Bỏ túi 12 cách làm trắng da từ dưa leo siêu nhanh, siêu hiệu quả

Këto si të zbardhni lëkurën nga kastraveci Është një metodë që shumë gra preferojnë ta përdorin për shkak të sigurisë dhe efektivitetit të saj në kujdesin e lëkurës. Hidhini një sy artikullit më poshtë!

Mësoni si të zbardhni lëkurën nga kastraveci
Mësoni si të zbardhni lëkurën nga kastraveci

1. Përfitimet e mira të lëkurës tek kastraveci

Kastraveci, emri shkencor është Cucumis Sativus është një frut i freskët dhe i ëmbël. Në mjekësinë orientale, kastraveci ka efektin e pastrimit të nxehtësisë, diuretik, freskues dhe shpesh përdoret për trajtimin e kushteve të temperaturës së ulët si dizenteria, edemat.

Në aspektin e mjekësisë moderne, kastraveci njihet si një frut që përmban shumë vitamina të nevojshme për organizmin si: A, B1, B2, B6, Vitamina C, D dhe E. Përveç kësaj, në përbërjen e trangujve përmbajnë edhe deri në 90% ujë.

Prandaj, kastraveci nuk është vetëm një ushqim shumë i shëndetshëm, por krahasohet edhe me një “ilaç” të femrave, i cili ka efektin e shkëlqimit dhe të bukurisë së lëkurës në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Përfitimet e jashtëzakonshme të kastravecit për bukurinë në përgjithësi dhe lëkurën në veçanti mund të përmenden si më poshtë:

 • Eksfoloni qelizat e vdekura të lëkurës, pastroni lëkurën dhe shtrëngoni poret.
 • Balancon lagështinë e lëkurës, zbut lëkurën e ashpër.
 • Barazon tonin e lëkurës, përmirëson lëkurën e shurdhër.
 • Përmirëson gjendjen e lëkurës me ekzemë dhe akne.
 • Përmirësoni rrathët e errët, zbutni dhe ndriçoni lëkurën.

2. Udhëzime për 12 mënyra për të zbardhur lëkurën nga kastravecat

Me kastravecin, gratë mund të transformohen në mënyra të ndryshme për t’u përdorur për bukurinë dhe kujdesin e lëkurës. Këtu janë disa mënyra për të zbardhur lëkurën me tranguj, të cilave mund t’i referoheni:

2.1. Si të zbardhni fytyrën me kastravec mjaltë

Mjalti përmban shumë vitamina B dhe antioksidantë, antibakterial të fortë, kështu që kombinimi i këtij përbërësi me kastravecin jo vetëm që ndihmon lëkurën të forcojë rezistencën e saj, por gjithashtu siguron lagështi të bollshme në lëkurë. , ndriçon lëkurën, e mban lëkurën në një gjendje të lëmuar dhe të ekuilibruar.

Për të bërë atë si të zbardhni lëkurën me mjaltë dhe trangujve, duhet të bëni sa më poshtë:

 • Hapi 1: Kastravecat lahen, më pas bëhen pure.
 • Hapi 2: Shtoni një sasi të mjaftueshme mjalti dhe përzieni mirë derisa të krijohet një pastë e trashë.
 • Hapi 3: Lani fytyrën dhe aplikoni butësisht maskën e kastravecit në fytyrën tuaj.
 • Hapi 4: Relaksohuni për 15 minuta më pas shpëlajeni me ujë të freskët dhe thajeni.
Zbardhja e lëkurës me kastravec dhe mjaltë
Zbardhja e lëkurës me kastravec dhe mjaltë

2.2. Si të zbardhim fytyrën me kastravec dhe domate

Kombinimi i këtyre dy përbërësve jo vetëm që rrit aftësinë për të ndriçuar lëkurën, por gjithashtu heq qelizat e vdekura, parandalon plakjen, redukton në mënyrë efektive rrudhat për të ndihmuar lëkurën të qëndrojë më e re dhe më e shëndetshme.

Ju mund ta bëni këtë maskë për fytyrën me hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Domatet dhe kastravecat lahen, priten në kubikë dhe futen në blender.
 • Hapi 2: Shtoni 1 lugë çaji lëng limoni dhe 1 lugë çaji mjaltë dhe përzieni mirë.
 • Hapi 3: Lani fytyrën dhe aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë. Pas 15-20 minutash, lani me ujë të ngrohtë.

2.3. Si të zbardhim lëkurën nga kastraveci dhe qumështi i freskët

Kjo është gjithashtu një metodë efektive për zbardhjen e lëkurës nga kastraveci. Mënyra specifike është si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani kastravecin dhe më pas e bëni pure dhe e përzieni me qumësht të freskët pa sheqer.
 • Hapi 2: Lani fytyrën dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe qafë.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Lexo më shumë: 5+ Si të zbardhim lëkurën me qumësht të freskët pa sheqer #Më efektive

2.4. Maska me kastravec me pluhur shafran i Indisë

Kastraveci i kombinuar me pluhur shafran i Indisë ka një efekt shumë të mirë në melasmën. Për të bërë një maskë nga ky material, duhet të bëni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Kastravecin e lani dhe më pas e bëni pure dhe e përzieni me niseshtenë kurkuma.
 • Hapi 2: Lani fytyrën dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe qafë.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

2.5. Maska me kastravec dhe avokado

Përdorimi i rregullt i maskës me kastravec me avokado jo vetëm që ju ndihmon të keni lëkurë të ndritshme dhe të lëmuar, por gjithashtu rrit elasticitetin e lëkurës, duke ndihmuar lëkurën tuaj të mbajë gjithmonë një pamje rinore dhe të shëndetshme.

Si të bëni këtë lloj maske në mënyrë specifike:

 • Hapi 1: Lani dhe bëni pure kastravecin, qëroni dhe bëni pure avokadon dhe i përzieni së bashku derisa të krijohet një pastë e trashë.
 • Hapi 2: Lani fytyrën dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe qafë.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

2.6. Zbardhja e lëkurës nga maska ​​me kastravec me vaj kokosi

Nëse keni një lëkurë të ashpër dhe të ashpër, maska ​​me kastravec me vaj kokosi është “shpëtimtari” i përsosur për t’ju ndihmuar të shpëtoni shpejt nga kjo situatë. Kombinimi i vajit të kokosit dhe kastravecit jo vetëm që siguron lagështi të menjëhershme, por gjithashtu pastron dhe zbardh lëkurën në mënyrë efektive.

Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani kastravecin dhe më pas e bëni pure dhe e përzieni me vaj kokosi.
 • Hapi 2: Lani fytyrën dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe qafë.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Si të zbardhni të gjithë trupin në shtëpi thjeshtë

2.7. Si të zbardhim lëkurën nga kastraveci me kos

Ngjashëm me vajin e kokosit, maska ​​me kos me kastravec është gjithashtu një formulë jashtëzakonisht e përshtatshme për kujdesin e lëkurës për motrat me lëkurë të thatë për shkak të aftësisë së saj për të zbardhur dhe hidratuar menjëherë.

Si të bëni një maskë specifike me kastravec me kos si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani kastravecin dhe më pas e bëni pure dhe e përzieni me qumësht të freskët pa sheqer.
 • Hapi 2: Lani fytyrën dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe qafë.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
Udhëzime për të bërë një maskë nga kastraveci me kos
Udhëzime për të bërë një maskë nga kastraveci me kos

2.8. Kombinimi i kastravecit dhe papajës

Kombinimi i këtyre dy përbërësve jo vetëm që ndriçon lëkurën, por gjithashtu i jep lëkurës një pamje rinore dhe të butë.

Mënyra specifike për ta bërë këtë është si më poshtë:

 • Hapi 1: Përdorni ½ papaja të pjekur, ¼ kastravec, ½ pure bananeje.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe lëreni të veprojë për 30 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë ose të ftohtë.

2.9. Maska me kastravec dhe vaj ulliri

Vaji i ullirit në thelb ka efektin e ruajtjes së lagështirës, ​​pastrimit të lëkurës dhe anti-inflamator në lëkurë. Kur kombinohet me kastravecin, padyshim që do të sjellë rezultate optimale në kujdesin e lëkurës.

Për të bërë një maskë me kastravec me vaj ulliri, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Lani kastravecin, e bëni pure dhe e përzieni me vaj ulliri derisa të formohet një masë homogjene.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurën që do të kujdeseni.
 • Hapi 3: Relaksohuni për 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Me këtë metodë të zbardhjes së lëkurës nga kastraveci, duhet ta aplikoni rregullisht 1-2 herë në javë për të arritur efektin më të mirë.

EKSPLORO MË SHUMË:

Referenca: Udhëzime për zbardhjen e lëkurës nga kastravecat

2.10. Përdorni kastravec dhe limon për të zbardhur lëkurën

Limoni është efektiv në zbardhjen e lëkurës. Për shkak se limoni është një frut shumë acid dhe përmban një sasi të madhe të vitaminës C – kjo është një vitaminë e rëndësishme për lëkurën. Kur kombinohet me kastravecin, do të ndihmojë lëkurën të bëhet më e re dhe më e ndritshme.

 • Hapi 1: Përdorni 1/2 kastravec të qëruar dhe grijeni me 1 lugë çaji lëng limoni dhe 1 lugë çaji mjaltë (nëse ka).
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën me ujë ose një pastrues të butë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe bëni një masazh të butë.
 • Hapi 4: Prisni rreth 15-20 minuta, më pas lajeni lëkurën me ujë të pastër.

2.11. Si të zbardhim lëkurën nga kastraveci dhe e bardha e vezës

Kjo metodë është e përshtatshme për ata që kanë lëkurë të yndyrshme. Kastraveci kur kombinohet me të bardhën e vezës do të ndihmojë në sigurimin e lagështirës së lëkurës dhe zbardhjen e shpejtë të lëkurës.

 • Hapi 1: Përdorni 1/2 kastravec të qëruar për pure. Më pas, përzieni mirë me 1 pjesë të bardhë veze.
 • Hapi 2: Fytyrë e pastër. Më pas, aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe masazhojeni butësisht për 2-3 minuta.
 • Hapi 3: Mbajeni në lëkurë për rreth 10-15 minuta derisa përzierja të thahet, më pas lajeni lëkurën me ujë të pastër.

2.12. Si të zbardhim lëkurën në shtëpi me kastravec dhe miell

Ky kombinim jep një efekt të mahnitshëm zbardhues të lëkurës. Për më tepër, kur kombinoni kastravecin me miell, ai gjithashtu ka efektin e eksfolimit të lëkurës dhe sigurimin e lagështisë së nevojshme në lëkurë. Si ta bëjmë është gjithashtu mjaft e thjeshtë, le të mësojmë rreth recetës për këtë maskë:

 • Hapi 1: Përdorni 1/2 kastravec të qëruar për pure. Më pas, shtoni 1 lugë miell dhe 1 lugë vaj ulliri dhe përzieni derisa masa të bëhet homogjene.
 • Hapi 2: Shpëlajeni fytyrën me ujë. Më pas, aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë dhe masazhojeni butësisht.
 • Hapi 3: Mbajeni përzierjen në lëkurë për rreth 15-20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

Me këtë metodë, duhet ta bëni vazhdimisht 1-2 herë në javë për të arritur rezultatet më të mira.

3. Sa kohë duhet për të zbardhur lëkurën me kastravec?

Do të marrë fjalë 2-3 muaj për të arritur efektin. Koha e shpejtë ose e ngadaltë varet nga formula e zbardhjes nga kastraveci dhe nga trupi i çdo personi. Në përgjithësi, kjo është një mënyrë natyrale për të zbardhur lëkurën, shumë e sigurt dhe beninje. Në këmbim, nuk do të jetë e mundur të arrihet efekti menjëherë pas 1-2 herë aplikimit.

4. Duke mbajtur një maskë me kastravec a mund të digjeni nga dielli?

Përgjigja është KANE. Kastraveci është padyshim një përbërës shumë efektiv për kujdesin e lëkurës. Megjithatë, sipas ekspertëve, përbërja e këtij fruti përmban shumë Acid Askorbik dhe Vitaminë A.

Këto janë lëndë ushqyese shumë të dobishme në kujdesin e lëkurës dhe zbardhjen e lëkurës, por në të njëjtën kohë ka edhe disavantazhin e hollimit të shtresës mbrojtëse të lëkurës, duke e bërë më të lehtë kapjen e diellit. Prandaj, për të arritur efektin më të mirë dhe për të shmangur djegiet nga dielli, duhet të aplikoni një maskë me kastravec natën para se të shkoni në shtrat.

5. Shënime për të ditur nëse dëshironi të aplikoni maskën me kastravec në mënyrë efektive

Kastraveci është një përbërës bukurie që është jashtëzakonisht i mirë dhe i lehtë për t’u përpunuar, por për të promovuar përfitimet maksimale të bukurisë së këtij fruti, duhet të keni parasysh sa vijon gjatë përdorimit:

 • Mos e aplikoni maskën me kastravec më shumë se 3 herë në javë: Aplikimi i tepërt i maskës me kastravec jo vetëm që nuk sjell efektin e dëshiruar, por gjithashtu shkakton lehtësisht një fenomen kundërproduktiv që çon në alergji ose puçrra fytyre.
 • Absolutisht mos i përdorni kastravecat për një kohë të gjatë në frigorifer: Nuk duhet të përdorni kastravecat që janë ruajtur për një kohë të gjatë në frigorifer, pasi kjo mund të jetë e dëmshme për lëkurën.
 • Duhet ta lani fytyrën menjëherë pas aplikimit të maskës: Për të arritur efektin më të mirë për lëkurën, duhet të lani fytyrën menjëherë pas kohës së maskimit.

Këtu janë disa udhëzime si të zbardhni lëkurën nga kastraveci E thjeshtë dhe efektive e Chaolua TV. Shpresojmë që artikulli i mësipërm t’ju ndihmojë të keni këshilla më të dobishme bukurie për të përmirësuar lëkurën tuaj.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết Bỏ túi 12 cách làm trắng da từ dưa leo siêu nhanh, siêu hiệu quả . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  [CẨN TRỌNG] Thuốc bắc tái tạo da có nguy hiểm không?

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *