[Q&A] Ăn hàu có béo không

Dihet se gocat e detit janë një ushqim deti i ushqyeshëm, me mish të ëmbël aromatik dhe mund të përdoren për të përpunuar shumë pjata jashtëzakonisht tërheqëse. Me një përmbajtje kaq të lartë ushqyese, shumë njerëz shqetësohen se ngrënia e shumë gocave deti do ta shëndoshë trupin. Pra, çfarë efekti kanë gocat e detit në trup dhe nëse? A është ngrënia e gocave të detit me yndyrë??

A është yndyrë të hash shumë goca deti?
A është yndyrë të hash shumë goca deti?

1. Vlera ushqyese e gocave të detit

Zakonisht gocat e detit mund të hahen të papërpunuara me disa pika limoni të shtrydhura sipër. Përmbajtja ushqyese e gocave të detit nuk ndikohet shumë gjatë gatimit, kështu që mund të jeni të sigurt. Në 6 goca deti të mesme përmbajnë shumë përmbajtje ushqyese:

 • Kalori: 50
 • Proteina: 6 gram
 • Yndyrë 1 gram
 • Karbohidratet: 5 gram

Gocat e papërpunuara janë gjithashtu një burim i mirë i disa vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme, veçanërisht vitaminës B12, e cila është e mirë për trurin. Mikroushqyes të tjerë në gocat e detit përfshijnë:

 • Hekuri
 • Bakri
 • Zinku
 • Vitamina D
 • Seleni
 • Magnezi
 • Mangani

Në fakt, gocat e detit janë të ulëta në kalori, por tepër të pasura me lëndë ushqyese, duke përfshirë yndyrna të shëndetshme, vitamina, proteina dhe minerale. Është vlerësuar se 100 g goca deti do të sigurojnë më shumë se 100% të RDI për zink, bakër dhe vitaminë B12, më shumë se 75% të RDI për selen dhe vitaminë D.

Përveç kësaj, gocat e detit ofrojnë edhe acide yndyrore të bollshme omega 3 – një lloj yndyre e pangopur, e cila luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në trupin e njeriut.

2. Sa kalori ka 1 perle?

Përpara se të mësoni nëse ngrënia e gocave të detit është yndyrë, gocat e detit kanë shumë vlera ushqyese, plus, sido që ta përgatisni, nuk do të ndryshojë ushqimin. Çdo mënyrë e përpunimit të gocave deti ka një regjim të ndryshëm kalori, veçanërisht:

2.1. Sa kalori ka 100 gr mish perle?

Sipas të dhënave të kërkimit nga Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara – USDA, gocat e detit janë ushqim deti me vlera ushqyese, por kanë shumë pak kalori, më pak se ushqimet e detit si kallamarët, karkalecat, peshku…

Prandaj, në 100 g goca deti i japin trupit tuaj 66 kalori. Përveç kësaj, ai ka edhe shumë lëndë ushqyese të tjera si Proteina 10.9g, yndyrë 1.5g, Natrium 270mg, Zink 47.8mg, vitamina A, B1…

Sipas rekomandimeve të mjekëve dhe nutricionistëve, trupi i një të rrituri mund të sigurojë 2000-2300 kalori në ditë. Nëse llogaritni, me 3 vakte, do t’ju duhen rreth 667-767 kalori. Nga atje, ju mund të balanconi kaloritë kur hani goca deti.

Sa kalori ka në 1 kg goca deti?
Sa kalori ka në 1 kg goca deti?

2.2. Sa kalori ka 1 perle e pjekur në skarë?

Përveç gocave të papërpunuara me lëng limoni, gocat e pjekura në skarë me yndyrë qepë janë një nga pjatat e bëra nga gocat e detit që pëlqehen jashtëzakonisht nga shija e tyre e shijshme dhe e yndyrshme.

Megjithatë, nëse jeni në një plan për humbje peshe, atëherë merrni parasysh ta hani këtë pjatë. Sepse një gocë deti e pjekur në skarë me yndyrë qepë ka kalori më të larta se gocat e papërpunuara, duke siguruar rreth 110 kcal.

2.3. Sa kalori ka percat e pjekura në skarë me djathë?

Përpara se të përgjigjemi nëse ngrënia e gocave të detit është yndyrë, kjo është një pjatë me gocë deti që pëlqehet nga shumë njerëz, është goca e pjekur në skarë me djathë. Kjo pjatë është jashtëzakonisht tërheqëse me shije të yndyrshme dhe jashtëzakonisht stimuluese.

Kjo pjatë është jo vetëm e shijshme por edhe jashtëzakonisht ushqyese, jashtëzakonisht e mirë për organizmin. Megjithatë, duhet të jeni gjithashtu të vetëdijshëm se një perle e pjekur në skarë me djathë është relativisht e lartë në kalori, rreth 95 kalori / kokë.

Gocë deti të pjekura në skarë me djathë
Gocë deti të pjekura në skarë me djathë

2.4. Sa kalori ka qull perle?

Një tjetër pjatë e shijshme dhe ushqyese e bërë nga gocat e detit është qulli i detit. Jo vetëm që është e shijshme, por është gjithashtu e mbushur me lëndë ushqyese dhe jashtëzakonisht ushqyese.

Jo vetëm kaq, nëse përdorni këtë pjatë në vend të vaktit kryesor, mund t’ju ndihmojë të humbni yndyrën në mënyrë efektive. Prandaj, 1 tas me qull goca deti siguron rreth 250 kcal.

2.5. Sa kalori ka 100 g qumësht goce?

Nëse një person ha të gjitha 500 gr mish gocë deti, marrja e kalorive do të jetë 330 kalori. Prandaj, 100 gr goca deti qumështi kanë vetëm rreth 66 kalori. Kjo sasi e kalorive është ende shumë më e ulët se sasia e kalorive që njerëzit kanë nevojë për të ruajtur kapacitetin çdo ditë.

Prandaj, ngrënia e gocave deti jo vetëm që nuk shton në peshë por është edhe një ushqim i mirë për dietën.

3. A është yndyrë ngrënia e gocave deti?

Përgjigja është NUK JANE. “A është yndyrë të hash shumë goca deti” është një pyetje që i intereson shumë femrave, sepse është një ushqim deti jashtëzakonisht i ushqyeshëm. Edhe pse është i pasur me lëndë ushqyese dhe proteina, ai siguron një numër të ulët kalorish.

Prandaj, ju ende mund të siguroni aktivitete normale pa frikë nga yndyra. gocat e detit janë absolutisht një ushqim që mbështet humbjen e yndyrës për ata prej jush që janë në dietë.

Është një ushqim që ndihmon në humbjen e yndyrës
Është një ushqim që ndihmon në humbjen e yndyrës

4. A është mirë të hash shumë goca deti?

Gota janë ushqime ushqyese Mishi i gocave është i shijshëm, i ëmbël, i pasur me proteina… mjaft i mirë dhe i mirë për shëndetin. Nëse hani gocat e detit në mënyrën e duhur dhe në sasinë e duhur, gocat janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin. Mund të përmendet si:

 • Përmirëson fiziologjinë mashkullore, përmirëson libidon, ndihmon në stimulimin, rritjen e numrit dhe cilësisë së spermës.
 • Ofron proteina të bollshme, të dobishme për kontrollin e sheqerit në gjak.
 • Mbroni shëndetin e zemrës, ulni presionin e gjakut, relaksoni enët e gjakut, rrisni qarkullimin dhe oksigjenin në gjak.
 • Rritni qarkullimin e gjakut, parandaloni dhe parandaloni aneminë.
 • Rritni imunitetin, ndihmoni kockat e forta, parandaloni sëmundje të tilla si osteoporoza…
 • Ngrënia e gocave të detit mund të humbasë peshë, të zvogëlojë yndyrën e tepërt në gjak.

5. A ka ndonjë efekt anësor nga ngrënia e gocave?

Përgjigja është padyshim KANE. Helmimi i butakëve është i vërtetë. Përveç ndotësve të tillë si plumbi në ujin e detit që ndotin gocat brenda. Disa viruse dhe baktere të gjetura në goca deti mund të paraqesin rreziqe për shëndetin, duke përfshirë:

Përveç përgjigjes nëse ngrënia e gocave deti është yndyrë, Norovirusi është një nga viruset që shkakton gastroenterit të rëndë me disa simptoma si diarre, të vjella, të përziera dhe dhimbje stomaku.

Vibrio vulnificus, që gjendet në gocat e infektuara, zakonisht lulëzon në zonat e ngrohta bregdetare dhe mund të shkaktojë sëmundje ose vdekje.

Ju mund të shmangni efektet e dëmshme të ngrënies së gocave të detit duke:

 • Kur blini goca deti, sigurohuni që lëvozhgat e tyre të jenë të mbyllura mirë, mos blini goca deti me lëvozhgë të hapur.
 • Nuk duhet të hani goca deti që nuk e hapin lëvozhgën kur gatuhen.
 • Ju duhet të zieni gocat e papërpunuara brenda 3-5 minutave, nëse ziejnë në avull, duhet të zihen me avull për rreth 4-8 minuta.
 • Mbajini të ndara gocat e gatuara dhe ato të papërpunuara për të shmangur kontaminimin e kryqëzuar, mos i ndani enët me enët e papërpunuara ose të gatuara.

6. Këshillat më efektive dhe standarde për të ngrënë gocë deti

Për të absorbuar plotësisht lëndët ushqyese në gocat e detit, duhet të dini se si të hani siç duhet. Nëse ende nuk e dini, mund t’i referoheni disa këshillave më poshtë:

6.1. Si të zgjidhni goca deti të mira standarde

Për të qenë në gjendje të blini goca deti të freskëta, gjatë blerjes duhet t’i kushtoni vëmendje pamjes së detit.

 • Sipas njohësve të ushqimeve të detit, gocat me gjatësi të shkurtër, trup të rrumbullakët, guaskë të dalë, pagur janë ato me shumë mish.
 • Kur mbani gocë deti në dorë dhe dridheni butësisht, nëse dora juaj është e rëndë dhe nuk bën zhurmë, është një gocë e dendur.
 • Nëse është e lehtë dhe bën zhurmë, ndoshta është e ngordhur, jo e freskët ose ka pak mish.
 • Ju nuk duhet të zgjidhni goca deti shumë të mëdha, por të kërkoni të mesme për të siguruar dhjamë.

Zgjidhni dhe ruani goca deti të freskëta me shije të mirë

6.2. Si të ruani gocat e freskëta

Jo vetëm duke u ndalur në përgjigjen nëse ngrënia e gocave deti është yndyrë, nëse blini goca deti por nuk mund t’i përpunoni ato menjëherë, mund t’i referoheni metodës së ruajtjes më poshtë:

Me goca të plota:

 • Ju mund t’i ndihmoni ata të jetojnë për 1 ditë nëse i ruani vetëm në temperaturën e dhomës pa xhakuzi.
 • Nëse afati i ruajtjes zgjatet me 4-5 ditë, është mirë që ato të ruhen në frigorifer.
 • Kur e blini, vendosni pjesën e sipërme të guaskës së gocës së gocës me fytyrë poshtë, marinoni një peshqir me ujë të ftohtë dhe më pas mbuloni gocat e detit, më pas vendosini në frigorifer.
 • Mos lejoni që gocat e detit të bien në kontakt me ujin e freskët, kjo do të bëjë që gocat të vdesin shpejt.

Me goca goca deti:

 • Mund ta vendosni në një enë plastike dhe ta mbani në frigorifer për disa javë.
 • Përpara përpunimit nxirreni 30 minuta përpara për ta shkrirë në mënyrë natyrale.
 • Për sa i përket gocave të përpunuara, duhet t’i përdorni ato brenda ditës dhe jo deri të nesërmen.

6.3. Si të qëroni gocat e detit shumë shpejt

Predha e perleve është mjaft e fortë dhe e fortë, është e vështirë të dalësh nëse jo ekspert. Nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të lëndoheni gjatë kryerjes së kësaj pune.

 • Përveçse t’i kërkoni shitësit të qërojë guaskën, mund ta bëni vetë në shtëpi duke marrë një thikë të vogël me një dorezë të fortë, duke e futur butësisht në hendekun midis 2 pjesëve të guaskës dhe më pas duke rrotulluar 2 predha për t’u ndarë.
 • Ju duhet ta bëni atë fort në pozicionin e duhur që të jeni të lehtë për t’u mbështetur dhe të mos lëndoheni.
 • Përveç kësaj, gocat mund t’i vendosni në mikrovalë për rreth 3 minuta, goja e tyre do të hapet automatikisht. Sidoqoftë, kjo metodë është e përshtatshme vetëm për gatimin e qullit ose pjekjes.
Granatimet e shpejta dhe të thjeshta të gocave deti
Granatimet e shpejta dhe të thjeshta të gocave deti

7. Disa shënime kur hani goca deti që duhet të dini

Për të garantuar sigurinë dhe për të përfituar sa më shumë nga lëndët ushqyese në gocat e detit, duhet t’i kushtoni vëmendje disa çështjeve më poshtë:

 • Ju nuk duhet të hani goca deti të papërpunuara sepse mund të shkaktojë një rrezik të lartë infeksioni
 • Gota mund të jetë e rrezikshme për njerëzit në rrezik të sëmundjeve të zemrës ose presionit të lartë të gjakut për shkak të përmbajtjes së lartë të natriumit.
 • Njerëzit me stomak të dobët, dhimbje stomaku, enterit absolutisht nuk duhet të hanë goca deti të papërpunuara.
 • Nuk duhet të abuzoni dhe të hani shumë goca deti. Çdo vakt duhet të hajë vetëm 200 gr mish goce, përndryshe, do të ketë një tepricë të proteinave. Mund të hani 3-4 vakte goca deti në javë.
 • Për t’i ngrënë gocat e detit siç duhet, mund t’i gatuani mirë para se t’i hani.
 • Rritni marrjen e perimeve jeshile, frutave të freskëta dhe niseshtesë për të balancuar ushqimin.
 • Pasi të keni ngrënë goca deti, duhet të shmangni ngrënien e ushqimeve që përmbajnë vitaminë C për të shmangur helmimin.

8. Përgjigjuni pyetjeve që lidhen me gocat e detit

Përveç çështjes nëse ngrënia e gocave të detit është yndyrë, ajo është një ushqim ushqyes për shëndetin, prandaj ka shumë pyetje që lidhen me gocat. Mund të përmendet si:

8.1. A janë gocat e detit të mirë për shëndetin e zemrës?

gocat e detit zvogëlojnë grumbullimin e pllakave në arterie duke e penguar atë nga lidhja me muret e arterieve dhe enët e gjakut. Plus, përmbajtja e magnezit dhe kaliumit në gocat e detit ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe relaksimin e enëve të gjakut. Vitamina E tek gocat e detit rrit fleksibilitetin dhe forcën e membranave qelizore. Prandaj, gocat e detit janë shumë të mira për shëndetin e zemrës.

8.2. A është ngrënia e gocave të detit e mirë për shëndetin seksual?

Gota përmban zink, një afrodiziak, i cili ndihmon trupin të prodhojë testosterone, një hormon i rëndësishëm në rregullimin e dëshirës seksuale të burrave dhe grave. Ky mineral ndihmon në përmirësimin e numrit të spermës dhe aftësisë së notit tek meshkujt. Te femrat. Zinku mund të ndihmojë vezoret, të balancojë dhe të rregullojë kombinimin e estrogjenit, progesteronit dhe testosteronit.

E mirë si për burrat ashtu edhe për gratë
E mirë si për burrat ashtu edhe për gratë

Më sipër është përgjigja e ekspertëve për pyetjen nëse ngrënia e gocave deti është yndyrë apo jo me efektet jashtëzakonisht të mira të gocave në shëndet. Shpresojmë, artikulli i mësipërm i Chaolua TV do t’ju ndihmojë të fitoni më shumë njohuri për efektet e gocave të detit si dhe të dini sasinë e gocave të detit që mund të hani pa frikë nga yndyra! Te uroj te jesh gjithmone e bukur!

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Q&A] Ăn hàu có béo không . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *