.

3.5. Maskë për ënjtjen e akneve nga kastraveci dhe mjalti

Mjalti është një përbërës me veti antibakteriale dhe anti-inflamatore. Kur kombinohet me kastravecin, do të funksionojë për të qetësuar shpejt njollat ​​e akneve në lëkurë. Shikoni përbërësit dhe mënyrën e përgatitjes së tyre më poshtë.

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 2 lugë gjelle lëng kastraveci
 • 2 lugë mjaltë të papërpunuar

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Përzieni masën e përgatitur së bashku derisa të krijohet një masë homogjene.
 • Hapi 2: Shpëlajeni fytyrën me ujë për të ndihmuar në largimin e papastërtive, baktereve dhe sebumit.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe bëni një masazh të butë.
 • Hapi 4: Lajeni fytyrën me ujë të pastër dhe duhet të hidratoni lëkurën për efekt më të mirë.

Në përgjithësi, mënyra e realizimit të kësaj maske është edhe përgjigjja e pyetjes “çfarë efekti ka aplikimi i maskës me kastravec”. Me këtë metodë do të ndihmojë në heqjen e akneve në mënyrë të sigurt dhe të shpejtë.

Trajtoni njollat ​​e errëta dhe melasmën me një maskë me qumësht të freskët dhe kastravec
Trajtoni njollat ​​e errëta dhe melasmën me një maskë me qumësht të freskët dhe kastravec

3.6. Maskë melazma, njolla nga kastraveci dhe qumështi i freskët

Për ata prej jush me melasma, njolla, përdorimi i një maske nga kastraveci dhe qumështi i freskët do të ndihmojë në mbështetjen efektive të trajtimit. Sepse lëndët ushqyese në kastravec dhe qumësht të freskët do të ndihmojnë në heqjen e pigmentit të errët që shkakton errësimin.

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 2 lugë gjelle lëng kastraveci
 • 2 lugë qumësht të freskët pa sheqer

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Përzieni së bashku 2 lugë gjelle lëng kastraveci dhe 2 lugë qumësht të freskët pa sheqer.
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën me ujë të pastër ose një pastrues të butë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe masazhojeni butësisht për 2-3 minuta.
 • Hapi 4: Lajeni fytyrën me ujë të pastër ose një pastrues të butë.

Përveç kësaj, shumë fëmijë pyesin veten: “A e lani fytyrën pas aplikimit të maskës së kastravecit?” Përgjigja është po. Pas aplikimit të maskës, duhet të lani fytyrën për të hequr përzierjen në lëkurë dhe për të hidratuar lëkurën.

4. Vini re kur aplikoni maskën me kastravec në shtëpi

Kastraveci është një ushqim i shëndetshëm dhe shumë i mirë për kujdesin e lëkurës, por gjithashtu mund të dështojë nëse nuk përdoret siç duhet. Pra, për të arritur efektin më të mirë në procesin e kujdesit të lëkurës, duhet të keni parasysh gjërat e mëposhtme kur aplikoni një maskë kastraveci:

 • Pastroni gjithmonë lëkurën përpara se të aplikoni maskën për të ndihmuar në hapjen e poreve, për të krijuar kushte të favorshme që lëndët ushqyese të depërtojnë më mirë.
 • Rekomandohet të testoni irritimin e lëkurës përpara se të aplikoni maskën për të siguruar sigurinë e lëkurës.
 • Sa herë në javë duhet të aplikoni kastravec?? A duhet të aplikoj një maskë me kastravec çdo ditë?… Kjo është pyetja e shumë njerëzve. Sipas ekspertëve, rekomandohet të mos e teproni me maskën, është mirë të aplikoni një maskë vetëm 2-3 herë në javë. Aplikimi i vazhdueshëm i një maske do të krijojë lëndë ushqyese të tepërta, duke shkaktuar bllokimin e poreve, duke e bërë lëkurën të prirur ndaj akneve.
 • Mos përdorni ujë shumë të nxehtë për të larë fytyrën, kjo do të shkaktojë tharje dhe acarim të lëkurës.
 • Shmangni absolutisht lënien e maskës gjatë natës, thjesht lëreni maskën për rreth 15 minuta, mos e lini shumë gjatë sepse mund ta bëjnë fytyrën të thatë dhe alergjike.
 • A mund të ha një maskë me kastravec? Nëse e mbani fytyrën gjatë ditës, kjo do ta bëjë lëkurën tuaj të digjet nga dielli dhe do të errësohet.

Pra, përmes përmbajtjes së artikullit të mësipërm, duhet të dini se cili është efekti i aplikimit të maskës së kastravecit? Shpresojmë që artikulli i mësipërm t’ju sjellë informacion të dobishëm dhe të nevojshëm.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Review] Đắp mặt nạ dưa leo có tác dụng gì . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *