Mách bạn #9 cách tái tạo da mặt

Çfarë është rishfaqja e lëkurës? Kur lëkura ka nevojë për rigjenerim? Si të rigjeneroni lëkurën e fytyrës Më e sigurta dhe më efektive sot? Nevojat për bukurinë janë nevoja legjitime të çdo gruaje. Në veçanti, përtëritja e fytyrës është një nga metodat e bukurisë që aplikojnë shumë femra sot.

Jo vetëm që i jep lëkurës një pamje rozë, rinore, rigjenerimi i lëkurës gjithashtu ndihmon që lëkura e fytyrës të bëhet më e fortë dhe më e lëmuar. Përmbajtja e artikullit më poshtë do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë çështjet e mësipërme.

Si të bëni përtëritje të fytyrës
Si të bëni përtëritje të fytyrës

1. Çfarë është rishfaqja e lëkurës?

Rishfaqja e lëkurës është një metodë për të zbukuruar lëkurën duke hequr shtresat e jashtme të qelizave të zbehta ose të dëmtuara. Nga atje, ai ndihmon qelizat e reja të lëkurës të rriten natyrshëm, të shëndetshëm dhe në të njëjtën kohë, sipërfaqja e lëkurës gjithashtu thith më mirë lëndët ushqyese dhe lëkura bëhet më e fortë dhe më e lëmuar.

Procesi i rigjenerimit natyral të fytyrës do të zgjasë rreth 25-28 ditë. Në këtë kohë, qelizat e vdekura të lëkurës do të shtyhen në sipërfaqen e lëkurës dhe do të çojnë në lëkurë. Në të njëjtën kohë, prodhohen edhe qeliza të reja të lëkurës dhe gradualisht zëvendësojnë shtresën e vjetër të qelizave të lëkurës.

Megjithatë, për sa i përket rigjenerimit të lëkurës së fytyrës, nëse qelizat e vdekura qëndrojnë në sipërfaqen e lëkurës për një kohë të gjatë, kjo mund ta bëjë më të lehtë shumimin dhe rritjen e baktereve që shkaktojnë aknet, duke çuar në lëkurë të prirur ndaj akneve. Prandaj, duhet të përshpejtoni rigjenerimin e lëkurës për të ndihmuar ushqejnë lëkurën rinovohet shpejt dhe parandalon zhvillimin e akneve.

2. Kur ka nevojë për rigjenerim të lëkurës?

A duhet të rishfaqet lëkura e fytyrës?? Metoda e bukurisë me rigjenerim të lëkurës është një nga metodat më të njohura të bukurisë tek femrat. Sidoqoftë, nuk mund ta bëni gjithmonë këtë. Sipas ekspertëve të kujdesit të lëkurës, ju duhet të rigjeneroni lëkurën tuaj vetëm kur:

 • Lëkurë e shurdhër ose e shurdhër: Rastet e lëkurës së zbehtë ose të errët shkaktohen kryesisht nga ekspozimi i shpeshtë i lëkurës ndaj agjentëve të dëmshëm si: rrezet e diellit, pluhuri etj. Kjo çon në bllokimin e poreve dhe duke u bërë më pak e freskët, e lëmuar. Rigjenerimi i lëkurës në këtë kohë do të ndihmojë që hapat e kujdesit të lëkurës të bëhen më efektive.
 • Lëkura që sapo i është nënshtruar trajtimit të akneve: Pasi sapo ka përfunduar trajtimi i akneve, poret janë shpesh më të gjera dhe e bëjnë lëkurën më pak të shndritshme dhe të lëmuar. Rigjenerimi i lëkurës në këtë kohë do të ndihmojë në stimulimin e prodhimit të qelizave të reja të lëkurës dhe do të krijojë kushte që produktet speciale të trajtimit të depërtojnë më mirë në lëkurë.
 • Lëkurë e dëmtuar për shkak të përdorimit të tepërt të kozmetikës ose përdorimit të kozmetikës me cilësi të dobët: Kozmetika do ta bëjë të dashurën tuaj më të freskët dhe të bukur. Megjithatë, nëse përdorni kozmetikë me tepricë ose përdorni kozmetikë nga burime jo origjinuese, do të ketë shumë rreziqe të dëmtimit të lëkurës. Rigjenerimi i lëkurës më pas do të funksionojë për të hequr toksinat dhe do t’ju kthejë në një lëkurë më të lëmuar dhe më të freskët.
 • Lëkura e plakjes: Kur lëkura fillon të hyjë në fazën e plakjes, shfaqen këmbët e sorrës, rrudhat, pigmentimi dhe njollat. Kjo e bën lëkurën më pak të mprehtë dhe kufizon aftësinë e saj për të absorbuar lëndët ushqyese. Rigjenerimi i lëkurës do të ketë efektin e pastrimit të poreve, eksfolimit të qelizave të vdekura të lëkurës dhe sjelljes së efikasitetit më të mirë në procesin e kujdesit të lëkurës.

3. Si të rigjeneroni lëkurën e fytyrës nga 100% natyrale në shtëpi

Deri më tani, përbërësit natyralë kanë qenë gjithmonë zgjedhja e preferuar e femrave në bukuri, sepse është e sigurt dhe beninje për lëkurën. Këtu janë disa mënyra 100% natyrale në shtëpi që nuk duhet t’i injoroni:

Si ta bëni lëkurën të zhvishet shpejt gjatë rigjenerimit të lëkurës

3.1. Si të rigjeneroni kolagjenin për lëkurën e fytyrës me çaj jeshil dhe krunde orizi

Çaji jeshil përmban shumë antioksidantë dhe vitamina, kështu që është shumë i mirë për eliminimin e baktereve, pastrimin e lëkurës dhe zbutjen e lëkurës. Ndërkohë, krundet e orizit përmbajnë shumë proteina, minerale dhe vitamina të grupit B, ndaj ka efektin e lëmimit të lëkurës dhe ndihmon për të mbajtur lëkurën rinore dhe rozë. Kombinimi i krundeve të orizit me çajin jeshil si maskë për fytyrën do të ndihmojë në rigjenerimin efektiv të lëkurës dhe zbardhjen e lëkurës, rozë dhe të lëmuar.

Përgatitni materialet

 • 1 lugë çaji pluhur çaji jeshil
 • 1 lugë krunde orizi
 • 1 lugë gjelle qumësht të freskët pa sheqer

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Përzieni përbërësit e përgatitur në një raport 1:1 për të marrë një pastë të lëmuar.
 • Hapi 2: Pastrojeni fytyrën tërësisht me pastrues dhe pastrues grimi. Eksfolimi i qelizave të vdekura të lëkurës mund të kombinohet.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen e mësipërme në fytyrë dhe lëreni lëkurën të relaksohet për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të pastër.

3.2. Maskë kungull dhe qumësht të freskët pa sheqer për rigjenerimin e lëkurës

Kungulli nuk është vetëm një përbërës në shumë pjata të shijshme dhe ushqyese, por përdoret gjithashtu për të rigjeneruar në mënyrë efektive lëkurën. Kungulli përmban shumë vitaminë C dhe beta-karoten, kështu që ndihmon për të ushqyer lëkurën e shëndetshme dhe për t’u bërë më e lëmuar dhe më e fortë.

Përgatitni materialet

 • 3 lugë kungull të zier
 • 3 lugë qumësht të freskët pa sheqer

Si të rigjeneroni lëkurën e fytyrës me kungull

 • Hapi 1: Vendosni përbërësit e përgatitur në një tas të vogël dhe përdorni një lugë për t’i trazuar mirë për të marrë një masë të lëmuar.
 • Hapi 2: Pastrojeni fytyrën tërësisht.
 • Hapi 3: Aplikoni në fytyrë një përzierje kungulli dhe qumështi të freskët pa sheqer, ndërsa e aplikoni, masazhoni butësisht fytyrën për të ndihmuar lëkurën të përthithë më mirë lëndët ushqyese.
 • Hapi 4: Lëreni maskën në lëkurë dhe relaksohuni për 20 minuta.
 • Hapi 5: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë, më pas shpëlajeni sërish me ujë të ftohtë.

Në mënyrë që metoda e përtëritjes së fytyrës të jetë plotësisht efektive, duhet ta aplikoni 2-3 herë në javë.

Maskë bukurie nga kungulli dhe qumështi i freskët
Maskë bukurie nga kungulli dhe qumështi i freskët

3.3. Si të bëni një maskë nga aloe vera

Aloe vera njihet edhe si aloe vera. Ky është një nga përbërësit më të njohur për kujdesin e lëkurës për gratë. Xheli i aloe verës përmban shumë substanca që rivendosin lëkurën dhe stimulojnë prodhimin e kolagjenit. Si rezultat, lëkura ushqehet më e shëndetshme dhe më elastike.

Përgatitni materialet

 • 1 gjethe e freskët aloe vera
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 1 filxhan i vogël kos
 • lëng kastraveci

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Lani aloe verën, hiqni lëvozhgën, merrni të gjithë xhelin brenda për të shtrydhur lëngun.
 • Hapi 2: Përzieni lëngun e aloe verës me përbërësit e përgatitur më sipër për të marrë një përzierje homogjene.
 • Hapi 3: Pastrojeni fytyrën tërësisht.
 • Hapi 4: Aplikoni përzierjen e aloe verës në fytyrë dhe lëreni lëkurën të relaksohet për 15 minuta.
 • Hapi 5: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë, më pas shpëlajeni sërish me ujë të ftohtë.

3.4. Si të rigjeneroni lëkurën e fytyrës me mjaltë të pastër dhe tërshërë

Mjalti është i njohur për vetitë e tij anti-inflamatore, antibakteriale dhe hidratuese. Ndërkohë, tërshëra është e njohur për vetitë e saj antioksiduese. Kombinimi i këtyre dy përbërësve për të bërë një maskë për fytyrën do t’ju ndihmojë të merrni shpejt lëkurë të lëmuar, të freskët, të ndritshme dhe të shëndetshme.

Përgatitni materialet

 • 2 lugë bollgur
 • 2 lugë mjaltë të papërpunuar

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Vendosni përbërësit e përgatitur në një tas të vogël dhe përziejini mirë që të merrni një pastë të butë.
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën me pastrues dhe pastrues grimi.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen butësisht në lëkurë dhe relaksohuni për 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.
Mjaltë e papërpunuar dhe bollgur
Mjaltë e papërpunuar dhe bollgur

3.5. Maskë nga të bardhat e vezëve dhe jogurti pa sheqer

E bardha e vezës përmban një sasi të madhe mikroalbumine, e cila stimulon prodhimin e kolagjenit dhe është antibakteriale dhe anti-inflamatore për lëkurën. Ndërkohë, jogurti i pa ëmbëlsuar punon për të përmirësuar shëndetin e lëkurës dhe për të qetësuar lëkurën e irrituar të shkaktuar nga djegia nga dielli në mënyrë efektive. Përdorimi i këtyre dy përbërësve për të bërë një maskë për fytyrën do t’ju ndihmojë të mbani lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të freskët.

Përgatitni materialet

 • 1 e bardhe veze
 • ½ kuti me kos pa sheqer

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Përbërësit e përgatitur i vendosni në një tas të vogël, më pas përdorni një shpatull për t’i rrahur derisa masa të bëhet shkumë.
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 3: Aplikojeni maskën butësisht në lëkurë, masazhojeni butësisht nga brenda në pjesën e jashtme, nga poshtë lart. Më pas lëreni lëkurën të pushojë për 20 minuta.
 • Hapi 4: Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë, më pas shpëlajeni sërish me ujë të ftohtë.

3.6. Si të rigjeneroni lëkurën e fytyrës me banane, mjaltë dhe kos

Çfarë duhet të përdor pas rigjenerimit të lëkurës?? Bananet, mjalti dhe kosi janë të gjithë përbërës të njohur në recetat për zbukurimin e lëkurës së grave. Kombinimi i të 3 përbërësve për të bërë një maskë për fytyrën do të ndihmojë në shtrëngimin e poreve, heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe hidratimi, ndriçimi efektiv i lëkurës.

Përgatitni materialet

 • 1/2 banane e pjekur
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 1 lugë kos pa sheqer

Hapat për të ndërmarrë

 • Hapi 1: Grini ½ banane të pjekur, më pas shtoni mjaltë dhe kos pa sheqer dhe përzieni mirë për të marrë një përzierje të butë.
 • Hapi 2: Pastrimi i fytyrës.
 • Hapi 3: Aplikojeni këtë përzierje në fytyrën tuaj. Masazhoni butësisht fytyrën tuaj për 5 minuta dhe më pas relaksohuni për 15 minuta të tjera.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

4. Lëkura rigjenerohet nga teknologjia moderne

Përveç përdorimit të përbërësve natyralë për rigjenerimin e lëkurës së fytyrës, mund të aplikoni edhe përtëritje të fytyrës me teknologji moderne. Këtu janë 3 teknikat më tipike të rihapjes së lëkurës sot:

4.1. Ringjallja e lëkurës me maska ​​kimike

Kjo është një metodë që përdor formulime të ndryshme kimike për të trajtuar lëkurën në mënyrë më efektive. Ju mund të përdorni kimikate të buta ose disa kimikate më irrituese për të punuar më thellë në lëkurën tuaj.

Kur vendosni të zgjidhni këtë metodë, duhet të mësoni të zgjidhni adresa me reputacion të zbatimit për të garantuar sigurinë dhe efikasitetin.

Referenca: A duhet të përdor krem ​​për rigjenerimin e lëkurës??

4.2. Ringjallja e lëkurës me terapi dermabrasioni

Kjo është një metodë e rigjenerimit të lëkurës duke krijuar plagë të vogla në sipërfaqen e lëkurës për të hequr shtresën e jashtme të shëmtuar dhe të ashpër.

Në këtë mënyrë, tekniku do të përdorë një rrotë të vogël me një sipërfaqe të ashpër pothuajse si letër zmerile për të gërryer lëkurën, duke ndihmuar në heqjen e shtresave të sipërme të lëkurës. Gjatë zbatimit të kësaj metode, lëkura juaj mund të ketë flluska, por ajo do të zhduket shpejt dhe do t’ju kthejë një lëkurë më të lëmuar, më të freskët se më parë.

4.3. Rishfaqja e lëkurës me laser

Në këtë mënyrë, ju mund të zgjidhni një nga dy llojet e mëposhtme:

 • E para është të punoni në lëkurën tuaj: Kjo do të ofrojë kontroll më të mirë për thellësinë e dëmtimit në krahasim me trajtimet me ngjyra të konsumuara ose peeling kimik.
 • Lloji i dytë është krijimi i vrimave të vogla që futen thellë brenda lëkurës. Me këtë lloj, sipërfaqja e lëkurës do të dëmtohet më pak, por thellësia e dëmtimit është më e madhe se lloji i mësipërm.

5. Çfarë duhet bërë para rigjenerimit të lëkurës?

Në mënyrë që procesi i përtëritjes së fytyrës të jetë më efektiv, përpara se të rihapni lëkurën tuaj, duhet të vini re disa gjëra:

 • Pastroni tërësisht fytyrën tuaj për të hequr papastërtitë dhe sebumin, për të ndihmuar poret të hapen dhe të thithin më mirë lëndët ushqyese.
 • Mos aplikoni grim përpara rigjenerimit të lëkurës, sepse kozmetika mund të bllokojë poret dhe të ndikojë ndjeshëm në efektivitetin e procesit të rigjenerimit të lëkurës.

6. Si të kujdeseni për fytyrën pas rigjenerimit

Përveç kujdesit të duhur të lëkurës përpara se të kryeni rigjenerimin e lëkurës, ju gjithashtu duhet të dini se si të kujdeseni për fytyrën tuaj pas rigjenerimit. Si në vazhdim:

 • Mbani gjithmonë lëkurën tuaj të hidratuar
 • Mbajeni gjithmonë të pastër zonën e lëkurës së rigjeneruar
 • Mbroni lëkurën nga dëmtimi i diellit.

7. A duhet rigjeneruar lëkura e hollë?

Aktualisht, shumë njerëz pyesin nëse lëkura e hollë duhet të rigjenerojë lëkurën? Sipas ekspertëve të bukurisë, ju NUK DUHET kryeni metodën e rishfaqjes së lëkurës kur lëkura e fytyrës është shumë e hollë. Në vend të kësaj, ju duhet të aplikoni disa hapa shkencorë për kujdesin e lëkurës çdo ditë për ta mbajtur lëkurën tuaj të re dhe të shëndetshme.

Më sipër janë disa informacione rreth mënyrave të sigurta dhe efektive për të rigjeneruar lëkurën e fytyrës që duam t’i ndajmë me ju. Shpresoj se përmbajtja e artikullit do të jetë e dobishme për ju. Ju uroj të keni gjithmonë një lëkurë të bukur dhe të shëndetshme.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết Mách bạn #9 cách tái tạo da mặt . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Bỏ túi #9 Cách trị mụn lẹo ở mắt

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *