[BẬT MÍ] #8 Cách trị thâm mắt bằng khoai tây #Siêu #Rẻ

Si të trajtoni sytë e errët me patate I sigurt për lëkurën, ndihmon në heqjen e shpejtë të rrudhave, ënjtjeve. Kjo do t’ju ndihmojë të bëheni më të sigurt kur flisni para një turme. Zbulojeni me Chaolua TV Si të trajtoni rrathët e zinj poshtë syve me patate Detaje nga A – Z në këtë artikull.

Si të trajtoni rrathët e zinj në shtëpi me patate
Si të trajtoni rrathët e zinj në shtëpi me patate

1. A është efektiv përdorimi i patates për të trajtuar sytë e errët?

Përgjigja është KANE. Patatet janë përdorur prej kohësh nga gratë për të trajtuar rrathët e zinj nën sy për disa arsye:

 • Patatet përmbajnë lëndë ushqyese zbardhuese, kështu që ndihmon që lëkura rreth syve të jetë më e ndritshme dhe më e lëmuar.
 • Studimet kanë treguar se kjo rrënjë e njohur përmban një sasi të madhe të vitaminës C dhe enzimave. Kjo ndihmon për të mbajtur lëkurën rreth syve të shëndetshme dhe parandalon në mënyrë efektive errësimin.
 • Patatet gjithashtu përmbajnë shumë substanca anti-inflamatore së bashku me katekolaza kështu që mund të zvogëlojë ënjtjen dhe të parandalojë fryrjen e syve.
 • Patatet ndihmojnë në hidratimin dhe rinovimin e lëkurës rreth syve. Në këtë mënyrë parandalon shfaqjen e rrudhave.

Me këto efekte të shkëlqyera, ju mund të trajtoni plotësisht rrathët e zinj me patate të papërpunuara për të përmirësuar shpejt gjendjen e lëkurës tuaj.

2. Si të trajtoni sytë e errët me patate në shtëpi nga A – Z

Përdorimi i patateve për të trajtuar sytë e errët nuk është vetëm kosto-efektive, por edhe shumë efektive. Këtu është një udhëzues i detajuar nga A – Z për referencën tuaj:

2.1. Si të trajtoni sytë e fryrë me lëng patate

Kjo është ilaç për rrathët e errët poshtë syve më e thjeshta dhe më e lehta për t’u zbatuar. Patatet me aftësinë për të mbajtur në mënyrën më të mirë lëndët ushqyese thelbësore për lëkurën do të ndihmojnë në trajtimin e rrathëve të errët në mënyrë shumë efektive.

Materialet për përgatitje:

 • 1 patate e freskët
 • Pastrues grimi

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Qëroni dhe lani me ujë për t’u pastruar.
 • Hapi 2: Grini ose grijini patatet për të marrë lëng.
 • Hapi 3: Pastrojeni fytyrën tërësisht me ujë të ngrohtë, më pas përdorni një copë pambuku për të tharë lëkurën.
 • Hapi 4: Lagni një top pambuku me lëng patate dhe aplikojeni rreth zonës së syve.
 • Hapi 5: Kryeni vazhdimisht për rreth 15 minuta dhe më pas fshijeni me një peshqir të pastër.
Tham Khảo Thêm:  [Cẩm Nang] Có nên dùng sữa rửa mặt không & Dùng từ lúc nào?

2.2. Trajtoni rrathët e zinj me patate të papërpunuara dhe vaj kokosi

Vaji i kokosit është bërë prej kohësh shumë i njohur për gratë, sepse është një nga përbërësit më gjithëpërfshirës për kujdesin e lëkurës. Duke kombinuar vajin e kokosit me patatet si maskë për fytyrën, rrathët e zinj rreth syve do të mjegullohen shpejt dhe lëkura gjithashtu do të bëhet më e lëmuar dhe më e ndritshme.

Materialet për përgatitje:

 • Patate të freskëta
 • 1 lugë gjelle vaj kokosi

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Qëroni patatet, lani, më pas shtrydhni ujin dhe përziejini me vaj kokosi.
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën rreth syve.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në zonën e syve butësisht.
 • Hapi 4: Pas 5 minutash, thithni përsëri dhe më pas fshijeni pas rreth 20 minutash.
 • Hapi 5: Përdorni krem ​​hidratues si zakonisht.
Kombinoni patatet dhe vajin e kokosit
Kombinoni patatet dhe vajin e kokosit

2.3. Si të trajtoni sytë e errët me patate dhe qumësht të freskët

Qumështi i freskët njihet si një pije që përmban shumë lëndë ushqyese. Jo vetëm kaq, ai përdoret gjithashtu në shumë trajtime bukurie për shkak të aftësisë së tij për të zbardhur dhe lëmuar lëkurën. Kombinoni qumështin e freskët me patate, do të keni një formulë jashtëzakonisht efektive për të trajtuar rrathët e zinj rreth syve.

Materialet për përgatitje:

 • 1 patate e pastër
 • Qumësht i freskët pa sheqer

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Patatet lahen dhe zihen.
 • Hapi 2: Grini patatet e ziera në avull dhe përzieni me qumësht të freskët pa sheqer për të marrë një pastë të butë.
 • Hapi 3: Pastroni lëkurën rreth syve.
 • Hapi 4: Aplikoni butësisht përzierjen e krijuar në lëkurën me rrathë të errët.
 • Hapi 5: Lëreni lëkurën të relaksohet për 10-15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

2.4. Si të trajtoni rrathët e zinj poshtë syve me patate dhe vezë

Nëse jeni të shqetësuar se çfarë të bëni për të hequr qafe rrathët e zinj poshtë syve, vezët dhe patatet janë kombinimi perfekt për t’ju ndihmuar të zgjidhni shpejt problemin. Procedura përfshin hapat e mëposhtëm:

Materialet për përgatitje:

 • 1 patate e freskët
 • 1 vezë pule

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Përzieni të verdhat e vezëve me pure patatesh.
 • Hapi 2: Pastroni zonën e errësuar të lëkurës, më pas thani lëkurën.
 • Hapi 3: Aplikojeni në lëkurën rreth syve dhe më pas masazhoni butësisht.
 • Hapi 4: Prisni 20 minuta që esenca të depërtojë thellë në lëkurë.
 • Hapi 5: Pastroni zonën e syve dhe aplikoni krem ​​hidratues si zakonisht.

2.5. Trajto halo thellë sy me patate dhe gjethe nenexhiku

Gjethet e mentes janë ushqim që përdoret në gatim, si dhe për të përmirësuar shijen e pijeve të ftohta, por jo të gjithë e dinë se ato kanë efektin e turbullimit të rrathëve të errët, reduktimin e fryrjes dhe anti-plakje. Prandaj, kombinimi i patateve dhe gjetheve të nenexhikut nuk mund të injorohet.

Materialet për përgatitje:

 • patate
 • 7 gjethe nenexhiku
 • 3 lugë ujë të filtruar

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Hidhini të gjithë përbërësit e përgatitur në blender.
 • Hapi 2: Hidheni përzierjen në një tas, më pas përdorni një copë pambuku për ta thithur, pastaj vazhdoni ta vendosni në ngrirje.
 • Hapi 3: Kur pambuku të ketë ngrirë, hiqeni atë dhe aplikojeni në lëkurën e errët për rreth 20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

2.6. Si ta trajtoni ënjtjen me patate dhe tranguj

Kastraveci përmban shumë ujë, proteina dhe vitamina, etj., kështu që do të ndihmojë që lëkura të jetë më e lëmuar dhe më e ndritshme. Kombinimi i kastravecit me patate për të trajtuar qeskat e errëta të syve do të jetë jashtëzakonisht efektiv. Këtu janë trajtoni rrathët e zinj me kastravec dhe patate:

Tham Khảo Thêm:  [10+] Cách dưỡng da tay không bị nhăn dễ dàng tại nhà

Materialet për përgatitje:

 • 1 patate
 • 1 kastravec

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Qëroni patatet, lajini dhe vendosini në shtrydhëse frutash e perimesh. Më pas përzieni lëngun me kastravecin e prerë në feta dhe vendoseni në një blender.
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën rreth syve me ujë të ngrohtë. Më pas aplikojeni përzierjen butësisht në lëkurën rreth syve dhe masazhojeni për 2 minuta.
 • Hapi 3: Lëreni përzierjen në lëkurë për rreth 20 minuta dhe më pas shpëlajeni.
 • Hapi 4: Kombinoje me krem ​​hidratues për rezultate më të mira.

Kuroni rrathët e zinj me vetëm 1 patate

2.7. Si të trajtoni sytë e errët me patate dhe limon

Si limoni ashtu edhe patatja kanë një efekt zbardhues natyral dhe në mënyrë efektive shtyjnë rrathët e errët poshtë syve. Prandaj, nëse i kombinoni këta dy përbërës së bashku për të trajtuar rrathët e zinj, do të jetë shumë mirë. Ja se si ta bëni atë:

Materialet për përgatitje:

 • 1 patate e papërpunuar
 • 3 lugë lëng limoni
 • 1 lugë çaji mjaltë

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Përdorni pure patatesh të përziera me lëng limoni dhe mjaltë
 • Hapi 2: Masën e vendosim në frigorifer për 5 minuta.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në zonën e syve për 15 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe më pas përdorni kremin e syve për rezultate më të mira.

2.8. Si të trajtoni në mënyrë efektive sytë e errët me patate dhe mollë

Mollët përmbajnë shumë fibra, vitamina dhe minerale esenciale që ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës të shëndetshme dhe uniforme. Kombinimi i mollëve me patatet për të bërë një maskë për fytyrën do t’ju ndihmojë të përmirësoni shpejt gjendjen e syve të errët dhe të ushqeni lëkurën që të bëhet më e bardhë dhe më e lëmuar. Hapat janë si më poshtë:

Materialet për përgatitje:

 • 1 patate e papërpunuar
 • 1 mollë e freskët

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Hidhini patatet dhe mollët në blender.
 • Hapi 2: Pastroni zonën e errët të lëkurës. Më pas aplikojeni përzierjen butësisht në zonën e syve për 15 minuta.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe më pas hidratoni zonën e syve për efekt më të mirë.

Artikuj të ngjashëm:

Si të trajtoni sytë e errët me mjaltë si #Siguria ashtu edhe #Kursimi

Përgjigjet: A trajton balsami i buzëve me vazelinë sytë e errët?? A është vërtet efektiv?

2.9. Kuroni në mënyrë efektive rrathët e zinj me patate dhe tërshërë

Materialet për përgatitje:

 • patate
 • 3 lugë tërshërë

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Pasi të keni larë patatet, duke i hequr lëkurat, i prisni në blender për të shtrydhur lëngun.
 • Hapi 2: Vazhdoni të përzieni lëngun e patates dhe tërshërën për të formuar një pastë të lëmuar.
 • Hapi 3: Aplikoni përzierjen dhe aplikojeni rreth syve.
 • Hapi 4: Relaksohuni për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

2.10. Si të trajtoni sytë e fryrë me patate të prera në feta

Përveç mënyrave të mësipërme, rrathët e zinj mund t’i trajtoni edhe me patate të thjeshta të prera në feta. Ja se si ta bëni atë:

Materialet për përgatitje:

Udhëzues zbatimi:

 • Hapi 1: Qëroni patatet, lajini, më pas pritini në feta të holla.
 • Hapi 2: Pastroni zonën e mavijosur të lëkurës.
 • Hapi 3: Aplikoni butësisht feta patate në rrathët e errët poshtë syve dhe pushoni për 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
Kuroni fryrjen në mënyrë efektive me patate të prera në feta
Mënyra më e shpejtë për të trajtuar rrathët e zinj poshtë syve me patate

3. Shënime kur përdorni patate për të trajtuar rrathët e errët poshtë syve

Kur përdorni patate për të trajtuar rrathët e zinj, duhet të mbani parasysh disa gjëra:

 • Duhet të flini mjaftueshëm, të kufizoni qëndrimin deri vonë për të minimizuar rrathët e zinj poshtë syve.
 • Nëse lëkura rreth syve është e dëmtuar ose e hapur, mos e aplikoni këtë formulë errësuese.
 • Keni një dietë të shëndetshme për të mbështetur shëndetin dhe sytë tuaj nga brenda.
 • Mbuloni dhe mbroni lëkurën tuaj me kujdes kur dilni jashtë.
 • Pini 2 litra ujë çdo ditë.
 • Duhet të aplikoni maskën me patate në mbrëmje për të promovuar efektin më të mirë.
 • Kur aplikoni metoda për trajtimin e rrathëve të errët nën sy me patate, është e nevojshme të zgjidhni patatet për të siguruar që të mos përdorni patate të mbirë ose zhardhokët e gjelbër.
 • Mos e aplikoni shumë shpesh maskën me patate, çdo javë duhet ta bëni vetëm 3-4 herë është më e mira.
 • Sa herë që përdorni patate për të trajtuar rrathët e zinj, nuk duhet t’i aplikoni ato për një kohë të gjatë. Koha më e mirë është 15-20 minuta.
Tham Khảo Thêm:  [BẬT MÍ] BHA trị sợi bã nhờn được không

4. Kush NUK DUHET t’i trajtojë sytë e errët me patate?

Përmes përmbajtjes së mësipërme, shihet se patatet janë shumë të mira për trajtimin e syve të errët. Por disa nga subjektet e mëposhtme nuk duhet të përdorin patate për të trajtuar rrathët e errët rreth syve:

 • Njerëzit me rrathë të errët kongjenitalë ose rrathë të errët të gjatë
 • Njerëzit me lëkurë të ndjeshme, të prirur për acarim ose skuqje
 • Njerëzit me sy të dëmtuar ose plagë të hapura
 • Njerëzit nuk kanë shumë kohë për të këmbëngulur në zbatimin e metodave të mësipërme për një kohë të gjatë.

5. Në cilën orë të ditës duhet të aplikoj një maskë me patate?

Sipas ekspertëve, koha më e mirë për të aplikuar një maskë me patate është në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat rreth 30 minuta – 1 orë. Në këtë kohë, patatja do të maksimizojë efektin e saj në rrathët e errët poshtë syve.

6. Si të parandaloni sytë e errët në rutinën e përditshme

Fakti që rrathët e zinj poshtë syve janë pjesërisht për shkak të stilit tuaj të jetesës, kështu që ndryshimi i këtyre zakoneve gjithashtu ndryshon pak:

 • Shkoni në shtrat herët dhe flini 8 orë çdo ditë.
 • Ndërtimi i një jete të shëndetshme nuk është vetëm për sy të shëndetshëm dhe heqjen efektive të rrathëve të zinj.
 • Pini ujë të mjaftueshëm për të hidratuar trupin.
 • Para se të shkoni në shtrat dhe pasi të zgjoheni, masazhoni butësisht çdo ditë.
 • Shtoni fruta dhe perime në dietën tuaj të përditshme.
 • Kufizoni përdorimin e pajisjeve elektronike për shkak të ndikimit të rrezeve të rrezatimit, duke i lodhur sytë.
 • Shmangni të hani shumë kripë dhe shtoni shumë kripë në pjatat tuaja të përditshme.
 • Përdorni rregullisht krem ​​kundër diellit, mbani syze dielli për të mbrojtur lëkurën e ndjeshme rreth syve.
 • Ushtrimi ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut.

Më sipër janë disa mënyra për të trajtuar rrathët e zinj me patate jashtëzakonisht efektive, me kosto efektive dhe të lehta për t’u bërë në shtëpi. Shpresojmë që përmes artikullit të keni më shumë përvojë në trajtimin e rrathëve të errët rreth syve për të qenë më të sigurt sa herë që dilni. Fat i mirë me aplikimin tuaj.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [BẬT MÍ] #8 Cách trị thâm mắt bằng khoai tây #Siêu #Rẻ . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *