Dạy bạn #6 cách làm mặt nạ cà chua giúp làm #Đẹp da #Đơn giản

a keni provuar Si të bëni maskë me domate Ende jo? Cilat janë përfitimet e përdorimit të maskës së domates? A duhet të aplikohen domatet direkt në fytyrë? Për një kohë të gjatë, domatet janë përdorur gjerësisht nga gratë në trajtimet e bukurisë së lëkurës. Pra, le t’i gjejmë së bashku përgjigjet e këtyre pyetjeve!

Si të aplikoni siç duhet një maskë domate?
Si të aplikoni siç duhet një maskë domate?

1. Cili është efekti i përdorimit të maskës së fytyrës me domate?

Cilat janë përfitimet e aplikimit të maskës me domate?? Sipas ekspertëve të kërkimit, domatet përmbajnë shumë antioksidantë, vitaminë C, acid folik, Fenolike dhe karotenoidet. Falë këtyre lëndëve ushqyese, trupi bëhet më i shëndetshëm dhe lëkura ushqehet më mirë. Përveç kësaj, domatet përmbajnë gjithashtu shumë vitaminë A, vitaminë B dhe kalium. Prandaj, kur aplikoni maskën e fytyrës me domate do të ketë shumë efekte të shkëlqyera. Chaolua TV renditur në mënyrë specifike si më poshtë:

 • Maska me domate ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga agjentët e dëmshëm të mjedisit të jashtëm si rrezet e diellit, papastërtitë, bakteret etj. Nga aty, ndihmon që lëkura të jetë më e ndritshme dhe më e lëmuar.
 • Ndihmon në zbehjen e këmbëve të sorrës, rrudhave dhe njollave të moshës, në mënyrë efektive kundër plakjes për lëkurën falë përmbajtjes së vitaminës C dhe antioksidantëve jashtëzakonisht të bollshëm në domate.
 • Maska me domate ndihmon në stimulimin e lëkurës për të prodhuar kolagjen dhe elastinë. Si rezultat, lëkura është gjithmonë më elastike dhe e fortë.
 • Përveç kësaj, domatet përmbajnë edhe disa komponentë që kanë efekte efektive anti-inflamatore. Prandaj, kur aplikoni një maskë me domate do t’ju ndihmojë të parandaloni rrezikun e sëmundjeve dermatologjike, të mbani lëkurën të shëndetshme dhe të lëmuar.
 • Domatja ka aftësinë të balancojë ekuilibrin e pH të lëkurës, dhe gjithashtu kontrollon sasinë e vajit të sekretuar në lëkurë. Prandaj, aplikimi i maskës së domates është një nga metodat më të thjeshta për të ndihmuar në parandalimin e akneve në lëkurë.
 • Domatet përmbajnë një sërë përbërësish aktivë që ndihmojnë në eksfolimin e qelizave të vdekura të lëkurës dhe shtrëngimin e poreve në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Si rezultat, poret janë gjithmonë të hapura dhe minimizojnë rrezikun e akneve.

2. Si të bëni maskë me domate në shtëpi, bukuri gjithëpërfshirëse të lëkurës

Me efektet e mëdha që sjellin maskat me domate si më sipër, nuk është shumë e vështirë të kuptosh që femrat e duan kaq shumë këtë metodë bukurie. Këtu janë disa nga maskat më efektive të fytyrës me domate:

2.1. Përdorni një maskë për të trajtuar aknet nga domatja me mjaltë

Mjalti është një përbërës i njohur për gratë për shkak të vetive të tij antibakteriale, anti-inflamatore dhe hidratuese. Kombinimi i domateve dhe mjaltit si maskë për fytyrën do t’ju ndihmojë të përmirësoni shpejt aknet në lëkurë, ndërsa ndihmon që lëkura të bëhet më e lëmuar, më e fortë dhe më e ndritshme. Si të bëni një maskë kundër akneve në shtëpi me domate si më poshtë:

 • Hapi 1: Filtroni domatet, hiqni farat, lërni pure dhe filtroni për ujë të distiluar.
 • Hapi 2: Përzieni lëngun e domates me 2 lugë mjaltë, rrihni derisa të bëhet homogjen.
 • Hapi 3: Pastroni lëkurën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 4: Përdorni një furçë për të aplikuar në mënyrë të barabartë maskën me domate me mjaltë në fytyrën tuaj.
 • Hapi 5: Lëreni në lëkurë për 15-20 minuta që maska ​​të thahet dhe më pas shpëlajeni.

Me këtë metodë duhet ta aplikoni deri në 3 herë në javë, mos e teproni sepse mjalti do të hollojë dhe gërryen lëkurën.

Kombinim perfekt nga mjalti, domatja
Kombinim perfekt nga mjalti, domatja

2.2. Maskë hidratuese me domate dhe kos pa sheqer

Kosi ka efekte të shkëlqyera hidratuese, baktericid dhe zbardhues. Kombinoni domatet me kos pa sheqer për të bërë një maskë, do të keni një metodë perfekte për zbardhjen e lëkurës. Përgatitni përbërësit: ½ kuti kos pa sheqer + ½ domate të freskëta. Si të bëni maskë për fytyrën me domate me kos pa sheqer si më poshtë:

 • Hapi 1: Qëroni domaten dhe priteni në feta të holla horizontalisht.
 • Hapi 2: Eksfoloni fytyrën me llum kafeje dhe më pas shpëlajeni.
 • Hapi 3: Zhytni fetat e domates në kos pa sheqer dhe mbulojeni fytyrën.
 • Hapi 4: Pas rreth 15 minutash që lëkura të thithë plotësisht lëndët ushqyese nga domatet dhe kosi, shpëlajeni me ujë të ftohtë.
 • Hapi 5: Lyejeni lehtë lëkurën me ujë trëndafili dhe përdorni akull për të mbyllur poret.

Duhet të përdorni maskën e kosit me domate me një frekuencë fikse 3 herë në javë për të ndjerë ndryshimin e bardhë të ndezur të lëkurës.

Përmbledhje #8 Udhëzime për maskimin e kosit pa sheqer

2.3. Bukuroshja nga maskë me qumësht të freskët me domate

Si të bëni maskën e domates me qumësht të freskët, do të keni një formulë efektive për zbardhjen e lëkurës. Jo vetëm kaq, lëkura gjithashtu ushqehet për ta bërë atë më të lëmuar dhe më të butë. Si të bëni një maskë për fytyrën me domate dhe qumësht të freskët si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani domatet, prisni në feta dhe bëjeni pure me një blender.
 • Hapi 2: Filtroni ujin e distiluar dhe përzieni me qumësht të freskët, rrihni mirë.
 • Hapi 3: Lajeni fytyrën tërësisht me pastrues.
 • Hapi 4: Aplikoni një përzierje me 1 domate të pjekur + ½ kuti qumësht të freskët pa sheqer në fytyrën tuaj.
 • Hapi 5: Masazhojeni butësisht për 5-7 minuta.
 • Hapi 6: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë, më pas shpëlajeni sërish me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.

Këshilla për të ndihmuar lëkurën të lëmuar me domate të freskëta

2.4. Maskë me domate dhe çaj jeshil për njollat ​​e zeza dhe aknet

Çaji jeshil përmban acid citrik, vitaminë P dhe fitoncide. Këto janë të gjitha substanca që punojnë për të zbehur shpejt njollat ​​e errëta dhe për të parandaluar aknet në lëkurë në mënyrë efektive. Kombinimi i çajit jeshil dhe domateve për të bërë një maskë do të ndihmojë që lëkura juaj të bëhet më e fortë, më e shëndetshme dhe më e ndritshme. Si të bëni një maskë me pluhur çaji jeshil dhe domatet bëhen si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani domatet, shtrydhni, filtroni mbetjet për të futur ujë të distiluar në enë.
 • Hapi 2: Përzieni 1/2 domate + 3 lugë çaji jeshil pluhur të pastër dhe holloni.
 • Hapi 3: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 4: Hidheni maskën me fletë të ngjeshur dhe aplikojeni në fytyrë.
 • Hapi 5: Mbajeni maskën e domates të thahet vetë për 10 deri në 15 minuta.
 • Hapi 6: Lani fytyrën dhe rrahni butësisht për thithje të thellë.

2.5. Domatja dhe shafrani i Indisë ndihmojnë për të ushqyer shumë mirë lëkurën

Pluhuri i shafranit të Indisë është i famshëm për përbërësin e tij aktiv Curcumin, i cili ndihmon në largimin shumë të mirë të melasmës dhe njollave. Prandaj, nëse përdorni domate dhe shafran të Indisë si maskë për fytyrën, kjo do të ndihmojë që lëkura juaj të jetë e njëtrajtshme, e lëmuar dhe e ndritshme. Si të bëni një maskë domate për melasma:

 • Hapi 1: Pastroni, bluajeni, filtroni për të marrë lëng të pastër domate.
 • Hapi 2: Shtoni 2-3 lugë pluhur shafran i Indisë, në mënyrë që masa të jetë e lëmuar, jo shumë e trashë.
 • Hapi 3: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 4: Përdorni një shpatull për të mbuluar në mënyrë të barabartë lëkurën dhe shtrihuni për 5 deri në 7 minuta.
 • Hapi 5: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ftohtë, përdorni kube akulli.

Ju duhet të përdorni 1-2 herë në javë për të hequr shpejt melasmën, njollat ​​e formuara në lëkurë në mënyrë efektive.

2.6. Maskë me domate të freskëta dhe limon për zbardhjen dhe melasmën

Limoni i freskët përmban shumë acid nitrik, kështu që ka aftësinë të vrasë bakteret që shkaktojnë aknet dhe të parandalojë inflamacionin. Kur kombinohet me limon dhe domate, do të ndihmojë në ndriçimin dhe lëmimin e lëkurës. Ja se si ta bëni atë thjesht:

 • Hapi 1: Shtrydhni domate të freskëta dhe lëng limoni.
 • Hapi 2: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 3: Hidheni maskën dhe aplikojeni në fytyrë.
 • Hapi 4: Lëreni maskën në lëkurë për rreth 5 minuta.
 • Hapi 5: Pas kësaj, lajeni butësisht me ujë të ngrohtë
 • Hapi 6: Aplikoni një shtresë toneri dhe kremi për të stimuluar lëkurën të rikuperohet më shpejt.

Ju intereson: Si të bëni një maskë me gjethe perilla #Trajtimi i akneve

Metoda e zbardhjes nga limoni dhe domatja
Metoda e zbardhjes nga limoni dhe domatja

3. A është e mirë maska ​​ditore e domates?

Siç e dini, tek domatet ka një sasi acidi, nëse përdoret rregullisht, do të shkaktojë gërryerje në fytyrë, do të acarojë lëkurën dhe do të bëhet më e thatë. Prandaj, duhet ta përdorni këtë maskë vetëm rreth 2-3 herë në të njëjtën kohë, si për të sjellë efektin më të mirë dhe për të mos shkaktuar dëme të këqija në lëkurën tuaj.

Përveç kësaj, duhet të keni parasysh se duhet të aplikoni një maskë me domate gjatë natës para se të shkoni në shtrat, shmangia gjatë ditës do të ndikojë në shumë faktorë mjedisorë, veçanërisht në diell. Në rast se dëshironi të aplikoni një maskë domate gjatë ditës dhe ende dëshironi të dilni jashtë, duhet të përdorni kremra të përshtatshëm ose masa mbrojtëse për të mbrojtur më mirë lëkurën tuaj.

4. A duhet të aplikohen domatet direkt në fytyrë?

Përgjigja është KANE. Mund të bëni tërësisht një maskë domateje direkt në fytyrën tuaj përmes disa hapave të thjeshtë paraprak. Sepse ky është një material natyral që është shumë i sigurt dhe beninj për lëkurën.

5. Kur duhet aplikuar domatet, sa minuta?

Maska e fytyrës me domate ka shumë efekte të shkëlqyera për lëkurën. Mund të përdorni maskë për fytyrën me domate në çdo kohë të ditës.

Megjithatë, sa herë që aplikoni, nuk duhet të aplikoni për një kohë të gjatë. Koha e duhur është nga 15-20 minuta. Nëse aplikohen për një kohë të gjatë, domatet mund të rezultojnë të kundërta dhe të bëjnë që lëkura të mos thithë plotësisht lëndët ushqyese në maskë.

6. Efektet anësore që duhet të dini nga aplikimi i një maske me domate

Mund të thuhet se domatet sjellin shumë përfitime si për shëndetin ashtu edhe për lëkurën. Megjithatë, në disa raste nuk është kështu. Për shkak se domatet janë acidike, nëse trupi është në thelb alergjik ose i ndjeshëm ndaj domateve, do të ndodhë acarim, duke përfshirë shenjat e mëposhtme:

 • Skuqje
 • Skuqje me kruarje
 • Skuqje e lëkurës
 • Disa shenja të tjera acarimi…

Pra, për të kontrolluar nëse ka alergji, atëherë para përdorimit, aplikojeni në një zonë të madhe të trupit për të pritur një reagim, nëse ka simptoma, duhet larë dhe absolutisht të mos përdoret. Për ata që janë alergjikë ndaj domateve, rekomandohet suplementi përmes gojës në vend që të aplikohet në lëkurë.

7. Shënime kur aplikoni një maskë me domate për të ndihmuar lëkurën tuaj të qëndrojë e bukur

Me Si të bëni maskë me domatePër të marrë rezultatet më të mira, duhet të keni parasysh disa gjëra:

 • Mos abuzoni me maskën e domates. Është mirë të aplikohet vetëm 2-3 herë në javë dhe çdo herë mjaftojnë 15-20 minuta.
 • Pas aplikimit të maskës së domates, nëse dilni jashtë, duhet të aplikoni krem ​​kundër diellit dhe të mbuloni me kujdes lëkurën.
 • Para dhe pas aplikimit të maskës së domates, duhet të lani fytyrën.
 • Duhet të kombinohet maska ​​e domates me një mënyrë jetese dhe ushqimi shkencor dhe të arsyeshëm.

Udhëzues në shtëpi Si të bëni domate të ngrira për fytyrën nga AZ

8. Përgjigjuni pyetjeve që lidhen me maskat me domate

8.1. A e kap dielli maska ​​me domate?

Përgjigja është KANE. Ashtu si disa maska ​​të tjera natyrale, domatet do ta bëjnë lëkurën shumë të lehtë për t’u kapur nga dielli. Sepse aciditeti në domate do ta bëjë lëkurën të konsumuar, të dobët dhe kjo është koha kur lëkura rikuperohet pas aplikimit të maskës, kështu që është e lehtë të prekeni nga rrezet UV ose papastërtitë e tjera.

8.2. Pse kruhet ekstrakti i domates?

Kjo nuk është një pyetje e rrallë, me simptoma të tilla si kruajtje, skuqje, skuqje… Shkaku i drejtpërdrejtë është për shkak se lëkura është shumë e ndjeshme dhe e irrituar nga përbërësit e domateve. Ose ndoshta domatet që përdorni ende përmbajnë kimikate, pesticide që nuk janë pastruar plotësisht.

Pra, zgjidhni domate të pastra dhe të freskëta dhe sigurohuni që të zhyteni në shëllirë të holluar përpara përpunimit për të hequr papastërtitë. Në të njëjtën kohë duhet testuar në një zonë të vogël për të kontrolluar nëse lëkura është e përshtatshme apo jo.

Më sipër janë disa mënyra për të bërë një maskë domate të sigurt dhe efektive në shtëpi. Shpresojmë, përmes ndarjes së mësipërme, do të fitoni më shumë përvoja të shkëlqyera për kujdesin e lëkurës për të pasur gjithmonë një lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim natyral.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết Dạy bạn #6 cách làm mặt nạ cà chua giúp làm #Đẹp da #Đơn giản . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  10 câu hỏi về thực phẩm chức năng Collagen ai cũng thắc mắc

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *