[BÍ KÍP] #15 Cách làm mắt hết sưng sau khi khóc “Cấp tốc” “Hiệu quả”

Si t’i bëni sytë më pak të ënjtur pasi të qani Cila është më efektive dhe e përdorur gjerësisht? A është mirë të qash me sy të fryrë? Ky nuk është vetëm një shqetësim, por gjithashtu bën që shumë njerëz të humbasin vetëvlerësimin dhe konfuzionin kur shkojnë në shkollë ose në punë? Le të mësojmë me Chaolua TV #15 Mënyra më e shpejtë për të trajtuar sytë e fryrë pas të qarit në shtëpi në artikullin më poshtë.

Keni qarë ndonjëherë derisa sytë tuaj të takohen?
Keni qarë ndonjëherë derisa sytë tuaj të takohen?

1. Sa lloje lotësh ka?

Sipas kërkimeve mjekësore, lotët ndahen në 3 lloje të ndryshme si:

 • Lotë natyralë: Ky është lloji i lotëve që shfaqen kur ne mbyllim sytë, i cili vepron si lubrifikant për kornenë dhe largon bakteret që shkaktojnë infeksion.
 • Reflektoi lotët: Siç sugjeron edhe emri, kur ka një rast të reflekseve të tilla si fluturimi i insekteve në sy, pluhuri, tymi … rënia aksidentale në sy do të bëjë që lotët të bien vetë.
 • Lotë emocionale: Ky lloj lotësh përbëhet kryesisht nga hormone emocionale, qetësues natyralë të dhimbjes. Hulumtimet nga Akademia Amerikane e Oftalmologjisë zbuluan gjithashtu se ne ndihemi më rehat kur qajmë.

2. Pse e qara i fryn sytë?

Pas të qarit, ënjtja e syve është një fenomen normal, apo jo? Por për të shpjeguar pse, jo të gjithë e dinë, këtu janë 4 shkaqet e ënjtjes së syve pas të qarit:

 • Lotët avullojnë ose thithen drejtpërdrejt në hundë: Kur qani, lotët do të mbushin zgavrën e hundës dhe do të formojnë një rrjedhje. Kjo mund të shkaktojë që lëkura rreth syve të fryhet.
 • Fërkimi i syve duke qarë: Në këtë kohë, gjëndrat e lotit do të duhet të punojnë jashtë orarit për të prodhuar një rrjedhë të pafund lotësh dhe shumica e lotëve që rrjedhin në fytyrë kanë një përqendrim të ulët kripe, duke bërë që lëkura rreth syve të skuqet dhe të fryhet.
 • Zgjerimi i enëve të gjakut: Kur qani shumë lotët do të detyrojnë më shumë gjak të pompojë në zonën e syve, duke shkaktuar zgjerimin e enëve të gjakut, duke shkaktuar ënjtje të syve.
 • Sytë e dobët: Nëse jeni një person që në thelb zotëroni sy të dobët, gjendja do të jetë edhe më e rëndë. E qara dobëson sistemin imunitar rreth syve, duke krijuar një mjedis për të pushtuar bakteret, duke shkaktuar fryrje të syve…

3. Si t’i bëni sytë më pak të fryrë pas të qarit

3.1. Përdorni kastravecin për të reduktuar ënjtjen e syve

Kastraveci përmban shumë lëndë ushqyese që ndihmojnë në shtrëngimin e lëkurës dhe reduktimin e ënjtjes, duke reduktuar në mënyrë efektive errësimin e lëkurës rreth syve.

Materialet e përgatitjes: 1 kastravec i freskët, i larë dhe i vendosur në frigorifer.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Përdorni një thikë për të prerë kastravecin në feta të holla të rrumbullakëta.
 • Hapi 2: Aplikoni me butësi feta kastraveci në fytyrën tuaj dhe lëkurën rreth syve.
 • Hapi 3: Mbajeni në vend për rreth 30 minuta që esenca e kastravecit të depërtojë në lëkurë.
 • Hapi 4: Hiqni kastravecin dhe lani fytyrën me ujë të ftohtë.

Top 9 Si të zbardhim lëkurën nga kastraveci “SUPER FAST”

3.2. Si të reduktoni ënjtjen e syve kur qani me ujë trëndafili

Ky është një lloj uji me veti që e bëjnë lëkurën të shtrëngohet, të fortë dhe të ndihmojë në uljen e ënjtjes në lëkurën rreth syve.

Materialet e përgatitjes: Uji i trëndafilit ka origjinë cilësore dhe të pastër, pambuku për heqjen e grimit.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Përdorni një copë pambuku për t’u zhytur në pak ujë trëndafili.
 • Hapi 2: Vendosni një copë pambuku të lagur me ujë trëndafili në të dy sytë dhe lëreni për 5 minuta.
 • Hapi 3: Këmbëngulni për të kryer shumë herë për të reduktuar ënjtjen sa më shpejt.
Akulli është një metodë efektive për të reduktuar ënjtjen
Mënyra më e shpejtë për të reduktuar ënjtjen në sy me akull

3.3. Si t’i bëni sytë më pak të ënjtur pasi keni qarë me akull

Akulli punon për të relaksuar enët e gjakut rreth syve dhe për të reduktuar ënjtjen pas të qarit në mënyrë efektive. Hapat janë shumë të thjeshtë si më poshtë:

Materialet e përgatitjes: Disa kuba akulli të pastër, një peshqir i pastër i butë.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Vendosni disa kuba akulli të pastër dhe të ftohtë në peshqirin e përgatitur.
 • Hapi 2: Vendosni një peshqir të butë të mbuluar me akull mbi sytë tuaj dhe mbajini për disa minuta.
 • Hapi 3: Përsëriteni disa herë për të përmirësuar gjendjen e syve të ënjtur.

3.4. Zvogëloni ënjtjen e syve shumë shpejt me të bardhat e vezëve

Kjo është një metodë shumë e sigurt dhe efektive që mund ta provoni në shtëpi.

Materialet e përgatitjes: 1 vezë pule, 1 majë lajthi shtrige.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Thyejeni lëvozhgën dhe hiqni të verdhën duke mbajtur të bardhën.
 • Hapi 2: Rrihni të bardhat e vezëve, më pas shtoni disa pika vaj esencial të lajthisë së shtrigës.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen e mësipërme në lëkurën rreth syve, më pas lëreni të veprojë për rreth 15 – 30 minuta.
 • Hapi 4: Lani fytyrën dhe thajeni lëkurën rreth syve.

3.5. Aloe vera është efektive në trajtimin e ënjtjes

Nëse nuk jeni të sigurt se si të “qani me sy të fryrë”, atëherë aloe vera është një nga shpëtimtarët tuaj.

Materialet e përgatitjes: 1 fletë Vera ende i freskët.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Lani plotësisht gjethen e aloe vera, më pas përdorni një thikë për të ndarë butësisht mishin brenda gjethes së aloe.
 • Hapi 2: Aplikoni lehtë mishin e aloe verës në lëkurën rreth syve dhe përdorni duart për të masazhuar sytë për disa minuta.
 • Hapi 3: Lëreni lëkurën rreth syve të thahet në mënyrë natyrale për rreth 15-30 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

3.6. Si t’i bëni sytë më pak të ënjtur pasi keni qarë me llum çaji

Lluhurat e çajit kanë efektin për të ndihmuar qarkullimin e gjakut, duke reduktuar kështu ënjtjen e syve në mënyrë shumë efektive. Chaolua TV Ja se si ta bëni atë thjesht:

Materialet e përgatitjes: pak llum çaji, nëse ka llum çaji të zi, aq më mirë.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Merrni qeset e çajit pasi të keni mbaruar përgatitjen e tyre, sigurohuni që të jenë ende të lagura dhe më pas aplikojeni në sy.
 • Hapi 2: Mbajeni për rreth 10-15 minuta.
 • Hapi 3: Përsëriteni disa herë për rezultate më të mira.

3.7. Masazhi është një mënyrë për t’i bërë sytë të mos fryhen pas të qarit

 • Hapi 1: Përdorni një sasi të vogël vaji për ta aplikuar në lëkurën rreth syve
 • Hapi 2: Goditni butësisht lëkurën rreth syve me gishta për 10-15 minuta.
 • shënim: Mos aplikoni forcë të tepërt në lëkurën rreth syve.
Masazhi ndihmon në trajtimin e ënjtjes në sy
Masazhi ndihmon në trajtimin e ënjtjes në sy

3.8. Aplikoni ujë të kripur në zonën e fryrë

Kripa mund të thithë dhe thithë ujin e ruajtur rreth syve, kështu që përdoret për të eksfoluar, trajtuar alergjitë si dhe për të reduktuar ënjtjen në mënyrë shumë efektive. Veproni si më poshtë:

Materialet e përgatitjes: kripë të pastër të grimcuar, ujë të ngrohtë, peshqir të butë.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Shtoni ½ lugë çaji kripë në një filxhan me ujë të ngrohtë, më pas përzieni derisa kripa të tretet plotësisht në ujë.
 • Hapi 2: Përdorni një leckë të pastër dhe të butë të njomur me ujë të kripur.
 • Hapi 3: Merrni një peshqir të sapo lagur në ujë me kripë dhe vendoseni në sy dhe lëreni të veprojë për rreth 5 minuta për të relaksuar sytë.
 • Hapi 4: Përsëriteni disa herë për rezultate më të mira.

3.9. Si t’i bëni sytë më pak të ënjtur pasi keni qarë me një lugë të ftohtë

Materialet e përgatitjes: 2 lugë inox të pastra.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Zhytni 2 lugë inox në ujë dhe më pas vendosini në frigorifer për rreth 10 minuta.
 • Hapi 2: Nxirreni lugën inox dhe vendoseni në të dy sytë derisa luga të ftohet.
 • Hapi 3: Mund të bëhet edhe disa herë për ënjtje më të shpejtë të syve.

Fytyra e fryrë si të ndalet – Mësoni 8 metoda efektive

3.10. Kryeni një masazh përgjatë urës së hundës

Kjo është një mënyrë e thjeshtë dhe e lehtë për ta bërë, por funksionon shumë mirë në reduktimin e ënjtjes së syve pas të qarit.

Prandaj, thjesht duhet të mbyllni sytë dhe të masazhoni përgjatë urës së hundës. Duhet t’i kushtoni vëmendje lëkurës në të dyja anët e hundës, ku mbështeten syzet. Kjo mund të ndihmojë në lehtësimin e presionit të sinusit që krijohet kur qani.

Këshilla për të kuruar ënjtjen e syve pas të qarit

3.11. Përdorni ekstraktin e lajthisë së shtrigës

Ju mund ta blini këtë ilaç në farmaci. Lajthia e shtrigës është shumë efektive në trajtimin e mavijosjeve dhe reduktimin e ënjtjes së syve. Ja se si ta bëni atë:

 • Hapi 1: Thithni një top pambuku ose një top pambuku në lajthi shtrigash.
 • Hapi 2: Aplikoni një top pambuku të sapo lagur me lajthi shtrigëje rreth syve.Kini kujdes që të mbyllni sytë në mënyrë që lajthia e shtrigës të mos hyjë në sy.
 • Hapi 3: Qëndroni në gjendje për rreth 5-10 minuta për të relaksuar sytë.

3.12. Si t’i bëni sytë më pak të ënjtur pasi keni qarë me vazelinë

Kujdesi për lëkurën me vazelinë është shumë i njohur për shumë njerëz në fushën e bukurisë. Megjithatë, ka edhe një efekt tjetër të shkëlqyeshëm që më pak njerëz e dinë, që është të ndihmojë në uljen e ënjtjes së syve pas të qarit në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Me këtë metodë ju duhet vetëm të aplikoni pak krem ​​vazelinë rreth syve dhe të përdorni gishtat për të rrahur kremin që të përthithet në lëkurë.

Grimi është i rëndësishëm për femrat
Grimi është i rëndësishëm për femrat

3.13. Maskojeni gungën me grim

Nëse keni diçka për të dalë dhe sytë tuaj janë të fryrë pasi të qani, grimi është gjithashtu një mënyrë për të reduktuar ënjtjen në zonën e syve që e aplikojnë shumë njerëz.

3.14. Përdorni patate për të hequr qafe ënjtjen e syve

A është mirë të qash me sy të fryrë?? Mos u shqetësoni sepse patatja përmban enzima, të cilat janë në gjendje të zbardhin lëkurën dhe të reduktojnë shumë mirë ënjtjet dhe njollat ​​e errëta. Ju mund të bëni sa më poshtë:

Materialet e përgatitjes: 1 patate e qëruar dhe e larë.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Vendosini patatet në frigorifer për rreth 15-30 minuta që patatet të ftohen.
 • Hapi 2: Hiqni patatet dhe pritini hollë me thikë.
 • Hapi 3: Vendosni fetat e patates në sy për rreth 10 minuta.
 • Hapi 4: Masazhoni butësisht rreth syve me duar për të stimuluar qarkullimin e gjakut.
 • Hapi 5: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

3.15. Përdorni një përzierje të gjetheve të kosit dhe majdanozit

Nëse po pyesni veten Si t’i bëni sytë më pak të ënjtur pasi të qani Nëse funksionon, mund të përdorni edhe gjethet e kosit dhe majdanozit. Veproni si më poshtë:

Materialet e përgatitjes: 1 kuti kos pa sheqer, gjethe majdanozi të grira imët.

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Përzieni kosin me gjethet e majdanozit të grira hollë.
 • Hapi 2: Përdorni garzë të pastër për të mbështjellë përzierjen e mësipërme.
 • Hapi 3: Vendosni garzë në sy për rreth 10 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

3.16. Përdorni lot artificial

Ju mund të mos e dini, por lotët artificialë përdoren për të trajtuar sytë e thatë dhe për të kompensuar lotët natyralë të humbur. Prandaj, nëse keni sy të skuqur dhe të ënjtur për shkak të të qarit, mund të përdorni 1-2 pika lot artificial në sytë tuaj, deri në 4 herë në ditë për t’u ndjerë më mirë.

Lotët artificialë janë "shpëtimtar" shëron ënjtjen e syve
Lotët artificialë janë “shpëtimtari” për të trajtuar sytë e fryrë

3.17. Pi shume uje

E qara është kur sasia e ujit në trup humbet, duke shkaktuar tharjen e lëkurës. Për të reduktuar këtë situatë, pini shumë ujë që sytë dhe lëkura e fytyrës të rikuperojnë shpejt lagështinë.

4. Kur të shkoni te mjeku?

Nëse keni provuar të gjitha mënyrat e mësipërme, por gjendja e syve ende nuk është në gjendje të zvogëlojë skuqjen dhe ënjtjen, edhe më keq. Më pas duhet të shkoni te mjeku përpara se gjendja të përkeqësohet.

Të gjitha mënyrat për të reduktuar ënjtjen e syve pas të qarit më sipër kërkojnë kohë për t’u rikuperuar plotësisht, nëse dëshironi të aplikoni shpejt, do të jepen vetëm rezultate të përkohshme. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund ta lini trupin tuaj të pushojë dhe të relaksohet, veçanërisht duke fjetur mjaftueshëm. Fjetja për 8 orë në ditë është që sytë të relaksohen dhe të zvogëlojnë ënjtjen në mënyrë efektive.

5. Si të parandaloni ënjtjen e syve pas të qarit

 • Flini mjaftueshëm gjumë: Duhet të flini të paktën 8 orë për të reduktuar në mënyrë efektive ënjtjen dhe ënjtjen e syve.
 • Shtoni mjaftueshëm 2 litra ujë çdo ditë: Grumbullimi i kripës shkakton ënjtje të syve pas të qarit, ndaj duhet të pini ujë për të minimizuar këtë gjendje.
 • Shkoni tek një okulist: Nëse ënjtja dhe skuqja përkeqësohen, duhet të shihni një mjek për këshilla.
 • Jepini sytë tuaj pushim: Për sy të shëndetshëm, duhet t’u jepni kohë për t’u çlodhur si trupi.

Më sipër janë 17 mënyra për të reduktuar shpejt dhe në mënyrë efektive ënjtjen e syve pas të qarit. Shpresojmë që përmes përmbajtjes së këtij artikulli të zgjidhni një metodë për të reduktuar ënjtjen e syve pas të qarit që ju përshtatet më së miri.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [BÍ KÍP] #15 Cách làm mắt hết sưng sau khi khóc “Cấp tốc” “Hiệu quả” . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Mách bạn #9 cách tái tạo da mặt

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *