[Bí Kíp] BHA nên kết hợp với gì trong Skincare mà rất ít người biết

Me çfarë duhet të kombinohet BHA? për kujdes gjithëpërfshirës të lëkurës? Cili kombinim për të sjellë rezultatet më optimale të bukurisë? Me cilin krem ​​hidratues duhet të kombinohet BHA?… janë pyetjet që ju bëjnë të pyesni veten gjatë procesit të kujdesit për lëkurën. Për të qenë në gjendje të përfitoni nga të gjitha përdorimet e shkëlqyera të BHA, ndiqni përmbajtjen e artikullit vijues për të gjetur përgjigjen.

BHA është kaq e famshme në industrinë e bukurisë
BHA është kaq e famshme në industrinë e bukurisë

1. A duhet të përdorni BHA?

BHA – Acidi Beta Hidroksi është një përbërje organike që përmban një grup acidi karboksilik dhe hidroksi të ndara nga 2 atome karboni. Sot BHA përdoret shumë në fushën e bukurisë, e pranishme në listën e përbërësve të kozmetikës si uji i trëndafilit, pastrues fytyre, eksfoliues…

Mësoni rreth Çfarë është BHA Obagi??

Përgjigja është KANE. Nëse keni studiuar ndonjëherë, do të njihni përdorimet e shkëlqyera të BHA si:

 • Lëkurë e pastër e thellë: Me veti të tretshme në vaj, BHA depërton më thellë në lëkurë për të hequr qelizat e vdekura, lëkurën e vdekur si dhe papastërtitë dhe sebumin që nuk mund të hiqen kur lani fytyrën për të ndihmuar në hapjen e poreve.
 • Trajtoni aknet, parandaloni mavijosjet, njollat ​​e errëta: I paraqitur me përdorimin e trajtimit të akneve, duke i shtyrë shpejt llojet e akneve të fshehura thellë në lëkurë, duke stimuluar rritjen e qelizave dhe rikuperimin më të shpejtë të lëkurës.
 • Kundër plakjes dhe rigjenerimit të lëkurës: BHA ka efektin e reduktimit të rrudhave, parandalimin e errësimit të tepërt, pigmentimit në mënyrë efektive për të ndihmuar që lëkura të jetë e ndritshme, e lëmuar dhe e njëtrajtshme.

2. Pse duhet të kombinohet BHA me përbërës të tjerë?

Pyesni veten pse duhet të kombinoni një përbërës tjetër me një BHA? Cili është përfitimi? Më poshtë do t’i përgjigjet kësaj pyetjeje:

 • Aplikimi i BHA nuk do të shkaktojë lëkurë të lëkurës, kështu që kombinimi i produkteve të tjera të kujdesit do të ndihmojë që lëkura të ushqehet më mirë.
 • Përmirësoni përmirësimin e problemeve të lëkurës që BHA nuk mund t’i trajtojë si puçrrat, pikat e errëta, toni i pabarabartë i lëkurës, etj.
 • Për të pasur një rutinë perfekte për kujdesin e lëkurës, BHA konsiderohet një hap eksfolues që përdoret pas pastrimit dhe tonerit. Prandaj është e pamundur të anashkalohet kombinimi i esencave, kremrave…
 • Varet gjithashtu nga vendndodhja dhe lëkura e çdo personi që duhet të zgjedhë produktin e duhur për ta kombinuar me BHA.

3. Me çfarë duhet të kombinohet BHA?

BHA, nëse përdoret vetëm në lëkurë, do të ketë disa efekte pozitive në lëkurë, por nuk mjafton. Me faktin se kujdesi për lëkurën ka nevojë për më shumë se pastrim të thellë.

Aktualisht në treg ka shumë produkte bukurie të kombinuara me BHA që mbështesin dhe plotësojnë njëra-tjetrën për të formuar procesin dhe mënyrën më efektive të kujdesit të lëkurës.

3.1. Kombinimi i BHA dhe Niacinamide (B3)

Ndiqni ju A mund të përdoret BHA me Niacinamide?, është efektive?? Mund të thuhet se ky është kombinimi perfekt, jashtëzakonisht i mirë për lëkurën. Niacinamidi është një formë e vitaminës B3 që ka aftësinë për të përmirësuar dhe reduktuar lëkurën e thatë dhe të dëmtuar, duke ndihmuar lëkurën të rikuperohet gradualisht në mënyrë efektive. Kur përdoret së bashku, BHA ka aftësinë të ndihmojë në stimulimin e rigjenerimit të lëkurës, duke ndihmuar kështu që lëkura të jetë e lëmuar dhe e fortë.

Kur përdorni, është e nevojshme t’i kushtoni vëmendje BHA të përdorur së pari, pas rreth 20-30 minutash të përdorni B3.

3.2. Përdorni BHA dhe B5 në kujdesin e lëkurës

B5 është një hidratues natyral që punon për të rigjeneruar, rigjeneruar dhe ushqyer lëkurën. Kur përdorni BHA, kombinimi me B5 është një nga metodat më të mira të kujdesit të lëkurës sot. Në veçanti, këto 2 produkte mund të përshtaten dhe përdoren për të gjitha llojet e lëkurës duke përfshirë lëkurën e ndjeshme.

Retinoli është një produkt jashtëzakonisht i nxehtë kundër akneve
Retinoli është një produkt jashtëzakonisht i nxehtë kundër akneve

3.3. Përdorimi i BHA dhe Retinol së bashku

Nëse jeni duke pyetur veten “çfarë të kombinoni me BHA për të trajtuar aknet”, retinoli është përgjigjja për ju. BHA ka aftësinë për të pastruar thellë, për të parandaluar aknet, por jo tërësisht.

Kombinoni BHA me Retinol për të trajtuar në mënyrë efektive aknet në lëkurë. Retinoli nuk është vetëm një produkt që vepron kundër plakjes, por gjithashtu ka aftësinë të stimulojë prodhimin e qelizave të reja, të parandalojë inflamacionin në procesin e shtyrjes së akneve gjatë përdorimit të BHA.

3.4. Kombinim i BHA dhe Azelaic Acid

Zbulimi se me çfarë përdoret BHA është mënyra më e shpejtë për të përmirësuar gjendjen e problemeve me të cilat po përballet lëkura në mënyrën e duhur për të shmangur shkaktimin e dëmtimit të panevojshëm të lëkurës. Në trajtimin e akneve, një nga metodat më të mira është kombinimi i BHA me acidin azelaik. Përveç kësaj, këto 2 përbërës nuk duhet të përdoren në të njëjtën kohë, ndaj përdorni BHA rreth 30 minuta më parë.

3.5. Merrni BHA me Differin

Differin i njohur edhe si Adapalene ato përdoren shumë në trajtimin e akneve. Me avantazhin se mund të jetë i përshtatshëm për shumë lloje lëkurash, veçanërisht i përshtatshëm për pubertetin nga 12 vjeç e lart. Kur kombinohet me BHA, ai ka aftësinë për të përmirësuar aknet, mbështetje në trajtim jashtëzakonisht efektiv.

3.6. Kombinimi i BHA dhe peroksidit të benzoilit

Me pyetjen se me çfarë BHA duhet të kombinohet, Benzoyl Peroxide është një opsion për ju. Ky kombinim është zakonisht për lëkurë të yndyrshme dhe lëkurë të prirur ndaj akneve. Përveç kësaj, kur përdorni, mund të përjetoni reaksione të tilla si acarim të lëkurës, prandaj përgatitni më shumë vitaminë B9 kur është e nevojshme.

3.7. A mund të marr si BHA ashtu edhe Arbutin?

Pyetjet kur përdorni BHA në kombinim me atë që do të varen nga gjendja aktuale e lëkurës dhe vendndodhja e çdo personi. Kur përdorni BHA me Arbutin mund të sjellë efektin më të mirë me ngjyrën e errët dhe të pabarabartë të lëkurës. Me përbërës të nxjerrë nga natyra mbështet dhe ndriçon natyrshëm lëkurën.

Vitaminat janë shumë të mira për trupin
Vitaminat janë shumë të mira për trupin

3.8. Përdorimi i vitaminave dhe BHAs në të njëjtën kohë

Nëse pyesni se me çfarë duhet të kombinohet Chaolua TV BHA, ajo është Vitamina C. Kur përdorni BHA me vitaminë C në formën e acidit L-Askorbik, ndihmon në ndriçimin e lëkurës, zbehjen e njollave të errëta si dhe parandalon plakjen dhe rrudhat.

3.9. Kombinimi i BHA dhe Hydroquinone

Sipas hulumtimit të Chaolua TVHidrokinoni është efektiv në trajtimin e melazmës, njollave, duke ndihmuar lëkurën të jetë e bardhë e ndezur, me ngjyrë natyrale. Por gjatë përdorimit duhet kushtuar vëmendje e veçantë nëse nuk bëhet siç duhet, do të përkeqësojë gjendjen e lëkurës.

Prandaj, kur përdorni BHA dhe Hydroquinone, do t’ju duhet të përdorni përqendrimin e duhur dhe të përdorni kohën për të kufizuar pigmentimin, njollat ​​e errëta ose njollat ​​kafe.

Metodat e kombinimit të BHA për të ndihmuar në zbukurimin e lëkurës

3.10. Përdorimi i Tretinoin dhe BHA

Me lëkurën që ka probleme me aknet, celulitin, melasmën dhe njollat ​​e errëta, Kombinoni BHA me Tretinoin. Ato kanë aftësinë të nxisin rigjenerimin e lëkurës, të heqin shtresën korneum, lëkurën e vdekur, duke ndihmuar kështu që lëkura të jetë më e shndritshme, më e lëmuar dhe më e njëtrajtshme.

Sugjerime për ju: Si të përdorni BHA dhe Retinol Mënyra më e drejtë

3.11. Përdorimi i BHA në kombinim me Acidin Tranexamik

Acidi tranexamik është një acid i tretshëm në ujë që, kur kombinohet me BHA të tretshëm në vaj, ndihmon lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në qelizë. Duke promovuar kështu efektet e anti-akneve, anti-inflamatore, duke reduktuar ënjtjen në mënyrë efektive,

3.12. Kombinimi i BHA dhe acidit hialuronik

Acidi hialuronik është një acid i jashtëzakonshëm që rimbush dhe hidraton lëkurën, gjë që është thelbësore për ta mbajtur lëkurën të bukur, të lëmuar dhe të fortë. Kombinimi i BHA dhe Hyaluronic do të stimulojë prodhimin e kolagjenit dhe elastinës për të rritur elasticitetin e lëkurës si dhe për të kufizuar plakjen e lëkurës.

A janë AHA-të të mira për lëkurën tuaj?
A janë AHA-të të mira për lëkurën tuaj?

3.13. Me çfarë duhet të kombinohet BHA – AHA në rregull?

Përgjigja është KANE. AHA është një acid alfa hidroksi që rrjedh nga bimët që përdoret gjerësisht në industrinë e bukurisë sot. Kur përdorni BHA në kombinim me AHA, ai ka aftësinë të parandalojë plakjen, të zvogëlojë rrudhat, lëkurën e varur si dhe të sigurojë ujë të mjaftueshëm për ta mbajtur lëkurën të shëndetshme.

3.14. Kombinimi i BHA dhe Peptidit

Në procesin e kujdesit të lëkurës, përdorimi i BHA duhet të kombinohet me atë serum, çfarë toneri është shumë i rëndësishëm në pastrimin e thellë dhe sigurimin e ushqyesve të nevojshëm për lëkurën.

Peptidi është një nga përbërësit që kombinohet me BHA për të ndihmuar në rigjenerimin dhe riparimin e lëkurës, gjë që mund të parandalojë shenjat më të mira të plakjes.

Lexoni për të mësuar më shumë rreth A duhet të përdor BHA para apo pas tonerit??

3.15. Kombinimi i Bakuchiol dhe BHA

Me aknet, lëkurën e yndyrshme dhe shenjat e plakjes si rrudhat, njollat ​​duhet të përdorin BHA së bashku me Bakuchiol. I nxjerrë nga natyra, është shumë beninj dhe i sigurt për të gjitha llojet e lëkurës pa shkaktuar acarim apo reaksione edhe me lëkurë të ndjeshme.

Ata kanë aftësinë për të trajtuar aknet, anti-inflamatore, anti-ënjtje, ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës për të ndihmuar lëkurën të qëndrojë e re dhe plot jetë.

Me çfarë duhet të kombinohet BHA për efektin më të mirë?
Me çfarë duhet të kombinohet BHA për efektin më të mirë?

3.16. Përdorimi i BHA dhe aminoacideve në të njëjtën kohë

Aminoacidet ose aminoacidet kombinohen me BHA për të ndihmuar në pastrimin e thellë të lëkurës dhe për të siguruar lëndë ushqyese thelbësore për lëkurën. Në këtë mënyrë ndihmon në hapjen e poreve, qetësimin e lëkurës dhe rivendosjen e dëmtimit që po haset.

Prandaj, kjo metodë është e përshtatshme për shumë lloje lëkurash si lëkura e lëmuar, lëkura e yndyrshme, lëkura e plakur dhe lëkura e ndjeshme.

3.17. Kombinimi i BHA dhe Ceramidit

Ceramidi është një nga përbërësit efektivë kundër plakjes. Kur kombinohet me BHA, krijon një shtresë mbrojtëse efektive të lëkurës kundër ndikimeve të jashtme mjedisore. Së bashku me këtë, ajo ndihmon lëkurën të thithë lehtësisht lëndët ushqyese nga kremrat dhe serumet më të mira.

Ekspertët përgjigjen: Si të përdorni BHA siç duhet #Pikërisht

3.18. Kombinim i BHA dhe hidratuesit

Me cilin krem ​​hidratues duhet të kombinohet BHA është një shqetësim i shumë grave kur kujdesen për lëkurën. Këtu janë opsionet më të mira të cilave mund t’i referoheni:

 • Linja e kremit La Roche-Posay Cicaplast Gel B5, nga marka e famshme franceze e kozmetikës.
 • Krem qetësues Klairs Midnight Blue.
 • Laneige Water Bank Moisture Cream EX.

Shiko me shume: Sa kohë duhet për të aplikuar një BHA përpara se të aplikoni një hidratues??

4. Me çfarë nuk duhet të kombinohet BHA?

Përveçse të mësoni se me çfarë duhet të kombinohet BHA për ta bërë lëkurën më të bukur, nuk mund të injoroni “tabutë” me BHA si më poshtë:

 • Mos kombinoni retinol dhe BHA: Ky kombinim do të rrisë mundësinë e acarimit të lartë të lëkurës, duke shkaktuar skuqje dhe mund të neutralizojë efektet e këtyre dy esencave.
 • Kombinim absolut i BHA dhe peroksidit të benzoilit: Të dy këta përbërës do të shkaktojnë reagime të kundërta me njëri-tjetrin, duke e bërë kujdesin e lëkurës më pak efektiv.
 • Kini kujdes kur kombinoni vitaminën C dhe BHA: A mund të përdoret BHA me vitaminë C?? Kjo është tabu. Kur kombinohet me vitaminën C, acidi në BHA do të humbasë stabilitetin e ekuilibrit të pH.
 • Shmangni kombinimet BHA dhe Niacinamide: Ky “dyshe” mund të shkaktojë skuqje të lëkurës nëse përdoret gabimisht.
 • BHA është shumë e papajtueshme me Adapalene: Ky kombinim mund ta bëjë lëkurën tuaj të pakëndshme dhe lehtësisht të irrituar kur përdoret.

5. Kini parasysh kur përdorni BHA në kombinim me përbërës të tjerë

 • Për fillestarët, këshillohet që lëkura të mësohet me përqendrimin e ulët të BHA dhe më pas të rritet gradualisht përqendrimi.
 • Rekomandohet përdorimi i produkteve me veti hidratuese beninje dhe me shumë përbërës hidratues.
 • Duhet të përdoret në mënyrë alternative ose çdo ditë tjetër për të shmangur irritimin e lëkurës për lëkurën e ndjeshme, veçanërisht kushtojini vëmendje kur nuk është i përshtatshëm për Retinol, Vitaminë C, etj.
 • Përfundoni procesin e kujdesit të lëkurës, mos i anashkaloni hapat e mbetur.

6. Çfarë duhet të kihet parasysh kur përdoret BHA?

BHA është e dobishme në trajtimin e akneve ose zgjidhjen e problemeve dhe njollave të lëkurës, por është e nevojshme të dini se si ta përdorni atë siç duhet përndryshe do të shkaktojë më shumë dëmtime në lëkurë. Pra, duhet të keni parasysh disa paralajmërime:

 • Zgjidhni një BHA me një përqendrim të përshtatshëm vetëm 1-2% dhe një pH prej 3-4.
 • Në procesin e përdorimit të BHA, lëkura mund të jetë më e ndjeshme, kështu që kur dilni, duhet të mbroni me kujdes dhe të përdorni rregullisht krem ​​kundër diellit.
 • Mos e përdorni për personat me lëkurë të ndjeshme, gratë shtatzëna dhe laktuese.

Përmbajtja e artikullit të mësipërm u është përgjigjur pyetjeve në lidhje me BHA, si dhe si të përdoret siç duhet BHA me çfarë duhet të kombinohet BHA. Shpresojmë që informacioni i mësipërm të jetë vërtet i dobishëm dhe i nevojshëm për t’ju mbështetur në kujdesin dhe mbrojtjen e lëkurës tuaj.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Bí Kíp] BHA nên kết hợp với gì trong Skincare mà rất ít người biết . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *