[GIẢI ĐÁP] Bị mụn có nên xông mặt không

Nëse keni akne, a duhet ta avulloni fytyrën?Keni puçrra që ju bëjnë të pyesni kaq shumë? Avullimi i fytyrës është një metodë bukurie që ndihmon fytyrën tuaj të bëhet më e butë dhe më e lëmuar, por gjithashtu ju ndihmon të lehtësoni stresin pas një dite të lodhshme pune. Le të mësojmë rreth këtyre përbërësve të avullit të fytyrës për të trajtuar aknet përmes artikullit më poshtë për të marrë më shumë informacion.

A keni bërë ndonjëherë një fytyrë?
A keni bërë ndonjëherë një fytyrë?

1. A duhet të bëj avull në fytyrë nëse kam puçrra?

A duhet të zihet lëkura me akne me avull? Përgjigja është KANE. Sepse avullimi i fytyrës kur lëkura ka puçrra do të sjellë shumë përfitime të mëdha si më poshtë:

1.1. Ndihmon në pastrimin e lëkurës së fytyrës

Kur kryeni një avull të fytyrës, avulli i nxehtë nga avulli do t’i bëjë poret më të hapura, në mënyrë që të pastrohet edhe sebumi dhe papastërtia që grumbullohen nën lëkurë.

Përveç kësaj, kur poret zmadhohen, pikat e zeza gjithashtu do të zbuten, duke e bërë më të lehtë heqjen e bërthamave të akneve pa dëmtuar lëkurën.

1.2. Eliminoni bakteret që shkaktojnë inflamacion dhe akne

Kur zieni fytyrën me avull, avulli i nxehtë i kombinuar me esencat në përbërësit e avullit do të jetë në gjendje të largojë bakteret dhe të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin efektiv të akneve.

Avulli i fytyrës për të trajtuar aknet? A është vërtet aq efektiv sa përflitet?

1.3. Hidratim i lëkurës

Lëkura e thatë është gjithashtu një nga shkaqet e akneve. Sepse në këtë kohë, lëkura do të sekretojë më shumë vaj për t’u hidratuar. Kjo bllokon pa dashje poret dhe çon në rrezikun e akneve.

Avullimi i fytyrës do të ndihmojë që lëkura të hidratohet në mënyrë natyrale, duke parandaluar kështu aknet në lëkurë.

Cili është efekti i avullimit të fytyrës? – Zbuloni # më të detajuarit

1.4. Përmirëson qarkullimin nën lëkurë

Nëse po pyesni veten “a duhet të avulloni fytyrën nëse keni puçrra”, kjo është përgjigjja për ju. Avulli i fytyrës ndihmon enët e gjakut nën lëkurë të zgjerohen dhe të punojnë në mënyrë më efikase.

Në këtë mënyrë nxit prodhimin e kolagjenit dhe elastinës, duke e bërë lëkurën më të fortë dhe më të re. Falë kësaj, gjendja e akneve gjithashtu përmirësohet ndjeshëm.

2. A trajton aknet avulli i fytyrës?

Përgjigja është NUK JANE. Avullimi i fytyrës ndihmon vetëm në procesin e shfaqjes së akneve, jo çdo avull i fytyrës është i gjithi puçrra. Arsyeja është sepse:

 • E paraAvulli mund të hapë poret dhe të pastrojë thellë papastërtitë dhe sebumin e grumbulluar në pore. Megjithatë, ky pastrim nuk është i plotë. Sebumi dhe qelizat e vdekura që grumbullohen nën lëkurë nuk do të mund të pastrohen nëse e bëni fytyrën vetëm me avull.
 • e hënë, edhe nëse bëhet për shumë orë, avulli nuk mund të pastrojë bërthamat e akneve të vendosura thellë nën lëkurë. Arsyeja është sepse avulli i ujit ngrihet vetëm në sipërfaqen e lëkurës, por nuk mund të depërtojë thellë në lëkurë.
Puçrrat i bëjnë femrat të humbasin besimin
Puçrrat i bëjnë femrat të humbasin besimin

3. A i shtyn aknet avulli i fytyrës?

Përgjigja është KANE. Pas avullimit të fytyrës, disa raste shpesh kanë më shumë akne. Pra, pse avullon puçrrat në fytyrë? Arsyeja mund të jetë për arsyet e mëposhtme:

 • Kur avulloni, molekulat e ujit mund të depërtojnë thellë në pore dhe pa vetëdije të bllokojnë poret. Kjo çon në formimin e akneve.
 • Kur aplikoni metodën e avullit, qelizat e shtresës së korneumit të lëkurës do të jenë të buta dhe të lehta për t’u hequr. Nëse përdorni një peshqir fytyre për ta larë, ai mund të dëmtojë lëkurën, duke çuar në lëkurë të shurdhër dhe të ashpër.
 • Përveç kësaj, uji i nxehtë do t’ju bëjë të djersiteni. Nëse koha e saunës zgjatet, kjo do ta bëjë lëkurën të thatë dhe të ashpër, nga e cila lëkura do të sekretojë më shumë vaj dhe do të shkaktojë puçrra.

4. Si të avulloni fytyrën për të trajtuar aknet në shtëpi 100% në mënyrë natyrale

Pra, ju “keni puçrra, nëse e avulloni fytyrën tuaj” Chaolua TV U pergjigj me siper. Këtu janë 3 metoda për të avulluar fytyrën tuaj 100% natyrale, jashtëzakonisht të mira për lëkurën që mund t’i bëni në shtëpi.

4.1. Si ta avulloni fytyrën për të trajtuar aknet me perilla dhe limon

Si ta avulloni fytyrën me gjethe perilla dhe ky limon do të ndihmojë në përmirësimin e akneve në lëkurë, do ta bëjë lëkurën të butë dhe më të bardhë.

Përgatitni materialet:

 • 1 grusht perilla
 • ½ lëng limoni

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Perilla lahet, më pas futet në ujë të vluar.
 • Hapi 2: Pas 2-3 minutash, derdhni ujin e vluar, shtoni kripë dhe ½ limon të shtrydhur.
 • Hapi 3: Pastroni fytyrën, vendosni avullin përpara fytyrës dhe afrojeni fytyrën për të thithur avullin që ngrihet.
 • Hapi 4: Pas rreth 10-20 minutash uji ftohet dhe ndalon së avulluari ju mund të ndaloni.
 • Hapi 5: Lëreni fytyrën të relaksohet për rreth 15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

4.2. Receta për trajtimin me avull të fytyrës me gjethe çaji jeshil

Çaji jeshil Ka një efekt shumë të mirë në poret antibakteriale, anti-inflamatore, astringente dhe pastrimin e lëkurës. Përveç kësaj, çaji jeshil është gjithashtu efektiv kundër plakjes së lëkurës. Jo vetëm kaq, ju gjithashtu mund t’i referoheni përbërësit e avullit për zbardhjen e lëkurës së fytyrës lehtë për t’u gjetur.

Përgatitni materialet:

 • 100 g gjethe çaji jeshil
 • 1 limon i freskët
 • 1 rrënjë xhenxhefil me ujë të filtruar

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Gjethet e çajit jeshil të lara, të grimcuara; limon i freskët i prerë në feta; Xhenxhefili lahet dhe shtypet.
 • Hapi 2: Vendosni përbërësit e mësipërm në një tenxhere, mbushni me ujë që të mbulojë gjethet dhe ziejini për rreth 15 minuta. Më pas fikni sobën dhe derdhni ujin në një legen të vogël që uji të ftohet.
 • Hapi 3: Pastroni lëkurën më pas lëreni lëkurën të mësohet me ujin për të zgjedhur distancën më të përshtatshme për lëkurën, shmangni vendosjen e fytyrës në një distancë të afërt, e cila lehtë mund të shkaktojë acarim të lëkurës, madje edhe djegie.
 • Hapi 4: Mbulojeni me një peshqir të madh në mënyrë që esenca në avull të mos fluturojë jashtë por të depërtojë në lëkurë.
 • Hapi 5: Ziejini për rreth 8-10 minuta, më pas shpëlajeni fytyrën me ujë, më pas përdorni një pako të ftohtë për ta aplikuar në lëkurë për të ndihmuar në ngushtimin e poreve ose lani fytyrën me ujë të ftohtë.
A duhet të kem avull në fytyrë nëse kam puçrra?
A duhet të kem avull në fytyrë nëse kam puçrra?

4.3. Udhëzime xtrajtimi i akneve në fytyrë me limoni me xhenxhefil

Avullimi i fytyrës me bar limoni me xhenxhefil Të dyja kanë efekte shumë të mira anti-inflamatore dhe shëruese të plagëve. Kombinimi për të bërë një banjë me avull për të trajtuar aknet do të sjellë efekte të papritura.

Përgatitni materialet:

 • 6 bar limoni të freskët
 • 3 feta xhenxhefil
 • 1 limon
 • 1-2 litra ujë

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Limoni lahet, thyhet ose pritet në copa dhe futet në tenxhere. Prisni pykën e limonit, më pas vendosni disa feta xhenxhefili të freskët dhe mbusheni me ujë. Ziejini për rreth 10 minuta derisa të ndjeni aromën, më pas fikeni zjarrin.
 • Hapi 2: Hidhni ujë në legen që uji të ftohet pak.
 • Hapi 3: Përdorni pastrues dhe pastrues grimi për të pastruar lëkurën përpara se ta zieni në avull, duke shmangur acarimet dhe aknet.
 • Hapi 4: Mbajeni fytyrën rreth 30-40 cm nga tenxherja me ujë në varësi të nxehtësisë së ujit, mbuloni kokën me një peshqir dhe mbulojeni tenxheren me ujë. Ziejini për rreth 10-15 minuta, mbyllni sytë dhe merrni frymë në mënyrë të barabartë në mënyrë që nxehtësia të ndikojë në fytyrë dhe të hapë poret.
 • Hapi 5: Pas avullimit të fytyrës, lëreni lëkurën të pushojë për rreth 10-15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe vazhdoni me hapat e kujdesit intensiv të lëkurës si zakonisht.

4.4. Avulloni fytyrën me limon dhe bar limoni

Materialet për përgatitje:

 • 5-6 llamba limoni
 • 1 limon
 • 1 lugë çaji kripë të grimcuar
 • 1 litër ujë

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Lani përbërësit e përgatitur dhe ziejini në një raport 1:1:1 ujë – limon – kripë.
 • Hapi 2: Më pas grijeni limonin së bashku me fetat e limonit në feta të holla dhe vendosini në tenxhere të ziejnë derisa të vlojnë.
 • Hapi 3: Uluni në një batanije ose mbuloni kokën me një peshqir dhe lëreni tenxheren me ujë të valojë para jush. Kushtojini vëmendje qëndrimit të ngushtë për avullim efektiv dhe nuk duhet të uleni shumë afër për të shkaktuar djegie të lëkurës.
 • Hapi 4: Uluni derisa uji të ndalojë së avulluari si dhe nxehtësia, më pas ndaloni. Koha është rreth 10-15 minuta.

4.5. Avullimi i fytyrës me xhenxhefil ndihmon për t’u çlodhur

Materialet për përgatitje:

 • 1 copë xhenxhefil
 • 1 litër ujë të pastër

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Lani dhe shtypni xhenxhefilin, më pas zieni me 1 litër ujë të përgatitur. Gatuani derisa të vlojë.
 • Hapi 2: Më pas mbulojeni kokën me një peshqir të thatë dhe të madh, më pas hapeni kapakun ngadalë që avulli të ngrihet në fytyrë.
 • Hapi 3: Rreth 30cm larg nga fytyra për t’i bërë ballë të nxehtit.
 • Hapi 4: Prisni derisa uji i vluar të ftohet dhe të jetë pa avull.

4.6. Si të bëni gjethe perilla dhe limon për avull

Përveç të mësuarit A duhet të kem avull në fytyrë nëse kam puçrra?gjethet e perilës dhe limoni janë gjithashtu përbërës jashtëzakonisht të mirë për trajtimin e akneve.

Materialet për përgatitje:

 • Një grusht perilla
 • 1/2 limon
 • Uje i paster

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Lani mirë gjethet e perilës dhe zhytni në ujë me kripë të holluar.
 • Hapi 2: Hidhni ujë të pastër në tenxhere së bashku me gjethet e perilës, 1 majë kripë dhe limon.
 • Hapi 3: Pastroni lëkurën dhe më pas uluni në një hapësirë ​​të mbyllur si një batanije në mënyrë që avulli që ngrihet të përthithet në fytyrë.
 • Hapi 4: Rreth 10-20 minuta.

4.7. Udhëzime për zierjen në avull me lëvozhgë grejpfruti

Materialet për përgatitje:

 • Lëvorja e grejpfrutit
 • Uje i paster

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Prisni lëvozhgën e grejpfrutit në copa të holla. Më pas hidhni ujë në sobë që të vlojë, ulni zjarrin që të ziejë në mënyrë që esenca të përthithet në ujë,
 • Hapi 2: Mbështillni një peshqir mbi kokë dhe më pas vendosni një tenxhere me ujë poshtë në mënyrë që avulli të ngrihet në fytyrë.
 • Hapi 3: Pas rreth 10-20 minutash, uji ftohet dhe avulli ikën.
 • Hapi 4: Fshijeni fytyrën me një peshqir të butë pambuku dhe nuk keni nevojë ta shpëlani me ujë.

5. Si të kujdeseni për lëkurën me akne pas avullit të fytyrës

Siç u përgjigj më lart A duhet të kem avull në fytyrë nëse kam puçrra?Pasi të keni avulluar fytyrën, prisni rreth 10-15 minuta që poret tuaja të vijnë në kontakt me ajrin e ftohtë të jashtëm për të ndihmuar në mbylljen e poreve, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Vazhdoni të përdorni një peshqir të butë pambuku ose pastrues grimi për t’u tharë.

Mos harroni të përdorni më shumë hidratues ose esencë serumi për ta aplikuar butësisht në lëkurë për të bllokuar lagështinë, duke e bërë lëkurën më të lëmuar. Përveç kësaj, ju mund të kombinoni më shumë lloje maskash të përshtatshme për çdo lloj lëkure, për të shtuar lëndë ushqyese për të ndihmuar lëkurën të shtrihet më shumë.

6. A duhet ta laj fytyrën pas avullimit të fytyrës?

Çfarë duhet të bëni pas avullimit të fytyrës?? A duhet ta laj përsëri fytyrën? Përgjigja është NUK JANE. Lëreni lëkurën të pushojë për rreth 15 minuta, më pas vazhdoni të lani fytyrën me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.

7. Pas avullimit, a duhet të shtrydh aknet?

Përgjigja është KANE ju. Pas avullimit të fytyrës, poret do të jenë më të hapura dhe lëkura gjithashtu do të bëhet më e butë. Kjo do të bëjë që nyjet e akneve të shtyhen më lehtë lart. Prandaj, shtrydhja e akneve pas avullimit do të jetë më e lehtë dhe më pak e dëmshme për lëkurën.

8. Çfarë duhet të kihet parasysh gjatë avullimit të fytyrës?

Koha më e mirë për avull është 2-3 herë në javë dhe çdo herë është vetëm rreth 20 minuta. Absolutisht mos abuzoni sepse do të bëjë që poret të zgjerohen, duke krijuar kushte të favorshme për hyrjen e papastërtive dhe baktereve, duke krijuar akne.

Në varësi të llojit të lëkurës, koha e avullimit do të jetë e ndryshme, detajet janë si më poshtë:

 • Lëkurë të thatë: Rreth 5 minuta eshte me e mira.
 • Lekure e yndyrshme: Rreth 10-15 minuta.
 • Lëkura e kombinuar: Sauna për rreth 10-15 minutë.
 • Lëkura me akne: Sauna është e mirë për lëkurën pothuajse 10 minuta.

9. Gabimet që kthehen në sauna

Avulli shumë i nxehtë shkakton dëmtim të lëkurës

Nëse uleni shumë afër, avulli i nxehtë do të shkaktojë flluska, skuqje dhe dëmtime serioze të lëkurës. Mos harroni të uleni aq larg sa të përballoni nxehtësinë e ujit.

Aplikoni akull pas saunës

Ky është “gabimi” i shumë femrave sepse mendojnë se akulli do të ndihmojë në shtrëngimin e poreve. Por JO, duke e bërë këtë vetëm e ekspozon lëkurën ndaj goditjes së shpejtë termike. Çon në acarim, këputje të enëve të gjakut duke shkaktuar plakje dhe varje të qelizave të lëkurës.

Pas saunës, duhet të aplikoni vetëm maska ​​për kujdesin e lëkurës ose të lani fytyrën me ujë të ngrohtë dhe më pas të përdorni një tonik hidratues.

Sauna për një kohë të gjatë

Siç u përmend më lart, koha më e mirë e saunës nuk duhet të kalojë 20 minuta. Sepse nëse zgjat shumë, do të bëjë që lëkura të thithë lagështi, të humbasë ujin dhe ta bëjë lëkurën të thatë dhe të ashpër.

Më sipër janë disa informacione për t’ju ndihmuar t’i përgjigjeni pyetjes: a duhet të keni avull në fytyrë nëse keni puçrra? Shpresojmë që përmes përmbajtjes së artikullit, do të dini se si të kujdeseni për lëkurën e prirur ndaj akneve për të rifituar shpejt lëkurën e lëmuar dhe rinore.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [GIẢI ĐÁP] Bị mụn có nên xông mặt không . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *