Học ngay #10 Cách đắp mặt nạ bằng sữa tươi không đường đơn giản

Si të bëni një maskë me qumësht të freskët pa sheqer është një recetë bukurie që jo të gjithë e dinë. Por efekti që sjell është kaq i mahnitshëm, është i pabesueshëm. Lëreni Chaolua TV të ndajë me ju recetat e bukurisë me qumësht të freskët 100% natyral dhe pa sheqer në këtë artikull.

Receta për përgatitjen e maskës së qumështit të freskët për trajtimin e akneve është shumë e lehtë në shtëpi
Receta për përgatitjen e maskës së qumështit të freskët për trajtimin e akneve është shumë e lehtë në shtëpi

1. A duhet maskuar me qumësht të freskët pa sheqer?

Përgjigja është KANE. Ju duhet të përdorni qumësht të freskët pa sheqer për të mbuluar fytyrën sepse në këtë mënyrë do të sjellë shumë përfitime të mëdha për lëkurën e fytyrës tuaj. Si në vazhdim:

 • Suplemente vitaminash për lëkurën: si vitaminat A, B12, B6, D, E… Në këtë mënyrë përmirëson aknet, pigmentimin, njollat ​​e errëta dhe bëhen më të njëtrajtshme, më të buta dhe më të lëmuara.
 • Hidraton në mënyrë efektive lëkurën: Përdorimi i qumështit të freskët pa sheqer për të aplikuar maskën do të ndihmojë që lëkura të hidratohet shpejt dhe të bëhet më e fortë. Është shumë i përshtatshëm për ata me lëkurë të thatë.
 • Krijon një shtresë mbrojtëse në lëkurëQumështi i freskët përmban shumë vitamina A dhe B, ka kapacitet shumë të mirë antioksidues. Në të njëjtën kohë, stimulon prodhimin e kolagjenit, lëkura është më elastike dhe e mbrojtur nga efektet e dëmshme të diellit.
 • Kufizoni lëkurën me vaj: Qumështi i freskët pa sheqer, nëse përdoret si larës për fytyrën, funksionon gjithashtu për të kufizuar sekretimin e yndyrës në lëkurë. Në këtë mënyrë, parandalon aknet në lëkurë.
 • Mbështet lëkurën më të shëndetshme: Qumështi i freskët pa sheqer ka aftësinë për të eksfoluar për ta bërë lëkurën më të bardhë, më të lëmuar dhe më të shëndetshme.

2. Si të bëni një maskë me qumësht të freskët pa sheqer në shtëpi

Qumështi i freskët pa sheqer mund të kombinohet me shumë përbërës të ndryshëm për të formuar receta shumë të mira maskash për lëkurën. Këtu janë 10 mënyrat kryesore për të aplikuar maskën e fytyrës me qumësht të freskët pa sheqer, të cilat aplikohen më shumë nga shumë gra.

2.1. Aplikoni maskë me patate të freskët me qumësht për të trajtuar aknet

Patatet përmbajnë shumë minerale dhe vitamina të nevojshme për lëkurën. Përveç kësaj, patatet kanë efektin e trajtimit shumë të mirë të njollave të errëta, eksfolimin dhe madje edhe tonin e lëkurës. Kombinimi i qumështit të freskët të pa ëmbëlsuar me patate si maskë për fytyrën do t’ju befasojë me ndryshimin pozitiv të lëkurës suaj.

Përgatitni materialet:

 • 1 patate
 • 1 kuti qumësht të freskët pa sheqer

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Patatet lahen, qërohen dhe zihen ose zihen në avull. Pas rreth 15 minutash e nxirrni dhe e lini të ftohet.
 • Hapi 2: Përdorni një tas dhe një lugë të fortë për të grirë patatet. Më pas shtoni qumështin në enë dhe përzieni mirë për të marrë një masë të endur.
 • Hapi 3: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 4: Përhapeni një shtresë me maskë me qumësht të freskët në të gjithë fytyrën dhe qafën.Lëreni maskën për rreth 15 minuta.
 • Hapi 5: Në fund pastroni maskën me ujë të ngrohtë.

Artikuj të ngjashëm: Cili është efekti i maskës së fytyrës??

2.2. Maskë me qumësht të freskët pa sheqer dhe shafran të Indisë për të parandaluar shenjat

Pluhuri i shafranit të Indisë ka një efekt shumë të mirë në trajtimin e njollave të errëta dhe plagëve. Kombinimi i shafranit të Indisë me qumësht të freskët pa sheqer për të aplikuar një maskë do të ndihmojë që lëkura të jetë e ndritshme, e fortë dhe të parandalojë më mirë plagët.

Përgatitni materialet:

 • 2 lugë shafran i Indisë pluhur
 • 3 lugë qumësht të freskët pa sheqer
 • 1 lugë çaji mjaltë

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përzieni shafranin e Indisë me qumësht pa sheqer dhe mjaltë për të bërë një pastë të lëmuar.
 • Hapi 2: Përdorni pastrues dhe pastrues grimi për të pastruar lëkurën.
 • Hapi 3: Përdorni duart për të përhapur maskën dhe përhapeni në mënyrë të barabartë në të gjithë lëkurën në fytyrë. Lëreni maskën në lëkurë për rreth 15 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

Më lart është Si të bëni maskë për zbardhjen e lëkurës në shtëpi Vetëm me qumësht të freskët pa sheqer dhe pluhur shafran të Indisë është jashtëzakonisht efektiv që nuk mund ta injoroni.

2.3. Si të bëni një maskë me qumësht të freskët pa sheqer dhe marule

Marule përmban shumë vitamina dhe minerale thelbësore. Kombinimi i marules me kos për t’u aplikuar në fytyrë do të ndihmojë në ushqimin e lëkurës më të shëndetshme, parandalimin e akneve në lëkurë dhe mbrojtjen e lëkurës nga agjentët e dëmshëm të mjedisit.

Përgatitni materialet:

 • Marule (15-20 gjethe)
 • Qumësht i freskët (1 filxhan i vogël)

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Lani gjethet e marules dhe kullojini në kosh për rreth 20 minuta.
 • Hapi 2: Thërrmoni marulen, më pas shtoni qumështin, përzieni mirë që 2 përbërësit të jenë homogjenë.
 • Hapi 3: Filtroni mbetjet e marules së peshkut. Vendoseni maskën e letrës dhe zhytni në përzierjen e maruleve të qumështit.
 • Hapi 4: Lani fytyrën dhe më pas aplikoni në lëkurën tuaj një maskë me marule të peshkut të freskët me qumësht.
 • Hapi 5: Relaksohuni për rreth 15 minuta përpara se ta pastroni lëkurën me ujë të freskët.
Recetë e thjeshtë bukurie me vitaminë E, qumësht të freskët
Recetë e thjeshtë bukurie me vitaminë E, qumësht të freskët

2.4. Si të bëni një maskë nga qumështi i freskët pa sheqer dhe vitaminë E

Kosi pa sheqer i kombinuar me vitaminën E do të ndihmojë që lëkura të hidratohet më mirë, lëkura të bëhet e bardhë, e lëmuar dhe të reduktojë pigmentimin, njollat ​​në mënyrë më efektive.

Përgatitni materialet:

 • 2 tableta të vitaminës E
 • 4 lugë qumësht të freskët pa sheqer
 • letër maskë

Duke bërë:

 • Hapi 1: Merrni një tas të vogël dhe pritni pjesën e sipërme të 2 tabletave të vitaminës E, shtrydhni të gjithë lëndët ushqyese dhe përzieni mirë me 4 lugë qumësht të freskët.
 • Hapi 2: Hiqni grimin dhe lani fytyrën për t’u siguruar që lëkura të mos ketë baktere, vaj dhe mbetje make-up.
 • Hapi 3: Merrni një maskë, zhyteni për rreth 2-3 minuta dhe më pas aplikojeni në fytyrë.
 • Hapi 4: Lëreni maskën për 15 minuta, më pas hiqeni maskën dhe lani fytyrën me ujë të ngrohtë, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.
 • Hapi 5: Vazhdoni të balanconi lëkurën me tonik dhe më pas përdorni krem ​​hidratues për të kursyer lëndët ushqyese dhe lagështinë në lëkurë.

Referenca: Si të bëni një maskë me ujë orizi #E lirë #Lëkurë e bardhë

2.5. Aplikoni maskë me avokado dhe qumësht të freskët për të ndihmuar lëkurën kundër plakjes

Avokado përmban shumë vitaminë E, kalium dhe disa minerale që janë të mira për lëkurën. Aplikimi i formulës së maskës me avokado dhe qumësht të freskët do të ndihmojë që lëkura të jetë më e lëmuar dhe më rinore

Përgatitni materialet:

 • avokado
 • 1 filxhan qumësht të freskët pa sheqer

Duke bërë:

 • Hapi 1: Merrni mishin e avokados dhe grijeni. Më pas hidhni ngadalë qumështin dhe rrihni derisa të jetë e qetë.
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën.
 • Hapi 3: Aplikoni një përzierje qumështi të freskët dhe gjalpë në fytyrën tuaj, relaksohuni për 15 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.
 • Hapi 5: Aplikoni ujë trëndafili në lëkurë për të balancuar lagështinë e lëkurës.

Me vetëm 1 qese qumësht të freskët – Lëkura bëhet e ndritshme menjëherë pas përdorimit të parë

2.6. Si të aplikoni një maskë me qumësht të freskët pa sheqer dhe kripë për të trajtuar aknet

Kripa ka një efekt efektiv baktericid dhe eksfolues. Përdorimi i qumështit të freskët pa sheqer të kombinuar me kripë për të mbuluar fytyrën do të ndihmojë që lëkura të bëhet e lëmuar, e shëndetshme dhe të parandalojë më mirë aknet.

Përgatitni materialet:

 • 1 lugë çaji kripë
 • 3 lugë qumësht të freskët
 • 1 fletë maskë

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përzieni 2 përbërës kripë dhe qumësht të freskët, përzieni mirë që të tretet kripa.
 • Hapi 2: Lani fytyrën me pastrues për të siguruar baktere të pastra.
 • Hapi 3: Përdorni një maskë të zhytur në përzierje dhe më pas aplikoni në lëkurë.
 • Hapi 4: Mbajeni maskën në lëkurë për rreth 15 minuta, më pas hiqeni dhe lani fytyrën me ujë të freskët.
 • Hapi 5: Vazhdoni të përdorni tonik dhe krem ​​sipas rutinës ditore të kujdesit të lëkurës.

2.7. Maskë me tërshërë dhe qumësht të freskët pa sheqer për të ndihmuar në eksfolimin e lëkurës

Lëkura me akne duhet të aplikojë maskë me qumësht të freskët? Përdorimi i tërshërës dhe qumështit të freskët si maskë për fytyrën do të ndihmojë për ta bërë lëkurën të shndritshme, të shëndetshme, zvogëlimin e akneve dhe më të lëmuar.

Përgatitni materialet:

 • 2 lugë bollgur
 • 1 lugë gjelle qumësht të freskët pa sheqer

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përzieni qumështin e freskët dhe tërshërën në raportin e përgatitur. Nëse përzierja është shumë e thatë, mund të shtoni më shumë qumësht për ta bërë atë mjaft të trashë.
 • Hapi 2: Pastrojeni fytyrën tërësisht me pastrues dhe pastrues grimi.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe lëreni në lëkurë për 15 minuta.

2.8. Maskë me qumësht të freskët pa sheqer dhe fasule të kuqe për të zbardhur lëkurën

Me këtë formulë maske, ajo do të ndihmojë në reduktimin e njollave të errëta dhe zbardhjen e lëkurës në mënyrë efektive. Si të zbardhim fytyrën me qumësht të freskët pa sheqer dhe fasule të kuqe si më poshtë:

Përgatitni materialet:

 • 2 lugë pastë fasule të kuqe
 • 4 lugë qumësht të freskët

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përzieni pastën e fasules së kuqe me qumësht të freskët sipas dozës së përgatitur.
 • Hapi 2: Lani fytyrën tërësisht dhe më pas shpërndani një shtresë maske në të gjithë lëkurën. Lini vetëm zonat e syve dhe buzëve.
 • Hapi 3: Lëreni maskën në lëkurë për rreth 15 minuta dhe më pas përdorni ujë të ftohtë për ta hequr plotësisht.
Çaji jeshil është një përbërës i domosdoshëm në recetat e bukurisë në shtëpi
Çaji jeshil është një përbërës i domosdoshëm në recetat e bukurisë në shtëpi

2.9. Si të bëni një maskë me qumësht të freskët pa sheqer dhe çaj jeshil

Çaji jeshil i kombinuar me qumësht të freskët si maskë do të ndihmojë në zbehjen e njollave të errëta, parandalimin e akneve dhe luftimin efektiv të plakjes.

Përgatitni materialet:

 • 1 lugë çaji pluhur çaji jeshil
 • 4 lugë qumësht të freskët

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përzieni pluhurin e çajit jeshil me qumësht të freskët për të marrë një pastë të butë.
 • Hapi 2: Laj fytyrën.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen e maskës në lëkurë dhe lëreni të veprojë për 15 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Gjithsej 8 Si të aplikoni maskën e çajit jeshil në shtëpi

2.10. Udhëzues bukurie me qumësht të freskët pa sheqer të ngrirë

Maska me qumësht të freskët pa sheqer të ngrirë ka efektin e pastrimit të fytyrës, qetësimit të djegieve nga dielli, ndihmon lëkurën të bëhet më e shndritshme dhe hidraton më mirë lëkurën.

Përgatitni materialet:

 • 1 kuti qumësht të freskët pa sheqer
 • 1 tabaka akulli
 • 1 peshqir kovë të hollë të pastër

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Qumështin e freskët e vendosni në një tepsi akulli dhe më pas e vendosni në ngrirje për rreth 5-6 orë, prisni derisa të ngrijë, pastaj mund ta përdorni.
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën tërësisht me pastrues në mënyrë që lëndët ushqyese në qumësht të përthithen më mirë.
 • Hapi 3: Përdorni një peshqir për të mbështjellë çdo kub akulli dhe mbështilleni butësisht në fytyrën tuaj për rreth 10 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe kombinoni me masazh tradicional.

3. Shënime kur aplikoni një maskë me qumësht të freskët pa sheqer

Për të përdorur qumësht të freskët pa sheqer në fytyrë për të arritur rezultatet më të mira, duhet të vini re disa gjëra si më poshtë:

 • Mos e aplikoni maskën e qumështit të freskët pa sheqer gjatë natës ose për një kohë të gjatë në lëkurë sepse do të jetë kundërproduktive.
 • Në mënyrë ideale, mbajeni maskën e qumështit të freskët në lëkurë vetëm për rreth 15 20 minuta.
 • Aplikimi i një maske me qumësht të freskët pa sheqer çdo ditë do të bëjë që lëkura të konsumohet dhe të humbasë shtresën e saj mbrojtëse natyrale. Prandaj, duhet të aplikoni vetëm recetat e maskave të qumështit të papërpunuar 2-3 herë në javë.
 • Lëkura do të jetë më e ndjeshme ndaj djegieve nga dielli pas aplikimit të maskës. Prandaj, duhet të aplikoni një maskë natën para se të shkoni në shtrat dhe të mbuloni dhe aplikoni krem ​​kundër diellit në lëkurën tuaj sa herë që dilni.

Më sipër është një udhëzues për TOP 10 mënyrat më efektive për të aplikuar një maskë me qumësht të freskët pa sheqer Chaolua TV. Shpresojmë që përmes përmbajtjes së artikullit të dini më shumë rreth recetave për zbukurimin e lëkurës nga kosi pa sheqer dhe ta aplikoni me sukses.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết Học ngay #10 Cách đắp mặt nạ bằng sữa tươi không đường đơn giản . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *