[15] Cách làm đẹp bằng dầu ô liu

Ju tashmë e dini si te bejme bukuri me vaj ulliri Cili është akoma i mirë dhe jep performancë të lartë? A është mirë të aplikoni vaj ulliri në fytyrë çdo ditë?? Edhe pse kjo është një metodë popullore e grave, shumë njerëz ende pyesin për këtë. Për t’ju ndihmuar të gjeni sekretin tuaj, ndiqni artikullin e mëposhtëm të Chaolua TV!

Bukuria me vaj ulliri
Bukuria me vaj ulliri

1. Cila është përbërja ushqyese e vajit të ullirit?

Vaji i ullirit është një vaj esencial i nxjerrë nga fruti i ullirit. Është një bimë që i përket familjes Oleaceae. Emri shkencor i kësaj bime është Olea Europaea, një bimë tradicionale e tokës mesdhetare. Ata u shfaqën në vitet 1500 dhe që atëherë janë edukuar në shumë pjesë të botës. Përbërësit përfshijnë:

 • 119 kalori.
 • 14 gram yndyrë duke përfshirë 9.8 gram yndyrë mono të pangopura.
 • 8 mikrogramë vitaminë K mund të plotësojnë 10% të nevojave ditore të një personi.
 • 2 mg Vitaminë E, me këtë sasi mund të plotësojë edhe 10% të nevojave/ditë.
 • Vaji është pa sheqer, proteina dhe karbohidrate.

2. Pse vaji i ullirit ka efekt zbardhues?

Për të zbuluar se si të bëni bukuri nga vaji i ullirit, është gjithashtu shumë e rëndësishme të zbuloni përdorimin e tyre. Sipas shumë analizave shkencore, në vajin e ullirit ka:

 • Përmban shumë përbërës të mirë për procesin e zbukurimit të lëkurës. Konkretisht: Yndyrna të shëndetshme, vitaminë E, antioksidantë… Këta janë përbërës të rëndësishëm që ndryshojnë pigmentimin në lëkurë, duke ndihmuar që lëkura të bëhet më e bardhë.
 • Përveç kësaj, vaji i ullirit përmban edhe një sërë përbërjesh të tjera organike si acidi oleik, squalene, ato do të ndihmojnë lëkurën të bëhet rozë dhe rrezatuese.
 • Vitamina E dhe Vitamina A në vajin e ullirit gjithashtu kanë veti anti-inflamatore, rrisin lagështinë dhe shmangin efektet e dëmshme të rrezeve UV dhe pluhurit.
 • Jo vetëm kaq, përbërësit aktivë të vajit të ullirit kanë gjithashtu aftësinë për të stimuluar lëkurën për të rigjeneruar dhe shëruar plagët në mënyrë shumë efektive. Sidomos në rastet e lëkurës së djegur nga dielli, përdorimi i gotu kola do të jetë shumë efektiv.

3. Sekreti se si të bëni bukuri me vaj ulliri është shumë i lehtë në 2022

Vaji i ullirit ofron lëndë ushqyese thelbësore për flokët
Vaji i ullirit ofron lëndë ushqyese thelbësore për flokët

3.1. Vaji i ullirit përdoret për të rregulluar flokët

Vaji i ullirit përmban shumë vitaminë E dhe antioksidantë që ndihmojnë në mbrojtjen e keratinës së flokëve.

Mënyra për ta bërë këtë është si më poshtë:

 • Hapi 1: Merrni një sasi të përshtatshme vaj ulliri për t’u përdorur në varësi të flokëve tuaj të gjatë ose të shkurtër, flokë të trashë ose të hollë.
 • Hapi 2: Ngrohni vajin e ullirit në mikrovalë për rreth 20 sekonda.
 • Hapi 3: Aplikoni vaj në flokë dhe skalp dhe mbajini për rreth 10 minuta dhe më pas lajini me ujë të pastër. Shumë e thjeshtë, apo jo?

3.2. Bëni një maskë flokësh me vaj ulliri dhe lëng limoni

Mënyra për të bërë një maskë flokësh është gjithashtu mjaft e thjeshtë, mjafton të ndiqni këto hapa:

 • Hapi 1: Përgatitni përbërësit duke përfshirë 2 lugë çaji vaj ulliri dhe 1 lugë çaji lëng limoni
 • Hapi 2: Përzieni së bashku vajin e ullirit dhe lëngun e limonit dhe përzieni mirë në një masë homogjene.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në flokë dhe skalp dhe lëreni për 15 minuta. Në fund, shpëlajeni me ujë të pastër.

3.3. Masazhoni, kujdeseni për skalpin thjesht me vaj ulliri

Si të bëni kujdesin e kokës me vaj ulliri është mjaft e thjeshtë:

 • Hapi 1: Përbërësit e vajit të ullirit.
 • Hapi 2: Vendosni vaj ulliri në lëkurën e kokës dhe masazhoni butësisht. Më pas mbuloni flokët me një peshqir të ngrohtë. Kur peshqiri të jetë ftohur, hiqeni dhe lajeni me ujë të pastër.

3.4. Vaji i ullirit ndihmon në trajtimin efektiv të zbokthit

Si të zbukuroheni me vaj ulliri a e dini me përdorimin e antizbokthit? Kjo bëhet si më poshtë:

 • Hapi 1: Përbërësit përfshijnë 8-10 pika vaj ulliri.
 • Hapi 2: Vendoseni vajin në pëllëmbën e dorës dhe më pas aplikojeni në flokët dhe lëkurën e kokës dhe masazhojeni butësisht për rreth 5-10 minuta. Përdorni një peshqir për të mbuluar kokën gjatë natës dhe lajeni me ujë të pastër në mëngjes. Sigurisht që vaji do të jetë i pastër në një kohë të shkurtër.

3.5. Vaj ulliri për pastrimin e veshëve

Në fakt, shumë njerëz kanë vështirësi në heqjen e dyllit të veshit. Më pas aplikoni një sasi të vogël vaj ulliri në vesh. Ato do të ndihmojnë në zbutjen e dyllit të veshit dhe heqjen e papastërtive më shpejt. Për më tepër, ato janë gjithashtu shumë të sigurta dhe do të shmangni efektet negative në vesh.

A mund të heqë vaji i ullirit grimin?
A mund të heqë vaji i ullirit grimin?

3.6. Vaji i ullirit përdoret për të hequr grimin

Nëse dini të përdorni vajin e ullirit për të hequr grimin, sigurisht që do të bëhet shumë më e thjeshtë. Jo vetëm që hidraton lëkurën, por gjithashtu e bën lëkurën më të shndritshme dhe të lëmuar.

 • Hapi 1: Përbërësit përfshijnë pak vaj ulliri dhe një pambuk.
 • Hapi 2: Vendosni vaj ulliri në një copë pambuku dhe fshijeni butësisht grimin kur dëshironi të hiqni grimin. Fshijeni derisa të pastrohet. Nëse e përdorni rregullisht, lëkura juaj gjithashtu redukton rrudhat në mënyrë shumë efektive.

3.7. Bëni një maskë buzësh me vaj ulliri

Bërja e një maske buzësh ndihmon gjithashtu gratë të reduktojnë fenomenin e qërimit dhe plasjes së buzëve për shkak të gjeografisë apo motit.

 • Hapi 1Përbërësit: Vaj ulliri dhe lëng limoni.
 • Hapi 2: Aplikoni shtresën e sipërme të përbërësve në buzë, më pas fërkoni butësisht përzierjen me një furçë për të depërtuar thellë brenda. Më pas fshijeni përzierjen me një leckë të lagur.

Artikuj të ngjashëm: Si të bëni bukurinë me marule

3.8. Kujdesi për lëkurën e fytyrës me vaj ulliritrajtimi i akneve

Ky trajtim bukurie me vaj ulliri është gjithashtu mjaft i thjeshtë, por efektiv për lëkurën tuaj.

 • Hapi 1Përbërësit: 3 lugë vaj ulliri dhe 4 lugë kripë.
 • Hapi 2: Përzieni mirë masën e mësipërme që të formohet një masë homogjene. Më pas aplikojeni në lëkurën e prirur ndaj akneve dhe masazhojeni butësisht. Më pas lërini për rreth 5 minuta dhe më pas shpëlajini me ujë të pastër.

Vaji i ullirit dhe përdorimet e tij të mëdha

3.9. Vaj ulliri për lëkurën kundër plakjes së fytyrës

Vaji i ullirit ka një sasi të lartë të polifenoleve dhe vitaminës E, kështu që ato mund të luftojnë oksidimin e lëkurës, duke parandaluar procesin e plakjes.

 • Hapi 1: Përbërësit përfshijnë vaj ulliri dhe ¼ avokado të grimcuar.
 • Hapi 2: Tek gjalpi i shkrirë shtoni vaj ulliri dhe përziejini mirë. Më pas aplikojeni në lëkurë, lërini për rreth 15 minuta dhe më pas shpëlajini me ujë të pastër.

3.10. Vaji i ullirit ndihmon në hidratimin e lëkurës

Për të hidratuar lëkurën me vaj ulliri, mund ta aplikoni direkt në lëkurë dhe ta lini gjatë natës. Gjendja e lëkurës që shkëlqen falë saj do të përmirësohet më tej, lëkura do të jetë shumë më e butë. Për të rritur efektivitetin e lëkurës tuaj, mund të përdorni më shumë hidratues. Jam i sigurt që do të keni një lëkurë të lëmuar.

3.11. Vaji i ullirit mund t’ju ndihmojë të ushqeni thonjtë tuaj

Mënyra për ta bërë këtë është mjaft e thjeshtë, zhytni thonjtë në një tabaka të vogël me vaj ulliri për rreth 20 minuta. Bëjeni një herë në javë, do të keni një thon të bukur, rozë dhe të shëndetshëm.

3.12. Ushqeni thembrat dhe bërrylat me vaj ulliri

 • Hapi 1: Eksfoloni lëkurën e vdekur në thembra dhe bërryla me sheqer të bardhë.
 • Hapi 2: Merrni vaj ulliri dhe aplikojeni direkt në lëkurë dhe më pas masazhoni çdo natë para se të shkoni në shtrat.

Besoni se me trajtimin e bukurisë me vaj ulliri, lëkura e thembrave dhe bërrylave tuaja do të përmirësohet ndjeshëm. Bëjeni vetë dhe ndjeni madhështinë që kemi zbuluar.

Largoni lëkurën e vdekur me vaj ulliri
Si të zbardhim fytyrën me vaj ulliri

3.13. Eksfoloni me vaj ulliri, sheqer të papërpunuar dhe kripë

Përzierja e eksfolimit të lëkurës me vaj ulliri është mjaft e thjeshtë. Thjesht duhet të përgatisni përbërësit dhe të vazhdoni në mënyrën e mëposhtme:

 • Hapi 1: Përbërësit përfshijnë kripë deti, vaj ulliri dhe sheqer të papërpunuar.
 • Hapi 2: Përzieni mirë në një masë homogjene dhe më pas aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë, masazhojeni butësisht. Mund të masazhohet për 10-15 minuta dhe më pas të shpëlahet me ujë të pastër. Besoni se lëkura juaj do të bëhet plot vitalitet.

Shih detajet: Si të eksfoloni në shtëpi #Efektive

3.14. Përdorni ullirin për heqjen e qimeve, heqjen e lehtë të qimeve

Heqja e qimeve është gjithashtu një mënyrë e bukur, mjaft efektive dhe e sigurt për lëkurën. Pra, si saktësisht?

 • Hapi 1: Përgatitni përbërës duke përfshirë vaj ulliri me një sasi të mjaftueshme dhe pak lëng limoni.
 • Hapi 2: Përzieni vajin e ullirit me lëngun e limonit në një raport 1:1.
 • Hapi 3: Pastroni zonën nga e cila dëshironi të hiqni qimet. Aplikojeni përzierjen në atë zonë dhe masazhojeni butësisht në drejtim të kundërt të akrepave të orës. Në rast të rritjes së tepërt të flokëve, mund të përdoret një brisk.
 • Hapi 4: Në fund, pastroni me ujë të pastër.

3.15. Bëni një krem ​​antibakterial me vaj ulliri

Ne mund t’ju zbulojmë një sekret që është përdorimi i vajit të ullirit për të vrarë bakteret. Ky trajtim bukurie me vaj ulliri kryhet si më poshtë:

 • Hapi 1: Përbërësi kryesor është vaji i ullirit, por mund të përdorni edhe vaj trëndafili, livando ose çaji.
 • Hapi 2: Përzieni përzierjen e vajit të ullirit me përbërësit e mësipërm kur të jetë bërë pure në një masë homogjene.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në lëkurën e infektuar për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

4. A është mirë të aplikoni vaj ulliri në fytyrë gjatë natës?

Fjalia e qiellit është KANE. Duhet të dini se: Vaji i ullirit është një vaj esencial i nxjerrë nga natyra, ndaj në një vështrim holistik janë të sigurt për lëkurën. Për më tepër, vaji i ullirit ka aftësinë për të hidratuar në mënyrë mjaft efektive. Tekstura është e thjeshtë, kështu që përshkueshmëria është mjaft e mirë.

A është mirë të aplikoni vaj ulliri në fytyrë gjatë natës?
A është mirë të aplikoni vaj ulliri në fytyrë gjatë natës?

Kjo do të shmangë fenomenin e poreve të bllokuara, të yndyrshme në lëkurë. Edhe në rastet kur lëkura është shumë e thatë, aplikimi i vajit të ullirit gjatë natës nuk duhet të shkaktojë probleme. Esenca e vajit të ullirit gjithashtu ndihmon në stimulimin e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, duke e bërë lëkurën gjithmonë të re dhe me shkëlqim.

5. A është mirë të aplikoni vaj ulliri në fytyrë çdo ditë?

Përgjigja është NUK JANE. Sipas ekspertëve, nuk duhet ta përdorni rregullisht, duhet të përdorni vetëm një maskë me vaj ulliri rreth 2-3 herë në javë. Sepse ato janë gjithashtu joefikase dhe ju humbin kohën. Në të njëjtën kohë, ato do ta bëjnë lëkurën të dobët, e cila është një mjedis i mirë për të sulmuar bakteret.

Përveç kësaj, përdorimi me frekuencën e duhur ndihmon gjithashtu që lëkura të ketë kohë për të absorbuar lëndët ushqyese dhe për të shmangur shkaktimin e tepricës së lëndëve ushqyese.

6. Cilat janë disa gjëra që duhen mbajtur parasysh kur përdorni vaj ulliri për kujdesin e lëkurës?

Kur përdorni vaj ulliri për kujdesin e lëkurës, duhet të keni parasysh disa gjëra më poshtë për të marrë rezultatet më të mira dhe për të mos shkaktuar efekte negative në lëkurën tuaj:

 • Përzgjedhja e përbërësve me origjinë të qartë: Dije se përbërësit natyralë janë shumë të sigurt, beninj dhe mbështesin kujdesin efektiv të lëkurës. Megjithatë, në mënyrë të pashmangshme do të përmbajë konservues. Prandaj, ju duhet të zgjidhni lëndë të para me origjinë të qartë.
 • Krem dielli për lëkurën: Kremi diellor për lëkurën pas kujdesit të lëkurës është shumë i rëndësishëm. Nëse nuk aplikoni krem ​​kundër diellit në lëkurën tuaj, atëherë kujdesi i mëparshëm i lëkurës është i pakuptimtë.
 • Lekure e paster: Para dhe pas kujdesit të lëkurës, duhet të pastroni fytyrën për të ndihmuar në largimin e baktereve, papastërtive dhe yndyrës në sipërfaqen e lëkurës.
 • Provoni para përdorimit: Për ata me lëkurë të ndjeshme, mund të ndodhë irritim i lëkurës. Pra, duhet të bëni teste në një zonë të vogël të lëkurës. Pas rreth 30 minutash pa ndonjë anomali, mund ta përdorni me siguri në të gjithë fytyrën.
 • Hidratues për lëkurën: Pasi të bëni kujdesin e lëkurës, duhet të hidratoni lëkurën për të siguruar dhe mbajtur lagështinë e nevojshme për lëkurën.
 • Përdorimi i kufizuar në raste: Nëse lëkura juaj është shumë e përflakur, atëherë nuk duhet të aplikoni metodat e mësipërme të kujdesit të lëkurës.

Më sipër janë të gjitha 15 mënyrat për t’u zbukuruar me vaj ulliri Chaolua TV duan të ndajnë me lexuesit. Shpresojmë që të mund të konsultoheni dhe të zgjidhni mënyrat e duhura për ju. Për shkak se gratë përfaqësojnë gratë, ne kemi të drejtë ta bëjmë këtë, apo jo?

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết [15] Cách làm đẹp bằng dầu ô liu . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  [Chia sẻ] Ăn bì lợn luộc có béo không

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *