1001+ cách chữa mụn đầu đen tại nhà

Mësoni rreth si të kuroni pikat e zeza për të ndihmuar në rikthimin e bukurisë origjinale të lëkurës. Më poshtë do të donim t’ju sugjeronim kura shtëpiake super efektive për të hequr qafe pikat e zeza në vetëm një shënim.

Pikat e zeza dhe si t'i trajtoni ato
Pikat e zeza dhe si t’i trajtoni ato

1. Çfarë është pika e zezë?

Pikat e zeza janë një lloj aknesh që shfaqen kur folikulat e qimeve në lëkurë janë të bllokuara dhe jo të përflakur. Ky lloj puçrrash shkaktohet nga gjëndrat e yndyrës tepër aktive në lëkurë që nuk mund të largohen nga sipërfaqja e lëkurës sepse poret janë të bllokuara me papastërti. Kur njollat ​​e akneve në pore janë të ekspozuara ndaj ajrit, ato do të oksidohen, puçrrat do të bëhen të zeza të errëta.

Ky lloj i pikave të zeza ka përmasa të vogla dhe ka një puçërr të zezë të ngritur në sipërfaqen e lëkurës. Nuk shkakton dhimbje, ënjtje, skuqje, por mund ta përkeqësojnë atë, të inflamohen dhe të bëhen akne cistike, inflamatore. Pikat e zeza zakonisht shfaqen në fytyrë, hundë, shpinë, qafë, krahë, shpatulla etj.

Ndoshta ju intereson: Llojet e akneve në fytyrë Cilat akne përfshihen?

2. Çfarë i shkakton pikat e zeza?

Pikat e zeza formohen për shkak të shumë shkaqeve të ndryshme si faktorët mjedisorë, çekuilibrat, etj hormonet në trup, duke përfshirë:

 • Gjëndrat dhjamore prodhojnë shumë sebum, sebumi i tepërt grumbullohet me qeliza të vdekura të lëkurës dhe bllokon gjëndrat e flokëve.
 • Sepse përdorni pilula kontraceptive, barna që përmbajnë kortikosteroide, litium ose androgjene.
 • Për shkak të ndryshimeve hormonale, ka një rritje të yndyrës në lëkurë gjatë pubertetit ose menstruacioneve.
 • Sepse fytyra juaj ka shumë baktere që shkaktojnë formimin e akneve.
 • Për më tepër, ka ende disa faktorë rreziku për formimin e pikave të zeza si:
 • Kozmetikë ose pastrues të papërshtatshëm për fytyrën
 • Veshja e rrobave shumë të ngushta mund të bllokojë poret
 • Djersitni shumë ose jetoni në një mjedis me lagështi të lartë
 • Dietë joshkencore, mënyrë jetese jo e shëndetshme

Na ndiqni për të mësuar se si të hiqni qafe pikat e zeza në mënyrë efektive në shtëpi dhe shumë e thjeshtë!

Përgjigjet: A duhet të shtrydhen aknet inflamatore??

3. A mund të largohen vetë pikat e zeza?

Për këtë pyetje, përgjigja e mjekëve është NUK JANE nëse jo përdorni trajtimin e pikave të zeza.

A ikin pikat e zeza vetë? është pyetja e shumë njerëzve sepse përveçse shkakton humbje kozmetike, nuk shkakton dhimbje në lëkurë. Megjithatë, për shkak se ajo shfaqet kryesisht në zonën T, të dyja faqet, të cilat janë pozicione të spikatura, kështu që shumë njerëz ndihen të pakëndshëm me këtë lloj puçrrash.

Ato janë të vogla në madhësi, jashtë do të shihni vetëm një pikë të vogël të zezë, e fshehur në pore është një bërthamë e madhe, e fortë aknesh. Pa ndërhyrje, ato sigurisht që nuk mund të largohen vetë.

Ju tashmë e dini: Duhen shtrydhur aknet në kokën e bardhë??

Si të trajtoni pikat e zeza dhe fibrat dhjamore
Si të trajtoni pikat e zeza dhe fibrat dhjamore

4. Si të kuroni pikat e zeza në mënyrë efektive në shtëpi

4.1. Si të trajtoni pikat e zeza me mjaltë

Mjalti ka veti të forta antibakteriale, ndaj konsiderohet një mënyrë jashtëzakonisht efektive për trajtimin e pikave të zeza, heqjen e sebumit dhe papastërtive. Jo vetëm kaq, mjalti gjithashtu ndihmon në rigjenerimin e qelizave të lëkurës nga thellësia e brendshme, duke shtrënguar poret.

Tham Khảo Thêm:  [Giải đáp] Ăn cóc có nóng không

te hiqni pikat e zeza në shtëpimund të kryeni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Përgatitni 2 lugë mjaltë të pastër, 1 lugë tërshërë dhe përzieni të dy përbërësit së bashku.
 • Hapi 2: Pastroni tërësisht lëkurën e prirur ndaj akneve, aplikojeni përzierjen
 • Hapi 3: Masazhojeni butësisht për rreth 15-20 minuta më pas lajeni fytyrën me ujë të ftohtë. Në fund, mund të aplikoni ujë trëndafili ose të aplikoni akull për të mbyllur poret.

4.2. Mundi pikat e zeza me patate dhe kos pa sheqer

Ju gjithashtu mund të përdorni një heqës të pikave të zeza me patate dhe kos pa sheqer. Kombinimi perfekt i këtyre dy përbërësve ndihmon në reduktimin e simptomave të akneve dhe stimulon rigjenerimin e lëkurës.

 • Hapi 1: Përgatitni 1 patate dhe 20 ml kos pa sheqer
 • Hapi 2: Patate të ziera në avull, të qëruara, të grira dhe të përziera me kos pa sheqer
 • Hapi 3: Pastroni fytyrën, aplikojeni përzierjen e sapo bërë në lëkurë, kombinoni me një masazh spirale
 • Hapi 4: Relaksohuni për 15-20 minuta më pas lajeni fytyrën me ujë të freskët.

4.3. Si të trajtoni pikat e zeza dhe poret e mëdha me oriz të nxehtë

A e dini se nxehtësia e emetuar nga orizi i nxehtë do të ndihmojë në hapjen e poreve dhe heqjen e sebumit. Përveç kësaj, vitamina B1 në orizin e nxehtë ka efektin e reduktimit të ënjtjes dhe inflamacionit, duke reduktuar zhvillimin e akneve. Ju mund të përdorni oriz të nxehtë për të trajtuar aknet duke:

 • Hapi 1: Merr pak oriz të nxehtë, e topit në toptha sa një grusht
 • Hapi 2: Pastroni fytyrën dhe më pas përdorni orizin për ta rrokullisur në mënyrë të barabartë në lëkurën e akneve, shtypeni butësisht për ta masazhuar. Bëni këtë për 15 minuta derisa orizi të ftohet.
 • Hapi 3: Përdorni një top tjetër orizi të nxehtë për të vazhduar rrotullimin në lëkurë, më pas lani fytyrën me ujë të ftohtë. Ju e bëni këtë një herë në ditë për të hequr shpejt pikat e zeza.

4.4. Si të kuroni pikat e zeza me vezë të ziera

Vezët e ziera janë gjithashtu një mënyrë efektive për të trajtuar pikat e zeza. Në të bardhat e vezëve

Mishi i pulës përmban një sasi të madhe mineralesh dhe vitaminash që jo vetëm që janë të mira për shëndetin, por edhe trajtojnë jashtëzakonisht shpejt pikat e zeza.

 • Hapi 1: Vezë i ke zier, i qëruar
 • Hapi 2: Rrotulloni vezën sa është ende e ngrohtë në fytyrë, e kombinuar me një masazh të butë të fytyrës
 • Hapi 3: Rrotulloni derisa vezët të jenë ftohur plotësisht, pastaj mund të ndani të bardhat për të parë rezultatin. Bëjeni këtë rregullisht për trajtimin më efektiv.

Udhëzime se si të trajtoni pikat e zeza në hundë dhe mjekër

4.5. Si të bëni një maskë për pikat e zeza me niseshte misri

Niseshteja e misrit nuk është vetëm një ushqim ushqyes për trupin, por gjithashtu i njohur për përfitimet e bukurisë, veçanërisht për trajtimin efektiv të pikave të zeza. Ju mund të trajtoni pikat e zeza me niseshte misri duke:

 • Hapi 1: Përzieni niseshte misri dhe uthull në një raport 3:1 për të formuar një pastë
 • Hapi 2: Lani fytyrën, aplikojeni këtë përzierje në lëkurën me pika të zeza për rreth 15 minuta derisa masa të thahet dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
Tham Khảo Thêm:  [Tiết Lộ] Các bước skincare cho da hỗn hợp thiên khô #Đúng #Cách

Ky trajtim për pikat e zeza është mjaft i thjeshtë dhe i lehtë për t’u bërë, prandaj ju duhet vetëm të këmbëngulni për ta bërë atë, situata juaj e akneve do të përmirësohet.

4.6. Si të shpëtojmë nga pikat e zeza në hundë në shtëpi? vazelinë

Ndoshta nuk e njeh bukurinë ushqejnë lëkurënVazelina është një mënyrë jashtëzakonisht e shpejtë për të trajtuar pikat e zeza në rrënjë sepse ka përbërësin kryesor të naftës për të mbrojtur lëkurën dhe esenca zbutëse të lëkurës për të hequr në mënyrë efektive lëkurën e vdekur. Kjo është arsyeja pse mund të ndihmojë në heqjen e shpejtë të pikave të zeza pa irritim.

 • Hapi 1: Lajeni fytyrën me pastrues, më pas avulloni me ujë të kripur për të hapur poret.
 • Hapi 2: Përdorni vazelinë për ta aplikuar në mënyrë të barabartë në lëkurën me pika të zeza
 • Hapi 3: Aplikojeni në mënyrë të barabartë dhe përdorni një qese ushqimore të pastër për të mbuluar lëkurën për rreth 5 minuta
 • Hapi 4: Hiqni mbështjellësin e ushqimit, përdorni një shtupë pambuku për të hequr aknet. Idealisht, ju duhet të pastroni shumë herë që të jeni në gjendje të hiqni të gjitha pikat e zeza.
 • Hapi 5: Fshini pikat e zeza dhe shpëlajeni me ujë. Përdorni 2 kuba akulli për t’u përhapur në mënyrë të barabartë në lëkurë për ta bërë lëkurën më të rehatshme.
 • Hapi 6: Aplikoni pak krem ​​hidratues dhe masazhojeni butësisht në mënyrë që lëndët ushqyese të përthithen në lëkurë.

4.7. Si të trajtoni pikat e zeza gjatë pubertetit me pastë dhëmbësh

Pasta e dhëmbëve ka veti të forta anti-inflamatore dhe anti-bakteriale, kështu që mund të trajtojë në mënyrë efektive aknet. Për të qenë në gjendje të trajtoni pikat e zeza të pubertetit, mund të përgatisni 1 tub pastë dhëmbësh dhe një furçë të butë, më pas ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Hapi 1: Merrni një sasi të vogël pastë dhëmbësh të bardhë dhe më pas aplikojeni në lëkurën e prirur ndaj akneve
 • Hapi 2: Përdorni një furçë të butë dhe të pastër për të pastruar butësisht lëkurën
 • Hapi 3: E mbani për rreth 10 minuta, më pas e shpëlani me ujë të pastër.

Nëse lëkura juaj ka shumë pika të zeza, mund ta bëni trajtimin e pikave të zeza me pastë dhëmbësh në fytyrë gjatë natës, të nesërmen në mëngjes lajeni me ujë të pastër. Njollat ​​e akneve gradualisht do të hiqen nga lëkura, megjithatë, duhet të siguroheni që lëkura e fytyrës tuaj të mos jetë e ndjeshme.

Përmbledhje e mënyrave për të trajtuar pikat e zeza
Kujdesi për lëkurën trajton në mënyrë efektive pikat e zeza

4.8. Si të trajtoni pikat e zeza me domate

Domatja është një përbërës që përdoret për kujdesin e lëkurës që nuk është më i çuditshëm për gratë. Domatet përmbajnë një sasi të madhe të lëndëve ushqyese të nevojshme për lëkurën. Përveç kësaj, përdorimi i domateve gjithashtu ndihmon në trajtimin efektiv të pikave të zeza në shtëpi. Hidhini një sy hapave të mëposhtëm:

 • Hapi 1: Sillni 2 domate në pure.
 • Hapi 2: Lani lëkurën tuaj me një pastrues të butë ose me avull për të ndihmuar në hapjen e poreve. Në këtë mënyrë, e bën më të lehtë heqjen e pikave të zeza.
 • Hapi 3: Aplikoni domate në fytyrë, veçanërisht zonat me pika të zeza dhe masazhoni butësisht për të ndihmuar në nxjerrjen e puçrrave.
 • Hapi 4: Mbajeni domaten në lëkurë për rreth 10-15 minuta. Më pas, shpëlajeni lëkurën me ujë të pastër dhe përdorni akull për të mbyllur poret.

4.9. Përdorni sodë buke dhe limon për të trajtuar pikat e zeza

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C dhe acide natyrale që kanë një efekt pastrues dhe mbështesin zbardhjen e lëkurës. Kur kombinohet me sodë buke, do të ndihmojë në heqjen e pikave të zeza, për të rifituar një pamje të ndritshme dhe të lëmuar për lëkurën tuaj.

 • Hapi 1: Përzieni 1/2 lugë çaji sodë buke dhe 1/2 lugë çaji lëng limoni derisa të krijohet një përzierje homogjene.
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë ose përdorni pastrues të butë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në zonën e prekur nga pikat e zeza dhe masazhojeni butësisht për rreth 5 minuta.
 • Hapi 4: Mbajeni përzierjen në lëkurë për 10 minutat e ardhshme. Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.
Tham Khảo Thêm:  [Bật Mí] Cách dùng BHA Obagi #HIỆU QUẢ từ A

4.10. Përdorni miell orizi dhe kos për të trajtuar pikat e zeza

Mielli i orizit jo vetëm që funksionon për të zbardhur lëkurën, për të hequr njollat ​​e errëta dhe për të parandaluar plakjen, por ky material gjithashtu eliminon në mënyrë efektive aknet në sipërfaqen e lëkurës. Le t’i referohemi hapave për të hequr pikat e zeza me miell orizi dhe kos më poshtë:

 • Hapi 1: Përzieni 50 gr miell orizi me 1/2 kanaçe kos pa sheqer derisa të krijohet një masë homogjene.
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë ose pastrues për të ndihmuar në largimin e papastërtive, sebumit në lëkurë.
 • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në lëkurë dhe masazhojeni butësisht për 3-5 minuta.
 • Hapi 4: Mbajeni përzierjen në lëkurë për rreth 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

Për rezultate më të mira, duhet ta bëni këtë vazhdimisht rreth 2 herë në javë.

5. Vini re se si të kujdeseni për pikat e zeza dhe poret e mëdha

Ju duhet të eliminoni shkakun e akneve, t’i mbani poret të pastra dhe të pastra për të shmangur dëmtimin e lëkurës, duke shkaktuar puçrra me disa udhëzime më poshtë:

 • Lani shpesh fytyrën: Duhet të lani fytyrën rregullisht dy herë në ditë në mëngjes dhe në mbrëmje para se të shkoni në shtrat me një pastrues të përshtatshëm për lëkurën tuaj. Në mënyrë ideale, duhet të përdorni pastrues të butë që nuk shkaktojnë skuqje dhe acarim.
 • Kini kujdes kur përdorni kozmetikë: Kozmetika me bazë vaji mund të bllokojë poret dhe të çojë në pika të zeza. Prandaj, duhet të zgjidhni produkte pa vaj për të shmangur përkeqësimin e akneve.
 • Lani flokët shpesh: Vaji dhe pluhuri i tepërt në flokët tuaj do të bllokojnë poret, kështu që duhet t’i lani flokët rregullisht për të hequr papastërtitë.
 • Eksfoloni dhe hidratoni: Në mënyrë ideale, ju duhet të eksfoloni lëkurën tuaj një herë në javë dhe të aplikoni një maskë hidratuese dy herë në javë për të siguruar lagështi të mjaftueshme për lëkurën, për të zvogëluar yndyrën dhe pikat e zeza.
 • Keni një mënyrë jetese shkencore: Duhet të kufizoni pijet që përmbajnë shumë sheqer, stimulues… Në vend të kësaj, duhet të mbani një dietë të shëndetshme, të shtoni perime jeshile, fibra… Pini mjaftueshëm 2 – 2,5 l ujë në ditë dhe organizoni një regjim të arsyeshëm pushimi për të shmangur zgjatjen stresi.
 • Mos nxirrni puçrrat: Shtrydhja ose shtrydhja e gabuar e akneve në mënyrë arbitrare mund t’i përkeqësojë aknet.
 • Dezinfektoni sendet që vijnë në kontakt me lëkurën: Ju duhet të pastroni rregullisht sendet që shpesh vijnë në kontakt me fytyrën tuaj, si këllëfët e jastëkëve, batanijet, peshqirët e fytyrës, etj. për të ndihmuar në kufizimin e baktereve që shkaktojnë aknet.

Më sipër janë 1001+ mjete juridike shtëpiake efektive për pikat e zeza pa humbur kohë. Shpresojmë se keni gjetur një mënyrë për të trajtuar pikat e zeza në rrënjët tuaja, për të hequr qafe njollat ​​e akneve në vetëm një shënim.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết 1001+ cách chữa mụn đầu đen tại nhà . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *