[Bật Mí] #2 cách uống nghệ mật ong đúng chuẩn #Mới #2022

Pini mjaltin e shafranit të Indisë siç duhet Jo vetëm që ndihmon për t’u kujdesur për lëkurën, por gjithashtu është një “ilaç” për të mbështetur trajtimin dhe parandalimin e disa sëmundjeve. Kështu që Kur është koha më e mirë për të pirë shafran të Indisë me mjaltë?? Bashkohuni me Chaolua TV për të mësuar në detaje se si të përzieni shafranin e Indisë me mjaltë në këtë artikull.

Pini shafranin e Indisë dhe mjaltin siç duhet
Pini shafranin e Indisë dhe mjaltin siç duhet

së pari. Përfitimet e niseshtës së shafranit të Indisë Po shëndeti?

Kombinimi i shafranit të Indisë dhe mjaltit është vërtetuar nga shumë studime se është një ilaç efektiv që sjell shumë efekte të shkëlqyera në trup si:

 • Mbështet trajtimin dhe parandalimin e kancerit, veçanërisht kancerit të gjirit, kancerit të mushkërive, kancerit të prostatës dhe kancerit të zorrës së trashë.
 • Zvogëloni rrezikun për të marrë Alzheimer në të moshuarit.
 • Forconi rezistencën e trupit, ndihmoni në parandalimin e ftohjes.
 • Ndihmon në luftimin e inflamacionit dhe parandalimin e inflamacionit kronik.
 • Lehtëson dhimbjen e muskujve pas aktivitetit të fuqishëm dhe zvogëlon dhimbjen dhe inflamacionin që zhvillohet tek njerëzit me artrit.
 • Promovon tretjen dhe ndihmon në trajtimin e ulçerës së stomakut.
 • Ndihmon në shërimin më të shpejtë të plagëve.
 • Pastroni trupin, zbukuroni lëkurën.
 • Ndihmon në pastrimin e gjakut, eliminimin e toksinave dhe mbrojtjen e veshkave.
 • Mbështet humbjen natyrale të peshës për një trup të hollë.
 • Mbështet trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë dhe problemeve dermatologjike.
 • Përmirësoni pagjumësinë, përmirësoni cilësinë e gjumit.

2. Udhëzime për të pirë siç duhet mjaltin e shafranit të Indisë në shtëpi

Edhe pse konsiderohet si relativisht i sigurt dhe beninj, përdorimi i gabuar i mjaltit mund të çojë gjithashtu në pasoja të padëshiruara. Prandaj, duhet të ndiqni udhëzimet se si të përzieni siç duhet mjaltin e shafranit të Indisë si më poshtë:

2.1. Si të përzieni mjaltin e shafranit të Indisë me ujë

Pirja e shafranit të Indisë dhe mjaltit me ujë të ngrohtë mund të shfrytëzojë përbërësit e dobishëm në shafran i Indisë dhe mjaltë.

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 2 lugë çaji (12 gram) pluhur shafran i Indisë
 • 200 – 250 ml ujë të ngrohtë nën 50 gradë C
 • 1 lugë çaji mjaltë

Si të përgatitemi?

 • Hapi 1: Hidhni dy lugë pluhur shafran i Indisë në një filxhan, më pas shtoni 200-250 ml ujë të ngrohtë, më pas përzieni me lugë derisa përbërësit të treten plotësisht.
 • Hapi 2: Shtoni 1 lugë çaji mjaltë dhe vazhdoni të përzieni derisa të krijohet një përzierje homogjene. Më në fund, shijoni dhe përdorni.

A duhet të pi mjaltë me shafran të Indisë çdo ditë?

2.2. Si të merrni si duhet tabletat e shafranit të Indisë?

Përveç mënyrës së përgatitjes së pluhurit të shafranit të mjaltit me ujë, për të kursyer kohë si dhe për të qenë më i përshtatshëm gjatë përdorimit, mund të përdorni edhe tableta të shafranit të mjaltit.

Për këtë formë tabletash orale, mund ta përdorni me një dozë 10-30 gram në ditë dhe të ndarë në 2-3 doza.

Në të njëjtën kohë, në varësi të qëllimit të përdorimit, përdoruesit mund të përdorin tabletat e shafranit të mjaltit në mënyra të ndryshme me kohë të ndryshme. Konkretisht:

 • Nëse dëshironi të humbni peshë, pini 15-30 minuta para mëngjesit me 100-150 ml ujë të ngrohtë. Në atë kohë, esencat në tabletat e shafranit të mjaltit do të përthithen shpejt përmes sistemit të tretjes.
 • Nëse dëshironi të shtoni në peshë, duhet ta pini pas vaktit kryesor rreth 30 minuta.
 • Nëse keni shpesh dhimbje stomaku, duhet të merrni tableta me shafran të Indisë rreth 30 minuta pas vaktit.
 • Pini për të ushqyer, për të siguruar ushqimin e trupit, pini dy herë në ditë në mëngjes dhe në mbrëmje para se të shkoni në shtrat.

3. Si të përzieni shafranin e Indisë me mjaltë për të trajtuar dhimbjet e stomakut?

Pirja e duhur e shafranit të Indisë dhe mjaltit mund të mbështesë trajtimin e sëmundjeve të tretjes si ulçera e stomakut, ulçera duodenale dhe refluksi gastroezofageal… Kjo për shkak se mjalti dhe shafrani i Indisë janë antioksidantë natyralë. Megjithatë, ai ka veti anti-inflamatore, ndihmon në uljen e aciditetit të lëngut stomak. forcon shtresën mukoze që mbron mukozën, ngadalëson përhapjen e lezioneve.

Për të përzier shafranin e Indisë me mjaltë për të kuruar dhimbjet e stomakut, mund të bëni recetat e mëposhtme:

Metoda 1 – Përzieni shafranin e Indisë dhe mjaltin për të trajtuar ulcerat e stomakut

Kjo është një recetë mjaft e thjeshtë dhe e përshtatshme që e aplikojnë shumë njerëz. Për të përzier mjaltin e shafranit të Indisë me këtë recetë, duhet të bëni sa më poshtë:

Përgatitni materialet

 • 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë (rreth 5 gram)
 • 1 lugë gjelle mjaltë (rreth 15 ml)

Duke bërë

 • Shpërndani sasinë e mësipërme të pluhurit të shafranit dhe mjaltit në 500 ml ujë të ngrohtë dhe pijeni gjatë ditës.
 • Duhet të ndahet në 3 porcione 30 minuta pas çdo vakti. Ose mund t’i ndani përbërësit në 3 pjesë për t’i pirë në çdo kohë, pastaj përzieni atë vakt.
Pini shafran të Indisë të freskët të njomur në mjaltë siç duhet
Pini shafran të Indisë të freskët të njomur në mjaltë siç duhet

Metoda 2 – Përdorimi i shafranit të Indisë të njomur me mjaltë për të trajtuar ulcerat e stomakut

Pirja e mjaltit të shafranit të Indisë sjell efekte mjaft të fuqishme në trajtimin e ulçerës së stomakut pa shkaktuar shumë efekte anësore.

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 100 gr shafran i Indisë i freskët
 • 150 ml mjaltë

Si ta bëni atë në mënyrë specifike

 • Hapi 1: Kurkuma lahet, qërohet, pritet hollë, futet në kavanoza qelqi.
 • Hapi 2: Hidhni mjaltë direkt në fytyrën e shafranit të Indisë, më pas mbylleni kapakun.
 • Hapi 3: Ruani në një vend të freskët dhe të thatë, jashtë rrezeve të diellit direkte.
 • Hapi 4: Pas rreth 1 jave, përzierja mund të përdoret.
 • Hapi 5: Shpërndani 1 lugë çaji tretësirë ​​shafrani të njomur në mjaltë me 150 ml ujë të ngrohtë.
 • Hapi 6: Përdoreni pas çdo vakti rreth 30 minuta me frekuencë 3 herë/ditë.

Metoda 3 – Thërrmoni shafranin e Indisë së freskët me mjaltë për të kuruar ulcerat e stomakut

Shafrani i Indisë i freskët është i pasur me lëndë ushqyese dhe është një burim i shkëlqyer përbërësish për shëndetin.

Për këtë material, mund të bëni përpunimin e mëposhtëm për të bërë një ilaç për ulcerat e stomakut:

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 copë shafran i Indisë i freskët rreth 15 gram
 • 1 lugë mjaltë

Si ta bëni atë në mënyrë specifike

 • Hapi 1: Kurkuma lahet, qërohet, shtypet dhe shtrydhet për të nxjerrë lëngun.
 • Hapi 2: Shpërndani lëngun e shafranit të Indisë me mjaltë në 500 ml ujë të ngrohtë.
 • shënim: Ndani në 3 herë në ditë, pijeni rreth 30 minuta pas ngrënies.

4. Kush NUK DUHET të pijë mjaltë kurkuma?

Edhe pse e keni marrë si duhet shafranin e Indisë dhe mjaltin, por zbuloni se ka efekte anësore, jo të mira për shëndetin, atëherë ka të ngjarë të jeni në grupin e njerëzve që nuk përdorin apo kufizojnë pijen si p.sh.

 • Gratë që janë shtatzënë ose planifikojnë të kenë një fëmijë. Sepse shafrani i Indisë përmban substanca që reduktojnë mpiksjen e gjakut, shkaktojnë gjakderdhje dhe stimulojnë qafën e mitrës për gratë shtatzëna. Përveç kësaj, ajo ka edhe substanca që ulin nivelet e testosteronit dhe e bëjnë më të vështirë për ju që të mbeteni shtatzënë.
 • Pacient anemik: Niseshteja e shafranit të Indisë ka aftësinë të shpërndajë gjakun e ndenjur, gjakun e mavijosur në trup. Prandaj, të sëmurët me anemi nuk duhet ta përdorin këtë ushqim për të mos cenuar shëndetin.
 • Njerëzit me diabet, presionin e gjakut Përdorimi i shafranit të Indisë mund t’i përkeqësojë simptomat sepse ky ushqim mund të ulë sheqerin në gjak, të ulë presionin e gjakut nëse përdoret në sasi të mëdha.
 • Njerëzit me gurë në veshka Mos përdorni shumë shafran i Indisë sepse mund të përshpejtojë formimin e gurëve në veshka.
 • Për ata që do t’i nënshtrohen operacionitShafrani i Indisë është gjithashtu një ushqim që duhet shmangur për të shmangur gjakderdhjen, i vështirë për të ndaluar gjakderdhjen si gjatë dhe pas operacionit.
Kush nuk duhet të pijë mjaltë kurkuma?
Kush nuk duhet të pijë mjaltë kurkuma?

4. Kur duhet marrë mjalti shafran i Indisë efekti më i mirë?

Këtu është koha më e mirë për të marrë mjaltë shafran i Indisë për ata që vuajnë nga dhimbjet e stomakut:

 • Heret ne mengjes: Duhet të merret para mëngjesit rreth 30 minuta sepse kjo është koha për të ndihmuar në pastrimin e stomakut dhe largimin e mbetjeve nga trupi. Jo vetëm kaq, ai gjithashtu largon ndjenjën e lodhjes dhe urisë çdo mëngjes, ndihmon për të qenë më pozitiv dhe mbështet në mënyrë efektive parandalimin e dhimbjeve të stomakut.
 • Para vaktitPirja e mjaltit të shafranit të Indisë rreth 1 orë pas një vakti ndihmon në nxitjen e tretjes, duke nxitur tretje më të shpejtë.
 • Pasdite: Për të rimbushur energjinë, sepse kjo është një kohë mjaft e lodhshme pas një dite të gjatë pune, duke konsumuar shumë energji. Pirja e mjaltit të shafranit në këtë kohë ndihmon në qartësinë mendore, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të stomakut.
 • Para se të shkoni në shtrat: Ju ndihmon të flini më mirë, reduktoni stresin, përmirësoni cilësinë, veçanërisht për të moshuarit.

5. Çfarë duhet të kihet parasysh kur pihet shafran i Indisë me mjaltë në shtëpi?

Pini mjaltin e shafranit të Indisë siç duhet me shumë përdorime të mrekullueshme për shëndetin dhe bukurinë, por gjithashtu mund të jetë kundërproduktive nëse përdoret në mënyrë të gabuar. Prandaj, në procesin e përdorimit të shafranit të Indisë për të zbukuruar ose mbështetur trajtimin e sëmundjeve, duhet t’i kushtoni vëmendje sa vijon:

 • A është mirë të pini mjaltë kurkuma çdo ditë?? Shoku NUK DUHET shumë mjaltë shafran i Indisë. Përdorimi i shafranit të Indisë dhe mjaltit në një sasi të arsyeshme është mënyra më e mirë për të maksimizuar efektet e këtij ushqimi.
 • Mos e përdorni shafranin e Indisë paralelisht me mjekësinë perëndimore për të shmangur ndikimin e qelizave të kuqe të gjakut.
 • Pacientët me sëmundje të veshkave, gurë në tëmth ose fruth, nëse dëshironi të përdorni shafran të Indisë dhe mjaltë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara përdorimit për të garantuar sigurinë.
 • Për ata prej jush që vuajnë nga menorragjia, menstruacionet ose duke marrë ilaçe të lidhura me gjakun, duhet të keni parasysh përpara se të përdorni shafranin e Indisë.
 • Mos e teproni, shmangni shkaktimin e sëmundjeve të stomakut, diarresë, djersitjes, të përzierave…
 • Mos përdorni shafran të Indisë në stomak bosh. Sepse mjedisi alkalik në stomak do të dekompozojë të gjithë thelbin e kurkuminës, duke humbur efektin e dëshiruar.

6. Udhëzues për zgjedhjen e llojit të duhur të shafranit të Indisë dhe mjaltit

Zgjidhni llojin e duhur të pluhurit të shafranit të Indisë

Aktualisht në treg ekzistojnë 3 lloje të niseshtës së shafranit si më poshtë:

 • Niseshteja e shafranit të Indisë E verdhe: Nxjerrë nga rrënja e verdhë e shafranit të Indisë, ka një erë të dobët. Kur hahet, do të ketë një shije të lehtë të hidhur.
 • Niseshteja e shafranit të Indisë e kuqe: E bërë nga shafran i Indisë me ngjyrë të verdhë-portokalli, ngjyrë të kuqe-verdhë, erë të qartë të shafranit të Indisë, shije pak të hidhur.
 • Niseshteja e shafranit të Indisë e zezë: Nxjerrë nga rrënja e shafranit të Indisë, me erë pak të athët dhe shije të hidhur.

Zgjidhni mjaltin e duhur të pastër

Mënyra e thjeshtë për të identifikuar mjaltin e pastër është përdorimi i ujit të filtruar. Merrni një filxhan me ujë të pastër dhe të ftohtë të filtruar dhe hidhni disa pika mjaltë në të.

 • Nëse rezultati janë topa të rrumbullakëta mjalti që nuk treten dhe zhyten në fund të filxhanit, është mjaltë i pastër.
 • Dhe mjalti i tretur në ujë kur sapo e vendosni është mjaltë fallco.

Këtu janë udhëzimet për Chaolua TV se si të pini siç duhet mjaltin e shafranit të Indisë. Shpresojmë që artikulli i mësipërm t’ju japë informacionin e nevojshëm dhe të dobishëm për t’ju ndihmuar të përmirësoni shëndetin tuaj në mënyrë efektive.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Bật Mí] #2 cách uống nghệ mật ong đúng chuẩn #Mới #2022 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *