Đắp mặt nạ có tác dụng gì & Một số sai lầm cần tránh ngay

Ju tashmë e dini Cilat janë përfitimet e mbajtjes së maskës? në bukuri? Ka shumë njerëz që gjithmonë mendojnë se kujdesi për lëkurën është i mjaftueshëm. Megjithatë, nuk mjafton vetëm përdorimi i kremit, është e nevojshme përdorimi i një maske për të ushqyer lëkurën. Pra, cili është përdorimi i maskës, si ta aplikoni maskën siç duhet dhe cili është gabimi kur aplikoni maskën?

Cilat janë përfitimet e maskave për fytyrën?
Cilat janë përfitimet e maskave për fytyrën?

1. Cili është efekti i mbajtjes së maskës?

A është mirë të mbash maskë?? Maskat po bëhen gjithnjë e më të njohura dhe gjithnjë e më të popullarizuara tek femrat. Nuk është rastësi që maska ​​është kaq popullore, sepse ka shumë efekte të ndryshme:

 • Mbajtja e një maske ka aftësinë për të pastruar lëkurën: Maska do të ndihmojë detoksifikim zbut lëkurën tuaj, duke ndihmuar në eksfolimin, heqjen e qelizave të vjetra me brirë dhe papastërtitë në pore. Prej aty, lëkura pastrohet nga brenda, duke e ndihmuar lëkurën të marrë frymë dhe të pastrohet.
 • Aftësia për të mbajtur lagështinë për lëkurën: Maskat me përbërës argjilë, alga deti, fruta dhe vezë do të ndihmojnë në hidratimin jashtëzakonisht të shpejtë, duke reduktuar mundësinë e humbjes së ujit kur aplikohen. Që atëherë, lëkura juaj bëhet më e butë dhe më e lëmuar pas përdorimit.
 • Aftësia për të siguruar lëndë ushqyese: Një përdorim tjetër i maskimit është sigurimi i lëndëve ushqyese. Maska ofron shumë lëndë ushqyese si minerale natyrale, zbardhues, hidratues, qetësues të lëkurës…
 • Trajtimi i disa problemeve të lëkurës: Disa përbërës aktivë në maskë janë studiuar për të trajtuar disa probleme të lëkurës si lëkura e thatë, lëkura e yndyrshme, lëkura me akne, melasma, plakja, djegia nga dielli…
 • Ngadalësoni procesin e plakjes: Aktualisht, ka shumë lloje maskash që përmbajnë kolagjen për të ndihmuar lëkurën të fortë, të shtrëngojë poret dhe të ndihmojë lëkurën të shkëlqejë. Plus, ai minimizon shenjat e plakjes si linjat e imëta dhe rrudhat
 • Aftësia për t’u çlodhur, për të lehtësuar stresin: Përveç përdorimeve të shkëlqyera të mësipërme, maska ​​ju ndihmon të relaksoheni, të largoni stresin dhe lodhjen pas një dite stresuese pune ose studimi.

2. Cili është efekti i mbajtjes së maskës çdo ditë?

Sigurisht, pyetja se cili është efekti i mbajtjes së maskës çdo ditë ka qenë dhe po interesohet nga shumë njerëz. Maska mund të aplikohet çdo ditë, sepse mund të ushqejë lëkurën dhe të ndihmojë në mbylljen e lagështirës shumë mirë. Nëse përdorni një letër për të thithur serumin dhe esencën për të mbuluar fytyrën tuaj, kjo do të rrisë sasinë e esencës që futet në lëkurë.

Megjithatë, jo të gjitha maskat dhe llojet e lëkurës mund të aplikohen çdo ditë. Maskat që nuk duhen përdorur çdo ditë përfshijnë disa maska ​​që përmbajnë acid glikolik (një AHA) ose acide që janë gërryes për lëkurën. Sipas dermatologes Elizabeth Tanzi, “Me përdorim të përditshëm, kjo maskë me acid do të dëmtojë barrierën e lëkurës. Si rezultat, lëkura është e dëmtuar, e ndjeshme dhe e kuqe”.

Përveç të mësuarit se për çfarë përdoren maskat, A duhet të mbaj maskë çdo ditë është gjithashtu një pyetje që intereson shumë njerëz. Nëse keni akne dhe lëkurë të yndyrshme, aplikimi i një maske çdo ditë mund t’i përkeqësojë aknet. Për shkak se, maska ​​ka veti të larta për të bllokuar lagështinë, përdorimi i shpeshtë bën që lëkura e yndyrshme të bllokojë poret.

Ata me lëkurë të ndjeshme duhet gjithashtu të lexojnë me kujdes përbërësit. Shmangni përdorimin e maskave që përmbajnë përbërës aktivë ndaj të cilëve jeni alergjik. Nëse përdoret shumë, lëkura juaj bëhet shumë më e ndjeshme.

Kur duhet të mbaj maskë? & Duhet të lexohet për të shmangur gabimet kur mbani maskë

3. Udhëzime se si të aplikoni siç duhet një maskë

A jeni adhurues i maskave dhe i përdorni ato në mënyrë aktive? Pra, a jeni i sigurt që po e përdorni maskën në mënyrë korrekte për të përfituar sa më shumë nga maska? Ju mund t’i referoheni hapave për të aplikuar maskën më poshtë për të parë nëse po e aplikoni saktë!

Hapi 1: Përgatiteni përpara se të aplikoni maskën

Çfarë duhet të bëj përpara se të aplikoj maskën?? Me maskat e gatshme duhet të zgjidhni llojin që i përshtatet më shumë lëkurës tuaj, duke i dhënë përparësi maskave me lëndë ushqyese natyrale. Nëse është një maskë e bërë në shtëpi, duhet të zgjidhni përbërës që nuk shkaktojnë acarim të lëkurës.

Hapi 2: Pastroni lëkurën

Ju duhet të pastroni lëkurën për të hequr të gjitha papastërtitë dhe bakteret në sipërfaqen e lëkurës, duke ndihmuar thelbin e maskës të depërtojë lehtësisht në lëkurë. Ju duhet të përdorni një pastrues natyral të fytyrës për të pastruar në mënyrë efektive lëkurën, më pas shtoni një shtresë uji për të balancuar lagështinë.

Hapi 3: Vendos një maskë

Aktualisht, ka lloje të panumërta maskash, kështu që ju duhet të mësoni se si të aplikoni çdo lloj maske. Mënyra më e zakonshme e aplikimit është të mbuloni të gjithë fytyrën nga poshtë lart, duke lënë sytë, buzët dhe vrimat e hundës. Nëse përdorni një maskë të bërë në shtëpi, duhet të masazhoni për 2-3 minuta për të thithur lëndët ushqyese në lëkurë.

Hapi 4: Relaksoni dhe pastroni lëkurën

Koha standarde e aplikimit të maskës është 10-15 minuta që esenca të depërtojë në lëkurë. Përveç kësaj, ka maska ​​që kanë një kohëzgjatje më të shkurtër ose më të gjatë. Hiqeni maskën nga poshtë lart dhe lani fytyrën me ujë të ngrohtë të pastër.

Hapi 5: Përdorni produkte për kujdesin e lëkurës

Përveç të mësuarit Cilat janë përfitimet e mbajtjes së maskës?Pas aplikimit të maskës, duhet të përdorni më shumë produkte për kujdesin e lëkurës për të përmirësuar thelbin, duke e bërë lëkurën të ndritshme, të fortë dhe të shëndetshme. Ky është një hap jashtëzakonisht i rëndësishëm për të ndihmuar në promovimin e efektivitetit të maskave.

Si të aplikoni siç duhet një maskë?
Si të aplikoni siç duhet një maskë?

4. Disa përbërës në maskën “NEED VOID”

Përveç maskave që janë tërësisht të nxjerra nga përbërës natyralë, të cilët janë të sjellshëm me lëkurën, në maska ​​ka edhe disa përbërës që shkaktojnë acarim, madje duke e bërë lëkurën të skuqur dhe të thatë. Këtu janë përbërësit që duhet të shmangni kur zgjidhni një produkt:

 • Aromë
 • Alkooli
 • Parabenë;
 • Ngjyrosje
 • Vaj

Sidomos për ata me lëkurë jashtëzakonisht të ndjeshme, është e nevojshme të bëni më të mirën kur aplikoni një maskë. Përbërësit e lëkurës së thatë dhe eksfoliantët e fortë si acidi salicilik ose retinoidet… janë të kufizuara në përdorim.

Përveç kësaj, konsumatorët duhet të kenë kujdes edhe me medikamentet që marrin për të shmangur efektet anësore që prekin lëkurën. Shembuj tipikë janë përdorimi afatgjatë i kortikosteroideve që shkaktojnë erozion të lëkurës, disa antibiotikë dhe antihistaminikë e bëjnë lëkurën më të ndjeshme ndaj rrezeve UV…

5. Pas aplikimit të maskës, a duhet ta laj atë?

Përgjigja në pyetjen se për çfarë shërben maskimi, si dhe pyetjes së mësipërme varet nga lloji i maskës që po zgjidhni. Shumica e maskave pas aplikimit duhet të lahen me ujë, dhe disa jo.

Disa produkte duhet të lahen me ujë pas përdorimit, si p.sh.

 • Maska me baltë me baltë: Për të hequr baltën e thatë që është varfëruar me lëndë ushqyese në lëkurë
 • Peel off maskë: Lani xhelin e mbetur në lëkurë
 • Maska e gjumit: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë mëngjesin tjetër që lëkura të marrë frymë, nxitni efektin e maskës së gjumit.
 • Larë maskëkrem, maskë eksfoliuese

Maska që nuk kërkojnë shpëlarje:

Shumica e maskave duhet të lahen me ujë. Megjithatë, vetëm maska ​​me fletë rekomandohet të mos lahet sepse përmban përbërës ushqyes si serumet.

6. Disa gabime të zakonshme maskimi

Kur mbajnë një maskë, njerëzit shpesh hasin disa nga gabimet e mëposhtme:

 • Mbajeni maskën sa më gjatë të jetë e mundur

Mbajtja e një maske për një kohë të gjatë e bën lëkurën të humbasë lagështinë, pa përmendur maskat që përmbajnë përbërës të vitaminës C si limoni, jamballi… do ta bëjnë lëkurën tuaj të pambrojtur ndaj rrezeve UV.

Artikuj të ngjashëm: Sa minuta duhet ta vendos maskën??

 • Më të sigurta për të përdorur maska ​​shtëpiake

Maskat e bëra në shtëpi tregojnë rezultate pas disa javësh përdorimi, por efekti nuk mund të mbahet për një kohë të gjatë. Përveç kësaj, ndërkohë që mund t’ju japë kënaqësi në atë kohë, e nesërmja do të kthehet në gjendjen origjinale.

Gjithsej 11 si të bëni maskë në shtëpi #E thjeshtë #Efektive

 • Maska sa më e trashë

Edhe pse kjo mund të ndihmojë që lëkura juaj të mos avullojë, duke e bërë lëkurën tuaj të lëmuar dhe të fortë, do të bëjë që poret të zgjerohen dhe papastërtitë mund të grumbullohen në lëkurë gjithnjë e më thellë.

Orari i maskimit për javën Si është e arsyeshme? Ju duhet të aplikoni vetëm rreth 3 herë / javë për lëkurë të shëndetshme, 2 ose 1 herë / javë për lëkurë të ndjeshme.

Gabimet e zakonshme kur mbani maska
Gabimet e zakonshme kur mbani maska

7. Zgjidhni llojin e duhur të maskës

Përveç të mësuarit Çfarë dobie ka mbajtja e maskës?Kur përdorni një maskë, duhet të zgjidhni përbërësit e duhur për çdo lloj lëkure. Çdo lloj maske do të jetë e përshtatshme për çdo lloj lëkure. Nëse jeni ende duke kërkuar për një maskë të përshtatshme, mund t’i referoheni përmbajtjes më poshtë:

 • Maskë balte: Kjo lloj maske është e përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, ka aftësinë për të pastruar thellë, për të hidratuar mirë.
 • Maskë balte: Ekzistojnë 2 lloje kryesore të maskave me argjilë, argjila me kaolinë dhe balta bentonite, të cilat largojnë yndyrën e tepërt, të përshtatshme për lëkurë të yndyrshme dhe me akne. Gjithashtu mund të mësoni për Sa kohë duhet mbajtur maska ​​me argjilë? eshte me e mira!
 • Maskë me qymyr të aktivizuar: Maska me qymyr aktiv mund të largojë gjithashtu papastërtitë dhe papastërtitë e tjera nga sipërfaqja e lëkurës.
 • Maska me krem ​​ose xhel: Maskat me krem ​​janë të shkëlqyera për lëkurën e thatë, ndërsa maskat me xhel janë ideale për lëkurën e ndjeshme.
 • Maskë eksfoliuese: Në këtë lloj maske përmban acide të buta që punojnë për të hequr qelizat e vdekura të grumbulluara në lëkurë, duke e bërë lëkurën të shndritshme.
 • Maska me enzimë: Këto maska ​​kanë ekstrakte frutash eksfoliues jashtëzakonisht efektiv, pa irrituar lëkurën.
 • Peel off maskë: Maskë peel off e përshtatshme për shumë lloje të ndryshme lëkure. Disa përmbajnë acid glikolik dhe acid salicilik, të cilët eksfolojnë lëkurën dhe luftojnë aknet. Disa përmbajnë acid hialuronik për të ndihmuar në hidratimin.
 • Letër maskë: Kjo lloj maske është veçanërisht e mirë për lëkurën e thatë, lëkurën e përflakur, lëkurën e rrudhosur
 • Maska e gjumit: Kjo lloj maske është e përshtatshme për përdorim natën dhe ka një efekt të fortë hidratues.

Referenca: Manual Si të përdorni një maskë gjumi? drejtë

8. Cila është mënyra më e mirë për të përdorur maskën në mënyrë efektive?

Nuk është domosdoshmërisht një gjë e mirë të vishni një maskë për fytyrën, sepse në disa raste, përdorimi i gabuar i saj do të sjellë efekte të këqija në lëkurë. Pra, këtu janë disa gjëra për të mbajtur parasysh:

 • Zgjedhja e maskës së duhur për lëkurën tuaj: Në varësi të vendndodhjes tuaj si dhe llojit të lëkurës, duhet të zgjidhni një maskë të përshtatshme për të shmangur acarimin, madje edhe djegien e lëkurës për shkak të aromaterapisë, alkoolit… Njëkohësisht, në bazë të nevojave tuaja zgjidhni llojin që ka efekti i duhur, përshtatja.
 • Mos vendosni shpesh maskë: Maskimi i përditshëm do të heqë vajrat natyralë në sipërfaqen e lëkurës. Sipas ekspertëve, rekomandohet aplikimi i maskave vetëm 2-3 herë në javë për maskat hidratuese, 1-2 herë në javë për maskat medicinale.
 • Shmangni veshjen e maskave shumë të trasha: Pasi kjo mund të shkaktojë hapjen e gjerë të poreve, duke krijuar një mjedis të favorshëm për grumbullimin e baktereve.
 • Lëkurë e pastër e thellëKy është një hap jashtëzakonisht i rëndësishëm në rutinën e kujdesit të lëkurës. Kjo ndihmon lëkurën të marrë frymë dhe të përthithë më mirë lëndët ushqyese.
 • Koha ideale e maskimit: Rreth 10-15 minuta është koha ideale për ta bërë lëkurën të thithë mjaftueshëm lëndë ushqyese dhe të mos e bëjë lëkurën të thahet kur aplikohet për një kohë të gjatë.
 • Ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj: Për personat me lëkurë të ndjeshme, këshillohet që të konsultoheni me mjekun përpara se të aplikoni një maskë për të garantuar sigurinë.
 • Zgjidhni dhe blini në një vend me reputacion: Ju lutemi siguroni cilësinë, shmangni blerjen e mallrave të rreme që shkaktojnë acarim të lëkurës, puçrra …

Këtu është përgjigja e Chaolua TV.vn Për pyetjen se për çfarë shërben maskimi dhe gabimet që bëni kur mbani një maskë duhet të dini. Shpresojmë, me informacionin, të keni kuptuar më shumë për efektet e mbajtjes së një maskë dhe mënyrën e përdorimit të duhur në mënyrë që maska ​​të ketë efektin më të lartë.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết Đắp mặt nạ có tác dụng gì & Một số sai lầm cần tránh ngay . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *