[Bỏ túi MẸO] Mới nặn mụn xong nên làm gì để da không thâm, trắng?

Çfarë duhet të bëj pasi të shtrydh një puçërr?? Pas shtrydhjes së akneve, çfarë duhet të bëj që të mos njollohem??… Është pyetja e shumë njerëzve. Aknet janë një nga shkaqet e telasheve dhe i bën shumë njerëz të ndihen të pasigurt kur komunikojnë. Edhe pas heqjes së akneve, ju duhet të keni një regjim të veçantë të kujdesit të lëkurës për të shmangur shenjat pas shërimit të akneve. Ndiqni përmbajtjen e artikullit më poshtë për të ditur se si të kujdeseni siç duhet për lëkurën tuaj pasi të keni shtrydhur aknet tuaja!

Pas shtrydhjes së akneve, çfarë nuk duhet bërë dhe çfarë duhet bërë?
Pas shtrydhjes së akneve, çfarë nuk duhet bërë dhe çfarë duhet bërë?

1. Pse është e rëndësishme të kujdesemi për lëkurën pas shtrydhjes së akneve?

Kur shfaqen aknet, shumica e njerëzve kanë të njëjtin mentalitet për t’i shtrydhur aknet sa më shpejt që të jetë e mundur. Megjithatë, pasi të keni nxjerrë aknet, harroni të kujdeseni për lëkurën pasi të keni shtrydhur aknet. Si në vazhdim:

 • nëse ti Shtrydhni aknet me duar Me nxitim dhe në mënyrë jo të duhur mund të shkaktojë infeksion ose të lërë plagë të thella pasi lëkura e dëmtuar të shërohet. Në këtë kohë, kujdesi për lëkurën pas shtrydhjes së akneve do t’ju ndihmojë të shmangni rrezikun e ënjtjes së akneve, infeksionit ose lënien e shenjave të thella.
 • Aknet e errëta të formuara nga shtrydhja e gabuar e akneve nëse lihen për më shumë se 3 muaj do të jenë shumë të vështira për t’u kapërcyer dhe trajtuar. Me siguri do t’ju duhet t’i mbani këto plagë me vete për një kohë.

2. Çfarë duhet të bëj pasi të shtrydh aknet?

Shumë njerëz shpesh mendojnë se aknet pasi të shtrydhen do të largohen vetë. Por siç u përmend më lart, kujdesi i lëkurës pas shtrydhjes së akneve luan një rol shumë të rëndësishëm në rikuperimin dhe bukurinë e lëkurës më vonë.

Ju duhet të dini se si të kujdeseni për lëkurën tuaj pas shtrydhjes së akneve. Pra, çfarë duhet të bëni pasi të keni dalë një puçërr? Këtu janë disa gjëra që duhet të bëni pasi të keni dalë një puçërr:

2.1. Sigurohuni që aknet janë hequr

Çfarë duhet të bëj kur sapo kam dalë një puçërr? Gjëja e parë që duhet të bëni është të siguroheni që të gjitha aknet janë hequr. Sepse, vetëm pak akne të mbetura, aknet do të rriten shpejt.

Jo vetëm kaq, bakteret nga aknet mund të përhapen edhe në lëkurën përreth dhe të shkaktojnë formimin e njollave të reja të akneve. Në këtë pikë, trajtimi i akneve do të jetë shumë kohë dhe i vështirë.

Normalisht, kur aknet shtyhen jashtë, do të shfaqet pak gjak dhe ujë i verdhë. Nëse nuk e keni parë këtë fenomen, ka të ngjarë që aknet të mbeten ende nën lëkurë.

2.2. Pastroni lëkurën kur shtrydhni aknet

Çfarë duhet të bëj kur sapo kam aknet? Mos harroni të pastroni lëkurën pasi ta keni bërë Shtrydhni puçrrat në shtëpi në mënyrë të sigurt përfunduar. Ky është një hap shumë i rëndësishëm për të parandaluar inflamacionin, infeksionin ose acarimin e lëkurës pas shfaqjes së puçrrave.

Megjithatë, duhet të përdorni vetëm kripë fiziologjike për të pastruar lëkurën, jo larje të fytyrës. Arsyeja është sepse shumica e pastruesve përmbajnë përbërës që janë irritues për plagët e hapura, kështu që nuk do të jetë e mirë për lëkurën pas shtrydhjes së akneve.

Pra, nëse pyesni veten nëse duhet ta lani fytyrën me ujë të kripur pasi të keni shtrydhur aknet, atëherë tashmë e dini përgjigjen këtu.

Sigurohuni që të hiqni përbërjen tërësisht dhe pastër
Sigurohuni që të hiqni përbërjen tërësisht dhe pastër

2.3. Përdorni produkte të veçanta

Çfarë duhet të bëj pasi të shtrydh një puçërr? Lëkura pas shtrydhjes së akneve shpesh bëhet e ndjeshme dhe lehtë irritohet. Aplikimi i produkteve speciale të trajtimit do të ndihmojë lëkurën të shërojë shpejt dëmtimet dhe të parandalojë në mënyrë efektive dhëmbëzat.

Megjithatë, duhet t’i kushtoni vëmendje përdorimit të produkteve me origjinë të pastër, beninje dhe efektive për lëkurën që sapo është dëmtuar pas shtrydhjes së akneve.

2.4. Mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme UV

Rrezet UV janë një nga faktorët që shkaktojnë errësim dhe errësim të lëkurës pas shtrydhjes së akneve. Prandaj, duhet të kufizoni daljen nëse nuk është e nevojshme. Kur duhet të dilni, aplikoni krem ​​kundër diellit dhe mbulojeni dhe mbroni lëkurën tuaj me kujdes.

Me pak fjalë, nëse nuk e dini Sapo mbarova shtrydhjen e akneve, çfarë duhet të aplikoj? Mbrojtja e lëkurës tuaj nga rrezet e diellit është ajo që duhet të bëni.

2.5. Absolutisht mos e prek fytyrën

Vendosja e dorës në fytyrë ose prekja aksidentale e një puçrrash do të përhapë bakteret nga duart në fytyrën tuaj. Kjo çon në rrezikun e rishfaqjes së akneve dhe e bën të vështirë trajtimin e akneve më vonë.

2.6. Kufizoni ushtrimet dhe sportet

Pas shtrydhjes së akneve, çfarë duhet të bëj që të mos jem gropë?? Ushtrimet janë shumë të mira për shëndetin. Megjithatë, pas shtrydhjes së akneve, nuk duhet të ushtroheni sepse do të bëjë që trupi të djersitet shumë, duke çuar kështu në një infeksion ose inflamacion të lëkurës. Idealisht, pasi të keni shtrydhur aknet, duhet të ndaloni ushtrimet për 1-2 ditë, pastaj të vazhdoni të praktikoni përsëri.

2.7. Kufizoni përbërjen për të shmangur më shumë aknet

Çfarë duhet të bëni pas shfaqjes së akneve? Nuk duhet të vishni grim sepse do të bllokojë poret dhe do të çojë në më shumë akne.

2.8. Ndaloni hapin e qelizave të vdekura në rutinën e kujdesit të lëkurës

Për t’iu përgjigjur se çfarë duhet të bëni pas shtrydhjes së akneve, duhet të dini se sipas ekspertëve, zakonisht rekomandohet të bëni eksfoliim dy herë në javë për të pastruar thellë nga brenda.

Megjithatë, pas shtrydhjes së akneve, nuk duhet të vazhdoni me eksfolimin sepse mund të shkaktojë dëmtime më serioze të lëkurës pas shtrydhjes së akneve.

2.9. Përdorimi i përbërësve natyralë për të mbështetur shërimin e shpejtë të lëkurës

Pas shtrydhjes së akneve, çfarë të aplikoni për t’u shëruar shpejt? Disa përbërës janë të disponueshëm në natyrë si kurkuma, aloe vera, marule, mjaltë etj kanë një efekt shumë të mirë në rikthimin e lëkurës pas akneve. Mund ta kombinoni përdorimin që së shpejti të keni sërish lëkurë të lëmuar dhe të ndritshme.

2.10. Pasi të keni shtrydhur aknet, nuk duhet të hani asgjë?

Përveç procesit të duhur të kujdesit të lëkurës pas shtrydhjes së akneve, ju gjithashtu duhet të keni një dietë ushqimore shkencore dhe të shëndetshme për të kontribuar në parandalimin dhe trajtimin efektiv të akneve.

Prandaj, duhet të hani shumë perime dhe fruta jeshile dhe të qëndroni larg ushqimeve pikante ose ushqimeve të shpejta.

2.11. Pini mjaftueshëm ujë dhe pushoni mjaftueshëm

Uji luan një rol të rëndësishëm në trup dhe bukurinë e lëkurës. Prandaj, pasi të keni shtrydhur aknet, mos harroni të pini mjaftueshëm 2 litra ujë në ditë për ta mbajtur lëkurën tuaj të shkëlqyeshme dhe më të re.

Pra, nëse nuk dini çfarë të bëni pasi të keni shtrydhur aknet, ja disa gjëra që duhet të bëni pasi të keni shtrydhur aknet në mënyrë që lëkura juaj të shërohet shpejt.

2.12. Lëreni lëkurën të pushojë për 10 minuta pasi e shtrydhni

Çfarë duhet të bëj pasi të shtrydh një puçërr? Kjo është koha kur lëkura është ende në procesin e dëmtimit pas shtrydhjes së akneve, gjaku dhe lëngu i verdhë që rrjedh. Pra, mos u nxitoni të bëni asgjë, lëreni lëkurën të pushojë për të paktën 10 minuta, ndërsa përdorni një top pambuku ose pambuk për ta lyer me akne për të thithur lëngun e verdhë.

Nëse nxitoni të aplikoni locion ose ndonjë gjë tjetër, nuk do të funksionojë dhe do të bëjë që lëngu i verdhë të përhapet në zonën përreth. Prisni derisa plaga të thahet plotësisht përpara se të aplikoni produkte të specializuara për kujdesin e lëkurës.

2.13. Përdorni arna për aknet

Kjo është një alternativë e përkohshme, e përdorur për të mbuluar aknet për të shmangur ndikimet mjedisore dhe për të reduktuar inflamacionin në mënyrë efektive. Në të njëjtën kohë, është një mënyrë për t’ju ndihmuar të hiqni qafe “prodhuesin” e shtrydhjes arbitrare të akneve dhe parandalimin e hyrjes së baktereve në puçrra duke shkaktuar inflamacion dhe përkeqësim të tyre.

3. Sa kohë duhet për t’u shëruar pas shtrydhjes së akneve?

Koha që i duhet lëkurës për t’u shëruar plotësisht pas shtrydhjes së akneve do të varet nga faktorë të tillë si: gjendja e lëkurës së personit me akne, mënyra e kujdesit për lëkurën pas shtrydhjes së akneve, menyja ushqyese dhe mënyra e jetesës, etj. Zakonisht, pas 1 dite, aknet do të ndalojnë të kuqe dhe pas 2-3 ditësh, plaga do të shërohet.

Pas 2-3 ditësh, do të shërohet plotësisht
Pas 2-3 ditësh, do të shërohet plotësisht

4. A duhet të vendos akull pasi të shtrydh aknet?

Përveç problemit të vetëm shtrydhjes së akneve, çfarë duhet të bëni, mund të aplikoni akull pasi të keni shtrydhur aknet. Por duhet theksuar se ky hap duhet bërë vetëm pasi të keni larë fytyrën me fiziologjik.

Aplikimi i akullit do të ketë efektin e shtrëngimit të poreve dhe parandalimin e baktereve ose papastërtive që të hyjnë thellë brenda për të shkaktuar akne ose dermatit.

5. Pas shtrydhjes së akneve janë të skuqura dhe të fryra, çfarë duhet të bëj?

Shumë njerëz janë të hutuar pasi shtrydhin aknet e kuqe dhe të fryra. Pra, pasi të shtrydh pustulat, çfarë duhet të bëj për të parandaluar ënjtjen e akneve? Ju mund ta bëni këtë në disa mënyra:

5.1. Metoda 1: Përdorni aloe vera për të aplikuar në aknet që sapo janë shtrydhur

 • Hapi 1: Merrni pak xhel aloe vera dhe aplikojeni direkt mbi puçrën që sapo keni shtrydhur.
 • Hapi 2: Lëreni aloe vera në lëkurë për rreth 20 minuta në mënyrë që lëndët ushqyese të mund të depërtojnë thellë në lëkurë.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë të pastër.

5.2. Metoda 2: Përdorni lëng limoni të përzier me mjaltë

Mjalti është antibakterial shumë i mirë, limoni ofron vitaminë C Ndihmon aknet të tkurren shpejt dhe të mos infektohen. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Përzieni mjaltin me lëng limoni.
 • Hapi 2: Aplikoni përzierjen e mësipërme në aknet e saposhtrydhura.
 • Hapi 3: Lëreni përzierjen në lëkurë për 15-20 minuta që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të pastër.

[Chuyên gia giải đáp] A largohen aknet vetvetiu??

5.3. Metoda 3: Përdorni lëng ananasi dhe limon

 • Hapi 1: Vendosni qumështin e kokosit dhe lëngun e limonit në një tas të vogël dhe përzieni mirë.
 • Hapi 2: Aplikoni përzierjen e mësipërme në lëkurën e prekur nga aknet dhe përdorni duart tuaja për të masazhuar butësisht në mënyrë që lëkura të thithë lëndët ushqyese në përzierjen e mësipërme.
 • Hapi 3: Pasi ta aplikoni përzierjen në lëkurë për 15 minuta, lani fytyrën me ujë të ftohtë.

Rishikimi i produkteve që duhen aplikuar pas shtrydhjes së akneve

5.4. Metoda 4: Përdorni akull për të reduktuar ënjtjen

A e dini se çfarë të bëni pasi të keni dalë një puçërr? Akulli i aplikuar tek aknet është shumë efektiv në reduktimin e inflamacionit. Mos e aplikoni direkt akullin, por duhet ta mbështillni me një peshqir të butë dhe më pas ta vendosni në lëkurën e prekur nga aknet.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të bëni akull me përzierje në mënyrat 1, 2, 3.

Me metodat e mësipërme, sigurohuni që lëkura juaj të ndalojë shpejt ënjtjen dhe skuqjen pas shtrydhjes së akneve. Jo vetëm kaq, falë vetive unike të përbërësve të mësipërm, lëkura juaj gjithashtu ushqehet dhe kujdeset nga thellësia dhe bëhet më e lëmuar, më e bardhë dhe më rrezatuese.

6. Pasojat e kujdesit të gabuar pas shtrydhjes së akneve

Pas shtrydhjes së akneve, lëkura pak a shumë do të preket dhe nëse nuk dini si të kujdeseni për të, do të ketë disa rreziqe të mundshme si më poshtë:

 • Formimi i plagëve, mavijosjeve: Përdorimi i forcës së fortë mund të dëmtojë lehtësisht lëkurën poshtë, duke çuar në shenja aknesh.
 • Rreziku i infeksionit: Lëkura që shkakton aknet është shumë e lehtë për t’u depërtuar nga bakteret, duke shkaktuar puçrra të kuqe, të ënjtura, të mavijosura ose të mbushura me qelb.
 • Rreziku i përsëritjes së akneveAknet: Aknet janë një gjë shumë e vështirë për t’u përballuar, ato mund të rriten shumë herë më vonë, por në një shkallë më të rëndë.
 • Lëkurë e dëmtuarKur shtrydhim aknet, ne përdorim një forcë në lëkurë për të shkaktuar ënjtje, mavijosje dhe madje edhe dëmtime nga thellësitë e lëkurës.

7. A duhet të vendos maskë pasi të shtrydh aknet?

Përgjigja është NUK JANE. Duke qenë se në këtë kohë sipërfaqja e lëkurës është e mbushur me baktere, nëse aplikoni një maskë, ajo jo vetëm që nuk do të pastrojë por edhe do ta bëjë lëkurën më të përflakur dhe të vështirë për t’u shëruar pas shtrydhjes së akneve. Nëse aplikoni maska ​​me shumë lëndë ushqyese, lëkura juaj do të bllokojë poret, duke shkaktuar inflamacion më të rëndë.

Kështu që, Chaolua TV sapo ndava me ju disa informacione për t’ju ndihmuar të dini se çfarë të bëni pasi të keni shtrydhur aknet? Shpresojmë, përmes përmbajtjes së mësipërme, do të dini se si të kujdeseni për lëkurën tuaj pas shtrydhjes së akneve në mënyrë që lëkura juaj së shpejti të shërohet, të lëmohet dhe të lëmohet përsëri.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Bỏ túi MẸO] Mới nặn mụn xong nên làm gì để da không thâm, trắng? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *