Mách nàng 10+ Cách làm xẹp mụn sưng đỏ sau 1 đêm hiệu quả

Si të reduktoni aknet e kuqe të fryra pas 1 nate A është aq e vështirë sa mendoni? Keni nevojë urgjente për një mënyrë për të trajtuar aknet kur keni një takim apo takim të rëndësishëm? Lëreni Chaolua TV t’ju zbulojë se si t’i trajtoni plotësisht puçrrat e akneve në artikullin më poshtë.

Njollat ​​e fryra dhe të kuqe nuk janë të rralla
Njollat ​​e fryra dhe të kuqe nuk janë të rralla

1. Çfarë është aknet, të kuqe, të fryrë dhe jo akne?

Një gungë e kuqe është një puçërr e kuqe dhe e ngritur e shkaktuar nga inflamacioni i lëkurës. Shkaku i kësaj gjendje është se sebumi i kombinuar me qelizat e vdekura nuk mund të shpëtojë, por bllokohet në pore.

Prej aty, krijimi i kushteve të favorshme që bakteret që shkaktojnë aknet të banojnë dhe të rriten së bashku me radikalet e lira që dëmtojnë indet dhe çojnë në lëkurë të përflakur dhe të kuqe.

2. Shkaqet e akneve inflamatore të kuqe

Për të mësuar Si të reduktoni aknet e kuqe të fryra pas 1 nate Para se të gjeni metodën e duhur, duhet të dini disa arsye specifike si:

 • Për shkak të infeksionit të lëkurës: Zakoni i përdorimit të duarve të rënda për aknet shkakton infeksion, duke krijuar kushte që bakteret të hyjnë në qeliza, duke i bërë aknet më të kuqe dhe të fryra, madje duke përhapur aknet në zona të tjera të lëkurës.
 • Punoni apo jetoni në një mjedis të ndotur?Papastërtia, pluhuri ose rrezet e diellit janë të gjithë faktorë që ndikojnë në aknet. Pa mbrojtje, lëkura me akne është shumë e vështirë për t’u trajtuar.
 • Një mënyrë jetese joshkencore: Ngrënia e ushqimeve të yndyrshme ose të pangopura do ta bëjë të pamundur që trupi të përthithë të gjitha, ose disa produkte përmbajnë toksina që shkaktojnë uljen e rezistencës së trupit, duke shkaktuar dëmtim të lëkurës dhe puçrra fytyre.
 • Modaliteti i pushimit: Qëndrimi zgjuar deri vonë, mungesa e gjumit… janë të gjitha shkaqet e akneve të kuqe dhe të fryra. Trupi rrit sekretimin e sebumit, duke çuar në infeksion bakterial tek aknet, duke shkaktuar bllokimin e poreve, formimin e akneve.

3. Simptomat e akneve inflamatore të kuqe

Ju lutemi vini re simptomat e mëposhtme për trajtimin në kohë për të shmangur aknet më serioze:

 • Papulat e fryra: Në këtë kohë, lëkura ka një puçërr në fytyrë, por mund të mos jetë e infektuar. Madhësia e nyjeve është zakonisht e vogël, e kuqe e lehtë dhe nuk ka qelb. Nëse ka faktorë të tjerë, papulat do të kthehen në pustula.
 • Shfaqja e pustulave: Kjo lloj puçrrash është zakonisht e kuqe, e fryrë, me qelb të bardhë, që përmban një lëng të bardhë si fildishi brenda. Kini kujdes sepse kur kjo puçrra nuk është e pjekur por shpërthen, bakteret do të hyjnë shpejt duke shkaktuar qelb të bardhë.
 • Aknet nodulare: E dhimbshme por thellë brenda lëkurës. Për shkak se muri i folikulit të flokëve është thyer, bakteret pushtojnë dermën dhe vazhdojnë në gjëndrën ngjitur të flokëve.
 • Aknet cistike: Madhësia e njollave të akneve do të jetë më e madhe se normalja, e kuqe për shkak të dëmtimit të rëndë. Nën lëkurë, formohen xhepa të mëdhenj qelb.

4. TOP 13 mënyrat për të rrafshuar aknet e kuqe të fryra pas 1 nate nga A – Z

Nëse nuk ka infeksion, ai do të largohet vetë pas një kohe. Në disa raste, për shkak të kujdesit jo të duhur të lëkurës, aknet mund të bëhen më të rënda ose të lënë shenja në lëkurë pasi të jetë shëruar. Nëse dëshironi të kuroni shpejt aknet, mund t’i referoheni mënyrave të mëposhtme.

4.1. Maskë për trajtimin e akneve me mbështjellës limoni

Limoni përmban shumë vitaminë C, antioksidantë dhe acide,… Këto janë të gjitha substanca që reduktojnë inflamacionin dhe vrasin bakteret që shkaktojnë aknet, duke ndihmuar lëkurën e dëmtuar të shërohet shpejt. Prandaj, nëse doni të dini se si të zvogëloni ënjtjen e akneve, limoni është një sugjerim i shkëlqyeshëm për ju. Si t’i bëni aknet të ndalojnë shpejt ënjtjen e kuqe me limon si më poshtë:

 • Hapi 1: Shtrydhni lëngun e limonit.
 • Hapi 2: Lani fytyrën tërësisht, më pas përdorni një shtupë pambuku për të thithur lëng limoni dhe lyejeni çdo puçrra të sapo fryrë.
 • Hapi 3: Mbajeni në lëkurë për rreth 20 minuta do të shihni se aknet reduktojnë skuqjen.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Mjete të thjeshta shtëpiake për aknet #Siguria #Efektive

4.2. Përdoreni me pastë dhëmbësh për të trajtuar puçrrat

A mund të shërojë aknet pasta e dhëmbëve?? Pasta e dhëmbëve përmban një numër përbërësish që punojnë për të vrarë bakteret që shkaktojnë aknet, shkatërrojnë shpejt inflamacionin, pastrojnë thellë brenda lëkurës dhe ndihmojnë lëkurën të kontrollojë sebumin. Prandaj, përdorimi i pastës së dhëmbëve mund të shërojë shpejt aknet pas vetëm 1 nate. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Pastroni plotësisht lëkurën me pastrues antibakterial.
 • Hapi 2: Merrni pak pastë dhëmbësh dhe lyejeni çdo puçërr.
 • Hapi 3: Prisni rreth 20 minuta që përbërësit e tij të funksionojnë sa më mirë.
 • Hapi 4: Në fund, shpëlajeni lëkurën tërësisht me ujë të ngrohtë.
Kripa ndihmon në trajtimin e akneve shumë mirë
Kripa ndihmon në trajtimin e akneve shumë mirë

4.3. Si të reduktoni aknet e kuqe të fryra pas 1 nate me kripë deti

Kripa e detit ka aftësinë të reduktojë inflamacionin dhe të ndihmojë në rrafshimin e njollave të akneve në një kohë të shkurtër. Prandaj, mund ta përdorni këtë përbërës të thjeshtë për trajtimin e akneve. Udhëzimet për ta bërë këtë janë si më poshtë:

 • Hapi 1: Përdorni ½ lugë çaji kripë të tretur në 300 ml ujë të ngrohtë.
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën një herë me ujë, më pas lajeni sërish me ujë të kripur.
 • Hapi 3: Ose për të kufizuar kontaktin e drejtpërdrejtë me kripën, mund të përdorni një shtupë pambuku të njomur me ujë të kripur dhe ta lyeni mbi aknet.
 • Hapi 4: Pas rreth 20 minutash, shpëlajeni tërësisht me ujë.

4.4. Si të trajtoni aknet e kuqe pa përdorur mjaltë të pastër

Mjalti ka efektin e vrasjes së baktereve që shkaktojnë aknet, parandalon inflamacionin, hidraton lëkurën dhe zbeh njollat ​​e errëta dhe pigmentimin. Prandaj, tTrajtimi i akneve me mjaltë pas 1 nate Është një metodë e shpejtë e përdorur nga shumë gra.

 • Hapi 1: Lani fytyrën me pastrues dhe ujë të ngrohtë për të hequr çdo papastërti të ngecur thellë në pore.
 • Hapi 2: Përdorni një shtupë pambuku të njomur me mjaltë dhe lyejeni aknet e sapo rritura, të kuqe dhe të fryra.
 • Hapi 3: Relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
Mjalti ka veti anti-inflamatore
Mjalti ka veti anti-inflamatore

4.5. Si t’i bëni aknet të shemben pas 1 nate me marule

Sallata përmban shumë përbërës si: vitaminë A, komponime flavonoidale, izokercitrinë, … Këto janë substanca që kanë baktericid, antiinflamator, reduktojnë ënjtjet dhe kufizojnë në mënyrë efektive shenjat. Nëse keni nevojë të reduktoni shpejt aknet brenda natës, marulja do t’ju ndihmojë. Udhëzimet janë të thjeshta si më poshtë:

 • Hapi 1: Përdorni 100g, lani marulen dhe bëni pure.
 • Hapi 2: Filtroni lëngun e marules.
 • Hapi 3: Pastroni plotësisht lëkurën dhe përdorni një shtupë pambuku për të lyer çdo akne.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë pas rreth 20 minutash.

4.6. Përdorni akullin për të trajtuar aknet e kuqe dhe të përflakur

Kjo është një mënyrë shumë e thjeshtë por ju jep rezultate shumë befasuese. Si t’i bëni aknet të ndalojnë shpejt ënjtjen e kuqe me akull si më poshtë:

 • Hapi 1: Përdorni 1 kub akulli në një peshqir të hollë.
 • Hapi 2: Më pas aplikoni akull në puçërr me lëvizje rrethore për rreth 15 minuta.

4.7. Si të reduktoni aknet e kuqe të fryra pas 1 nate falë shafranit të Indisë

Shafrani i Indisë i freskët është i famshëm për të qenë përbërësi më i përdorur për trajtimin e akneve falë kurkuminës në të. Kjo është një substancë që punon për të vrarë bakteret që shkaktojnë aknet, për të reduktuar inflamacionin dhe për të tkurrur shpejt njollat ​​e akneve.

 • Hapi 1: Përgatitni përbërësit 1 shafran të Indisë të freskët, lani dhe bëni pure.
 • Hapi 2: Përdorni një shtupë pambuku të njomur me lëng shafrani të Indisë dhe lyeni një sasi të përshtatshme mbi aknet.
 • Hapi 3: Prisni rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
E bardha është sekreti i trajtimit efektiv të akneve
E bardha është sekreti i trajtimit efektiv të akneve

4.8. E bardha e vezës ndihmon në reduktimin e ënjtjes, largimin e pikave të kuqe

E bardha e vezës përmban substanca që vrasin bakteret, zvogëlojnë inflamacionin dhe ndihmojnë në pastrimin e poreve, kontrollojnë yndyrën në lëkurë. Prandaj, përdorimi i të bardhëve të vezëve për të trajtuar aknet do të jetë shumë efektiv. Chaolua TV do t’ju udhëzojë të bëni sa më poshtë:

 • Hapi 1: Përdorni 1 të bardhë veze, përzieni me 1 lugë gjelle lëng limoni.
 • Hapi 2: Rrihni fort që të përzihen së bashku.
 • Hapi 3: Pastroni lëkurën me pastrues dhe aplikojeni përzierjen në lëkurën me akne.
 • Hapi 4: Shtrihuni dhe relaksohuni për rreth 20 minuta, do të shihni se njollat ​​e akneve reduktojnë skuqjen, dhe gradualisht zhduken pas një periudhe përdorimi.

4.9. Domatet trajtojnë në mënyrë efektive aknet inflamatore

Domatet përmbajnë shumë vitaminë C dhe minerale të tjera si magnez, kalium etj. Prandaj, ajo ka një efekt shumë të mirë në antibakterial, redukton inflamacionin, kontrollon vajin dhe pastron thellë poret. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Përdorni 1 domate të pjekur, të larë dhe të prerë hollë.
 • Hapi 2: Lani mirë fytyrën dhe aplikoni feta në fytyrë për të mbuluar aknet dhe gjithë fytyrën.
 • Hapi 3: Pas rreth 20 minutash, shpëlajeni me ujë.

4.10. Vaji i kokosit ndihmon aknet inflamatore të shemben shpejt

Nëse jeni të hutuar se si të trajtoni aknet, vaji i kokosit është një sugjerim i shkëlqyeshëm për ju. Vaji i kokosit përmban shumë komponentë acidikë dhe është i pasur me vitaminë E, kështu që funksionon për të eliminuar bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre, për të reduktuar inflamacionin, për të zvogëluar skuqjen dhe për kujdesin jashtëzakonisht efektiv të lëkurës.

 • Hapi 1: Përdorni 1 lugë gjelle vaj kokosi të virgjër, vendoseni në mikrovalë për të ngrohur vajin e kokosit.
 • Hapi 2: Pastroni plotësisht lëkurën, më pas lyeni aknet me vaj kokosi, mund ta aplikoni në të gjithë fytyrën
 • Hapi 3: Më pas masazhoni butësisht lëkurën për rreth 2 minuta për të krijuar një shteg që vaji i kokosit të depërtojë brenda.
 • Hapi 4: Shtrihuni dhe relaksohuni për 20 minuta të tjera, më pas shpëlajeni me ujë të pastër.
Metodat efektive që duhet të provoni
Metodat efektive që duhet të provoni

4.11. Si të reduktoni aknet e kuqe të fryra pas 1 nate me uthull molle

Uthulla e mollës përmban acid acetik, acid citrik, acid succinic dhe disa përbërës të tjerë aktivë, kështu që ka veti shumë të mira antibakteriale dhe anti-inflamatore.

 • Hapi 1: Përdorni 1 lugë gjelle uthull molle të përzier me 1 lugë gjelle ujë
 • Hapi 2: Pastroni plotësisht lëkurën, më pas përdorni një shtupë pambuku të njomur me uthull molle për të lyer aknet, prisni rreth 2 minuta që uthulla e mollës të thahet dhe më pas njollojeni 2-3 herë të tjera.
 • Hapi 3: Pas kësaj, mbajeni për rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

4.12. Përdorni hudhrën për të trajtuar aknet e kuqe dhe të përflakur

Hudhra përmban përbërës aktivë alicinë, vitaminë E, Vitamina B, së bashku me një sërë elementësh gjurmë si jodi, kalciumi, magnezi, fosfori, … Këto janë substanca që vrasin bakteret dhe reduktojnë ënjtjen, skuqjen, inflamacionin në mënyrë efektive dhe të shpejtë. Ju mund të ndiqni këto hapa:

 • Hapi 1: Përgatitni përbërësit për rreth 2 thelpinj hudhër, të qëruara dhe më pas të prera në feta të holla.
 • Hapi 2: Pastroni plotësisht lëkurën me ujë të ngrohtë, më pas aplikoni feta hudhre në lëkurën e re që formon akne
 • Hapi 3: Aplikojeni për rreth 20 minuta, më pas hiqni hudhrën dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Si të zvogëloni shpejt ënjtjen e akneve?

4.13. Përdorimi i antibiotikëve aspirina

Aspirina është një antibiotik Si të reduktoni aknet e kuqe të fryra pas 1 nate, do të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe parandalimin e zhvillimit të akneve. Prandaj, ju mund ta përdorni këtë ilaç për të reduktuar shpejt aknet. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Përgatitni 2 – 3 tableta aspirine.
 • Hapi 2: Thërrmoni ilaçin dhe shtoni pak ujë për të formuar një tretësirë ​​të lëmuar, pak viskoze.
 • Hapi 3: Pasi të keni larë tërësisht fytyrën me ujë të ngrohtë, përdorni një shtupë pambuku për të përthithur ilaçin dhe aplikojeni në vendin e ri të akneve.

A e dini: Çfarë lë për të bërë një dush për të hequr qafe aknet e shpinës? #Efektive #Shpejt

5. Shënime kur trajtoni aknet e fryra në shtëpi

te Si të trajtojmë aknet e kuqe dhe të fryra pa shumëfishim? Për të qenë efektiv, duhet të keni parasysh disa gjëra:

 • Mbroni gjithmonë lëkurën me kujdes nga efektet e dëmshme të mjedisit.
 • Mos i nxirrni në mënyrë arbitrare puçrrat ose mos i prekni me duar.
 • Mbajeni gjithmonë lëkurën të pastër dhe ndiqni hapat e duhur të kujdesit ndaj lëkurës së puçrrave.
 • Keni një dietë të shëndetshme.
 • Pini shumë ujë çdo ditë.

6. Kur të shkoni te mjeku?

Nëse mjetet juridike shtëpiake për aknet ende nuk ju ndihmojnë, por ënjtja dhe skuqja janë më të rënda, duhet të shkoni në institucione mjekësore për një dermatolog për t’ju dhënë trajtim në kohë. Ose në objekte kozmetike me reputacion, mjeku do të përshkruajë përdorimin e metodave të teknologjisë së lartë si lazeri, drita blu ose Elos … për të ndihmuar në zhdukjen e akneve nga rrënja, uljen e sebumit, shmangien e akneve të përsëritura.

Gjendja e lëkurës me akne dhe ënjtje të kuqe do ta bëjë lëkurën të shëmtuar dhe më pak të bukur. Shpresojmë që me ndarjen e fundit, do të dini më shumë Si të reduktoni aknet e kuqe të fryra pas 1 nate I sigurt dhe efektiv për të rifituar shpejt besimin.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết Mách nàng 10+ Cách làm xẹp mụn sưng đỏ sau 1 đêm hiệu quả . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *