[CHIA SẺ] Mới nặn mụn xong nên bôi gì

A e dini Sapo mbarova shtrydhjen e akneve, çfarë duhet të aplikoj? në mënyrë që lëkura të mos jetë me dhëmbëza? Lëkura pas shtrydhjes së akneve, nëse nuk kujdeset siç duhet, do të jetë e lehtë të lërë shenja, duke u errësuar duke shkaktuar humbje estetike. Përveç përdorimit të përbërësve natyralë, disa kremra topikalë gjithashtu kanë një efekt të madh në mbështetjen e procesit të rimëkëmbjes së lëkurës pas shtrydhjes së akneve. Artikulli i mëposhtëm do t’ju zbulojë shumë gjëra interesante në lidhje me këtë çështje.

Pas shtrydhjes së akneve, çfarë të aplikoni për t'u shëruar shpejt?
Pas shtrydhjes së akneve, çfarë të aplikoni për t’u shëruar shpejt?

1. Pse duhet kujdesi i lëkurës pas shtrydhjes së akneve?

Pas shtrydhjes së akneve, lëkura është e dëmtuar dhe shumë e ndjeshme. Pa kujdesin e duhur të lëkurës pas shtrydhjes së akneve, njollat ​​e errëta ose plagët mund të mbeten përgjithmonë në lëkurë, duke ju shkaktuar pamje të shëmtuar dhe duke ju bërë më pak të sigurt.

Për më tepër, sa më gjatë të lihet, aq më e vështirë është trajtimi i lezioneve të lëkurës. Prandaj, kujdesi i duhur i lëkurës menjëherë pas shtrydhjes së akneve është mënyra më e mirë për të kufizuar rrezikun e errësimit dhe shenjave të shkaktuara nga shtrydhja e akneve.

2. Çfarë duhet të aplikoj pasi shtrydh aknet, çfarë të bëj çdo ditë?

Siç u përmend më lart, procesi i kujdesit të lëkurës pas merrni akne shumë e rëndësishme dhe do të përcaktojë procesin e rikuperimit të dëmtimit të lëkurës. Pra, çfarë duhet aplikuar kur shtrydhni aknet? Çfarë duhet të bëni pasi të keni shtrydhur aknet?

2.1. Kujdesi për lëkurën pas shtrydhjes së akneve në ditën e parë

Mos e prekni lëkurën ose aknet me duar

Çfarë duhet të bëj pasi të kem aknet?? Kur sapo kemi mbaruar shtrydhjen e akneve, lëkura jonë shpesh ndihet paksa e parehatshme, kështu që shumë njerëz shpesh e kanë zakon të ngrihen për të prekur aknet. Ky zakon nuk është i mirë për lëkurën tuaj.

Për shkak se, në këtë kohë, lëkura është shumë e ndjeshme, prekja aksidentale e fytyrës mund të shkaktojë që bakteret nga duart tuaja të përhapen në lëkurën e dëmtuar dhe të rrisin rrezikun e infeksionit.

Në atë kohë, procesi i shërimit të plagëve do të zgjasë më shumë dhe është e vështirë të shmanget rreziku i plagëve dhe mavijosjeve të përhershme.

Mos përdorni kozmetikë dhe produkte për kujdesin e lëkurës që janë shumë të trasha

Një nga shkaqet kryesore të akneve në lëkurë është për shkak të poreve të bllokuara me sebum dhe papastërti. Pas shtrydhjes së akneve, nëse nxitoni të përdorni kozmetikë ose produkte për kujdesin e lëkurës që janë shumë të trasha, ato do t’i bllokojnë poret edhe më shumë.

Kështu, gjendja e akneve jo vetëm që nuk përmirësohet, por ka edhe rrezikun e përhapjes dhe ta vështirësojë trajtimin. Pra, bëni një pushim nga grimi për një ditë! Të nesërmen, nëse doni të aplikoni grim, mos harroni të pastroni plotësisht mjetet për të siguruar që ato të mos ndikojnë në lëkurë.

Tham Khảo Thêm:  Ăn cháo gói có béo không
Duhet të ndaloni së përdoruri grimin kur të hapni për herë të parë një puçërr
Duhet të ndaloni së përdoruri grimin kur të hapni për herë të parë një puçërr

Masazhojeni butësisht kur lani fytyrën

Çfarë duhet të aplikoj pasi të shtrydh një puçërr? Pasi të keni shtrydhur puçrrat, mund të përdorni pastrues të butë për të larë fytyrën dhe për të aplikuar krem ​​hidratues në lëkurën tuaj.

Pas aplikimit të kremit, përdorni duart tuaja për të masazhuar butësisht lëkurën. Kjo do të ndihmojë që esenca hidratuese të depërtojë thellë në lëkurë dhe të formojë një shtresë më të mirë mbrojtëse.

Ndaloni përdorimin e ujit trëndafili (toner)

Uji i trëndafilit luan një rol shumë të rëndësishëm në procesin e kujdesit të lëkurës. Megjithatë, menjëherë pas shtrydhjes së akneve duhet të ndaloni përkohësisht përdorimin e ujit trëndafili.

Arsyeja është sepse në produktet toner shpesh përmbajnë alkool ose përmbajnë përbërës eksfolues. Nëse përdoret menjëherë pas shtrydhjes së akneve, mund të shkaktojë irritim ose të çojë në tharje të lëkurës.

Përveç kësaj, ju duhet të kufizoni edhe shkuarjen në sauna ose ushtrimet. Kjo do t’i japë lëkurës kohë për të pushuar dhe rikuperuar pas shtrydhjes së puçrës.

Dezinfektimi i pikave të akneve

Para dhe pas shtrydhjes së akneve, duhet të pastroni lëkurën me antiseptik me kripë fiziologjike, porvidinë, me përqendrim të ulët AHA/BHA/PHA në varësi të llojit të lëkurës. Zakonisht për ata prej jush me lëkurë të ndjeshme, thjesht përdorni ujë me kripë ose BHA për të shmangur acarimin.

Nëse lëkura është ende e kuqe dhe e fryrë gjatë natës para se të shkoni në shtrat, pastroni lëkurën me kripë fiziologjike dhe mos aplikoni më produkte, shmangni bllokimin e poreve.

Sa kohë duhet për të marrë izotretinoin për të pastruar aknet?? A është mirë?

2.2. Kujdesi për lëkurën gjatë shtrydhjes së akneve në ditën e dytë – të tretë

 • Mos bëni eksfoliacion: Eksfolimi menjëherë pas shtrydhjes së akneve për 2-3 ditë do të bëjë që lëkura të rrezikohet nga acarimi dhe dëmtimi i shtresës mbrojtëse të lëkurës suaj, nga e cila lëkura është gjithashtu më e prirur ndaj inflamacionit.
 • Qëndroni larg produkteve të akneve dhe trajtimeve të tjera në shtëpi: Disa produkte kundër akneve përmbajnë retinoidë, tonacidi salicilik ndoshta do t’jua bëjë fytyrën më të kuqe.
 • Shmangni diellin: Aplikimi i kremit kundër diellit në kombinim me mbrojtje të kujdesshme do të ndihmojë në mbrojtjen më të mirë të lëkurës tuaj dhe shmangien e dëmtimit të shkaktuar nga rrezet UV.

2.3. Ditët 4-7 pas shtrydhjes së akneve

Pas shtrydhjes së akneve për 4-7 ditë, nuk duhet të bëni disa trajtime si lazer, depilim etj. Kjo do t’i japë kohë lëkurës për t’u rikuperuar më mirë dhe më shpejt.

Në momentin e javës së parë pas shtrydhjes së akneve, lëkura është ende në procesin e shërimit, ndaj minimizoni të gjitha efektet në lëkurë si lazer, rul me gjilpërë… Megjithatë, këtë herë mund të kujdeseni për lëkurën tuaj si zakonisht. .

Nëse dëshironi të shmangni njollat ​​e errëta që zgjasin ose formimin e plagëve me gropa, mund të përdorni një kombinim produktesh që nxisin riparimin dhe zbardhjen e lëkurës si vitamina C, niacinamide…

Përveç kësaj, është e nevojshme të mbroni lëkurën nga ndikimet mjedisore si rrezet e diellit dhe papastërtitë, duke aplikuar krem ​​kundër diellit me spektër të gjerë, duke e mbrojtur me kujdes kur dilni jashtë.

Zgjidh problemet e kujdesit të lëkurës pas shtrydhjes së akneve

3. Cila maskë 100% natyrale duhet të aplikohet pas shtrydhjes së akneve?

Përveç shtrydhjes së akneve se çfarë të aplikoni, procesi i duhur i kujdesit të lëkurës pas shtrydhjes së akneve, përdorimi i përbërësve natyralë për të aplikuar një maskë është gjithashtu shumë i mirë për lëkurën e fytyrës dhe ndihmon në procesin e rikuperimit. Shfaqja e akneve është më e mirë.

Mund të përdorni shumë përbërës natyralë me veti anti-inflamatore, antibakteriale dhe shëruese të lëkurës si shafran i Indisë, marule, mjaltë, perilla, etj.

Nëse nuk dini çfarë të aplikoni pasi të keni shtrydhur aknet, mund t’i referoheni 2 mënyrave për të aplikuar një maskë 100% natyrale më poshtë:

3.1. Maskë me shafran të Indisë së freskët e kombinuar me qumësht të freskët pa sheqer, mjaltë

Shafrani i Indisë dhe mjalti i freskët janë të dy përbërës me efekte shumë të mira anti-inflamatore dhe baktericid. Përveç kësaj, mjalti gjithashtu ndihmon në hidratimin dhe shtrëngimin e poreve.

Ndërkohë, qumështi i freskët pa sheqer ndihmon që lëkura të bëhet e ndritshme dhe e lëmuar, duke parandaluar në mënyrë efektive errësimin. Duke kombinuar 1 shafran të Indisë të freskët + qumësht të freskët pa sheqer + 1 lugë çaji mjaltë, do të keni një maskë fytyre 100% natyrale, duke e bërë lëkurën më të butë dhe më të shndritshme.

Ja se si ta bëni atë thjesht:

 • Hapi 1: Kurkuma e freskët lahet, më pas shtypet dhe shtrydhet për të nxjerrë ujë.
 • Hapi 2: Përzieni lëngun e freskët të shafranit të Indisë me mjaltë dhe qumështin e freskët të pa ëmbëlsuar për të formuar një pastë të butë.
 • Hapi 3: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 4: Aplikojeni përzierjen e sapo përzier në fytyrë dhe relaksohuni për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 5: Lajeni fytyrën butësisht me ujë të ngrohtë, më pas shpëlajeni sërish me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.
Maskë me shafran të Indisë, qumësht të freskët dhe mjaltë
Maskë me shafran të Indisë, qumësht të freskët dhe mjaltë

3.2. Maskë për të parandaluar njollat ​​e errëta me aloe

Përveçse të mësoni se çfarë të aplikoni pas shtrydhjes së akneve, aloe vera është shumë e mirë në trajtimin e lëkurës me akne. Pra, nëse nuk dini çfarë të aplikoni pasi të keni shtrydhur aknet, mund të përdorni aloe vera. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Lani aloe verën, përdorni një thikë për të qëruar lëkurën dhe lani pjesën viskoze.
 • Hapi 2: Bëni pure mishin e aloe verës.
 • Hapi 3: Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë ose një pastrues të butë.
 • Hapi 4: Aplikoni përzierjen e aloe verës në lëkurë dhe lëreni të relaksohet për 10-15 minuta.
 • Hapi 5: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

3.3. Maskë shumë e mirë anti-inflamatore e çajit jeshil

Çaji jeshil është një maskë anti-inflamatore që nuk është shumë e çuditshme, apo jo? Ka veti të shkëlqyera antioksiduese dhe rinovuese të lëkurës. Çaji jeshil përmban gjithashtu vitamina B dhe E që mund ta bëjnë lëkurën më të ndritshme dhe më të fortë. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Përgatitni dy lugë çaj jeshil dhe 1 lugë kos.
 • Hapi 2: Përzieni raportin si më sipër derisa masa të jetë e trashë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në fytyrë për rreth 15-20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.
 • Hapi 4: Përdorni toner për të balancuar dhe hidratues për të bllokuar lagështinë.

3.4. Kombinimi perfekt i maskës së vajit të ullirit me avokado dhe aloe vera

Avokado është një frut jo vetëm i mirë për shëndetin, por edhe i përdorur gjerësisht nga femrat për bukurinë. Kur e kombinoni me avokado dhe aloe vera, ndihmon në trajtimin e akneve, zvogëlon irritimin dhe e bën lëkurën më të butë. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Zgjidhni avokado të pjekura dhe qëroni ato. Grini avokadon dhe përzieni me xhel aloe vera dhe pak vaj ulliri
 • Hapi 2: Aplikoni një shtresë maske në lëkurë dhe mbajeni për 15 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë dhe kryeni kujdesin e lëkurës si zakonisht.

3.5. Zbutni lëkurën me maskë me kastravec

Kastraveci ka shumë përdorime të shkëlqyera si qetësimi i lëkurës, parandalimi i njollave, përmirësimi i pigmentimit të lëkurës, … Si të bëni një maskë kastraveci për të qetësuar lëkurën shpejt, mund ta kombinoni me mjaltë, të bardhat e vezëve dhe kos. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Shtrydhni kastravecin, hiqni trupin për të marrë ujin.
 • Hapi 2: Rrahim mirë të bardhat e vezëve, më pas përziejmë me lëngun e kastravecit, mjaltin dhe kosin.
 • Hapi 3: Pastroni lëkurën me pastrues.
 • Hapi 4: Aplikoni një shtresë të hollë të kësaj solucioni maskë në lëkurë.
 • Hapi 5: Prisni rreth 20 minuta dhe shpëlajeni me ujë.

3.6. Maska me banane të pjekur për të parandaluar aknet

Bananet përmbajnë acid folik, vitamina, etj. Parandalojnë efektivisht aknet, prodhojnë kolagjen për lëkurën. Ju mund të dalloni absolutisht kombinimin e bananes dhe mjaltit për të qetësuar lëkurën pas shtrydhjes së akneve. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Purreni bananen dhe e përzieni mirë me pak mjaltë.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe relaksohuni për rreth 15 minuta.
 • Hapi 3: Lajeni fytyrën me ujë të ftohtë

4. Shënime për të shmangur errësimin e fytyrës pas shtrydhjes së akneve

Për të shmangur errësimin e fytyrës pas shtrydhjes së akneve, përveçse të mësoni se çfarë të aplikoni pas shtrydhjes së akneve, duhet të vini re disa nga sa vijon:

 • Çfarë ilaçi duhet të aplikoni pas shfaqjes së akneve? Mund të aplikoni pomadë antibiotike. Kjo do të ndihmojë në kufizimin e rrezikut të infeksionit të lëkurës pas shfaqjes së puçrrave.
 • Pastrim i butë i fytyrës: Duhet të përdorni pastrues të butë ose pa aromë për të pastruar butësisht lëkurën.
 • Çfarë duhet të bëj pasi të shtrydh një puçërr? Aplikoni akull për të reduktuar ënjtjen: Pas shtrydhjes së akneve, zona e dëmtuar e lëkurës është shpesh e fryrë dhe e dhimbshme. Mund të vendosni një kub të vogël akulli në një kovë të pastër dhe ta aplikoni në puçërr për të lehtësuar dhimbjen dhe për të reduktuar ënjtjen në mënyrë efektive.
 • Pomadë me antibiotikë dot: Pomadat me antibiotikë pa recetë mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të infeksionit dhe të bëjnë më efektiv kujdesin e lëkurës pas puçrrave.
 • Shtoni perime në dietën tuaj të përditshme. Ushqimet e shëndetshme do të ndihmojnë lëkurën të rikuperohet më shpejt dhe më e shëndetshme.
 • Ushtrohu rregullisht Për të përmirësuar rezistencën, eliminoni toksinat nga brenda trupit jashtë

Kujdesi për lëkurën pas shtrydhjes së akneve në banjë si për #efektive?

5. Çfarë duhet të hani pasi të keni shtrydhur aknet?

Pas shtrydhjes së akneve, çfarë nuk duhet të hani? Përveç problemit se çfarë të aplikoni pas shtrydhjes së akneve? Çfarë duhet të hani pas shtrydhjes së akneve është gjithashtu një çështje shqetësuese për shumë njerëz. Për të përshpejtuar procesin e rikuperimit të lëkurës, mund të shtoni disa nga ushqimet e mëposhtme:

 • Mustak si salmoni, skumbri, shojza etj.
 • Perime jeshile të errët si spinaqi, brokoli, spinaqi etj.
 • Bishtajoret si bishtaja, fasulja e kuqe, fasulja e zezë, soja etj.
 • Perimet dhe frutat si portokall, limon, kivi, luleshtrydhe etj.

Grupet e mësipërme ushqimore jo vetëm që punojnë për të mbështetur shërimin e plagëve, por gjithashtu ndihmojnë lëkurën të bëhet më e bardhë dhe më e shëndetshme.

Përveç kësaj, duhet të shmangni absolutisht disa ushqime që nuk janë të mira për lëkurën pas shtrydhjes së akneve, si spinaqi me ujë, ushqimet e detit dhe peshku, mishi i pulës, viçi, ushqimet ngjitëse, ushqimet pikante, ushqimet e shpejta, ushqimet që përmbajnë shumë yndyrë. , pije që përmbajnë alkool ose gaz, etj. Këto janë ushqime që janë shumë të lehta për të shkaktuar errësim, dhëmbëza të lëkurës ose duke shkaktuar akne në rrezik infeksioni.

Këtu janë disa informacione Chaolua TV Sintetizoni për t’ju ndihmuar t’i përgjigjeni problemit: çfarë duhet të aplikoj pasi të shtrydh aknet? Shpresojmë, përmes ndarjes së fundit, do të keni më shumë përvojë për t’u kujdesur për lëkurën tuaj pasi të keni shtrydhur aknet në mënyrë më efektive. Ju uroj që së shpejti të rifitoni lëkurën e lëmuar, rozë dhe rinore.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [CHIA SẺ] Mới nặn mụn xong nên bôi gì . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  [Thắc mắc] Nên dùng BHA trước hay sau Toner #Mới Nhất #2022?

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *