[Q&A] Tại sao vết thương lên da non bị thâm để trị #Dứt #Điểm

Plagët në lëkurën e re janë të mavijosur Nëse nuk dini si të kujdeseni siç duhet, mund të kalojë në dhëmbëza dhe të lërë defekte në lëkurë. Ka edhe mënyra të ndryshme për ta trajtuar atë. Ne do të ndajmë me ju ilaçe të thjeshta dhe efektive në shtëpi në artikullin më poshtë. Le të zbulojmë detaje me Chaolua TV!

Lëkura e re është e errët, çfarë të bëni?
Lëkura e re është e errët, çfarë të bëni?

1. Pse plagët në lëkurën e re janë shpesh të errëta?

Shpërthimi i lëkurës së të miturve ndodh gjatë fazës së shërimit të plagës pas lëndimit. Në varësi të vendndodhjes, kujdesit, shtrirjes dhe zonës së dëmtimit, koha për lëkurën e re do të jetë e ndryshme për çdo person.

Fillimisht, plaga në lëkurën e re është e kuqe ose rozë e zbehtë. Kjo është një shenjë normale. Por nëse nuk kujdeseni siç duhet, lëkura e re është e lehtë për t’u errësuar. Midis tyre, Shkaqet e lëkurës së errët mund të përmendet si:

 • Për shkak të hiperpigmentimit post-inflamator (PIH): Ky është një mbiprodhim i melaninës, i shkaktuar nga një përgjigje inflamatore. Kjo bën që lëkura e re të bëhet më e errët se zonat e tjera të lëkurës.
 • MOS e mbroni lëkurën tuaj kur jeni në diell: Lëkura e re është një zonë shumë e dobët dhe e ndjeshme. Nëse dilni në diell, pa mbrojtje të kujdesshme, lëkura juaj do të ekspozohet drejtpërdrejt ndaj UV-së. Kjo e bën lëkurën e re të errët, sepse pigmenti i melaninës këtu rritet më shumë se zakonisht.
 • Për shkak të aplikimit të shafranit të Indisë në periudhën e plagëve të lagështa: Edhe pse ka një efekt shumë të mirë të trajtimit të shenjave, është ndryshe nëse aplikoni shafran të Indisë kur plaga ende nuk është shëruar. Kjo mund të çojë lehtësisht në infeksione dhe plagë. Kjo rrit mundësinë e një reaksioni alergjik dhe bën që plaga të ngurtësohet më vonë.

2. A mund të zbardhet vetë lëkura e re e errët?

Lëkura e re kur mavijohet do NUK MUND TË JETË KONFIDENCIAL përsëri, nëse nuk përdoren ndërhyrje. Që nga momenti kur është formuar lëkura e re, nëse është e mavijosur, do të trajtohet herët në 6 muajt e parë. Pas kësaj kohe, trajtimi do të jetë shumë më i vështirë.

Në mënyrë që plagët e errëta të zbardhen, zbehen dhe zhduken, duhet të kujdeseni për plagën që në fillim. Në të njëjtën kohë, në kombinim me kremin e përshtatshëm të mbresë kur plaga shërohet, ndihmon në përshpejtimin e rigjenerimit të lëkurës së re, duke shmangur formimin e plagëve të errëta.

Artikuj të ngjashëm: Si të trajtoni nënsqetullat e errëta pas lindjes me limon #Simple

3. Si të trajtohen në mënyrë efektive plagët në lëkurën e re dhe të mavijosur?

Nëse nuk kujdeseni siç duhet, lëkura e re e errët nuk do të jetë e bardhë dhe rozë si zakonisht. Kështu që Si errësohet plaga?? Këtu janë hapat për t’u kujdesur në mënyrë të sigurt për lëkurën e re për të shmangur skuqjen dhe errësimin që mund të aplikoni:

Tham Khảo Thêm:  [Giải đáp] Nên bôi kem trị mụn trước hay sau serum mà ít ai biết?

3.1. Mbani lëkurën e re të pastër

Ky është rregulli i parë dhe i rëndësishëm kur kujdeseni për lëkurën e re, duke shmangur infeksionin. Lëkura e re është shumë e brishtë, kështu që dëmtohet lehtë nëse preket fort. Prandaj, ju lutemi kushtojini vëmendje pastrimit të butë dhe të kujdesshëm të lëkurës së re, sipas udhëzimeve të mëposhtme:

 • Përdorni ujë të pastër ose kripë fiziologjike për të pastruar lëkurën dy herë në ditë
 • Shmangni përdorimin e pastruesve të fortë, xhel dushi ose solucione antiseptike për lëkurën e re.
 • Përdorni një peshqir të butë për të thithur ujin, duke shmangur dëmtimet fatkeqe në këtë zonë të lëkurës.
Përdorni kripë fiziologjike për pastrim
Përdorni kripë fiziologjike për pastrim

3.2. Përdorni krem ​​për mbresë kur plaga në lëkurën e re është e mavijosur

Duhet të aplikohen plagët në lëkurën e re?? Pasi lëkura e re të jetë bërë e shëndetshme, përdorni lloje të ndryshme krem për mbresësipas udhëzimeve të mjekut për të mbështetur trajtimin, parandaloni shfaqjen e plagëve të errëta.

[BẬT MÍ] 7 Si të trajtoni qafën e errët – Këshilla bukurie, efektive deri në 99%

3.3. Shtoni ushqime që janë të mira për lëkurën tuaj

Përveç kujdesit të jashtëm, Chaolua TV ju këshillojmë të ndërtoni një dietë të arsyeshme, ushqime, ushqime shtesë që ndihmojnë lëkurën të rikuperohet më mirë si:

 • Ushqimet e pasura me hekur: Ky është një përbërës që përmirëson procesin e rigjenerimit të lëkurës. Ndihmoni lëkurën tuaj të shërohet shpejt. Disa ushqime janë të pasura me hekur si lakra jeshile, hurmat, farat e kungullit, arrat etj.
 • Ushqimet e pasura me vitaminë E: Kjo është një vitaminë që ndihmon në stimulimin e qelizave për të rigjeneruar njollat ​​e errëta në lëkurë. Vitamina E gjendet në shumë ushqime si arra, perime, mish, peshk etj.
 • Ushqimet e pasura me vitaminë C: Kjo vitaminë ndihmon në stimulimin e prodhimit të kolagjenit dhe ndihmon në reduktimin efektiv të rrathëve të errët. Vitamina C gjendet tek domatet, lulelakra, kivi, gujava, portokalli etj.
 • Ushqimet e pasura me proteina: Proteina që gjendet në ushqime të tilla si brokoli, qumështi, bajamet, peshku etj. ndihmon në rigjenerimin e lëkurës dhe shëron plagët në mënyrë jashtëzakonisht efektive.
 • Ushqimet e pasura me zink: Ky mineral ndihmon në sintezën e proteinave. Në këtë mënyrë, ndihmon në shërimin e shpejtë të plagës. Disa ushqime të pasura me zink si mishi i derrit, farat e kungullit, kakao, rrepka etj.

Kufizoni ngrënien e ushqimeve të tilla si: mish viçi, pulë, spinaq me ujë, ushqime ngjitëse, ushqime deti dhe ushqime peshku, ushqime që përmbajnë shumë sheqer. Sepse këto janë ushqime që mund të rrisin inflamacionin si dhe rrezikun e formimit të keloideve.

Hani mjaftueshëm lëndë ushqyese për të shëruar shpejt plagët

Hani mjaftueshëm lëndë ushqyese për të shëruar shpejt plagët

3.4. Kufizoni ekspozimin ndaj rrezeve të diellit direkte

Lëkura e re është e ndjeshme, ndikohet lehtësisht nga agjentët e jashtëm, rrezet e diellit dhe bëhet e errët. Për të shmangur këtë situatë, përdorni krem ​​kundër diellit kur dilni, shmangni ekspozimin e lëkurës së re në rrezet e diellit direkte.

Tham Khảo Thêm:  Kết hợp BHA và Tretinoin

Përveç kësaj, kur zgjidhni krem ​​kundër diellit, duhet të zgjidhni kremra fizikë kundër diellit, me përbërës të sigurt, veçanërisht për lëkurë të ndjeshme.

3.5. Si të trajtoni mavijosjet në lëkurën e re me përbërës natyralë

Përbërësit natyralë janë efektivë ndërsa plaga është e freskët. Aplikimi i këtyre mënyrave është gjithashtu mjaft i thjeshtë dhe ndihmon lëkurën të mos lërë njolla dhe shenja të errëta, konkretisht si më poshtë:

 • Përdorimi i Aloe Verës: Aloe vera jo vetëm që qetëson plagët, por gjithashtu ndihmon në zbehjen e njollave të errëta dhe plagëve në mënyrë efektive. Mjafton të merrni xhelin e degës së aloe verës dhe ta aplikoni në lëkurën e dëmtuar.
 • Përdorimi i pluhurit të shafranit të Indisë: Shafrani i Indisë ndihmon në shërimin më të shpejtë të plagëve dhe nuk lë njolla të errëta dhe shenja në lëkurë. Përdorni pluhur shafran të Indisë me pak ujë dhe aplikojeni në lëkurën e dëmtuar.
 • Përdorni uthull molle: Ky material ndihmon në përshpejtimin e shërimit të plagëve dhe ndihmon në reduktimin e kruajtjes, dhimbjes së djegies dhe nuk lë pika të errëta apo plagë kur plaga shërohet plotësisht. Për t’u përdorur, thjesht duhet të aplikoni direkt në plagë.
 • Përdorni mjaltë: Ky material ka efektin e pastrimit të plagës dhe parandalimit të infeksionit, duke shmangur plagët më të rënda. Përveç kësaj, mjalti gjithashtu ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve dhe nuk lë njolla të errëta dhe shenja në lëkurë.
 • Përdorni sheqer: Ky material ka efektin e pastrimit të plagës si nga brenda ashtu edhe nga jashtë. Përdorimi i sheqerit për të reduktuar errësimin është gjithashtu mjaft i thjeshtë, thjesht duhet të spërkatni sheqerin drejtpërdrejt në plagë. Mbajeni në lëkurë për rreth 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të pastër.

3.6. Përdorni krem ​​hidratues ose pomadë për ta aplikuar në plagë

Kremrat dhe pomadat hidratuese përdoren për të ndihmuar në rigjenerimin dhe rivendosjen e lëkurës së re. Që atëherë, plaga po rritet, lëkura e re shërohet më shpejt, nuk është më e dobët dhe e prekshme.

Në të njëjtën kohë, hidratuesit ose pomadat funksionojnë gjithashtu për të parandaluar agjentët e këqij nga mjedisi, për të shmangur infeksionet e lëkurës, duke çuar në plagë në lëkurën e re.

Pse plaga kruhet kur shërohet – Si ta trajtojmë atë?

3.7. Trajtoni plagët e errëta me metoda moderne

Metodat moderne konsiderohen si një mënyrë e sigurt dhe e shpejtë për të hequr njollat ​​e errëta. Këtu janë disa metoda moderne të trajtimit të errësimit që duhet të aplikoni:

 • Duke përdorur teknologjinë lazer

Trajtimi i plagëve të errëta me këtë metodë ndihmon për të sjellë rezultate të shpejta pas vetëm 5-6 trajtimesh. Megjithatë, kostoja e trajtimit me lazer është mjaft e lartë dhe ju duhet të zgjidhni një strukturë trajtimi me reputacion për të shmangur incidentet e padëshiruara.

 • Kirurgji Estetike

Është gjithashtu një trajtim me veprim të shpejtë dhe mund të largojë shumicën e llojeve të njollave dhe plagëve të errëta. Në këtë mënyrë pas trajtimit duhet të pushoni dhe të ndiqni udhëzimet e mjekut.

Ky term mund të jetë i panjohur për ju. Megjithatë, kjo është gjithashtu një metodë e përdorur zakonisht për të trajtuar plagët. Në këtë mënyrë, ata do të përdorin pajisje të specializuara për të hequr lëkurën e vjetër të dëmtuar, duke ndihmuar në largimin e njollave dhe shenjave të errëta në lëkurë.

Tham Khảo Thêm:  Bỏ túi 12 cách làm trắng da từ dưa leo siêu nhanh, siêu hiệu quả

4. Si të parandaloni mavijosjet në lëkurën e re

Këtu janë disa mënyra për të parandaluar dëmtimet e vogla të lëkurës për të shmangur përkeqësimin e gjendjes, duke e bërë më të vështirë trajtimin:

 • Mos përdorni duart ose objekte të tjera për të gërvishtur plagën.
 • Nevoja për të mbuluar lëkurën e re kur dilni, për të mos u prekur nga dielli
 • Sigurohuni që zona e prekur të jetë gjithmonë e pastër.
 • Mos vishni rroba të ngushta ose shumë të ngushta pasi kjo mund të irritojë lëkurën e re.
 • Përdorni hidratues të butë për të hidratuar lëkurën e dëmtuar.
 • Shmangni ekspozimin e lëkurës së dëmtuar ndaj papastërtive ose kimikateve.
 • Është e nevojshme të sigurohet një dietë e përshtatshme, të mos hani ushqime që ngadalësojnë procesin e rigjenerimit dhe shërimit.
Parandalimi i lëkurës së re nga formimi i plagëve
Parandalimi i lëkurës së re nga formimi i plagëve

5. Gabimet e zakonshme kur kujdeseni për lëkurën e re

Përveç të mësuarit për mavijosjet në lëkurën e re, këtu janë disa gabime të zakonshme që duhet t’i kushtoni vëmendje për të mos i bërë në procesin e kujdesit të lëkurës së re, duke e përkeqësuar gjendjen:

5.1. Qëroni plagën

Zgjedhja e jashtme përbëhet nga qeliza të kuqe të gjakut, plazma dhe qeliza imune që veprojnë si një “mburojë” për të ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës së dëmtuar nga agjentët e jashtëm të dëmshëm.

Prandaj, kur hiqni korenë, jo vetëm që ngadalësohet procesi i shërimit të lëkurës, por gjithashtu rrit rrezikun e hyrjes së baktereve dhe papastërtive, duke çuar në dhëmbëza.

5.2. Goditje e fortë ose gërvishtje e plagës

Gjatë procesit të rritjes së lëkurës së re, trupi do të prodhojë substanca Histamine për të rigjeneruar indet e reja. Kjo çon në kruajtje në lëkurën e re. Sidoqoftë, duhet të shmangni absolutisht gërvishtjen e plagës.

Në vend të kësaj, përdorni qetësues të përshtatshëm të kruajtjes ose fërkoni butësisht plagën për të qetësuar kruajtjen për të siguruar sigurinë e lëkurës.

5.3. Veshja e rrobave shumë të ngushta

Ju gjithashtu duhet të shmangni veshjen e veshjeve të ngushta. Kjo mund të irritojë lëkurën e re, duke çuar në dhëmbëza.

Vishni rroba të rehatshme në mënyrë që lëkura e re të shërohet shpejt
Vishni rroba të rehatshme në mënyrë që lëkura e re të shërohet shpejt

6. Sa kohë duhet për të shëruar plagët në lëkurën e re?

Zakonisht, koha që i duhet një plage në lëkurën e re për t’u shëruar do të variojë nga 1 deri në 3 muaj. Kjo do të varet nga faktorë të tillë si kujdesi i lëkurës, mbrojtja e lëkurës, abstinenca, niveli i dëmtimit dhe vendndodhja e çdo personi. Këtu është koha mesatare për shërimin e plagëve në lëkurën e re:

 • Nga 3 deri në 7 ditë plaga fillon të zgjerohet.
 • Nga 7-10 ditët e ardhshme, në këtë kohë fillojnë të shfaqen shtresat e reja të lëkurës.
 • Pas 1-3 muajsh, shtresa e dëmtuar e lëkurës së re do të shërohet plotësisht.
 • Në këtë kohë, pigmentimi i errët në lëkurë do të zhduket plotësisht dhe do të kthehet në ngjyrën origjinale të lëkurës.

Më sipër janë udhëzimet se si të kujdeseni për plagët në lëkurën e re që janë mavijosur në mënyrë efektive. Shpresojmë që përmes artikullit të mësipërm të keni gjetur përgjigjen e pyetjes se si të parandaloni errësimin e lëkurës së re? Nga atje, mund të merren masa efektive korrigjuese.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Q&A] Tại sao vết thương lên da non bị thâm để trị #Dứt #Điểm . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *