[Giải đáp] Mắt thâm quầng là bệnh gì từ chuyên gia #Mới 2022

Çfarë është sëmundja e syrit të errët? dhe si ta rregullojmë këtë situatë? Rrathët e zinj poshtë syve nuk shkaktohen vetëm nga qëndrimi deri vonë, humbja e gjumit, por edhe sinjalizimi i gjendjes tuaj shëndetësore. Ndiqni artikullin më poshtë për të marrë përgjigjen më të detajuar!

Rrathët e zinj poshtë syve janë shenjë e cilës sëmundje?
Rrathët e zinj të syve janë shenjë e cilës sëmundje?

1. Çfarë është sëmundja e rrathëve të errët të syve?

Rrathët e errët nën sy janë një gjendje në të cilën lëkura rreth qepallave bëhet më e errët dhe më e errët se lëkura normale. Ky është një manifestim i zakonshëm tek njerëzit që shpesh rrinë zgjuar deri vonë ose kanë probleme me gjumin.

Megjithatë, nëse gjumi juaj nuk është problematik, rrathët e zinj poshtë syve mund të jenë një shenjë paralajmëruese e disa prej kushteve të rrezikshme të mëposhtme:

1.1. Simptomat e sëmundjes së mëlçisë

Rrathët e errët poshtë syve janë një shenjë e zakonshme personat me sëmundje kronike të mëlçisë. Në këtë kohë, ky funksion i mëlçisë është i dëmtuar, toksinat në trup nuk eliminohen plotësisht. Kjo gjendje, nëse zgjatet, do të shkaktojë stagnim të pigmentit të zi në sy.

Për njerëzit me sëmundje kronike të mëlçisë, qarkullimi i gjakut në trup është i prekur, duke bërë që gjaku qi të qarkullojë në mënyrë të parregullt. Kjo e bën lëkurën më të zbehtë dhe më të zbehtë.

Nëse vëreni këto shenja, duhet të monitoroni nga afër dhe të vizitoni menjëherë një mjek për të marrë masa në kohë.

1.2. Shenjat e dështimit të veshkave

Sipas mjekësisë orientale, veshka është një organ jetik. Prandaj, kur veshkat janë të dobëta, duke shkaktuar errësim të syve, lëkura poshtë syve është e errët, e thatë dhe i mungon vitaliteti.

Në këtë kohë, ju duhet të ndryshoni disponimin tuaj, të bëheni më aktivë, të jetoni në moderim, të mos lejoni që trupi juaj të jetë shumë i stresuar dhe i lodhur. Në veçanti, duhet të dëgjoni më shumë trupin tuaj dhe të kërkoni menjëherë kujdes mjekësor nëse ka manifestime jonormale.

[BẬT MÍ] A trajton vazelina sytë e errët? – Si të përdoret si duhet?

1.3. Menstruacione të parregullta

nëse pyesni veten”Çfarë është sëmundja e syrit të errët?“Mestruacionet e parregullta janë një prej tyre. Kur menstruacionet janë të parregullta, qarkullimi i gjakut në trup preket. Kjo çon në situatën lodhje, dobësi me manifestimin më të dukshëm janë rrathët e zinj poshtë syve.

Gratë që kanë gjakderdhje të mitrës ose fluks të tepruar menstrual janë gjithashtu të prirura për rrathë të errët poshtë syve.

Rrathët e errët të syve janë simptomë e cilës sëmundje?
Rrathët e errët të syve janë simptomë e cilës sëmundje?

1.4. Shenjat e sëmundjes kronike të stomakut

Përveç lodhjes, humbjes së oreksit, shtrëngimit… sëmundjet kronike të stomakut janë një tjetër manifestim i rrathëve të zinj në sy. Për shkak se funksioni i tretjes është dëmtuar për një kohë të gjatë, stomaku është i përflakur vazhdimisht dhe shumë herë, duke i bërë gjithnjë e më të dukshme rrathët e errët poshtë syve.

Tek njerëzit me avari nervore ose sëmundje të lidhura me organet, kjo gjendje është gjithashtu shumë e zakonshme.

Prandaj, nuk duhet të jeni subjektiv, por duhet të monitoroni dhe dëgjoni më shumë trupin tuaj. Në të njëjtën kohë, vizitoni rregullisht mjekun për të parandaluar përkeqësimin e gjendjes.

[GIẢI ĐÁP] Hiqni përgjithmonë rrathët e errët #E sigurt #Efektive

1.5. Simptomat e rinitit alergjik

Rrathët e zinj poshtë syve ndonjëherë vijnë edhe nga sëmundjet e hundës, veçanërisht nga riniti alergjik. Do të përjetoni teshtitje të vazhdueshme dhe rrjedhje hundësh. Kjo mund të shkaktojë gjakderdhje nga venat nën sy, duke rezultuar në rrathë të errët.

Rrathët e zinj poshtë syve janë simptomë e cilës sëmundje?

1.6. Shenjat e anemisë

Kjo është përgjigja e pyetjes “Çfarë është sëmundja e syrit të errët?“. Kur trupi është anemik, qelizat e kuqe të gjakut nuk mund të bartin oksigjen të mjaftueshëm në organe, përfshirë sytë.

Lëkura poshtë syve është shumë e hollë, prandaj është mjaft e ndjeshme. Prandaj, enët e gjakut nën lëkurë në këtë vend janë gjithashtu më të dukshme, duke çuar në shfaqjen e rrathëve të errët.

Kur hasni në këtë situatë, është më mirë të shihni mjekun tuaj për këshilla dhe një plan trajtimi i rrathëve të errët e arsyeshme.

Përveç shkaqeve, rrathët e zinj poshtë syve mund të shkaktohen edhe nga shumë faktorë të tjerë si mënyra e jetesës jo e shëndetshme, ndikimet mjedisore, faktorët gjenetikë apo ushqimi.

Prandaj, nuk duhet të shqetësoheni shumë por as të mos tregoheni subjektiv kur shfaqen rrathë të errët në sy. Është e rëndësishme të dëgjoni trupin tuaj për të përcaktuar qartë gjendjen tuaj shëndetësore për të gjetur zgjidhje të përshtatshme dhe korrekte.

1.7. Për shkak të gjumit të tepërt

Jeni shumë të lodhur, duke fjetur shumë, të jeni jashtëzakonisht të lodhur ose të qëndroni zgjuar shumë vonë janë të gjitha efektet që shkaktojnë rrathë të errët nën zonën e syve. Përveç kësaj, mungesa e gjumit shkakton pigmentim të lëkurës dhe enët e gjakut të notojnë mbi të, duke shkaktuar lëkurë të zbehtë dhe të zbehtë. Sytë e fryrë shkaktohen edhe nga mungesa e gjumit, gjë që bën që lëngu të grumbullohet poshtë syve.

1.8. Rrathë të errët nën sy për shkak të problemeve të moshës

Plakja, ose plakja, është një ligj natyror që është gjithashtu një shkak i zakonshëm i rrathëve të errët në sy. Me kalimin e moshës, lëkura bëhet më e hollë, sasia e yndyrës dhe e prodhimit të kolagjenit nuk mjafton për të ruajtur lëkurën. Kjo i bën enët e errëta të gjakut nën lëkurë të duken më të qarta, duke e bërë lëkurën poshtë syve të duket e shurdhër.

1.9. Çfarë është sëmundja e syrit të errët?? Për shkak të lodhjes së syve

Nëse jeni punonjës zyre, lodhja e syve e shkaktuar nga shikimi i kompjuterëve dhe telefonave për 8 orë është e pashmangshme. Kjo bën që enët e gjakut rreth syrit të pompojnë gjak vazhdimisht dhe të zgjerohen, duke e bërë zonën e syve të errët.

1.10. Për shkak të alergjive, acarimit të lëkurës

Kur trupi juaj ka një alergji, ai lëshon histamine për të luftuar bakteret e dëmshme. Dhe shkakton simptoma të tilla si kruajtje, skuqje dhe duke përfshirë ënjtje. Kruarja e shkaktuar nga alergjitë, detyrimi për të fërkuar lëkurën rreth syve përkeqëson inflamacionin, ënjtjen dhe këputjen e enëve të gjakut duke çuar në rrathë të errët poshtë syve.

Alergjitë shkaktojnë rrathë të zinj
Alergjitë shkaktojnë rrathë të zinj

1.11. Për shkak të humbjes ose mungesës së ujit në trup

Dehidratimi është një nga shkaqet kryesore të rrathëve të zinj poshtë syve. Nëse trupi nuk merr ujë të mjaftueshëm për ta mbajtur, do ta bëjë lëkurën poshtë syve të duket e shurdhër, enët e gjakut në atë zonë janë të ndjeshme dhe të fryra dhe shkaktojnë fryrje.

1.12. Për shkak të ekspozimit të madh në diell

Kur ta zbuloni Çfarë është sëmundja e syrit të errët? atëherë duhet të dini se sytë janë vendi që ekspozohen më shumë ndaj diellit në krahasim me pjesët e tjera të trupit. Rrezet e diellit bëjnë që trupi juaj të prodhojë më shumë melaninë, pigmentin që i jep ngjyrën lëkurës suaj. Kjo bën që melanocitet të formojnë rrathë të errët.

1.13. Trashëguar nga gjenet

Tipari gjenetik është i dukshëm që në moshë të re dhe bëhet më i rëndë si i rritur, por në disa raste zhduket vetvetiu. Sëmundja e tiroides gjithashtu mund të jetë shkaku i rrathëve të errët nën sy.

2. Cila është sëmundja tek fëmijët me rrathë të zinj poshtë syve?

A janë shqetësues rrathët e zinj në sytë e fëmijëve?? Sipas ekspertëve, shumica e simptomave të rrathëve të errët tek foshnjat NUK është një shenjë e një sëmundjeje të rrezikshme. Ata gjithashtu nuk janë një shenjë e gjumit të dobët apo qëndrimit deri vonë.

Në fakt, rrathët e errët nën sytë e foshnjës suaj mund të shfaqen për shkaqe të tilla si:

 • Faktorët gjenetikë të trashëguar nga familja.
 • Hiperpigmentimi periorbital, i cili është veçanërisht i zakonshëm tek fëmijët me lëkurë më të errët.
 • Disa foshnja kanë lëkurë më të hollë se të tjerët, duke i bërë rrathët e errët më të dukshëm.
 • Çfarë është sëmundja e syrit të errët? Rrathët e zinj që shfaqen tek fëmijët ndonjëherë mund të shkaktohen nga një sërë arsyesh si: lodhja, ekzema, infeksioni bakterial, sinusiti, infeksioni i rrugëve të frymëmarrjes ose dehidratimi.
 • Fëmijët me alergji të hundës mund të përjetojnë rrathë të errët alergjikë (Alergic Shiners) ose rrathë të errët nën sytë e tyre për shkak të ënjtjes së enëve të gjakut nën lëkurë.
 • Ose edhe më rrallë, rrathët e zinj rreth syve mund të shkaktohen nga një tumor. Nëse pjesa e poshtme e syve të foshnjës tuaj është shumë e errët, dërgojeni atë në një klinikë pediatrie për t’u kontrolluar.
Çfarë sëmundjesh kanë fëmijët me rrathë të errët poshtë syve?
Çfarë sëmundjesh kanë fëmijët me rrathë të errët poshtë syve?

3. Çfarë të bëni me rrathët e zinj?

Siç u përmend më lart, rrathët e errët poshtë syve mund të vijnë nga shumë shkaqe. Mund të jetë ose jo një shenjë e sëmundjes. Prandaj, për të trajtuar këtë gjendje, së pari duhet të përcaktoni se cili është shkaku i rrathëve të zinj? Në mënyrë ideale, kur zbulohet kjo shenjë, është e nevojshme të bëni menjëherë sa vijon:

 • Shkoni në spital për të kontrolluar dhe përcaktuar shkakun e rrathëve të errët nën sy. Nëse është për shkak të sëmundjes, atëherë është e nevojshme që së pari të trajtohet sëmundja e qëndrueshme.
 • Ndërtimi i një stili jetese pozitiv dhe të shëndetshëm:
  • Mos rrini zgjuar shumë vonë, flini mjaftueshëm.
  • Qëndroni të qetë dhe optimistë.
  • Ushtrime dhe sporte të rregullta.
 • Ndërtoni një dietë shkencore, të ekuilibruar nga ana ushqyese.
 • Pini mjaftueshëm ujë 2 litra/ditë.
 • Shmangni ekspozimin në rrezet e diellit direkte.
 • Kufizoni lëvizjet e forta në lëkurë rreth qepallave.
 • Kombinoni masazhin e syve ose maskën e syve me kastravec, patate ose domate… për të përmirësuar gjendjen e mësipërme.

4. Hiqni përgjithmonë rrathët e zinj me përbërës 100% natyralë

4.1. Sekreti për trajtimin e syve të errët me vaj kokosi dhe llum kafeje

Përveç të mësuarit Çfarë është sëmundja e syrit të errët?më pas kombinimi i mrekullueshëm i esencës së vajit të kokosit dhe teksturës së trashë të llumit të kafesë shëron shpejt rrathët e zinj pas vetëm 1 nate.

 • Hapi 1: Përzieni 1 lugë gjelle vaj kokosi me 2 lugë çaji llum kafeje, përzieni mirë që të merrni një përzierje të trashë.
 • Hapi 2: Aplikojeni në lëkurën poshtë syve dhe mbulojeni me një maskë letre
 • Hapi 3: Mbajeni maskën për rreth 15 minuta, shpëlajeni me ujë të ftohtë.
 • Hapi 4: Përdorni një hidratues për të bllokuar lagështinë dhe për ta mbajtur lëkurën të lëmuar

4.2. Këshilla për të trajtuar shpejt sytë e errët me lëkurë portokalli

Lëkura e portokallit njihet si një ilaç efektiv për kollën dhe ftohjen, përveçse është një material popullor dhe i përdorur për trajtimin e rrathëve të errët poshtë syve. Përbërja e vitaminës C me acide në lëvozhgën e portokallit ndihmon në balancimin e lëkurës, tejkalimin e zonave të errëta.

 • Hapi 1: Lani portokallet me ujë të kripur të holluar për të hequr plotësisht papastërtitë dhe papastërtitë në lëvozhgë.
 • Hapi 2: Përdorni një kruese për të hequr lëkurën e portokallit.
 • Hapi 3: Vazhdoni të shtrydhni thelbin e lëkurës së portokallit në një tas të vogël të pastër.
 • Hapi 4: Më pas përdorni një shtupë pambuku për të thithur thelbin e lëkurës së portokallit dhe aplikojeni në rrathët e errët poshtë syve.

4.3. Hiqni rrathët e zinj shumëvjeçarë me kastravec

Maska me kastravec është një metodë e lirë dhe e thjeshtë që çdokush mund ta bëjë. Me vetëm një kastravec, ju përmirësoni lëkurën poshtë syve nga rrathët e errët, duke sjellë një lëkurë të bardhë të freskët dhe të ndritshme.

 • Hapi 1: Zgjidhni kastraveca që nuk prishen, të rritur në mënyrë natyrale pa kimikate dhe konservues.
 • Hapi 2: Përdorni një thikë për të prerë në feta të holla.
 • Hapi 3: Aplikojeni në lëkurën rreth syve.
 • Hapi 4: Relaksohuni për 10-15 minuta, nuk keni nevojë të shpëlani me ujë. Kombinoje me ujë trëndafili për të hidratuar më mirë lëkurën.

4.4. Si të zvogëloni rrathët e zinj poshtë syve me qumësht të freskët

Qumështi i freskët është një “armë mrekullie” për të trajtuar sytë e errët si dhe për të ushqyer lëkurën e shëndetshme nga brenda jashtë. Vitaminat A, E, B2 në qumështin e freskët gjithashtu ngadalësojnë plakjen, mbështesin shkëlqimin dhe zbutjen e lëkurës.

 • Hapi 1: Lëreni qumështin në frigorifer për 30 minuta, më pas hidheni në një enë qelqi të pastër.
 • Hapi 2: Përdorni një copë pambuku për t’u zhytur në qumësht të freskët dhe më pas inkuboni lëkurën rreth syve.
 • Hapi 3: Mbajeni dhe relaksohuni për 2-5 minuta, më pas shpëlajeni me ujë.

Sipas ekspertëve, duhet ta bëni 2-3 herë në javë për rezultate efektive.

Pra, përmes përmbajtjes së artikullit të mësipërm, ne ju kemi ndihmuar t’i përgjigjeni pyetjes se çfarë është sëmundja e syrit të errët? Shpresojmë që artikulli i mësipërm do t’ju ndihmojë të keni një pamje më të saktë të kësaj shenje dhe në të njëjtën kohë të mos jeni subjektiv me shëndetin tuaj.

Për të parë më shumë informacion mbi bukurinë, ushqejnë lëkurën Nga thellësia, na ndiqni!

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Giải đáp] Mắt thâm quầng là bệnh gì từ chuyên gia #Mới 2022 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *