[HỎI ĐÁP] Rau diếp cá có trị mụn được không #CHI TIẾT #HIỆU QUẢ

Mësoni rreth A mund të shërojë marulja aknet?? Cili është efekti i maskës së fytyrës??… Ky është një shqetësim i shumë njerëzve. Aknet janë bërë një obsesion i shumë njerëzve, jo vetëm që e bëjnë zonën e fytyrës të ndihet e pakëndshme, kruhet dhe fryhet, por gjithashtu bëhet më pak e sigurt dhe e frikësuar për të kontaktuar të tjerët. Sot me shumë trajtime aknesh nga përbërës natyralë, veçanërisht marule. Si të trajtojmë aknet me marule? Ndiqni artikullin më poshtë për të mësuar më shumë detaje.

A është mirë të aplikoni marule për trajtimin e akneve?
A është mirë të aplikoni marule për trajtimin e akneve?

1. A mund të trajtojë marulja aknet?

Mund të vërtetohet se KANE. Marulja është një perime barishtore, e ftohtë me një erë paksa peshku si era e peshkut, duke e bërë atë një perime të shijshme për t’u ngrënë me ushqime të skuqura, fasule, kërmij etj. Perimet përmbajnë shumë ujë dhe vitaminë C, Vitamina A nuk është vetëm e mirë për shëndetin, por veçanërisht e mirë për lëkurën.

Këto lëndë ushqyese kanë aftësinë për të trajtuar mirë aknet për shkak të vetive të tyre të ftohta, anti-inflamatore, anti-standarde dhe ekuilibrit të lagështisë për lëkurën. Nëse përdoret në mënyrë korrekte, mund të largojë shumë lloje aknesh si pikat e zeza, aknet e krundeve, cistat, puçrrat, …. Përveç kësaj, marule ka një përbërje antiseptike, kështu që mund të përdoret me lëkurë të ndjeshme, e cila është shumë e sigurt dhe nuk shkakton acarim dhe kruajtje në lëkurë.

Jo vetëm trajtim efektiv i akneve, i përdorur për një periudhë të caktuar kohore, do të vini re ndryshime pozitive në lëkurë. Lëkura që furnizohet me ujë të mjaftueshëm bëhet e lëmuar, e butë, njolla të errëta, melasma dhe njollat ​​e errëta gjithashtu gradualisht humbasin lëkurën për t’u bërë më e ndritshme dhe më e njëtrajtshme.

Përveç përdorimit të marules si një produkt për kujdesin e lëkurës, pirja e lëngut të marules ka aftësinë për të pastruar dhe detoksifikuar trupin, gjë që është shumë e mirë për shëndetin dhe kujdesin gjithëpërfshirës të lëkurës nga thellësia.

2. Çfarë trajtimi i akneve është marule?

Në këtë pikë, mund t’i përgjigjeni plotësisht pyetjes se a është mirë t’i trajtoni aknet me marule? Jo vetëm i mirë për trajtimin e akneve, kujdesin e lëkurës, hidratues, por edhe veçanërisht i mirë për shëndetin e njeriut.

Me origjinë natyrale, e përdorur për maskën e fytyrës është shumë e sigurt, e butë dhe nuk shkakton acarim të lëkurës. Në veçanti, marulja ka aftësinë të trajtojë shumë lloje të ndryshme aknesh nga aknet e fshehura, pikat e zeza, aknet e fryra, aknet cistike, …. efektive kur përdoret si duhet.

Artikuj të ngjashëm: Çfarë duhet të bëni një dush për të hequr qafe aknet e shpinës?

Rishikimi i trajtimit të akneve me marule

3. Përvoja e trajtimit të akneve me marule me maskë

Përveç përgjigjes nëse marule mund të trajtojë aknet, në vijim janë përdorimet e marules për bukurinë dhe trajtimin e akneve që janë bërë të njohura, të përdorura dhe të suksesshme nga shumë njerëz si më poshtë:

3.1. Marule dhe mjaltë trajtojnë në mënyrë efektive aknet

Mjalti është një lëndë e parë që shfaqet në shumë receta natyrale të bukurisë në shtëpi për trajtimin e akneve, njollave të zeza, plagëve, hidratimin, ushqimin etj. Me veti anti-inflamatore, antibakteriale, pastruese të lëkurës, parandalimin e gjendjes. plakjen, mjaltë, kur kombinohet me marule, formon një maskë jashtëzakonisht efektive për aknet. Mënyra Aplikoni një maskë me marule për të trajtuar aknet Me mjaltë bëni sa më poshtë:

 • Hapi 1: Marule turshi e lare dhe e kulluar.
 • Hapi 2: Bëjeni pure marulen dhe filtroni lëngun.
 • Hapi 3: Përzieni lëngun e marules me mjaltë të pastër në raport 3:1.
 • Hapi 4: Përdorni një top pambuku për të thithur përzierjen dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në lëkurë.
 • Hapi 5: Relaksohuni për rreth 20 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të pastër.
Marule dhe mjaltë janë kombinimi perfekt
Marule dhe mjaltë janë kombinimi perfekt

3.2. Përdorni marule dhe qumësht të freskët për të kuruar aknet

Qumështi i freskët ka shumë përdorime për lëkurën, jo vetëm duke siguruar vitamina dhe minerale thelbësore, por edhe duke ndihmuar lëkurën të jetë e lëmuar, e bardhë dhe e njëtrajtshme. Kur kombinohet me marule është një recetë për të trajtuar aknet kokëfortë. Qumësht i freskët dheMarule trajton aknet bëni sa më poshtë:

 • Hapi 1: Marule të marr dhe të larë.
 • Hapi 2: Thithni perimet në qumësht të freskët derisa gjethet të marrin ngjyrë jeshile të lehtë.
 • Hapi 3: Grini gjethet e marules dhe filtroni ujin.
 • Hapi 4: Përdorni një maskë letre për të thithur lëngun e filtruar dhe aplikojeni në fytyrë.
 • Hapi 5: Shtrihuni dhe relaksohuni për rreth 15 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë.

Ju tashmë e dini: 5+ mënyra Trajtoni aknet me qumësht të freskët pa sheqer

3.3. Marulja trajton aknet me kripë shumë efektive

Përveç zbulimit nëse marulja mund të trajtojë aknet, kripa dhe marulja dihet se janë një recetë për trajtimin e akneve të fshehura dhe pikave të zeza. Me vetitë antiseptike, duke ndihmuar në reduktimin e inflamacionit, ato gjithashtu kanë aftësinë të largojnë aknet kokëfortë thellë brenda lëkurës. Për ta bërë këtë, thjesht ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

 • Hapi 1: Marule e larë, e kulluar.
 • Hapi 2: Përziejini së bashku me kripën e detit për të formuar një përzierje.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në lëkurën me akne dhe shtrihuni për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni fytyrën me ujë.

Udhëzoni si të trajtoni aknet me gjethe perilla – Çuditërisht efektive

3.4. Verë turshi trajtimin e akneve marule peshku

Përdorimi i gjetheve të marules të njomur me alkool ka efektin e trajtimit të akneve, largimin e njollave të errëta, duke e bërë lëkurën të bëhet më e bardhë dhe më e lëmuar. Si të thithni verën e marules për të trajtuar aknet është shumë e thjeshtë, mjafton të ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

Materialet për përgatitje:

 • 500 gram marule të freskëta
 • 1 litër verë e bardhë

Si të vazhdojmë:

 • Hapi 1: Vazhdoni të prisni rrënjën e bimës së marules, lani atë dhe më pas vendoseni në një tenxhere me ujë të holluar me kripë për t’u njomur për të hequr plotësisht papastërtitë dhe rërën. Pas 20 minutash nxirreni dhe shpëlajeni sërish me ujë dhe më pas lëreni të thahet.
 • Hapi 2: Hidheni të gjithë marulen në një kavanoz qelqi të pastër dhe derdhni verën.
 • Hapi 3: Mbyllni kapakun e shishes, zhyteni për rreth 2 muaj, më pas mund ta nxirrni dhe ta përdorni për të trajtuar aknet. Kushtojini vëmendje vendit të thatë dhe shmangni rrezet e diellit direkte.

Duke përdorur:

 • Hapi 1: Pastrojeni fytyrën me pastrues dhe pastrues grimi, më pas thajeni me një peshqir të pastër.
 • Hapi 2: Merrni 2 lugë verë të njomur në marule, përzieni mirë me 2 lugë ujë të filtruar, zhytni maskën e letrës në përzierje dhe aplikojeni në lëkurë.
 • Hapi 3: Mbajeni për rreth 20 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

Aplikojeni këtë metodë 2-3 herë në javë për rezultate më të mira.

3.5. Trajtoni aknet me një përzierje marule dhe aloe vera

Aloe vera ka një efekt të madh në trajtimin e akneve, gjë që do të ndihmojë në përmirësimin e efektivitetit të saj dhe përshpejtimin e rikuperimit të lëkurës.

Materialet për përgatitje:

 • 20 gjethe marule të freskëta
 • 1 degë aloe vera e freskët

Si të vazhdojmë:

 • Hapi 1: Pastroni gjethet e marules dhe aloe vera dhe më pas nxirreni të kullojë. Lyejeni marulen në ujë me kripë për 15 minuta.
 • Hapi 2: Përdorni një thikë për të hequr lëkurën e aloe verës, vendosni bimën e aloe verës në një filxhan ose enë për të hequr qelbën që është e lehtë për të irrituar lëkurën. Pas 15 minutash, nxirreni aloe vera, lajeni me ujë dhe më pas me thikë e prisni në copa të vogla.
 • Hapi 3: Futeni të gjithë në një blender dhe bëjeni pure, më pas përdorni për ta aplikuar përzierjen direkt në fytyrë pasi të jetë pastruar.
 • Hapi 4: Lëreni ashtu për rreth 15 minuta, më pas bëni një masazh të butë dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të freskët.

3.6. Maskë me marule dhe pluhur mung për të përmirësuar aknet

Përveç të mësuarit për A mund të shërojë marulja aknet? Atëherë duhet të dini se kombinimi i marules me pluhur fasule jeshile ka një efekt stimulues në shtyrjen e akneve në sipërfaqen e lëkurës, duke hequr gjëndrat dhjamore thellë poshtë lëkurës.

Materialet për përgatitje:

 • 20 gjethe marule të freskëta
 • 2 lugë miell qiqrash

Si të vazhdojmë:

 • Hapi 1: Lani gjethet e marules, lagni në ujë me kripë dhe vendosini në blender.
 • Hapi 2: Përzieni lëngun e marules së skumbri me pastën e fasules së mungit. Shtoni pak ujë për të trashur masën.
 • Hapi 3: Aplikojeni në mënyrë të barabartë në sipërfaqen e lëkurës pas pastrimit, lëreni për rreth 15 minuta, më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Bëjeni këtë dy herë në javë për trajtim efektiv të akneve.

4. Sa kohë duhet të aplikohet maska ​​me marule?

Ashtu si me çdo lloj maske, kur aplikohet shumë gjatë do të jetë kundërproduktive, dhe nuk ka përjashtim me maskën me marule. Sipas ekspertëve, koha më e mirë për të aplikuar një maskë marule është 10-15 minuta. Kjo është koha ideale që lëkura të marrë dhe thithë lagështinë dhe lëndët ushqyese nga maska. Siç u përmend, aplikimi për një kohë të gjatë do ta bëjë maskën të thahet nga jashtë dhe të thithë lagështinë nga lëkura, duke e bërë lëkurën të dehidratuar dhe më të thatë.

5. A është mirë të vendosësh shumë marule mbi peshk?

Përgjigja është NUK JANE. Nëse përdorimi i tyre rregullisht çdo ditë bëhet joshkencor. Procesi i trajtimit të akneve do të bëjë që lëkura të bëhet gërryes, e dobët dhe më e hollë, përdorimi i përditshëm mund të shkaktojë që lëkura të pësojë dëme “të dobishme dhe të dëmshme”.

Kjo është arsyeja pse, sipas ekspertëve të bukurisë, është më mirë të aplikoni një maskë me marule rreth 2-3 herë në javë. Përveç kësaj, absolutisht nuk duhet të anashkaloni hapat bazë të kujdesit për lëkurën për të ndihmuar lëkurën të jetë thellësisht e pastër dhe e mbrojtur nga brenda jashtë.

Si ndihmon marulja në trajtimin e akneve?
Si ndihmon marulja në trajtimin e akneve?

5. Kur të pini marule për të trajtuar aknet?

Si të pini marule për të trajtuar aknet Si? Përveç përgjigjes nëse marulja mund të trajtojë aknet, duhet të dimë se edhe kjo është si lëngjet e tjera të perimeve që të dyja kanë efektin e pastrimit të nxehtësisë, detoksifikimit të trupit dhe ndihmës me aknet. Sepse ne mund të pimë plotësisht në çdo kohë të ditës në vend të ujit të filtruar.

Sipas disa rekomandimeve, pirja e lëngut të marules do të varet nga përdorimi i synuar dhe vendndodhja e secilit person. Nëse merret në formë trajtimi, duhet të merret pas ngrënies sepse marulja përmban përbërës vitaminë C Mund të shkaktojë shqetësime në stomak kur merret me stomak bosh.

Përveç kësaj, për njerëzit me trakt të dobët tretës, rekomandohet të pihet në mbrëmje pas ngrënies për të kufizuar çrregullimin. Përveç kësaj, kur pini lëng marule peshku, mjafton të pini vetëm rreth 2-3 filxhanë në ditë, mos pini shumë.

7. A është e dëmshme të hash apo të pish shumë marule?

Marule ka shumë përfitime shëndetësore, është e pranishme në shumë ilaçe të çmuara, së bashku me të është një ndihmës bukurie, trajtimi i akneve dhe lëkura e lëmuar. Por përdorimi i lëngut të marules rregullisht dhe në doza të mëdha nuk është i mirë.

Sepse nëse pini shumë, kjo mund të çojë në stomak të ftohtë, diarre, marramendje, vjellje. Prandaj, kur bëni lëng ose pini çaj marule, mjafton të përdorni vetëm 10-12 g marule. Për ata që pinë për të trajtuar sëmundjet duhet të konsultohen me një mjek dhe një profesionist.

8. Disa shënime kur përdorni marule për të trajtuar aknet

Metoda e trajtimit të akneve me marule është shumë e sigurt dhe jashtëzakonisht ekonomike, e besuar gjerësisht dhe e aplikuar nga shumë njerëz. Megjithatë, për të marrë rezultatet më të mira, ka disa gjëra që duhet të keni parasysh:

 • Duhet të blini marule të freskëta dhe të siguroni sigurinë e ushqimit: Sot në treg perimet spërkaten mjaft me kimikate apo konservues. Përdorimi i bimëve medicinale me një sasi të madhe të konservuesve të ushqimit do të shkaktojë acarim të lëkurës.
 • Duhet të pastroni gjethet e marules përpara se të trajtoni aknet: Kur e blini, lajeni me ujë, duhet ta lagni me ujë të kripur për të hequr plotësisht papastërtitë dhe papastërtitë. Përndryshe, do të bëjë që bakteret të hyjnë në lëkurë, duke i përkeqësuar aknet.
 • Duhet të bëhet 2-3 herë në javë: Nëse përdoret tepër, do të ndikojë negativisht në lëkurën tuaj. Jo vetëm që nuk sjell trajtim efektiv për aknet, por shkakton edhe ulçera tek aknet.
 • Ju duhet të pini vetëm lëng marule për të mbështetur trajtimin e akneve me sasinë e lejuar: Disa raste të pirjes së tepërt kanë shkaktuar simptoma të marramendjes, vjelljes, shqetësimit, diarresë… Sepse disa njerëz janë të ndjeshëm ndaj përbërësve medicinalë të marules.
 • Mos aplikoni marule tek aknet kur ka një plagë të hapur. Nëse keni puçrra inflamatore të përhapura, është mirë që të mos i trajtoni me barishte natyrale, por konsultohuni me një specialist.
 • Rregulloni dietën tuaj dhe stilin e jetës shkencore: Kjo ndikon dhe ndikon shumë në procesin tuaj të trajtimit të akneve.
 • Kushtojini vëmendje mbajtjes së pastër të lëkurës së prekur nga aknet: Absolutisht mos i shtrydhni në mënyrë arbitrare aknet kur bërthama e akneve nuk është e pjekur, ky veprim do të shkaktojë lehtësisht dëmtime dhe do të bëjë që lëkura të rikuperohet më shumë.
 • Mbroni lëkurën tuaj: Është e nevojshme të merren masa mbrojtëse si aplikimi i kremit kundër diellit, vendosja e maskës etj. Përveç kësaj, është i nevojshëm edhe hidratimi i lëkurës për të shmangur tharjen e lëkurës.

Përmbajtja e artikullit të mësipërm nga Ushqyerja e lëkurës Chaolua TV ju ka ndihmuar t’i përgjigjeni pyetjes nëse marulja mund të trajtojë aknet? si dhe mënyra për të bërë maska ​​kundër akneve në shtëpi të thjeshta dhe efektive. Shpresoj se do të aplikoni dhe do të keni sukses për të rifituar lëkurën e natyrshme të lëmuar.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [HỎI ĐÁP] Rau diếp cá có trị mụn được không #CHI TIẾT #HIỆU QUẢ . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Top serum chống lão hoá high-end được ưa chuộng nhất hiện nay

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *