Collagen dạng nước loại nào tốt

Kolagjeni me bazë uji është aktualisht forma më e përdorur e kolagjenit për shkak të komoditetit, lehtësisë së përthithjes dhe efektit më të shpejtë. Kështu që Çfarë lloji i kolagjenit me bazë uji është i mirë? për ty? Përgjigjen e gjejmë në artikullin e mëposhtëm!

Cili është kolagjeni më i mirë me bazë uji sot?
Cili është kolagjeni më i mirë me bazë uji sot?

1. Mësoni rreth pijeve me kolagjen

Para së gjithash, le të zbulojmë pse kolagjeni i lëngshëm është kaq i popullarizuar në mesin e grave.

1.1. Çfarë është kolagjeni i ujit?

Kolagjeni me bazë uji është peptidi më i popullarizuar i kolagjenit ose linja e kolagjenit të hidrolizuar në të gjitha llojet e kolagjenit. Peptidet e kolagjenit janë forma e hidrolizuar e kolagjenit normal, i cili është zbërthyer në mikromolekula më të imëta që absorbohen më lehtë.

Aktualisht, ekzistojnë dy linja të produkteve të kolagjenit me bazë uji nga Japonia dhe SHBA.

1.2. Cilat janë avantazhet e kolagjenit të ujit?

A është e mirë pirja e ujit me kolagjen? Për shkak të strukturës ultra të lëmuar, thithja e ujit të pijshëm të kolagjenit është shumë e shpejtë. Nga atje, efekti është i dukshëm pas vetëm 1 deri në 3 muaj përdorimi në varësi të vendndodhjes.

Në të njëjtën kohë, lëkura e dëmtuar gjithashtu do të rimbushet dhe shërohet në maksimum.

Përveç kësaj, uji me kolagjen japonez shpesh ka një aromë të shijshme frutash, të lehtë për t’u pirë, jo të pakëndshme kur përdoret.

Pse të zgjidhni pijen me kolagjen?

1.3. Cilat janë disavantazhet e kolagjenit të ujit?

Përveç pirjes së kolagjenit në formë uji, cili është efekti i pirjes së kolagjenit në ujë, ka edhe disa kufizime:

 • Kur hapni shishen e lëngut të kolagjenit, duhet ta ruani në frigorifer. Kjo e bën të vështirë mbajtjen kur udhëtoni për punë ose udhëtim.
 • Çmimi është mjaft i lartë për çdo kurs të ujit të pijshëm me kolagjen, kështu që ndonjëherë nuk është i përshtatshëm për ekonominë e shumë grave.

2. Si të zgjidhni kolagjenin e duhur me bazë uji

Ju mund të zgjidhni sipas kritereve të mëposhtme të kolagjenit:

 • Shënim Përbërësit e tjerë në kolagjen: Disa produkte të kolagjenit do të kenë përbërës shtesë të papërshtatshëm, të cilët mund të shkaktojnë acarim.
 • Të ketë origjinë dhe origjinë të qartë: Përdorimi i produkteve false, jo origjinale jo vetëm që humbet para por as nuk sjell asnjë efekt në lëkurë.

3. Përgjigjet Cili lloj i kolagjenit të ujit është i mirë?

3.1. Produkt i lëngshëm japonez The Collagen EXR Shiseido

Njerëzit falsifikojnë produktin me bazë uji Collagen EXR Shiseido pasi e përdorin atë me komente pozitive si lëkurë më e mirë dhe më pak plakje.

Përbërësi kryesor

 • Peptidet e kolagjenit nxirren nga lëkura e peshkut.
 • Qeramidet.
 • Acidi hialuronik.
 • Vitaminat C, B1, B6,…
 • Ekstrakti i boronicës, fruta Konjac, fruta Alma, farë luleshtrydhe, …

Avantazhi

 • Dizajn kompakt i shisheve.
 • Përbërës të sigurt dhe të shëndetshëm.
 • Nuk përmban konservues kafeinë.
 • Çdo shishe kolagjeni ka vetëm 9,5 kcal, kështu që nuk do t’ju duhet të shqetësoheni për energjinë e tepërt dhe shtimin në peshë.
 • Ngadalësoni procesin e plakjes; lëkurë e bardhë, e lëmuar, rinore; shërojnë shpejt plagët, shërojnë plagët; ndihmoni kockat e forta, parandaloni osteoporozën, sfungjerin e kockave; Përmirësimi i sistemit imunitar.

Defekt

 • Përmbajtja e ulët e kolagjenit, e përshtatshme vetëm për moshat mbi 20 deri në 40 vjeç.
 • Çmimi është pak më i lartë se shumë produkte të ngjashme.
 • Dizajni është një shishe qelqi, kështu që është shumë e brishtë, kështu që duhet të ruhet me kujdes.
 • Duhet të theksohet kur blini produkte sepse ka shumë mallra false sepse në Vietnam marka Shiseido nuk është shpërndarë origjinale.
Uji japonez Collagen EXR Shiseido
Uji japonez Collagen EXR Shiseido

3.2. Kolagjen 20000 mg Plus formë uji japonez

I renditur në top 2 në listën se cili lloj kolagjeni i lëngshëm është i mirë, Collagen Plus i Japonisë 20000 mg është jashtëzakonisht i denjë.

Përbërësit kryesorë

 • Peptidet e kolagjenit.
 • Acidi hialuronik.
 • Kondroitin.
 • Elastina.
 • Vitaminat C, B1, B2, B3, B6, …

Avantazhi

 • Dizajni i shisheve është xhami shumë kompakt dhe i fortë.
 • Përbërësit vijnë nga natyra, kështu që është e shëndetshme.
 • Përdorimet: zbukurojnë lëkurën, shtrijnë lëkurën, heqin rrudhat, anti-plakje, forcojnë kockat dhe kyçet, përmirësojnë shëndetin e trupit.

Defekt

 • Cmim i larte.
 • Dizajni është një shishe qelqi, kështu që është shumë e brishtë, kështu që duhet të ruhet me kujdes.
Uji kolagjen 20000 mg Plus
Uji kolagjen 20000 mg Plus

3.3. Chaolua TV Enrich Damask Rose Water 2021 kolagjen ujor 28 pako

Nëse pyesni se cili lloj kolagjeni japonez i ujit është i mirë? Atëherë superprodukti më i mirë i kolagjenit të lëngshëm Chaolua TV Collagen Enrich do të jetë zgjedhja juaj më e mirë.

Përbërësi kryesor

 • Peptidet e kolagjenit nga peshqit.
 • Ekstrakt i trëndafilit të Damaskut, maja japoneze, perime të fermentuara (Enzima), …
 • Acidi hialuronik.
 • Elastina.

Avantazhi

 • Dizajn kompakt i çantës, i lehtë për t’u mbajtur, i ruajtur mirë, i pa oksiduar apo thyer. Një kuti me 28 pako është e përshtatshme për 1 muaj përdorim.
 • Përbërësit vijnë nga natyra, ndaj është i shëndetshëm për përdoruesit.
 • Përdorimi: Rrit elasticitetin, parandalon rrudhat, kundër varjes, rigjeneron lëkurën; nxisin metabolizmin, pengojnë melaninën – substancën që shkakton rrezitje, duke e bërë lëkurën të ndritshme dhe të lëmuar; Aromë për trupin.
 • Çmim të ulët.

Defekt

 • Produkti është i destinuar për përdorim nga gratë vetëm pas moshës 30 vjeç.
Chaolua TV Enrich Damask Rose Water 2021 28 pako
Chaolua TV Enrich Damask Rose Water 2021 28 pako

3.4. Pije Collagen InnerB Glowshot (Kore)

Për t’iu përgjigjur se cili lloj kolagjeni është i mirë, atëherë uji Collagen InnerB Glowshot është një produkt që nuk duhet humbur për gratë kur lëkura fillon të shfaqë shenja plakjeje.

Përbërësit kryesorë:

 • Peptid kolagjeni 3000mg ekstrakt peshku i koncentruar.
 • Vitaminat C, B1, B6,…
 • Elastina.
 • Shije mango.

Avantazhi

 • Dizajn kompakt i shisheve, i lehtë për t’u mbajtur, një kuti ka 6 shishe.
 • Çmim të ulët.
 • Përdorimi: ngadalëson shfaqjen e melasmës, njollave; e bëjnë lëkurën më të shndritshme, më të lëmuar dhe më rrezatuese; Shkurtoni procedurat e kujdesit të lëkurës për gratë.

Defekt

 • Disa raste mund të shkaktojnë puçrra pas përdorimit.
Llojet më të mira të kolagjenit me bazë uji
Llojet më të mira të kolagjenit me bazë uji

3.5. Produkt japonez Shiseido Pure White Collagen në formë të lëngshme

Japonia është e famshme për sekretet e saj të bukurisë dhe ka lançuar këtë linjë produktesh Shiseido Pure White Collagen për të ndihmuar gratë të rikthejnë plakjen e parakohshme.

Përbërësi kryesor

 • Peptidet e kolagjenit.
 • Nxjerrë nga shelgu, elbi, perla, lychee, lule krizantemë, goji berry
 • Asta xanthine.
 • Vitaminat C, E,..

Avantazhi

 • Dizajn kompakt i shisheve, i lehtë për t’u mbajtur, një kuti ka 10 shishe.
 • Përbërës të shëndetshëm, të sigurt për t’u përdorur.
 • Nuk përmban papastërti, kimikate, aromatizues, ngjyrues.
 • Përdorimi: Lidh qelizat e lëkurës për të ndihmuar lëkurën të mos ulet, të jetë elastike; zvogëloni formimin e rrudhave, këmbët e sorrës; Rimbushni lëkurën me lagështi për ta mbajtur lëkurën elastike.

Defekt

 • Cmim i larte.
 • I përshtatshëm vetëm për gratë pas 35 vjeç; Gratë shtatzëna dhe laktuese nuk mund ta përdorin atë.
Kolagjeni i pastër i ujit të bardhë Shiseido
Kolagjeni i pastër i ujit të bardhë Shiseido

3.6. Japanese Beauty 7000 DHC kolagjen me bazë uji

Kjo është linja e famshme e produkteve të markës japoneze DHC, e cila konsiderohet sekreti i bukurisë së femrave në moshën 25-vjeçare. Kjo është edhe përgjigja “Cili kolagjen uji është i mirë”.

Përbërësi kryesor

 • Peptidet e kolagjenit të nxjerra nga lëkura dhe luspat e peshkut.
 • Nxjerrë nga mjalti dhe rrushi muskat.
 • Acidi hialuronik.
 • Citrullinë.

 • Vitaminë C.

Avantazhi

 • Dizajn kompakt, i lehtë për t’u mbajtur, kuti me 10 shishe.
 • Përbërës natyralë.
 • Shije e shijshme, e lehtë për t’u pirë.
 • Përdorimi: parandalimi i prodhimit të melaninës – substanca që errëson melasmën, ndihmon në zbardhjen e lëkurës, zbeh njollat ​​e errëta; Promovon lëkurë më të shëndetshme dhe më elastike; rrit aftësinë për të absorbuar dhe rigjeneruar kolagjenin; Ndihmon në parandalimin e oksidimit.

Defekt

 • Kosto relativisht e lartë.
 • Shënim absolutisht për ata që janë alergjikë ndaj mjaltit.
DHC Beauty Liquid Collagen 7000
DHC Beauty Liquid Collagen 7000

3.7. Produktet e kolagjenit 82X PLACENTA CLASSIC forma e ujit (Japoni)

Pija japoneze 82X Placenta Sakura është në krye të trendit të bukurisë “Green” për shkak të përbërësve të saj të pastër dhe natyralë.

Përbërësi kryesor

 • Ekstrakt i placentës nga peptidi i kolagjenit Placenta.
 • Nxjerrë nga 82 lloje të bimëve të fermentuara në mënyrë natyrale: mollë, banane, kivi, portokall, soje, etj.
 • Acidi hialuronik.
 • Elastina.

 • Vitaminat e grupit B.

Avantazhi

 • Përbërës natyralë.
 • Shije e shijshme, e lehtë për t’u pirë.
 • Përdorimi: ngadalëson procesin e plakjes së lëkurës; Forcon mbrojtjen e lëkurës nga efektet e dëmshme të mjedisit; Rritni imunitetin, përmirësoni shikimin, zvogëloni stresin, ndihmoni për të fjetur më mirë.

Defekt

 • Dizajni i një shishe qelqi 500 ml është i vështirë për t’u mbajtur, i vështirë për t’u ruajtur dhe i lehtë për t’u hidrolizuar.
 • Cmim i larte.
Forma uji Collagen 82X PLACENTA CLASSIC nga Japonia
Forma uji Collagen 82X PLACENTA CLASSIC nga Japonia

3.8. Beauty Collagen Liquid (Nature’s Way) (Australi)

Përveç përgjigjes se cili lloj kolagjeni uji është i mirë, kolagjeni i ujit Nature’s way do të jetë një zgjidhje ideale për gratë që kanë rrudha dhe nuk janë më aq të lëmuara si zakonisht. Përveç përgjigjes se cili lloj kolagjeni ujor australian është i mirë, ky është produkti që duhet të përdorni.

Përbërësi kryesor

 • Peptidet e kolagjenit.
 • Elastinë natyrale.
 • Esenca e farës së rrushit.
 • Vitamina E.
 • Vitaminë C.
 • Biotina.

Avantazhi

 • Aromë natyrale, e lehtë për t’u pirë.
 • Çmimi është më i lirë se produktet e tjera të kolagjenit me bazë uji.
 • Përdorimet: parandalojnë shfaqjen e hershme të procesit të plakjes si p.sh. këmbët e sorrës, lëkurë të rrudhur, lëkurë të thatë, melasma, njolla, etj. Lëkura furnizohet me lagështi, lëkura është me shkëlqim, e bardhë dhe rozë dhe ka një shkallë të lartë elasticiteti. elasticitet më i mirë. Kufizoni rënien e flokëve, ngatërrimet, majat e çara dhe thonjtë e hollë e të brishtë.

Defekt

 • Dizajni i një shishe qelqi 500 ml është i vështirë për t’u mbajtur, i vështirë për t’u ruajtur dhe i lehtë për t’u hidrolizuar.
 • Çmimi është i lirë dhe shitet në shumë tregje, kështu që është e lehtë të blini mallra false.
Një nga kolagjenët më të mirë me bazë uji në dispozicion sot - Beauty Collagen Liquid
Një nga kolagjeni më i mirë me bazë uji i disponueshëm sot – Beauty Collagen Liquid

3. Metoda e plotësimit të kolagjenit në lëkurë

Përveç se cili lloj kolagjeni është aq i mirë sa më sipër, një metodë tjetër e plotësimit të kolagjenit përmendet shpesh si kujdesi i lëkurës nga jashtë, si përdorimi i kozmetikës, përdorimi i kolagjenit në kozmetologji, spa.

Këto metoda do të ndikojnë drejtpërdrejt në sipërfaqen e lëkurës, kryesisht në lëkurën e fytyrës.

 • Kujdesi ditor i lëkurës: Ka avantazhin e lehtësisë së përdorimit. Megjithatë, funksionon vetëm për zonën e prekur dhe duhet të jeni të durueshëm për të parë efektin. Prandaj, jo të gjitha gratë janë mjaft këmbëngulëse për t’u përdorur derisa të shohin efektin. Për më tepër, produktet e kujdesit të lëkurës funksionojnë vetëm në lëkurë, shumë pak përmbajtje kolagjeni mund të hyjë thellë në dermë, kështu që efekti nuk është afatgjatë.
 • Drejtimi i kolagjenit: Kjo metodë jep efekt mjaft të shpejtë dhe të lehtë për t’u parë. Megjithatë, do t’ju kushtojë shumë për një procedurë që zakonisht fokusohet vetëm në lëkurën e fytyrës.

4. Krahasoni efektivitetin midis formave të ujit kolagjen – tableta – pluhur

Përveç pijes me kolagjen, kemi edhe shumë opsione të tjera si tableta kolagjeni, pluhur ose aplikim topikal.

Me siguri ka ende shumë gra që pyesin se cili lëng ose tabletë kolagjeni është më i mirë? Nëse ende po pyesni veten, ndoshta kjo tabelë krahasimi e formave të kolagjenit do t’ju ndihmojë të jepni përgjigjen.

Kriteret Kolagjeni i ujitTabletat e kolagjenitPluhur kolagjeni
FormatiUjë i lëngshëmTabletatMiell i qetë
PërdorniPini direktPini direktPërzieni ujin e filtruar, lëngun e frutave ose përzieni në pjata
RuajLëreni në frigorifer kur hapni kapakunTemperatura normaleTemperatura normale
PërshkueshmëriaI shpejtë, i zhytur deri në 90%Osmoza zvogëlohet duke qenë tabletaE mesme
Koha efektiveShpejt, qartë vetëm 1-3 muajDuhet shumë kohë, duhet durimE mesme
ShpenzimetLartëE mesmeE mesme
I sigurtTë sigurt, të shëndetshëmZakonisht me konservuesËshtë e vështirë të blesh produktin e duhur cilësor
ShijeFruta të shijshme, të lehta për t’u pirëNormaleVështirë për të pirë

Kështu, mund të shihet se megjithëse kostoja e kolagjenit me bazë uji është e lartë, ai është ende dominues për shkak të përthithjes së mirë, sigurisë dhe efektit të shpejtë.

Nga ky këndvështrim, kostoja do të jetë më e arsyeshme dhe më ekonomike sesa investimi në linja produktesh me kosto të ulët që nuk sjellin efikasitet optimal.

Postimet këtu nga Chaolua TV rreth Çfarë lloji i kolagjenit me bazë uji është i mirë?. Edhe pse ka shumë lloje të kolagjenit me bazë uji në treg, ka shumë pak që janë të mirë, efektiv dhe të sigurt. Nga produktet e markave të famshme si DHC, Shiseido etj., me siguri do të zgjidhni kolagjenin e lëngshëm më të përshtatshëm për veten tuaj.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết Collagen dạng nước loại nào tốt . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *