[Bật Mí] #11 Cách trị thâm cổ tại nhà | Chi tiết từ A

Mësoni rreth Si të trajtoni qafën e errët thjeshtë në shtëpi, për t’ju ndihmuar të jeni më të sigurt kur qëndroni përpara njerëzve. Aktualisht, ka shumë mënyra për të trajtuar rrathët e zinj, por jo të gjitha janë efektive. Le ta zbulojmë përmes përmbajtjes së artikullit më poshtë për të marrë një përgjigje të kënaqshme për ju!

Si të trajtoni rrathët e zinj në qafë
Si të trajtoni rrathët e zinj në qafë

1. Pse lëkura e qafës është e errët?

Lëkura e zezë e qafës është një gjendje në të cilën lëkura në qafë është më e errët se lëkura përreth, duke e bërë ngjyrën e lëkurës të pabarabartë dhe të shëmtuar.

Ka shumë shkaqe të një qafe të errët, por më të zakonshmet janë disa nga këto:

 • Sepse ajo ka shumë djersë: Qafa është një nga vendet që zakonisht prodhon shumë djersë. Nëse nuk pastrohet siç duhet dhe siç duhet, djersa kombinohet me papastërtitë, do të grumbullohet në një shtresë të errët që ngjitet në sipërfaqen e lëkurës.
 • Përdorimi i kozmetikës me cilësi të dobët: Disa kozmetikë me origjinë të panjohur do të bëjnë që lëkura të konsumohet dhe gradualisht të bëhet më e errët.
 • Nuk sigurohet me lagështi të rregullt: Sipas ekspertëve të kërkimit, lëkura në zonën e qafës është shumë e hollë dhe nuk ka aq shumë gjëndra dhjamore sa në fytyrë. Prandaj, lëkura këtu është shumë e prirur ndaj tharjes dhe çon në një gjendje më të errët të lëkurës.
 • Ekspozimi i shpeshtë në rrezet e diellit direkte: Kur dalin jashtë, shumë njerëz mbulojnë fytyrën me shumë kujdes, por harrojnë qafën. Kjo është një zonë e lëkurës që ndikohet lehtësisht nga faktorë të dëmshëm mjedisor, duke çuar në errësim, errësim dhe plakje.

Me pak fjalë, ka shumë shkaqe të një qafe të errët. Cilido qoftë shkaku, duhet të gjeni shpejt një mënyrë për të trajtuar qafën e errët, në mënyrë që ngjyra e lëkurës të jetë e njëtrajtshme.

Përgjigjet nga ekspertët: Çfarë është sëmundja e lëkurës së errët??

2. Mënyra më e shpejtë për të trajtuar qafën e errët në shtëpi

A keni hasur në një situatë? lëkura në qafë është më e errët se lëkura në fytyrë, lëkura në qafë është e errët Nuk jane? Nëse po, zbatoni metodat e mëposhtme të Chaolua TV:

2.1. Trajtoni njollat ​​e errëta në qafë me limon dhe ujë trëndafili

Limoni ka një efekt të shpejtë zbardhues falë përmbajtjes së pasur të vitaminës C dhe acidit citrik. Dhe uji i trëndafilit ka aftësinë për të qetësuar, zbutur lëkurën dhe anti-plakje shumë mirë. Kombinimi i këtyre dy përbërësve do t’ju ndihmojë të zbardhni lëkurën në qafë shpejt dhe në mënyrë të sigurt.

Përgatitni materialet:

 • 1 lugë gjelle ujë trëndafili
 • ½ lugë çaji lëng limoni

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përzieni ujin e trëndafilit dhe lëngun e limonit së bashku për të marrë një përzierje homogjene.
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën në qafë.
 • Hapi 3: Përdorni një copë pambuku për të thithur solucionin dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në lëkurën e qafës dhe zverkut.
 • Hapi 4: Masazhoni butësisht me lëvizje rrethore. Më pas mbajeni tretësirën në lëkurë për rreth 15 minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë.

Ju duhet të vazhdoni ta bëni atë 3 herë në javë për rezultate më të mira.

Si të trajtoni zonën e errët të qafës me limon dhe ujë trëndafili
Si të trajtoni zonën e errët të qafës me limon dhe ujë trëndafili

2.2. Si ta trajtoni qafën e zezë me patate

Patatet janë të pasura me hidrat kaliumi, vitaminë B6 dhe shumë minerale të tjera thelbësore. Prandaj, patatet kanë një përdorim shumë të mirë në zbardhjen e lëkurës, duke ushqyer lëkurën nga thellë për të parandaluar plakjen.

Kur lëkura e qafës është e errët, mund të përdorni patate për të zbardhur lëkurën e qafës në mënyrën e mëposhtme:

Përgatitni materialet: 1 patate

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Patatet lahen, qërohen, priten në copa të vogla dhe futen në makineri për të shtrydhur lëngun.
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën e qafës dhe të zverkut.
 • Hapi 3: Aplikoni lëngun e patates në lëkurë dhe masazhojeni për 3 minuta.
 • Hapi 4: Relaksohuni për 10-15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë për t’u pastruar.

Ju mund ta aplikoni këtë metodë 2-3 herë në javë për rezultate më të mira.

“Ik” mavijosjet në qafë thjesht dhe të sigurt në shtëpi

2.3. Si të trajtoni qafën e errët me pastë dhëmbësh

A e dini se pasta e dhëmbëve mund të përdoret edhe për të trajtuar lëkurën e errët? Në pastën e dhëmbëve ka përbërës zbardhues, kështu që mund të kombinohet me përbërës të tjerë për të zbardhur lëkurën e qafës.

Përgatitni materialet: 1 sasi e moderuar pastë dhëmbësh

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Pastroni lëkurën në qafë për ta pastruar.
 • Hapi 2: Aplikoni pastën e dhëmbëve në mënyrë të barabartë në lëkurën e errët të qafës.
 • Hapi 3: Lëreni pastën e dhëmbëve në lëkurë për rreth 15-20 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë për t’u pastruar.

Aplikojeni në këtë mënyrë 3-4 herë në javë, do të shihni një përmirësim të dukshëm në lëkurën e qafës.

Artikuj të ngjashëm: Pse thithkat janë të errëta? – Çfarë duhet bërë?

2.4. Përdorni sodë buke për të zbardhur zonën e qafës

Në fakt, Sode buke është NaHCO3, kështu që ka aftësinë për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe për të përmirësuar lëkurën e errët. Ju mund të përdorni sodë buke për të zbardhur lëkurën e qafës si më poshtë:

Përgatitni materialet:

 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 3 lugë ujë mineral ose ujë trëndafili

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përzieni sodën e bukës me ujë trëndafili ose ujë mineral për të marrë një pastë.
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën në qafë dhe zverk.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në të gjithë lëkurën e qafës dhe zverkut, masazhoni lëkurën për rreth 1 minutë. Lëreni lëkurën të pushojë për 5 minuta.
 • Hapi 4: Shpëlajeni qafën me ujë të ftohtë.

2.5. Si të trajtoni qafën e errët për gratë shtatzëna me limon dhe shafran i Indisë

Pluhuri i shafranit të Indisë përmban esencë kurkumine, e cila është shumë e mirë në trajtimin e njollave të errëta. Ndërsa limoni i freskët ka edhe aftësinë për të përmirësuar pigmentimin e lëkurës dhe njollat ​​e errëta. Prandaj, formula “Limon i freskët + shafran i Indisë pluhur“Do të ndihmojë në zbardhjen e mrekullueshme të lëkurës në qafë dhe shpinë.

Përgatitni materialet:

 • 50 g pluhur shafran i Indisë
 • ½ lugë çaji lëng limoni

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përzieni lëngun e limonit me pluhur shafran i Indisë për të marrë një pastë.
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën në qafë dhe zverk.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në lëkurën e qafës dhe zverkut, masazhojeni butësisht për 3 minuta. Më pas inkuboni për 15-20 minuta të tjera që përzierja të thahet në lëkurë.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë për të pastruar lëkurën.

Ju mund ta aplikoni këtë metodë 2-3 herë në javë për të rifituar shpejt një ngjyrë të ndritshme dhe të njëtrajtshme të lëkurës.

Trajtoni qafën e errët në shtëpi me shafran të Indisë dhe limon
Trajtoni qafën e errët në shtëpi me shafran të Indisë dhe limon

2.6. Përdorni vajin e bajames për të trajtuar njollat ​​e errëta në qafë

Vaji i bajames ka efektin e zbutjes, zbardhjes së lëkurës së errësuar dhe është i sigurt për të gjitha llojet e lëkurës. Prandaj, edhe nëse jeni shtatzënë, mund të përdorni vajin e bajames për të zbardhur lëkurën e qafës në mënyrën e mëposhtme:

Përgatitni materialet: 2 lugë vaj bajame

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Pastroni tërësisht lëkurën e qafës dhe të pasme të qafës.
 • Hapi 2: Aplikoni vaj bajame në lëkurën e errësuar, masazhojeni butësisht lëkurën për rreth 2 minuta në mënyrë që lëndët ushqyese të mund të depërtojnë thellë në lëkurë.
 • Hapi 3: Pas 15 minutash relaksimi, shpëlajeni me ujë të pastër.

Me këtë metodë duhet ta përdorni 3 herë në ditë për rezultatet më të dukshme. Mund të provoni edhe vajin e bajames për zbeh më shpejt plagët e errëta në këmbë.

2.7. Si ta trajtoni qafën e errët me një maskë portokalli të freskët

Portokalli përmban shumë vitaminë C dhe përbërës të tjerë, kështu që ka një efekt zbardhues dhe zbutës efektiv. Rrathët e zinj në qafë mund t’i trajtoni me portokall të freskët në mënyrat e mëposhtme:

Përgatitni materialet: 1 portokall i freskët

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përdorni portokall për të shtrydhur lëngun.
 • Hapi 2: Pastroni lëkurën e qafës dhe zverkut, më pas përdorni një peshqir të butë për të tharë ujin në lëkurë.
 • Hapi 3: Përdorni një copë pambuku për të thithur lëngun e freskët të portokallit për ta aplikuar në mënyrë të barabartë në zonën e qafës. Më pas, masazhoni butësisht lëkurën për rreth 1 minutë në mënyrë që lëndët ushqyese në portokallin e freskët të depërtojnë thellë në lëkurë dhe të maksimizojnë efektet e saj.
 • Hapi 4: Lëreni lëngun e portokallit në lëkurë për 10-15 minuta.
 • Hapi 5: Shpëlajeni lëkurën me ujë të ftohtë.

Ju mund ta bëni këtë 3 herë në ditë për të përmirësuar shpejt tonin e lëkurës në qafë.

a keni provuar: [5+] Mënyra më e shpejtë për të trajtuar buzët e errëtae thjeshte

2.8. Si të kuroni qafën e errët me aloe vera

Aloe vera njihet si një përbërës natyral beninj që ndihmon në sigurimin e ushqyesve thelbësorë dhe lagështisë në lëkurë. Për më tepër, aloe vera gjithashtu ndihmon në zbehjen e njollave të errëta në mënyrë jashtëzakonisht efektive, gjë që jo të gjithë e dinë.

Përgatitni materialet: 1 degë aloe vera

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Lani degën e aloe verës, qëroni dhe hiqni pjesën viskoze të degës së aloe verës.
 • Hapi 2: Aplikoni vajin e aloe verës direkt në lëkurën e errësuar dhe masazhoni butësisht për 2-3 minuta.
 • Hapi 3: Prisni rreth 15-20 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

2.9. Përdorni pastë dhëmbësh dhe aloe vera për të trajtuar njollat ​​e errëta në qafë

Për rezultate më të mira, mund të kombinoni aloe vera me pastë dhëmbësh. Përgatitja e përbërësve dhe mënyra për ta bërë është gjithashtu mjaft e thjeshtë, konkretisht si më poshtë:

Përgatitni materialet:

 • 1 degë aloe vera
 • 1 sasi e moderuar pastë dhëmbësh

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Lani aloe vera, qëroni dhe merrni mishin e aloe verës dhe bëjeni pure.
 • Hapi 2: Përzieni xhelin e marrë nga aloe vera me një sasi të moderuar pastë dhëmbësh.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen direkt rreth lëkurës së errësuar.
 • Hapi 4: Lëreni përzierjen në lëkurë për rreth 10-15 minuta. Pas kësaj, pastroni me ujë të pastër.

2.10. Si të trajtoni zonën e errët të qafës me pastë dhëmbësh dhe vaj ulliri

Vaji i ullirit përdoret shpesh për kujdesin e lëkurës. Ka efektin e sigurimit të lëndëve ushqyese thelbësore për lëkurën, hidratuese dhe ndihmon në rigjenerimin dhe restaurimin e lëkurës. Kombinimi i pastës së dhëmbëve dhe vajit të ullirit konsiderohet një mënyrë efektive për të trajtuar rrathët e zinj që duhet të aplikoni.

Përgatitni materialet:

 • 1 luge vaj ulliri
 • 1 sasi e moderuar pastë dhëmbësh

Hapat për të ndërmarrë:

 • Hapi 1: Përzieni përbërësit e përgatitur në raport 1:1 dhe mund të shtoni pak kripë për efekt më të mirë.
 • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në lëkurën e errësuar dhe masazhojeni butësisht për 1-2 minuta.
 • Hapi 3: Mbajeni përzierjen në lëkurë për rreth 10-15 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

2.11. Si të kuroni zverdhjen e qafës me uthull molle

Përdorimi i uthullës së mollës për të ndihmuar në trajtimin e njollave të errëta, zbardhja e lëkurës së qafës është jashtëzakonisht efektive që nuk duhet ta injoroni. Meqenëse uthulla e mollës përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese të nevojshme për lëkurën si vitamina, minerale dhe acid acetik,…

Përgatitni materialet:

 • 1 lugë gjelle uthull molle
 • 3 lugë ujë të filtruar
 • Pambuk për heqjen e grimit

Përgatitni materialet:

 • Hapi 1: Përzieni uthullën e mollës me ujë për të ndihmuar në hollimin e tretësirës.
 • Hapi 2: Përdorni një copë pambuku për të përthithur tretësirën dhe aplikojeni në lëkurën e errësuar dhe masazhojeni butësisht për 2-3 minuta.
 • Hapi 3: Mbajeni tretësirën në lëkurë për 10-15 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

3. Çfarë duhet të kihet parasysh kur trajtohen rrathët e zinj në qafë në shtëpi?

Për të përfituar sa më shumë nga qafa juaj, këtu janë disa gjëra që duhen mbajtur parasysh:

 • Mbani lëkurën tuaj të pastërZona e qafës është një vend shumë i lehtë për të djersitur, duke krijuar kushte që papastërtitë dhe bakteret të ngjiten. Kështu që ju bëni dush çdo ditë, mbani lëkurën tuaj të thatë.
 • Eksfoloni lëkurën tuaj dy herë në javë: Kjo ndihmon për të hequr lëkurën e vdekur, papastërtitë, sebumin e ngjitur në lëkurë. Nga atje, ajo ndihmon lëkurën të thithë lehtësisht lëndët ushqyese të kujdesit të lëkurës.
 • Aplikoni krem ​​hidratues në lëkurën e qafës: Ndihmon në parandalimin e lëkurës së ashpër, lëkura bëhet e lëmuar dhe e bardhë e shndritshme. Ju duhet të zgjidhni të blini një krem ​​me efekte zbardhuese, kundër plakjes dhe përbërësit duhet të kenë vitamina A, C, E, Retinol, Acid Glikolik…
 • Aplikoni krem ​​kundër diellit në lëkurën e qafës dhe zverkut: Duhet ta bëni këtë sa herë që dilni jashtë, për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit. Kufizoni daljen në diell ndërmjet orës 10:00 dhe 16:00, mbulojeni me kujdes dhe përdorni krem ​​kundër diellit me SPF > 30+.

Kështu që, Chaolua TV sapo u nda me ju 11 Si të trajtoni qafën e errët Më e thjeshta dhe më e përdorura sot. Shpresojmë, përmes informacionit që sapo kemi ndarë më lart, do të keni më shumë përvojë në xhepin tuaj për të përballuar lehtësisht lëkurën e errët në qafë. Uroj që gjithmonë të keni një nuancë lëkure të butë, të ndritshme dhe të njëtrajtshme.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [Bật Mí] #11 Cách trị thâm cổ tại nhà | Chi tiết từ A . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *