[Bật mí] Tác dụng của mật ong với da mặt

Mjalti është një ushqim i zakonshëm që përdoret, por askush nuk i di të gjitha Efekti i mjaltit në lëkurën e fytyrës. Në fakt, mjalti është i mirë për shëndetin dhe bukurinë. Për t’ju ndihmuar të kuptoni më mirë se si të përdorni mjaltin për lëkurën e fytyrës, ne do ta zbulojmë atë pikërisht poshtë këtij artikulli.

1. Gjërat që duhet të dini për mjaltin

1.1. Çfarë është mjalti?

Të gjithë e dinë se mjalti është një lëng dhe ka një shije të ëmbël, një aromë të këndshme. Ato janë produkti i krijuar nga kuintesenca e lulet. Sot në botë ekzistojnë 320 lloje mjalti. Ata kanë shije, aroma, madje edhe ngjyra të ndryshme. Shpesh mjalti përdoret si ilaç në vend të kozmetikës.

Fakte pak të njohura për mjaltin
Fakte pak të njohura për mjaltin

1.2. Sa lloje mjalti ka?

Nëse ende nuk e dini se cilin lloj mjalti të zgjidhni, mund t’i referoheni 3 llojeve të mëposhtme:

 • Mjaltë e papërpunuar: Një lloj mjalti i marrë direkt nga kosherja, shpesh me ngjyrë të errët me mbeturina të vogla nga kosherja.
 • Mjaltë i pasterizuar: Mjalti është përpunuar, ngrohur për të dezinfektuar. Kjo shumëllojshmëri shpesh ka sheqer të shtuar ose përbërës të tjerë.
 • Mjaltë i pastër i pasterizuar: Mjalti është filtruar për papastërti dhe është trajtuar me nxehtësi, por prodhuesit nuk do të kenë asnjë përbërës shtesë.

Në bukuri, njerëzit shpesh përdorin mjaltë të pastër të pasterizuar për kujdes të sigurt të lëkurës. Kufizoni përdorimin e mjaltit të papërpunuar, i cili është i pastër, por ende përmban papastërti të patrajtuara që do të shkaktojnë acarim të lëkurës.

2. Cili është efekti i mjaltit në lëkurën e fytyrës?

Çfarë efekti ka mjalti në lëkurën e fytyrës? Nëse mjalti është në formën e tij natyrale, ato janë një ushqim i pasur me enzima. Kur kombinohet me baktere të gjalla, ai krijon një përbërës që ka shumë përdorime praktike si: zbehjen e plagëve, madje edhe tonin e lëkurës dhe mund të pastrojë aknet. Pra, cilat janë saktësisht ato efekte?

2.1. Ndihmon me problemet e lëkurës

Me mjaltë të pastër të papërpunuar, ekspertët rekomandojnë që të mund të aplikohet direkt në lëkurë. Ata do të jenë të shkëlqyeshëm për lëkurën e prirur ndaj akneve ose për njerëzit me psoriasis ose ekzemë, si dhe zonat me kërpudha të lëkurës. Mjalti mund të kontrollojë mirë formimin e infeksioneve të majave Candida.

2.2. Ndihmon në balancimin e baktereve në lëkurë

Mjalti gjithashtu ndihmon në balancimin e baktereve të pranishme në lëkurë. Ky efekt do të ndihmojë lëkurën të shmangë inflamacionin, të shmangë aknet dhe të pastrojë poret. Midis disa llojeve, mjalti Manuka ka lëndë ushqyese që ndihmojnë në trajtimin dhe parandalimin e akneve që thuhet se janë më efektive.

2.3. Përshpejton rikuperimin e qelizave të lëkurës

Për njerëzit me ekzemë, përdorimi i mjaltit do të përshpejtojë rikuperimin e qelizave të lëkurës. Ky është gjithashtu një kozmetikë natyrale që ju ndihmon të shmangni kancerin e lëkurës. Për më tepër, mjalti gjithashtu ka efektin e prodhimit të kolagjenit për lëkurën për të ndihmuar lëkurën të lëmuar dhe të lëmuar, të ngadalësojë procesin e plakjes dhe të kufizojë formimin e rrudhave.

2.4. Ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura në mënyrë shumë efektive

Përdorimi i mjaltit të papërpunuar gjithashtu mund t’ju ndihmojë të eksfoloni në mënyrë shumë efektive. Aplikimi i mjaltit rregullisht do të zvogëlojë formimin e njollave të zbehta të lëkurës. Ju do të zotëroni menjëherë një lëkurë të bardhë shumë të ndritshme në mënyrë shumë natyrale.

2.5. Shëroni plagët, kufizoni plagët

Përdorimi i mjaltit gjithashtu mund të shërojë plagët, veçanërisht ato që lënë shenja. Sepse mjalti ka aftësinë të stimulojë rritjen e indeve të lëkurës. Kjo do të ndihmojë në shërimin e plagëve. Për më tepër, mjalti gjithashtu kufizon sulmin e baktereve në lëkurë.

2.6. Zbut simptomat e shkaktuara nga alergjitë

Mjalti ndihmon në trajtimin efektiv të alergjive të lëkurës. Kjo është testuar në shumë studime dhe rezultatet janë të papritura. Nyjet alergjike do të reduktohen ndjeshëm nëse vazhdoni pa kombinuar trajtime të tjera.

2.7. Ofron dhe hidraton shumë mirë lëkurën

Përdorimi i rregullt i mjaltit ju ndihmon gjithashtu të mbani lëkurën tuaj të hidratuar mirë. Sepse në përbërjen e mjaltit ka shumë lëndë ushqyese natyrale që ndihmojnë në zbutjen dhe hidratimin e lëkurës në mënyrë shumë efektive.

3. TOP 7 receta të thjeshta dhe efektive bukurie nga mjalti

Përveç efektit të mjaltit në fytyrë, dëshirojmë të zbulojmë receta bukurie të shpejta, të përshtatshme dhe shumë efektive nga mjalti.

3.1. Bëni një maskë mjalti me kos pa sheqer

 • Hapi 1: Përgatitni përbërësit duke përfshirë 3 lugë gjelle mjaltë të pastër dhe ½ kuti kos pa sheqer. Përveç kësaj, përgatitni disa artikuj dhe mjete të tjera për përzierje.
 • Hapi 2: Përzieni 2 përbërës të përgatitur, mjaltin dhe kosin dhe përzieni mirë që të formohet një masë homogjene. Më pas aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 15 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
Bëni një maskë mjalti me kos pa sheqer
Bëni një maskë mjalti me kos pa sheqer

3.2. Bëni një maskë mjalti me pelte mbretërore

 • Hapi 1: Vendosni të verdhat e vezëve, pelte mbretërore dhe mjaltin në një enë dhe përziejini mirë.
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën tërësisht me pastrues dhe ujë të ngrohtë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe masazhojeni për rreth 5 minuta dhe lërini të pushojnë për 15 minuta të tjera.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

3.3. Kombinoni mjaltin, shafranin e Indisë për maskën e fytyrës

 • Hapi 1: Nëse përdorni shafran të Indisë të freskët, duhet ta hiqni lëvoren dhe ta lani, më pas ta shtypni dhe t’i përzieni me mjaltë dhe t’i përzieni mirë. Nëse është pluhur i thatë, vetëm duhet të shtojmë pluhur shafran të Indisë dhe mjaltë në ishull.
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën me pastrues dhe ujë të ngrohtë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe mbajeni për 15 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Referenca: A është vapë për të pirë mjaltë??

3.4. Bëni një maskë mjalti me vezë

Përveç të mësuarit për Efekti i mjaltit në lëkurën e fytyrës, atëherë duhet të përgatisni përbërës për këtë recetë duke përfshirë: 1 lugë çaji mjaltë të pastër, 1 lugë çaji shafran i Indisë dhe 1 vezë. Kjo bëhet duke ndjekur këto hapa:

 • Hapi 1: Me vezët e pulës ndani të bardhat dhe më pas vendosni 3 përbërës në 1 filxhan dhe përzieni në një masë homogjene.
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën me pastrues dhe ujë të ngrohtë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe masazhojeni butësisht për 5 minuta.
 • Hapi 4: Prisni 15 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Sintetike Si të pini limon mjaltë për të humbur peshë ju befasoni

3.5. Si të bëni një maskë nga mjalti dhe çaji jeshil

Përbërësit që duhen përgatitur përfshijnë: 2 lugë gjelle mjaltë dhe 2 lugë çaji pluhur çaji jeshil. Kjo bëhet si më poshtë:

Bëni një maskë nga mjalti dhe çaji jeshil
Bëni një maskë nga mjalti dhe çaji jeshil
 • Hapi 1: Hidhni pluhurin e çajit jeshil dhe mjaltin në një filxhan dhe përzieni derisa masa të bëhet homogjene.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në fytyrë. Megjithatë, është e nevojshme të pastroni lëkurën përpara se ta aplikoni.
 • Hapi 3: Lëreni përzierjen për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

3.6. Si të përdorni mjaltin për fytyrën me gjalpë

 • Hapi 1: Thërrmoni mishin e avokados dhe vendoseni në një enë me kos dhe mjaltë dhe përzieni mirë.
 • Hapi 2: Lani fytyrën tërësisht dhe më pas aplikojeni përzierjen në fytyrë.
 • Hapi 3: Lëreni për 15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

3.7. Aplikoni një maskë me limon dhe mjaltë

Si të zbardhni fytyrën me mjaltë Lehtë kur kombinohet me limon, zbatimi i detajuar është si më poshtë:

 • Hapi 1: Prisni një limon në gjysmë dhe shtrydhni lëngun dhe hiqni farat.
 • Hapi 2: Shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin dhe përziejini mirë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe lëreni për 10 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

4. Pyetje lidhur me efektin e mjaltit në lëkurën e fytyrës

Këtu do të përmbledhim disa nga pyetjet më të shpeshta nga ju. Konkretisht:

4.1. A është mirë të aplikoni mjaltë në fytyrë çdo ditë?

Përgjigja është NUK JANE. Sepse sipas shkencëtarëve, mjalti ka efektin e eksfolimit të qelizave të vdekura dhe të epidermës së thatë. Kur hiqet kjo shtresë e lëkurës, duhet kohë për të balancuar dhe rikuperuar. Në mënyrë rigoroze, ju duhet të lini lëkurën tuaj të rigjenerohet. Zakonisht ne duhet të përdorim vetëm 2-3 herë në javë është më e mira.

Shiko me shume: A është mirë të pini mjaltë çdo ditë??

A është i mirë mjalti që aplikohet në fytyrë çdo ditë?
A është i mirë mjalti që aplikohet në fytyrë çdo ditë?

4.2. Sa kohë duhet për të aplikuar mjaltin në fytyrë?

Nëse aplikohet për një kohë të gjatë, lëkura nuk do të jetë në gjendje të marrë frymë dhe bakteret nga mjedisi do të pushtojnë lëkurën. Koha më e mirë për të aplikuar këto maska ​​është vetëm rreth 15-20 minuta është të jesh. Nëse aplikohet për një kohë të gjatë për llojet e irrituar të lëkurës, do të jetë e lehtë të shfaqen puçrra fytyre, skuqje …

A duhet apo nuk duhet aplikuar mjalti në fytyrë?

4.3. A duhet të aplikoj mjaltë gjatë natës?

Përgjigja është NUK JANE. Edhe pse efekti i mjaltit në lëkurën e fytyrës është i pamohueshëm. Megjithatë, nëse e lëmë mjaltin brenda natës, nuk duhet. Sepse nuk mund ta imagjinoni se do të bllokoni poret e lëkurës. E padukshme do të shkaktojë kruajtje dhe puçrra.

Maskën me mjaltë duhet ta aplikojmë vetëm për maksimum 30 minuta dhe më pas ta lajmë.

4.4. A shkaktojnë alergji maskat me mjaltë?

Sipas shkencëtarëve hulumtues, mjalti nuk ka të ngjarë të shkaktojë alergji për shumicën e njerëzve, por gjithsesi duhet të jeni të kujdesshëm nëse jeni një person me një histori alergjie ndaj polenit ose helmit të bletës.

Provoni gjithmonë maskën në një zonë të vogël të trupit tuaj për të parë nëse jeni alergjik. Shmangia e rastit të përdorimit të paprovuar do të bëjë që situata alergjike të mos kontrollohet në kohë.

Duhet të hiqni maskën e mjaltit para se të shkoni në shtrat. Kur mjalti është në lëkurë, papastërtia mund të futet në jastëk, gjë që do t’i përkeqësojë aknet.

5. Gabimet gjatë zbukurimit me mjaltë që bëjnë shumë femra

 • Përdorni mjaltin për bukuri por mos e provoni më parë: Edhe pse jo të gjitha, ka disa raste të veçanta ende alergjike ndaj mjaltit. Provoni në një zonë të vogël të lëkurës përpara se ta aplikoni në të gjithë fytyrën. Nëse ka ndonjë shenjë skuqjeje ose kruajtjeje, shpëlajeni menjëherë me ujë të ftohtë.
 • Aplikoni mjaltin në të gjitha zonat e lëkurës: Meqenëse mjalti përmban venat me variçe, shmangni aplikimin e tij në lëkurën me variçe.
 • Mos bëni mbrojtje të lëkurës pas kujdesit të lëkurës me mjaltë: Mjalti ka efektin e eksfolimit të lëkurës, nëse lëkura ekspozohet në rrezet e diellit direkte pa përdorur masa mbrojtëse, do ta bëjë lëkurën të errët.
 • Përdorni mjaltë por mos u interesoni për cilësinë: Zgjedhja e një mjalti të mirë dhe cilësor ndikon shumë edhe në nxitjen e efektit të mjaltit. Mjalti i përshtatshëm është mjalti i pyllit, i verdhë, i trashë.
 • Kombinoni mjaltin me shumë ushqime të ndryshme: Mjalti kur kombinohet me ushqime “kaustike” do të jetë i dëmshëm. Duhet të shmanget në kombinim me qepë, kopër, tofu, sojë, qiqra dhe veçanërisht krapin. Përveç kësaj, mos përdorni mjaltë për të ngrënë me oriz do të shkaktojë dhimbje stomaku. Mjalti, nëse përzihet me ujë të zier, është kundërproduktiv.
 • Pini mjaltë mos u interesoni për gjendjen shëndetësore: Personat që vuajnë nga dhimbje barku, diarre, astma, diabeti, insuficienca kardiake apo presioni i ulët i gjakut etj., nuk duhet të pinë mjaltë.

Më sipër është përmbajtja e plotë e Chaolua TV lidhur me efektin e mjaltit në lëkurën e fytyrës. Mendojmë se informacioni i mësipërm është i mjaftueshëm që ju t’i shtoni manualit tuaj të bukurisë. Ju uroj motra e me te bukura dhe te shendetshme.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Bật mí] Tác dụng của mật ong với da mặt . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *