[Q&A] Tại sao da dễ bị thâm

Pse lëkura errësohet lehtë? është çështja e shumë njerëzve dhe ende kanë dhimbje koke për të gjetur një zgjidhje. Gjendja e lëkurës që errësohet lehtë është e zakonshme tek shumë njerëz, me shumë shkaqe të ndryshme. Në artikullin më poshtë, dermatologët do t’ju ndihmojnë t’i përgjigjeni pyetjes se përse lëkura është e prirur për t’u errësuar, si dhe do t’ju sugjerojnë disa ilaçe shtëpiake jashtëzakonisht të shpejta dhe efektive për errësimin.

Pse lëkura e fytyrës është e errët?
Pse lëkura e fytyrës është e errët?

1. Pse lëkura errësohet lehtë?

Për shumë arsye të ndryshme, ndonjëherë janë zakone shumë të vogla në jetën e përditshme ato që pa dashje formojnë njolla të errëta në lëkurë. Disa arsye tipike janë:

1.1. Mos pastrimi i plotë i lëkurës

Zakoni i pastrimit të lëkurës përmes altoparlantëve do të bëjë që papastërtia, vaji në lëkurë të mos hiqen plotësisht, poret e bllokuara për një kohë të gjatë do të çojnë në akne inflamatore dhe puçrra fytyre.

1.2. Melanina stimulohet

Kur lëkura është e ekspozuar ndaj rrezeve të dëmshme të diellit, pigmentet e melaninës do të prodhojnë më shumë lëkurë, dhe në të njëjtën kohë do të përqendrohen së bashku, duke bërë që lëkura të errësohet dhe errësohet.

1.3. Aknet nuk trajtohen herët, përsëriten vazhdimisht

Kur aknet zgjaten, bërthama e akneve nuk hiqet plotësisht, duke çuar në kalcifikim dhe ngurtësim. Në këtë kohë, aknet do të kthehen në një gjendje inflamatore më të rëndë, pasi të shërohen, do të çojnë në errësim të lëkurës.

1.4. Zakoni i akneve vetë-shtrydhese

Përdorimi i duarve ose i një kruese shpesh përmban shumë baktere të dëmshme, kështu që kur shtrydhen, ato do të bëjnë që lëkura të infektohet dhe të lënë shenja të errëta. Duart janë vendi që përmban më shumë baktere, kur prekni shumë gjëra më vonë, fytyra e bën zonën e akneve të infektohet rëndë dhe të vështirë për tu rikuperuar.

1.5. Përdorni krem ​​për aknet

Shumë kremra aktualë për puçrrat përmbajnë përbërës aktivë irritues, nëse përdoren tepër, do të çojnë në inflamacion të lëkurës, duke lënë shenja të errëta dhe duke shkaktuar lëkurë të errët në fytyrë.

1.6. Hani shumë ushqime pikante të yndyrshme të nxehtë

Kjo do të stimulojë më shumë pigment melanine duke shkaktuar errësim të lëkurës. Kufizoni sa më shumë që të jetë e mundur marrjen e ushqimeve të yndyrshme, pikante dhe të shpejta, kjo nuk është vetëm e mirë për trajtimin e akneve, por edhe për shëndetin tuaj.

1.7. Trajtimi i akneve shumë shpejt

Kur bërthama e akneve nuk është ende e pjekur, ende shumë e re dhe ju keni qenë të paduruar për ta trajtuar atë, ajo do të lërë shenja të errëta në lëkurë. Për sa i përket akneve të vjetra, këshillohet që të hiqni të gjitha bërthamat e akneve për të shmangur rastet e mbetura që do të bëjnë që aknet të përsëriten shumë herë.

Dhe më e rëndësishmja, hiqni dorë menjëherë nga zakoni i prekjes ose shtrëngimit të puçrave me duar. Mos harroni se ky është një nga shkaqet më të zakonshme të shenjave të akneve në fytyrën tuaj dhe është shumë e vështirë për t’u trajtuar.

1.8. Lëkura me akne e ekspozuar ndaj diellit

Kur lëkura dëmtohet në zonat e akneve, kur ekspozohet drejtpërdrejt ndaj rrezeve UV do të shkaktojë rrezikun e formimit të njollave të errëta. Mund të thuhet se shumë njerëz e kanë zakon të mos aplikojnë krem ​​kundër diellit ose të mos përdorin krem ​​kundër diellit përpara se të dalin jashtë.

Sepse ky është një shkak i njohur i akneve. Me këtë shkak është shumë e thjeshtë, merrni masa mbrojtëse dhe shtoni zgjidhje trajtimi në kohë.

2. Metodat për trajtimin e akneve në çdo pozicion në trup

2.1. Trajtoni rrathët e zinj me kastravec

Përveçse të mësoni se përse lëkura errësohet lehtë, duhet të dini se kastraveci (kastraveci) jo vetëm që ka aftësinë të zbukurojë lëkurën, të zbardhë dhe të ndriçojë lëkurën. Jo vetëm kaq, kastraveci gjithashtu mund të trajtojë rrathët e zinj në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Në përputhje me rrethanat, ju mund të kryeni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Lajeni mirë fytyrën me ujë të ngrohtë për 4-5 minuta dhe më pas lëreni të thahet
 • Hapi 2: Prisni kastravecin në feta dhe më pas vendoseni në frigorifer për rreth gjysmë ore
 • Hapi 3: Nxirreni një copë kastravec të ftohtë nga frigoriferi, vendoseni në fytyrë dhe zonën e syve për rreth 3-5 minuta.
 • Hapi 4: Aplikojeni 3 herë në javë për të hequr rrathët e zinj poshtë syve. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të shtrydhni kastravecin për ta aplikuar në lëkurë, masazhoni lëkurën dhe shpëlajeni me ujë të pastër.

2.2. Trajtoni të pasmet e errëta me vaj kokosi

A e dini pse lëkura e vitheve është e errët? Kjo për shkak se lëkura e vitheve është një zonë e ndjeshme, kështu që është e lehtë për t’u mavijosur. Shkaku më i zakonshëm i lëkurës së errët të vitheve është ulja shumë për një kohë të gjatë, ulja në një karrige të fortë… Dhe një zgjidhje jashtëzakonisht efektive për trajtimin e të pasmeve të errëta është përdorimi i vajit të kokosit.

Vaji i kokosit mund të luftojë strijat dhe njollat ​​e errëta duke nxitur prodhimin e kolagjenit në lëkurë. Mund të ndihmojë zbeh mavijosjet e prapanicës duke lidhur indet së bashku. Ju aplikoni vaj kokosi dhe kos për efektin më të lartë të mundshëm të errësimit.

 • Hapi 1: Përzieni ½ lugë gjelle vaj kokosi, ½ lugë gjelle lëng limoni, 1 lugë kos dhe në një tas.
 • Hapi 2: Aplikoni një shtresë të trashë në të pasmet e errëta dhe prisni rreth 15 minuta
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe më pas thajeni me një peshqir të pastër.
Vaji i kokosit trajton në mënyrë efektive buzët e errëta
Vaji i kokosit trajton në mënyrë efektive buzët e errëta

2.3. Trajtoni gjunjët e errët me domate

A e dini se domatet përmbajnë një acid që zbardh lëkurën, largon njollat ​​e errëta dhe i jep lagështi lëkurës. Ju mund të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Një domate e prisni hollë, e fërkoni në lëkurën e mavijosur të gjurit
 • Hapi 2: Fërkojeni rreth gjurit ose bërrylit
 • Hapi 3: Fërkojeni në mënyrë të përsëritur për rreth 10 minuta, më pas mbajeni lëkurën të thatë dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.

2.4. Trajtoni nënsqetullat e errëta me shap

Alum është jashtëzakonisht efektiv në trajtimin e sqetullave të errëta dhe aromës së nënsqetullave. Kjo është gjithashtu një metodë që përdoret nga shumë njerëz dhe është shumë efektive. Ju aplikoni trajtimin e nënsqetullave të errëta me shap sipas hapave të mëposhtëm:

 • Hapi 1: Thërrmoni 1 lugë gjelle shap, shtoni rreth 2 lugë lëng limoni dhe përzieni mirë
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën e nënsqetullave, më pas aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe masazhojeni për rreth 5 minuta.
 • Hapi 3: Mbajeni përzierjen në lëkurë për rreth 10 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të pastër dhe thajeni. Bëjeni 3 herë në javë për të hequr qafe errësirën e nënsqetullave.

Shihni gjithashtu: #7 Si të trajtoni sqetullat e rënda Efektive në vetëm 1 javë

2.5. Trajtoni buzët e errëta me panxhar

Te panxhari ka shumë lëndë ushqyese si kalciumi, magnezi, bakri, hekuri…, aminoacide, vitamina A, B, C, antioksidantë antiinflamatorë, ndihmojnë në stimulimin e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës. Prandaj, panxhari ka aftësinë për të ushqyer buzët rozë, rinore. Nuk keni nevojë ta kombinoni me përbërës të tjerë, thjesht përdorni panxharin për të trajtuar buzët e errëta.

 • Hapi 1: Zgjidhni panxharin e kuq të ndezur, lani dhe prisni hollë, vendoseni në frigorifer
 • Hapi 2: Në mbrëmje, pasi të përdorni pastruesin e grimit të buzëve, përdorni një fetë panxhari për ta fërkuar buzët tuaja për rreth 10 minuta.
 • Hapi 3: Lëreni të veprojë për rreth 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë. Aplikoni më shumë balsam buzësh për të trajtuar shpejt njollat ​​e errëta. Me këtë metodë mund të aplikoni 3 herë në javë për të sjellë efektin më të lartë.

2.6. Trajtoni këmbët e errëta me vitaminë E

Vitamina E nuk është vetëm një substancë specifike, por gjithashtu ekziston në shumë forma në natyrë. Në të, ka elementë tokoferol dhe tokotrienol që ndihmojnë në rritjen e kapacitetit të fortë antioksidues, largojnë njollat ​​e errëta, trajtojnë në mënyrë efektive plagët e errëta.

Për të qenë në gjendje të trajtoni njollat ​​e errëta ose plagët në këmbë, mund të aplikoni kapsula të vitaminës E direkt në mavijosje. Kjo është një mënyrë shumë e shpejtë dhe e thjeshtë, kështu që nuk duhet të shqetësoheni më pse lëkura juaj është e errët për kaq shumë kohë.

 • Hapi 1: Pastroni zonën e errët të këmbës dhe balanconi lëkurën me tonik.
 • Hapi 2: Përdorni sasinë e vitaminës E në kapsulë për ta aplikuar në mënyrë të barabartë në lëkurën e errësuar.
 • Hapi 3: Masazhoni butësisht në mënyrë që esencat e vitaminës E të depërtojnë thellë në lëkurë dhe të lihen gjatë gjithë natës.
 • Hapi 4: Përdoreni rregullisht për 1 javë për të trajtuar në mënyrë efektive njollat ​​e zeza.

Plus, ju mund të kombinoni trajtimi i këmbëve të errëta me vitaminë E me limon ose vitaminë E me pluhur perla për të rritur efektin.

2.7. Si të trajtoni ijën e errët me limon

Limoni është një frut shumë i njohur për vietnamezët. Nuk është vetëm një erëz thelbësore, limoni është gjithashtu një përbërës jashtëzakonisht efektiv bukurie. Limoni mund të zbardhë lëkurën, të largojë bakteret e dëmshme dhe të ketë një efekt shumë të mirë trajtimi, veçanërisht trajtimi i mavijosjeve në ijë.

Për të trajtuar ijën e errët me limon, mund të zbatoni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Limon i freskët, ju shtrydhni lëngun
 • Hapi 2: Aplikojeni në mënyrë të barabartë në lëkurën e errësuar, masazhoni në mënyrë të barabartë në lëkurë në mënyrë që esenca të depërtojë në mënyrë të barabartë në lëkurë.
 • Hapi 3: Bëjeni këtë çdo ditë për të zhdukur shpejt mavijosjet në ijë. Mos harroni të kujdeseni mirë për zonën e errët të lëkurës në mënyrë që lëkura të mos errësohet përsëri.
Limoni ndihmon për të ndriçuar shumë mirë lëkurën
Limoni ndihmon për të ndriçuar shumë mirë lëkurën

2.8. Si ta trajtoni qafën e errët me sodë buke

Soda e bukës është një mënyrë efektive për të trajtuar lëkurën e errët, veçanërisht qafën e errët. Ky është një lloj që ka aftësinë për të eksfoluar, duke ndihmuar zonat e errëta të bëhen të njëtrajtshme. Falë kësaj, zona e errët në qafë eliminohet plotësisht. Jo vetëm kaq, soda e bukës mund të parandalojë përhapjen e tepërt të melaninës në lëkurë, të neutralizojë pH-në dhe ta bëjë lëkurën të ndritshme dhe të lëmuar.

 • Hapi 1: Përgatitni 2 lugë sodë buke, 2 lugë ujë dhe 1 tas të pastër
 • Hapi 2: Përziejini përbërësit në një pastë
 • Hapi 3: Pastroni zonën e mavijosur të qafës dhe thajeni, më pas aplikojeni përzierjen në qafë dhe masazhoni me lëvizje rrethore
 • Hapi 4: Vazhdoni masazhimin pas rreth 5 minutash, pastroni zonën e qafës me ujë të ngrohtë.

2.9. Trajtoni hundën e errët me patate

Pjesa e errët e hundës zakonisht shkaktohet nga shenjat e akneve. Shumë njerëz me hundë të errët shpesh pyesin pse njollat ​​e errëta nuk largohen. Arsyeja është se nuk keni gjetur një trajtim efektiv.

Për të trajtuar rrathët e zinj nën hundë, mund të përdorni patate falë një enzime zbardhuese të lëkurës të quajtur katekolazë. Prandaj, mund t’i kombinoni edhe me patate për të trajtuar errësimin sipas hapave të mëposhtëm:

 • Hapi 1: Patatet i lani, më pas i qëroni
 • Hapi 2: Patate në avull dhe pure
 • Hapi 3: Përzieni purenë e patateve me qumësht të freskët pa sheqer në një pastë.
 • Hapi 4: Aplikojeni në lëkurën e prirur ndaj akneve, shtrihuni dhe relaksohuni për rreth 15-20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të pastër. Mbajeni 2 herë në javë për rezultate më të mira.

2.10. Si të trajtoni pickimin e mushkonjave me shafran të Indisë

Ka shumë mënyra të ndryshme për të trajtuar pickimin e mushkonjave, në të cilat shafrani i Indisë është një nga më efektivët. Shafrani i Indisë jo vetëm që ka aftësinë për të shëruar zemrën, por mund të shërojë edhe plagët shumë shpejt.

Ju mund të trajtoni pickimin e mushkonjave duke ndjekur hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Përdorni shafran të Indisë të freskët, lajeni
 • Hapi 2: Përdorni shafran të Indisë të freskët të aplikuar direkt në lëkurë 4-5 herë në ditë
 • Hapi 3: Vazhdimisht për një kohë, jo vetëm që njollat ​​e errëta të pickimit të mushkonjave zbehen, por edhe lëkura bëhet më e bardhë dhe më e fortë.

Cilët faktorë ndikojnë në errësimin e lëkurës?

3. Kush rrezikohet nga errësimi i lëkurës?

Çdokush është në rrezik të errësimit dhe njerëzit me lëkurë të pigmentuar janë më të ndjeshëm ndaj këtij problemi.

Veç kësaj, fakti që ekspozoheni shumë në diell pa përdorur mjete mbrojtëse, si p.sh. aplikimi i kremit kundër diellit, mbajtja e maskës, veshja e rrobave të gjata, përdorimi i kremës kundër diellit… gjithashtu do të dëmtojë ose lëndojë lëkurën tuaj. Aknet janë të zbehta, duke formuar mavijosje.

Prandaj, për të kufizuar errësimin e lëkurës, duhet të kujdeseni me kujdes për lëkurën tuaj që të keni një ton të lëmuar dhe të barabartë.

4. Zgjidhje për të parandaluar mavijosjet e lëkurës

A e dini se “parandalimi është më i mirë se kurimi”? Prandaj, që të mos keni nevojë të gjeni një mënyrë për të trajtuar njollat ​​e errëta, duhet të keni një zgjidhje për të parandaluar mavijosjet e lëkurës. Ka shumë zgjidhje për të parandaluar njollat ​​e lëkurës dhe mund të aplikoni disa nga masat e mëposhtme:

 • Mos e vononi trajtimin e akneve dhe mavijosjeve, kjo do të minimizojë agjentët që shkaktojnë inflamacion, dëmtim dhe njolla të errëta.
 • Kufizoni shtrydhjen e akneve me dorë, pemën e akneve ose metodat joshkencore të trajtimit të akneve.
 • Mbajeni lëkurën e dëmtuar të pastër, shmangni diellin tërësisht me masa të kujdesshme mbrojtëse. Vini re se gjithmonë përdorni një krem ​​kundër diellit të krijuar për lëkurë të prirur ndaj akneve kur jeni jashtë.
 • Plotësoni shumë vitamina të nevojshme si vitamina PP, C, E, Glutathionestimuloni…

Kur keni puçrra, nuk duhet të nxitoni shumë sepse duhet kohë që lëkura të rikuperohet dhe ngjyra të kthehet.

Me disa nga informacionet e mësipërme, shpresojmë se nuk do të pyesni më se çfarë është lëkura e errët, pse është e errët dhe si ta trajtoni në mënyrë efektive lëkurën e errët. Shpresojmë, me disa nga metodat e mësipërme, ju keni qenë në gjendje të hiqni njollat ​​e errëta në lëkurë jashtëzakonisht shpejt dhe në mënyrë efektive.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Q&A] Tại sao da dễ bị thâm . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *