BHA gồm những loại nào

Cilat lloje të BHA-ve përfshihen?? Nëse dëshironi të përdorni BHA, duhet të mësoni me kujdes llojet e BHA. Pra, çfarë bëjnë ata dhe si mund ta përdorni BHA për të përfituar sa më shumë prej saj? Zbulojeni në përmbajtjen e mëposhtme!

Cilin BHA duhet të përdor?
Cilin BHA duhet të përdor?

1. Çfarë është BHA?

BHA ose Acid Beta Hydroxy, ky është një përbërës bukurie që përfshihet në listat e përbërësve të shumë kozmetikës së ndryshme. BHA-të kanë përbërës si acidi salicilik ose substanca të tjera të ngjashme si salicilat, salicilat natriumi dhe ekstrakt shelgu.

Përveç kësaj, BHA gjithashtu përmban acid beta hidroksi butanoik, acid tropik, acid trethokanik. Aktualisht, kozmetikët që përmbajnë BHA duke përdorur acid salicilik janë më të zakonshmet.

Acidi citrik, nga ana tjetër, përdoret më rrallë në formulimet BHA, shpesh të klasifikuara si AHA.

2. Cilat lloje të BHA-ve përfshihen?

Cilat lloje të BHA njihni? BHA përfshin 3 forma të ndryshme, të cilat mund të përmenden si lëngu bha (formë e lëngshme), xhel bha (formë xheli i butë) për lëkurë të yndyrshme, Losion BHA (krem i lehtë) posaçërisht për lëkurë të thatë dhe shumë të thatë. Konkretisht:

2.1. BHA e lëngshme

Produkte BHA për fillestarët Kjo mund të largojë qelizat e vdekura çdo ditë, të ndihmojë në depërtimin e thellë brenda poreve, të nxisë procesin e hapjes së poreve. Jo vetëm kaq, ai gjithashtu stimulon rigjenerimin e lëkurës, përmirëson poret e mëdha, i jep lëkurës të lëmuar dhe rinore. Nëse përdoret rregullisht për një kohë të gjatë, lëkura do të bëhet e freskët dhe e lëmuar.

Produkti vjen në një formë të lëngshme si tonik dhe mund të përdorni një pambuk ose ta derdhni në duar për ta aplikuar në lëkurën tuaj. Tekstura e BHA Liquid depërton shpejt dhe thellë, stimulon lëkurën të reagojë duke shkaktuar tharje.Pas rreth 1-2 muajsh ky reagim do të zhduket dhe lëkura do të bëhet e lëmuar dhe e njëtrajtshme.

BHA e lëngshme
BHA e lëngshme

2.2. Xhel BHA

Xhelet BHA mund t’ju ndihmojnë të hiqni qafe qelizat e vdekura kimike në baza ditore. Ky xhel i butë zakonisht aplikohet në lëkurë të yndyrshme në të kombinuar, xhel BHA depërton thellë brenda poreve, stimulon rigjenerimin e lëkurës, përmirëson poret e mëdha, e bën lëkurën të lëmuar dhe rinore. Kjo formë xheli është e përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, veçanërisht për lëkurën e yndyrshme dhe të yndyrshme.

2.3. Locion BHA

Produkti vjen në formë kremi të lehtë, i përshtatshëm për llojet e lëkurës së thatë dhe shumë të thatë. Formula ultra e lehtë, hidratuese nuk do ta lërë lëkurën të thatë apo të shkrifët.

Ky locion BHA depërton thellë në pore, duke stimuluar rigjenerimin e lëkurës. Përveç kësaj, ai gjithashtu ndihmon në vrasjen e baktereve që shkaktojnë puçrra fytyre, zvogëlon inflamacionin, zvogëlon skuqjen.

3. Tekstura e produktit të formave BHA

Përveç shpjegimit të llojeve të BHA-ve të përfshira, duhet të dini se nëse përqendrimi është i rëndësishëm që përdoruesit të zgjedhin, tekstura e produktit ka të bëjë më shumë me ndjenjën e përdoruesit. Disa tekstura dhe produkte tipike që mund t’u referoheni më poshtë:

  • Forma e lëngshme: Kjo është një formë e lëngshme e BHA që është pothuajse ujore, me një përshkueshmëri jashtëzakonisht të lartë. Sidoqoftë, duhet të mbani mend se forma e lëngshme do të çojë në shtytje të akneve për shkak të depërtimit të lartë të produktit. Nëse dëshironi të përshpejtoni aknet dhe të ndihmoni lëkurën tuaj të qëndrojë e shëndetshme, mund ta aplikoni menjëherë këtë lloj BHA. Disa produkte që mund të provoni përfshijnë: Cosrx BHA Blackhead Power Liquid, Paula’s Choice Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant.
  • Forma e locionit: Produktet e locionit BHA kanë një strukturë të lehtë kokrra të kuqe, e cila është e mrekullueshme për njerëzit me lëkurë të thatë dhe shumë të thatë. Kjo formë e produktit ndihmon për të mbajtur lëkurën të lagësht, pa tharje apo lëkurë. Në të njëjtën kohë, ndihmon në vrasjen e baktereve që shkaktojnë puçrra fytyre, redukton inflamacionin, zvogëlon skuqjen dhe ënjtjen në të dyja anët. Produktet në këtë formë mund të përmenden si CALM Redness Relief 1% BHA Lotion Exfoliant.
  • Forma xhel: Xhel BHA me teksturë të lëmuar, për lëkurë të kombinuar në të yndyrshme. Forma e xhelit është e përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, veçanërisht e përshtatshme për lëkurën e kombinuar dhe të yndyrshme pasi thahet më shpejt se Liquid Chica y Chico Beta Salic 2.0, Paula’s Choice Skin Perfecting 2% BHA Gel Acid Salicilic.
Cila është struktura e produkteve BHA?
Cila është struktura e produkteve BHA?

4. Cili është efekti i BHA në lëkurë?

BHA ka shumë efekte të ndryshme, duke ndihmuar në mbrojtjen e lëkurës. Disa Efekti i BHA mund të përmendet si:

4.1. BHA ndihmon në pastrimin e thellë dhe shtrëngimin e poreve

BH ndihmon për të hequr qelizat e vdekura, për të hyrë thellë brenda poreve, për të hequr plotësisht papastërtitë dhe akumulimin e vajit, ndihmon në pastrimin e thellë të çdo pore, poret shtrëngohen, duke kufizuar aftësinë për formimin e akneve.

Metodat e tjera tradicionale të eksfolimit kanë shumë ndikim në sipërfaqen e lëkurës, por kur përdorni BHA, mund të jeni të sigurt që esencat futen thellë brenda poreve, duke nxitur efektet e tyre.

4.2. Trajton aknet dhe njollat

Përveç zbulimit të llojeve të BHA, BHA ka veti anti-inflamatore, duke reduktuar yndyrën e tepërt, kështu që mund të reduktojë në mënyrë efektive aknet. Falë kësaj veçorie, BHA është bërë një nga përbërësit kryesorë për pastrimin e lëkurës, i përdorur në kozmetikën kundër akneve, për të ndihmuar në heqjen e shumë llojeve të akneve, duke pastruar thellë. Përveç kësaj, BHA gjithashtu mund të trajtojë njollat ​​e akneve dhe plagët e akneve.

Eksploroni më shumë:

Sa kohë duhet për të përdorur BHA për të nxitur aknet??

A trajton BHA aknet??

4.3. BHA përmirëson strukturën dhe parandalon plakjen

BHA ka një efekt jashtëzakonisht efektiv kundër plakjes pa shkaktuar dëme, duke shkaktuar konsumim sepse qelizat e vdekura do të hiqen butësisht. Që atëherë, struktura e lëkurës është përmirësuar, rrudhat janë zvogëluar, lëkura juaj do të jetë rinore dhe e tonifikuar.

BHA nëse përdoret në mënyrë të gabuar do të jetë si?

5. Përvoja e përdorimit të BHA efektive – Sekreti i bukurisë

Kur përdorni BHA, duhet t’i kushtoni vëmendje disa gjërave më poshtë:

  • Nëse keni BHA-në më të fortë, zgjidhni një toner BHA – Toner acid kur e shtoni atë në rutinën tuaj.
  • BHA është jashtëzakonisht i përshtatshëm për lëkurë të yndyrshme dhe për të jetuar në një mjedis të ndotur. Nëse lëkura juaj është e trashë dhe e yndyrshme, BHA në formë të lëngshme është jashtëzakonisht efektive dhe e pastër. Nëse keni lëkurë të thatë, duhet të përdorni AHA, dhe nëse dëshironi të përdorni BHA, mund ta përdorni në formë qumështi, kremi …
  • BHA me Peroksid benzoil Ky është një kombinim shumë efektiv për lëkurën e prirur ndaj akneve
  • Nëse aknet nuk largohen përgjithmonë, mund të kaloni te retinoidet. Megjithatë, jo të gjithë janë të përshtatshëm për Retinoidet, veçanërisht duke zgjedhur përqendrimin e gabuar, lëkurën e ndjeshme… atëherë, mund të provoni të përdorni BHA.
  • Krahasuar me përbërësit e tjerë aktivë, BHA është shumë irrituese dhe jo për ata që janë alergjikë ndaj aspirinës. Megjithatë, kjo është shumë e vështirë për t’u përcaktuar, kështu që mund ta keni në dorë, nëse nuk ka asnjë shenjë acarimi atëherë mund të vazhdoni ta përdorni.

Detaje: Udhëzime për përdorimin e duhur të BHA – Lëkurë e bukur, akne të qarta

6. Cilat linja produktesh përmbajnë BHA-në më të mirë

Nëse po pyesni se cilat lloje të BHA përfshijnë ose po kërkoni produktet më të mira dhe më efektive BHA, mund t’i referoheni absolutisht disa prej produkteve më poshtë:

6.1. Eksfoliant i lëngshëm BHA 2% për përsosjen e lëkurës Paula’s Choice

Paula’s Choice është marka kryesore në Amerikë për kujdesin e lëkurës, shumica e produkteve të saj janë beninje, pa aromë. Produkti Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant përfshin 2 versione, 1 tavolinë 118ml dhe 1 version 30ml.

Të dy versionet kanë një dizajn shishe plastike të bardhë me shkronja gri të errët, të thjeshta dhe të sofistikuara. Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant ka një strukturë të ngjashme me ujin, përthithet shpejt në lëkurë, qetëson lëkurën, redukton irritimin.

Nëse dihet Si të përdorni BHA Paula’s Choice? Sasia e vajit në lëkurë është e rregulluar mirë, poret e vogla përmirësojnë madhësinë e poreve dhe zvogëlojnë aknet, madje edhe tonin e lëkurës.

Eksfoliant i lëngshëm BHA 2% për përsosjen e lëkurës Paula's Choice
Eksfoliant i lëngshëm BHA 2% për përsosjen e lëkurës Paula’s Choice

6.2. Trajtim ditor për përpunimin e poreve RESIST Zgjedhja e Paula’s 2% BHA

Përbërësi kryesor i këtij produkti është Acidi Salicilik (BHA) 2% për të ndihmuar në largimin e papastërtive, vajit thellë brenda poreve, por ende ruan lagështinë natyrale. Acidi salicilik gjithashtu ka veti anti-inflamatore, duke ndihmuar në parandalimin e akneve.

Allantoina në produkt ndihmon në zbutjen dhe riparimin e dëmtimit të lëkurës, stimulon rigjenerimin e qelizave të reja. Përveç kësaj, ai gjithashtu ka aftësinë për të hequr qelizat e vdekura, për të tkurrur poret dhe kundër plakjes së lëkurës.

Trajtim ditor për përpunimin e poreve RESIST Zgjedhja e Paula's 2% BHA
Trajtim ditor për përpunimin e poreve RESIST Zgjedhja e Paula’s 2% BHA

6.3. Lehtësues i qetë i skuqjes 1% BHA Losion eksfoliant

Nëse pyesni se cilat lloje të BHA-ve përfshihen? BHA çmim i volitshëm Cili lloj është i mirë, atëherë nuk duhet humbur Calm Redness Relief 1% BHA Lotion Exfoliant me përbërës që janë BHA, çaj jeshil, përveç ekstraktit të jamballit, Beta-glukan, Allantoin me aftësi eksfoliuese dhe antioksiduese.mbron lëkurën nga shenjat e plakjes.

Jo vetëm kaq, esenca e çajit jeshil ndihmon në hidratimin, rigjenerimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës, luftimin e inflamacionit, zvogëlimin e akneve dhe e bën lëkurën më të butë dhe më të lëmuar. Ekstrakti i jamballit qetëson dhe rikthen lëkurën e prirur ndaj akneve.

Përdoreni 1-2 herë në ditë pas pastrimit dhe tonerit. Merrni një sasi të vogël, aplikoni në mënyrë të barabartë në fytyrë, masazhoni butësisht dhe nuk keni nevojë ta shpëlani me ujë të pastër.

Lehtësues i qetë i skuqjes 1% BHA Losion eksfoliant
Lehtësues i qetë i skuqjes 1% BHA Losion eksfoliant

6.4. Zgjidhje eksfoliuese kundër skuqjes me forcë të pastër të rregullt

Ende një përbërës i njohur BHA – Acid salicilik 2%, Solucioni për eksfolim kundër skuqjes me forcë të pastër të rregullt ka aftësinë të pastrojë lëkurën, të largojë papastërtitë dhe sebumin thellë në pore dhe të kontrollojë yndyrën.

Jo vetëm kaq, por ka edhe veti antibakteriale, anti-inflamatore dhe antioksiduese. Përveç kësaj, ekstrakti i jamballit është i sigurt për lëkurën, ndihmon në hidratimin, zbutjen dhe antibakterial, anti-inflamator.

Jo vetëm kaq, jamballi gjithashtu ka aftësinë për të rivendosur lëkurën pas akneve dhe për të rikthyer efektivisht plakjen.

Zgjidhje eksfoliuese kundër skuqjes me forcë të pastër të rregullt
Zgjidhje eksfoliuese kundër skuqjes me forcë të pastër të rregullt

6.5. Zgjidhja e zakonshme e acidit salicilik 2%.

Solution Ordinary Acid Salicilic 2% është një produkt nga marka Ordinary e DECIEM Canada.

Ky është një trajtim efektiv i akneve. Produkti ka një dizajn minimalist me një kavanoz qelqi të fortë. Ky produkt ka një përqendrim BHA prej 2%, i cili është i sigurt për kontaktin e lëkurës me acidet.

Përveç kësaj, kjo thelb puçrrash shton edhe lajthinë e shtrigës, e cila ka aftësinë të qetësojë lëkurën, duke reduktuar shqetësimin nga ënjtja, acarimi ose skuqja.

6.6. Clinique Clarifying Locion 1.0 Dy herë në ditë Eksfoliues

Clinique Clarifying Lotion 1.0 Twice A Day Exfoliator ka një dizajn shishe plastike, duke përdorur bruzin si ngjyrën kryesore dhe tekstin e markës me ngjyrë të zezë. Produkti ka një strukturë të lëngshme, përthithet relativisht shpejt dhe nuk është i yndyrshëm ose ngjitës.

Përveç kësaj, produkti shton edhe përbërës të glikolit për të ndihmuar në zbutjen dhe hidratimin e lëkurës. Produkti nuk përmban alkool, parabene dhe aroma, kështu që mund të përdoret edhe për lëkurë të ndjeshme.

Megjithatë, produkti është relativisht i djegur nga dielli, kështu që ju duhet të përdorni krem ​​kundër diellit për të mbrojtur lëkurën tuaj me kujdes, lëkura nuk dëmtohet.

Më sipër është përgjigja e Chaolua TV për pyetje Cilat lloje të BHA-ve përfshihen? dhe përvojën e përdorimit të BHA në lëkurë. BHA ka aftësi anti-inflamatore, trajtim jashtëzakonisht efektiv të akneve, megjithatë, ju duhet të zgjidhni llojin e duhur të BHA dhe duhet të përdorni krem ​​kundër diellit, të mbroni lëkurën tuaj me kujdes përpara se të dilni jashtë.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết BHA gồm những loại nào . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *