[Chia sẻ] #8 Nguyên liệu xông mặt trắng da tự nhiên 100%

Mësoni përbërësit e avullit për zbardhjen e lëkurës së fytyrës për të ndihmuar lëkurën e bukur me një kosto natyrale, të sigurt dhe jashtëzakonisht “gështenjë”. Avullimi i fytyrës është një metodë bukurie e preferuar e shumë femrave. Le të mësojmë me Chaolua TV llojet e thjeshta të gjetheve të fytyrës me avull për të ndihmuar në zbardhjen dhe ngjyrën rozë të lëkurës në artikullin më poshtë.

A e zbardh lëkurën përdorimi i gjetheve me avull të fytyrës?
A e zbardh lëkurën përdorimi i gjetheve me avull të fytyrës?

1. Cili është efekti i avullimit të fytyrës?

Avullimi i fytyrës është një metodë bukurie që përdor nxehtësinë nga avulli për të vepruar në lëkurë, duke zgjeruar enët e gjakut dhe poret. Kështu që Cili është efekti i avullimit të fytyrës?? Me këtë qasje, ju do të merrni shumë përfitime të papritura si:

 • Zgjeron enët e gjakut nën lëkurë, duke ndihmuar kështu në qarkullimin dhe rregullimin e gjakut.
 • Hap poret, nga të cilat çlirohen bakteret, papastërtitë dhe sebumi i bllokuar nën lëkurë.
 • Hidraton në mënyrë efektive lëkurën.
 • Ndihmon lëkurën të përthithë më mirë produktet e kujdesit të lëkurës.
 • Nxit prodhimin e kolagjenit dhe Elastinaduke rezultuar në lëkurë më të lëmuar të fytyrës dhe zvogëlimin e rrudhave.
 • Ndihmon për t’u çlodhur.
 • Lehtëson në mënyrë efektive bllokimin e sinuseve.
 • Është një metodë bukurie e thjeshtë, me kosto të ulët, por efektive në shtëpi.

2. TOP 8 përbërësit më efektivë për avullimin e fytyrës 2022

2.1. Përdorni trëndafilin për të zbardhur fytyrën

Nëse po pyesni se çfarë të përdorni për të zbardhur lëkurën tuaj, provoni menjëherë trëndafilin. Trëndafili ka shumë efekte në bukuri si reduktimin e njollave të zeza, reduktimin e akneve, antioksidantë, poret antiinflamatore…

Për shkak se petalet e trëndafilit përmbajnë shumë vitaminë C, vitaminë E dhe vitamina B, K… Jo vetëm kaq, aroma e trëndafilit gjithashtu ndihmon në uljen e stresit, lodhjes dhe e bën shpirtin më të emocionuar.

 • Hapi 1: Merrni trëndafila të freskët, ndani secilën petal dhe lajeni. Kujdesuni të hiqni krahët e mavijosur ose të vyshkur.
 • Hapi 2: Në një tenxhere shpërndani 1,5 litra ujë të vluar me 1,5 litra ujë të ftohtë dhe më pas shtoni petalet e trëndafilit.
 • Hapi 3: Përdorni një peshqir të madh për të mbuluar kokën dhe legenin, kushtojini vëmendje të mbani distancën nga fytyra në legen rreth 20-30 cm dhe relaksohuni ngadalë për rreth 20 minuta.
 • Hapi 4Pasi ta keni zier fytyrën me avull, lëreni lëkurën tuaj të vazhdojë të relaksohet për rreth 15 minuta për të tkurrur poret.
 • Hapi 5: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.
Sinteza e përbërësve më të mirë për zbardhjen e lëkurës së fytyrës?
Sinteza e përbërësve më të mirë për zbardhjen e lëkurës së fytyrës?

2.2. Avullimi i fytyrës me bar limoni, limon

Sipas jush, cilat janë efektet e avullimit të fytyrës me limon? Kur kombinohet me limon dhe limon do të ketë shumë efekte të shkëlqyera si: eksfolimi, zvogëlimi i njollave të errëta, pigmentimi dhe aknet, parandalimi i plakjes, kufizimi i rrudhave, etj. Sepse limoni përmban shumë vitaminë C dhe acid citrik, ndërsa limona përmban shumë thelbësore. vajra dhe antioksidantë.

Mund të aplikoni avull për fytyrën me bar limoni Chaolua TV si në vazhdim:

 • Hapi 1: Limoni lahet dhe më pas thyhet 5-6 llamba, limonët lahen dhe priten hollë në feta të plota.
 • Hapi 2: Hidhni limonin dhe limonin në një tenxhere, shtoni 1 litër ujë dhe 1 lugë çaji kripë të pastër dhe ziejini për 5 minuta.
 • Hapi 3: Hidhni ujë të valuar në një tenxhere të pastër dhe prisni që uji të ftohet.
 • Hapi 4: Mbuloni kokën me një peshqir të madh dhe banjë me avull, më pas ziejeni fytyrën me avull për rreth 20 minuta.
 • Hapi 5Pasi ta keni zier fytyrën me avull, lëreni lëkurën tuaj të relaksohet për 15 minuta për të tkurrur poret, më pas lajeni fytyrën me ujë të pastër.

Përbërësit e saunës për të zbukuruar lëkurën, zbardhin

2.3. Përbërësit e avullit të fytyrës për zbardhjen e lëkurës janë gjethet e perilës

Perilla përmban shumë vajra esencialë dhe vitamina dhe minerale që janë të dobishme për lëkurën. Prandaj, avullimi i fytyrës me perilla do të ketë shumë efekte të shkëlqyera si: mbështetje për ndriçimin e lëkurës, ndihmë në shtrëngimin e poreve, parandalimin dhe trajtimin efektiv të akneve, …

Përveç kësaj, gjatë avullimit me gjethe perilla, mund të lehtësoni edhe ftohjet dhe të largoni shumë mirë stresin dhe lodhjen. Si të avulloni fytyrën tuaj për të ndihmuar në zbardhjen e lëkurës me perilla si më poshtë:

Materialet e përgatitjes:

 • 1 grusht gjethe të freskëta perilla
 • mjete për avull
 • peshqir

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Perilla mbledh gjethet e dëmtuara, më pas lahet dhe vendoset në një tenxhere me 500 ml ujë të valuar. Kur uji të vlojë, vazhdoni të gatuani në zjarr të ulët për 5 minuta të tjera në mënyrë që perilla të lëshojë vajin esencial.
 • Hapi 2: Pastrojeni fytyrën tërësisht dhe prisni që uji të ftohet.
 • Hapi 3: Mbuloni kokën me një peshqir dhe ziejini me ujë me gjethe perilla për 15 minuta.
 • Hapi 4: Lëreni fytyrën të pushojë për rreth 15 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

Si ta avulloni fytyrën me gjethe perilla Ndriçoni lëkurën, parandaloni aknet, në mënyrë efektive

2.4. Gjethet e çajit jeshil – Përbërësit për avullimin e fytyrës gjenden lehtësisht

Gjethet e çajit jeshil përmbajnë shumë vitamina dhe substanca antibakteriale. Kur e avulloni fytyrën me këtë gjethe, lëkura e fytyrës do të eliminojë toksinat, do të stimulojë rigjenerimin e lëkurës, do të parandalojë shumë mirë aknet dhe anti-plakjen. Si të bëni avull fytyre për të ndihmuar në zbardhjen e lëkurës me gjethe çaji jeshil si më poshtë:

 • Hapi 1: Zgjidhni 100g gjethe të freskëta çaji jeshil dhe lajini ato.
 • Hapi 2: Zieni gjethet e çajit jeshil me rreth 1 litër ujë. Kur uji të vlojë, ulni zjarrin dhe gatuajeni edhe 5 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin.
 • Hapi 3: Hidhni çajin jeshil të zier në një tenxhere të pastër dhe lëreni të ftohet për 5-10 minuta.
 • Hapi 4: Mbuloni kokën me një peshqir të madh dhe banjë me avull, mbajeni fytyrën 20 cm larg legenit, më pas vazhdoni me avull për 20 minuta.
 • Hapi 5Pas avullimit, lëreni fytyrën tuaj të relaksohet për rreth 15 minuta për të tkurrur poret.
 • Hapi 6: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.
A mund të jetë lëkura e bardhë e ndritshme falë gjetheve të betelit?
A mund të jetë lëkura e bardhë e ndritshme falë gjetheve të betelit?

2.5. Avullimi i fytyrës me gjethe betel ndihmon në zbardhjen e lëkurës

A e dini se çfarë lë avulli për të zbardhur lëkurën? Nëse JO, atëherë provoni gjethet e betelit. Në këtë gjethe ka shumë ujë, kripëra minerale, karbohidrate dhe disa minerale të tjera, kështu që ka efekt antibakterial, pastron poret dhe parandalon aknet në mënyrë efektive.

 • Hapi 1: Merrni 100 gr gjethe betel të sapo vjelur, lajini ato. Më pas lëreni të vlojë me 1 litër ujë.
 • Hapi 2: Hidhni lëngun e zier të gjetheve të betelit në një tenxhere që uji të ftohet.
 • Hapi 3: Mbuloni kokën dhe legenin me një peshqir të madh, më pas ziejeni fytyrën me avull për 15 deri në 20 minuta.
 • Hapi 4: Lëreni lëkurën e fytyrës të pushojë për 15 minuta në mënyrë që poret të tkurren. Më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë.

Përveç përbërësve për avullimin e fytyrës, për avullimin e fytyrës mund të përdorni gjethe guava, pelin, lëvozhgë grejpfruti, xhenxhefil, kripë, vaj kokosi, limon, gjethe grejpfruti, koriandër. Rezultatet që merrni me siguri do t’ju befasojnë.

2.6. Avullimi i fytyrës me vaj kokosi për zbardhjen e lëkurës

Siç e dini, vaji i kokosit është një përbërës jashtëzakonisht efektiv për kujdesin e lëkurës së fytyrës. Ky material përdoret gjithashtu për avull për të ndihmuar në largimin e papastërtive, baktereve dhe toksinave nga jashtë. Për më tepër, vaji i kokosit gjithashtu mbështet lëkurën më të butë dhe zbardhjen nga lëndët ushqyese që përmban ky material.

 • Hapi 1: Përdorni disa pika vaj kokosi për ta aplikuar rreth fytyrës dhe masazhoni butësisht për rreth 10-15 minuta.
 • Hapi 2: Hidhni ujë të nxehtë të vluar në një tas të madh. Më pas, përdorni një peshqir të madh për të mbuluar kokën dhe vendoseni fytyrën afër banjës me avull rreth 25 – 30 cm, për 2 – 3 minuta.
 • Hapi 3: Pas kësaj, përdorni një peshqir të butë për të fshirë fytyrën dhe prisni që fytyra të ftohet, më pas shpëlajeni me ujë dhe hidratoni lëkurën.

2.7. Si të avulloni fytyrën tuaj me vajra esencialë në lëvozhgën e grejpfrutit

Lëkura e grejpfrutit përmban një sasi të madhe të përbërësve aktivë antioksidues që mbrojnë lëkurën nga agjentët e dëmshëm si nga brenda ashtu edhe nga jashtë. Kur e avulloni fytyrën me vaj esencial të lëvozhgës së grejpfrutit, ai gjithashtu ndihmon në çlirimin e toksinave nga jashtë dhe minimizon pigmentimin e lëkurës, errësimin, kufizon pikat e zeza dhe ndihmon në ndriçimin e lëkurës.

 • Hapi 1: Lani lëkurën e grejpfrutit dhe lëreni të ziejë me ujë derisa uji të vlojë dhe më pas fikeni sobën.
 • Hapi 2: Hidhni ujë të nxehtë në një legen të madh dhe përdorni një peshqir të madh për të mbuluar kokën dhe filloni të avulloni.
 • Hapi 3: Përdorni një peshqir të butë për të tharë lëkurën, prisni pak që lëkura të ftohet dhe më pas shpëlajeni lëkurën me ujë të pastër.

2.8. Avullimi i fytyrës me gjethe maske

Përdorimi i gjetheve të betelit për të avulluar fytyrën tuaj ka të njëjtin efekt si përdorimi i gjetheve të betelit. Nëse nuk mund të gjeni gjethe betel, në vend të tyre mund të përdorni gjethe maskë.

 • Hapi 1: Merrni 100 g gjethe maske të lara. Më pas, vendosni në një tenxhere me ujë të vluar me rreth 1 litër ujë.
 • Hapi 2: Sillni ujë të zier me gjethe maske në një tas të madh dhe prisni 2-3 minuta që zjarri të ulet.
 • Hapi 3: Përdorni një peshqir të madh për të mbuluar kokën dhe vendosni një tas me ujë rreth 25-30 cm larg nga fytyra juaj në avull.
 • Hapi 4: Kryeni zierjen me avull për rreth 15-20 minuta. Më pas, përdorni një peshqir për të tharë lëkurën dhe prisni 2-3 minuta, më pas lajeni lëkurën me ujë të pastër dhe hidratojeni.

3. Pse avullimi i fytyrës shkakton akne?

 • Zbatim i gabuarAvullimi jo i duhur i fytyrës, jo vetëm që nuk është efektiv, por mund të jetë edhe kundërproduktiv, duke e bërë lëkurën të prirur ndaj akneve.
 • Avull i tepërt i fytyrës: Avullimi i fytyrës ka një efekt efektiv në lëkurë. Megjithatë, përdorimi i tepërt i avullit të fytyrës do të shkaktojë dëmtim të lëkurës dhe dehidrim. Kjo lejon që bakteret që shkaktojnë aknet të rriten.
 • Lani fytyrën menjëherë pas avullit: Pas avullimit, lëkura është ende mjaft e dobët, larja e fytyrës menjëherë pas avullimit do ta bëjë lëkurën të pambrojtur. Prandaj, duhet të përdorni një peshqir të thatë për të tharë lëkurën tuaj dhe të prisni rreth 3-5 minuta, më pas të lani lëkurën me ujë të ngrohtë.
 • Temperatura është shumë e nxehtë: Kur zieni fytyrën me avull, duhet ta mbani enën e avullit rreth 25-30 cm larg nga fytyra juaj për të shmangur dëmtimin e lëkurës nga nxehtësia.
 • Mos pastrimi i lëkurës së pastër: Dështimi për të pastruar lëkurën përpara avullit do të krijojë një mundësi për rritjen e baktereve që shkaktojnë aknet. Prandaj, para se të avulloni fytyrën, duhet të pastroni lëkurën ose të eksfoloni lëkurën tuaj.

Detajet në artikull: Nëse keni akne, a duhet ta avulloni fytyrën??

4. Çfarë duhet theksuar për avullimin e fytyrës për të zbardhur dhe ngjyrë rozë të lëkurës?

Kur bëni përbërës të avullit të fytyrës për zbardhjen e lëkurës, duhet të mbani parasysh disa gjëra:

 • Pastrojeni fytyrën tërësisht përpara se ta avulloni fytyrënPastrimi i fytyrës ndihmon në heqjen e papastërtive dhe sebumit në sipërfaqen e lëkurës, duke e ndihmuar lëkurën të bëhet e ajrosur dhe të përthithë më lehtë lëndët ushqyese.
 • Mos avulloni shumë: duhet të bëni vetëm 1-2 herë në javë dhe mjaftojnë vetëm 15-20 minuta çdo herë.
 • Pasi të keni avulluar fytyrën, nuk duhet ta lani fytyrën me ujë të ftohtë: Por duhet t’i jepet kohë lëkurës për të pushuar, poret tkurren.
 • Çfarë duhet të bëni pas avullimit të fytyrës?? Pasi të keni larë fytyrën me ujë të ftohtë, duhet të përdorni një copë pambuku për të thithur ujin në fytyrë, jo një peshqir.
 • Ndiqni hapat e kujdesit intensiv të lëkurës si zakonisht: Pas avullimit të fytyrës, duhet të ndiqni hapat e kujdesit të lëkurës si zakonisht për rezultate më të mira.
 • Mos lejoni që banja me avull të afrohet shumë: Duhet ta lini tenxheren rreth 25-30 cm larg fytyrës për të shmangur djegiet e lëkurës.
 • Koha e avullimit të fytyrës: Koha më e mirë për të bërë avullimin e fytyrës është nga 15-20 minuta. Shmangni avullimin për një kohë të gjatë, pasi mund të irritojë lëkurën.

Shpresojmë, me përbërësit që kemi sugjeruar më lart, ju do të zgjidhni metodën më të mirë të avullimit të fytyrës për ju. Uroj që së shpejti të keni lëkurën ashtu siç pritej.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Chia sẻ] #8 Nguyên liệu xông mặt trắng da tự nhiên 100% . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  [Bật mí] #10 Cách tẩy tế bào chết bằng cà phê hiệu quả 99%

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *