#8 sản phẩm BHA giá bình dân mà các nàng không thể bỏ lỡ

BHA konsiderohet të jetë përbërësi më efektiv për zbukurimin e lëkurës për gratë. Megjithatë, jo të gjithë mund të përballojnë produkte të shtrenjta BHA me funksione të shumta. Duke e kuptuar këtë, ekspertët dëshirojnë t’ju sugjerojnë 8 lloje BHA çmim i volitshëm për referencën tuaj.

Cili lloj BHA është i lirë dhe i mirë?
Cili lloj BHA është i lirë dhe i mirë?

1. Çfarë është BHA?

Emri kimik i BHA është Acidi beta hidroksika karakteristikat e përbërësit që largon qelizat e vdekura si të tretshme në vaj, funksionon nga thellësitë e brendshme, zgjidh tërësisht poret e bllokuara, eliminon dhe parandalon plotësisht aknet si dhe shenjat e akneve, shenjat e errëta.

BHA më e zakonshme në treg është Acidi Salicilik, me origjinën e tij nga përbërës natyralë beninj si lëvorja e shelgut dhe vaji i dimrit. Përveç kësaj, duhet t’i kushtoni vëmendje përqendrimit të BHA. Sa më i ulët të jetë përqendrimi, aq më efektiv është BHA. Përqendrimet nga 0.5% deri në 2% konsiderohen të mjaftueshme që ju të aplikoni në shtëpi.

Shiko me shume: Cilat lloje të BHA-ve përfshihen? – Përvoja e përdorimit të BHA që duhet të mbani mend

2. Përfitimet e BHA për lëkurën

BHA ka shumë përdorime të ndryshme dhe është jashtëzakonisht i mirë për lëkurën, duke përfshirë:

 • Aftësia për të reduktuar inflamacioninAcidi salicilik është më i zakonshmi, ka veti anti-inflamatore, është më i mirë për lëkurën e ndjeshme sesa acidet e tjera hidroksi. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, atëherë ky është përbërësi për ju.
 • Pastron qelizat e vdekura në pore: Për shkak se BHA është i tretshëm në vaj, ai mund të kalojë përmes sebumit në poret e thella, duke pastruar qelizat e vdekura.
 • Reduktoni prodhimin e vajit, zvogëloni aknet: BHA ka aftësinë të ngadalësojë procesin e sekretimit të vajit, të ndihmojë në kontrollin e sebumit, duke kufizuar kështu shkëlqimin në sipërfaqen e lëkurës.
 • Trajtimi i akneve, akneve: Aftësia për të punuar nën sipërfaqen e lëkurës duke pastruar thellë poret për të ndihmuar në trajtimin e akneve dhe për të parandaluar kthimin e akneve.
 • Tkurni poret: BHA ndihmon në tkurrjen e poreve duke i mbajtur poret të pastra, të qarta dhe më pak të yndyrshme. Në të njëjtën kohë, BHA gjithashtu ka aftësinë për të ndihmuar në rinovimin e lëkurës në mënyrë shumë efektive.
Cilat janë efektet e BHA?
Cilat janë efektet e BHA?

3. Produktet TOP më të përballueshme BHA sot

Nëse jeni duke kërkuar për produkt BHA për fillestarët Nëse keni një çmim të lirë, mund t’i referoheni disa prej produkteve më poshtë:

Tham Khảo Thêm:  [Bật mí] #5 Cách làm mặt nạ khoai tây sữa tươi #Mới #2022

3.1. Paula’s Choice BHA 2% pastrues eksfoliues

Kjo markë Paula’s Choice vlerësohet gjithmonë nga përdoruesit për përbërësit e saj të mirë dhe të sigurt për lëkurën. BHA 2% e Paula’s Choice nuk bën përjashtim.

Avantazhi:

 • Produkti ka aftësinë për të hequr lëkurën me brirë, të ashpër dhe papastërtitë brenda poreve
 • Redukton bllokimin, ndihmon lëkurën të marrë frymë për përthithje të lehtë
 • Produkti përmban përbërës aktivë të barabartë me bakteret e dobishme, që mbështesin trajtimin e gjendjeve të lëkurës me akne.
 • Ndihmon edhe tonin e lëkurës dhe zbeh njollat ​​e errëta
 • Ndihmon në kontrollin e yndyrës së tepërt, sebumit, siguron lagështi dhe jep lëkurë të lëmuar dhe të shëndetshme.
 • Produkti ka një strukturë të lëngshme, transparente, që përthithet lehtësisht në lëkurë.

Defekt

Duhet ta përdorni për një kohë të gjatë për të parë rezultate të dukshme.

Çmimi i produktit:

Ky është një produkt eksfolues bha i përballueshëm, mund ta blini lehtësisht në dyqanet kozmetike, supermarkete dhe kushton rreth 300,000 VND për versionin 30 ml dhe 900,000 VND për versionin 118 ml.

Paula's Choice BHA 2%
Paula’s Choice BHA 2%

3.2. Cosrx BHA Lëng Fuqi për Pikat e Zeza

Në shumë lloje të Losion BHA Me një çmim të përballueshëm, COSRX është një markë shumë e famshme në Kore dhe Vietnam.

Avantazhi

 • Ka aftësinë për të grumbulluar sebum, duke reduktuar në mënyrë efektive aknet
 • I përshtatshëm për lëkurë normale në kombinim, lëkurë të yndyrshme
 • Ndihmon në zbutjen, zbutjen dhe zbutjen e lëkurës.
 • Aftësi efektive anti-inflamatore, duke parandaluar kthimin e akneve.

Defekt:

Produkti vlerësohet shumë për cilësinë e tij, por ka një erë mjaft të fortë.

Çmimi i produktit

Çmimi i këtij lloji BHA është rreth 350,000 VND, ky është çmimi mesatar për një produkt që përmban BHA.

Cosrx BHA Lëng Fuqi për Pikat e Zeza
Cosrx BHA Lëng Fuqi për Pikat e Zeza

3.3. Lista e ngjyrave beta hidroksi acid 2%

Kjo është një markë e re e krijuar në vitin 2018, por që lë një përshtypje shumë të veçantë tek përdoruesit.

Avantazhi

Produkte për të mbështetur sekretimin e tepërt të vajit

Pastron lëkurën thellë brenda poreve, ndihmon në trajtimin e akneve, anti-inflamatore

Nuk shkakton thatësi dhe shtrëngim kur përdoret sepse përmban 1% HA.

Defekt

Produkti ka paketim të brishtë në tranzit

Çmimi i produktit:

Produkti ka një çmim të përballueshëm, rreth 310,000 VND/30ml

Lista e bojave beta hidroksi acid 2%
Lista e ngjyrave beta hidroksi acid 2%

3.4. Paula’s Choice Skin Perfecting 2% Lëng BHA

Produkti i përballueshëm BHA vjen në një formë të lëngshme që përmban 2% BHA, kështu që ka një efekt depërtues të thellë dhe jep rezultate të shpejta, i përshtatshëm për lëkurë të yndyrshme. Ky është i njëjti produkt që ishte pionier i lëvizjes kundër pikave të zeza.

Avantazhi:

 • Ndihmon për të zhbllokuar poret, për të reduktuar inflamacionin dhe për të stimuluar procesin e shtyrjes së akneve nga thellë.
 • Trajtim jashtëzakonisht efektiv i pikave të zeza, duke hequr toksinat e grumbulluara thellë në lëkurë
 • Pastron në mënyrë efektive fytyrën pa të meta, duke e bërë lëkurën të lëmuar

Defekt

Ju duhet ta përdorni produktin vazhdimisht çdo natë për një kohë të gjatë që të jetë efektiv.

Çmimi i produktit

Duke sjellë efikasitet të lartë, por sa kushtojnë llojet BHA, ju e dini. Prandaj, ky produkt kushton 200,000 VND për një shishe 20 ml, e përdorur brenda 2 muajve.

Tham Khảo Thêm:  [UPDATE 2022] Ăn lựu có béo không
Paula's Choice Skin Perfecting 2% Lëng BHA
Paula’s Choice Skin Perfecting 2% Lëng BHA

3.5. Locion fytyre për mbrojtjen e akneve Neutrogena Rapid Clear

Locioni i fytyrës Neutrogena Rapid Clear për Mbrojtjen e Akneve është një locion nga marka Neutrogena, për lëkurë të prirur ndaj akneve ose të prirur ndaj akneve.

Avantazhi:

 • I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, ka një efekt të butë pastrues
 • Teksturë e lëngshme kremi, përthithet shpejt kur aplikohet në lëkurë
 • Përmban vitaminë E, Butilen Glyco… këta janë përbërës hidratues, duke shmangur qërimin

Defekt

Produkti është kremoz, i lehtë për t’u ndarë nga uji kur lihet për një kohë të gjatë, kështu që duhet të tundet mirë kur përdoret.

Shfaqja e shtytjes së akneve gjatë përdorimit

Çmimi i produktit:

Produkti ka një çmim të lirë, rreth 270,000 VND / tub dhe mund të përdoret për 3-4 muaj.

Locion fytyre për mbrojtjen e akneve Neutrogena Rapid Clear
Locion fytyre për mbrojtjen e akneve Neutrogena Rapid Clear

3.6. Chica dhe Chico Beta Salic 2.0

Ky është një model BHA i përballueshëm nga Koreja, me një formë tubi të lehtë për t’u përdorur dhe jashtëzakonisht të përshtatshëm. Produkti përmban 2% Betaine Salisylate – një derivat i acidit salicik i nxjerrë nga sheqeri i kallamit, i tretshëm në vaj.

Avantazhi:

 • Depërton thellë në poret, duke nxitur pastrimin e thellë nga brenda
 • Përmirëson shëndetin e lëkurës, veçanërisht redukton pigmentimin
 • Produkti vjen në një formë xhel që është e lehtë për t’u përdorur
 • Lëkura është më e njëtrajtshme dhe e lëmuar, veçanërisht në zonat me akne të fshehura, shenja të thella aknesh në lëkurë
 • Produkti vjen në një tub, kompakt, i lehtë për t’u përdorur dhe transportuar
 • Puçrrat e hequra nga lëkura gjithashtu nuk lënë mavijosje.

Defekt

Për shkak se është një tub, nëse nuk përdoret me kujdes, guaska do të deformohet, gjë që mund të ndikojë në cilësinë e produktit.

Çmimi i produktit

Produkti ka një çmim mjaft të butë, rreth 230,000 VND / 30ml tub mund të përdoret për rreth 3 muaj.

Chica dhe Chico Beta Salic 2.0
Chica dhe Chico Beta Salic 2.0

3.7. Disa Nga Mi Aha-Bha-Faza 30 Ditore Miracle Toner

Disa By Mi Aha-Bha-Phase 30 Days Miracle Toner është një nga produktet e pakta koreane që përdor BHA për kujdesin e lëkurës.

Avantazhi

 • Uji i trëndafilit përmban BHA, AHA dhe PHA, pastron butësisht lëkurën e vdekur plotësisht pa e tharë lëkurën, balancon pH-në e lëkurës.
 • Ndihmon në reduktimin e inflamacionit të akneve, zbut poret e dukshme
 • Redukton sasinë e vajit të sekretuar nga lëkura, duke mbajtur një sipërfaqe më të thatë të lëkurës
 • Ndihmon lëkurën të kthehet në ekuilibër dhe forcon në mënyrë efektive rezistencën
 • Lëkura është e hidratuar, më e butë dhe më e fortë.

Defekt:

 • Produkti ka një aromë të fortë, por nuk irriton lëkurën
 • Nëse lëkura juaj është tepër e ndjeshme ose nuk pranon BHA/AHA, produkti mund të shkaktojë më shumë akne të fshehura.

Çmimi i produktit:

Produkti ka një kapacitet prej 150ml me një çmim të lirë. Vetëm 405,000 VND, mund të blini një shishe 150 ml.

Disa Nga Mi Aha-Bha-Faza 30 Ditore Miracle Toner
Disa Nga Mi Aha-Bha-Faza 30 Ditore Miracle Toner

3.8. Peeling AHA i zakonshëm 30% + BHA 2%.

Ordinary mund të konsiderohet si një markë e njohur dhe e famshme BHA e përballueshme në mbarë botën. Produktet e The Ordinary janë gjithmonë shumë të vlerësuara, të garantuara me cilësi, të sigurta, efektive dhe një BHA popullore që nuk mund ta injoroni.

Tham Khảo Thêm:  [Giải đáp] Mắt thâm quầng là bệnh gì từ chuyên gia #Mới 2022

Avantazhi:

 • Largon qelizat e vdekura të lëkurës dhe zvogëlon bllokimin e poreve.
 • Hidraton për familjen, e bën lëkurën të lëmuar dhe të butë.
 • Mbështet trajtimin e akneve dhe ristrukturimin e lëkurës.
 • Antioksidant, qetësues i lëkurës, kufizues i acarimit, efekt i shpejtë

Defekt

 • Si një produkt me një përqendrim të lartë të acidit, nuk është i përshtatshëm për njerëzit me lëkurë të ndjeshme
 • Era kimike është mjaft e fortë, kështu që nuk është e dëmshme për lëkurën

Çmimi i produktit:

Eksfoliuesi kimik i zakonshëm AHA 30% + BHA 2% peeling shitet për rreth 300,000 VND/30 ml.

Peeling AHA i zakonshëm 30% + BHA 2%.
Peeling AHA i zakonshëm 30% + BHA 2%.

4. Një udhëzues për përdorimin e duhur të BHA për fillestarët

Sipas ekspertëve të produkteve BHA të përballueshme, ju mund ta bëni atë Si të përdorni BHA siç duhet? si më poshtë:

 • Hapi 1: Ju e pastroni lëkurën me pastrues dhe pastrues grimi. Ky hap është jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe i domosdoshëm në hapat e kujdesit të lëkurës. Edhe nëse nuk vishni grim, duhet të hiqni grimin dhe të lani fytyrën.
 • Hapi 2: Përdorimi i tonerit / ujit trëndafili ndihmon në ribalancimin e lagështisë, duke ndihmuar që lëndët ushqyese në hapat e mëposhtëm të depërtojnë mirë.
 • Hapi 3: Ju merrni një sasi të vogël BHA në një jastëk pambuku, aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe qafë. Përhapni lehtë për t’u përthithur në lëkurë.
 • Hapi 4: Lëreni lëkurën të pushojë për 30 minuta, më pas kryeni hapat e mbetur të kujdesit të lëkurës si aplikimi i serumit, hidratimi, aplikimi i kremit kundër diellit.

Këshilla se si të përdorni BHA në mënyrë efektive, të trajtoni aknet, të ndriçoni lëkurën

5. Disa shënime jashtëzakonisht të rëndësishme kur përdorni BHA

Kur përdorni BHA në procesin e kujdesit të lëkurës, duhet t’i kushtoni vëmendje disa çështjeve më poshtë:

 • BHA nuk është për njerëzit e ndjeshëm ndaj acidit salicilik, ju mund të provoni ndjeshmërinë duke bluar aspirinë të përzier me ujë, duke e aplikuar në lëkurën nën nofull, nëse lëkura është e kuqe, patjetër që jeni alergjik ndaj saj.BHA.
 • Për fillestarët, duhet të bëni një test me kujdes në lëkurën poshtë nofullës 3-4 ditë së pari. Ju duhet të përdorni një përqendrim të ulët (0,5 – 1%). Përdoreni këtë metodë 2-3 herë për të parë rezultate të dukshme.
 • Duhet të prisni 10-15 minuta që produkti të ketë efekt, duke hidratuar dhe mbrojtur plotësisht nga dielli.
 • Nuk duhet të kombinoni 1 ditë me shumë trajtime speciale (AHA, retinol), kjo e bën lëkurën të mos përshtatet.
 • Kur përdorni BHA, zakonisht lëkura do të ketë fenomen pastrimi, mos u nxitoni, duhet të hidratoni, pastroni mirë, të përdorni më shumë njolla akne nëse është e nevojshme, ngadalë aknet do të largohen.

Këtu është sugjerimi i Chaolua TV rreth produkteve të përballueshme BHA që nuk mund t’i humbisni. Në varësi të gjendjes së lëkurës tuaj, ju mund të zgjidhni llojin e duhur të BHA. Ju duhet të bëni një test në një zonë të vogël të lëkurës përpara përdorimit për të parë nëse jeni alergjik apo jo.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết #8 sản phẩm BHA giá bình dân mà các nàng không thể bỏ lỡ . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *