10 Cách trị mụn sưng đỏ không nhân tốt nhất #2022

Si të trajtoni aknet e kuqe, të fryra pa shumëfishim me vetëm 100% përbërës natyralë, por 99% efektiv, a keni provuar? Aknet inflamatore të kuqe pa bërthama shpesh janë të dhimbshme dhe të vështira për t’u trajtuar. Nëse kujdesi dhe trajtimi nuk është i saktë, aknet do të përkeqësohen dhe do të zgjasin kohën e trajtimit. Nëse edhe ju po përballeni me problemin e mësipërm, ndiqni artikullin e mëposhtëm për të pasur një trajtim të përshtatshëm dhe efektiv në shtëpi.

Si të trajtojmë aknet e kuqe dhe të fryra pa shumëfishim?
Si të trajtojmë aknet e kuqe dhe të fryra pa shumëfishim?

1. Çfarë është aknet inflamatore të kuqe pa bërthama?

Aknet inflamatore të kuqe pa bërthama njihen gjithashtu si puçrra inflamatore pa kokë. Kjo është një gjendje që shfaqet kur aknet nuk trajtohen menjëherë dhe siç duhet, duke çuar në inflamacion dhe ënjtje.

Aknet inflamatore pa bërthama rriten, duke shkaktuar dhimbje dhe më të vështira për t’u trajtuar. Në fakt, kjo lloj puçrrash ka ende një bërthamë, por bërthama e saj është e fshehur nën lëkurë, jo e ngritur si zakonisht, ndaj është e vështirë të zbulohet.

Aknet pa shkak do të largohen vetë Nuk jane? Përgjigja është JO. Për shkak se pjesa e brendshme e akneve ka formuar një inflamacion, nëse nuk trajtohet herët, ajo vetëm do të bllokojë poret dhe gjendja do të përkeqësohet e përkeqësohet.

2. Shkaktarët e akneve të kuqe, inflamatore pa shkak

Përpara se të gjeni trajtimin e duhur të akneve për mikun tuaj më të mirë, duhet të dini disa nga arsyet që shkaktojnë puçrra të kuqe dhe të përflakur pa shkak. Zbulojeni më poshtë:

 • Ndryshimet hormonale: Kur androgjenet në trup ndryshojnë, sasia e vajit në lëkurë sekreton më shumë se zakonisht. Kur vaji i tepërt është një mjedis ideal për akumulimin e papastërtive, ai bllokon poret, duke krijuar akne.
 • Kujdesi jo i duhur i lëkurës: Moslarja e duarve, përdorimi i gabuar i larjes së fytyrës, anashkalimi i hapave të heqjes së grimit… janë të gjithë faktorë që e bëjnë lëkurën të mos pastrohet thellë. Papastërtia, ose kozmetika do të lihen pas, duke shkaktuar bllokimin e poreve, duke lejuar që bakteret të hyjnë duke shkaktuar puçrra fytyre.
 • Përdorimi i kozmetikës ose përdorimi i produkteve të papërshtatshme për kujdesin e lëkurës: Duhet të zgjidhni produkte që përmbajnë ekstrakte natyrale, të cilat janë beninje për lëkurën, dhe veçanërisht të zgjidhni t’i blini në institucione të njohura dhe origjinale.
 • Stresi, stresi: Presioni bën që hormonet në trup të ndryshojnë, duke bërë që gjëndrat dhjamore të bëhen më aktive dhe të rrisin rrezikun e formimit të akneve.
 • Dietë, gjumë pa mësuar: Ngrënia e ushqimeve me shumë yndyrë, ushqimi i shpejtë, shpeshherë të qëndruarit zgjuar deri vonë, duhanpirja, alkooli… Këta janë faktorët që e bëjnë trupin të dobët, mëlçinë nuk detoksifikohet dhe shkaktojnë akne.

3. Si të trajtoni aknet e kuqe, të fryra pa shumëfishim të thjeshtë në shtëpi

Nëse aknet tuaja nuk janë të kuqe dhe të fryra, nuk janë shumë serioze, mund ta trajtoni në shtëpi. Nëse nuk dini si të zvogëloni aknet pa shkaktuar skuqje, mund t’i referoheni mënyrave të mëposhtme:

3.1. Si të trajtoni aknet pa u shumuar me akull

Kjo është mënyra më e shpejtë, më e thjeshtë, por po aq efektive për të reduktuar aknet e kuqe dhe të fryra. Prandaj, ju vetëm duhet të ndiqni këto hapa:

 • Hapi 1: Përdorni një peshqir të pastër për të mbështjellë një kub akulli brenda.
 • Hapi 2: Aplikoni butësisht akull në lëkurën e prekur nga aknet.
 • Hapi 3: Mund të bëhet disa herë në ditë për të reduktuar shpejt aknet dhe për të reduktuar në mënyrë efektive ënjtjen.

shënim: Mos aplikoni akull direkt në lëkurën me akne sepse mund të shkaktojë dëmtim të lëkurës.

3.2. Reduktoni aknet kur përdorni kripë deti

Pak njerëz e dinë se përbërësit e disponueshëm në këtë kuzhinë janë një nga Si të reduktoni aknet pas 1 nate efikas dhe i shpejtë. Ju mund të përdorni kripë deti për të rrafshuar aknet e kuqe dhe të fryra në shtëpi si më poshtë:

 • Hapi 1: Përdorni ½ lugë çaji kripë të tretur në 300 ml ujë të ngrohtë.
 • Hapi 2: Lajeni fytyrën një herë me ujë, më pas lajeni sërish me ujë të kripur.
 • Hapi 3: Ose për të kufizuar kontaktin e drejtpërdrejtë me kripën, mund të përdorni një shtupë pambuku të njomur me ujë të kripur dhe ta lyeni mbi aknet.
 • Hapi 4: Pas rreth 20 minutash, shpëlajeni tërësisht me ujë.
Përdorimi i kripës së detit është i lirë dhe i lehtë për t'u bërë
Përdorimi i kripës së detit është i lirë dhe i lehtë për t’u bërë

3.3. Përdorni shafran i Indisë për të reduktuar në mënyrë efektive inflamacionin e akneve

Shafrani i Indisë i freskët përmban shumë përbërës aktivë kurkumin, kështu që ka efektin e vrasjes së baktereve, reduktimin e inflamacionit dhe reduktimin e shpejtë të inflamacionit të akneve. Si të trajtoni aknet e kuqe dhe të fryra pa përdorur shafran të Indisë të freskët është si më poshtë:

 • Hapi 1: Përgatitni 1 rrënjë të freskët shafran të Indisë, lani dhe bëjeni pure.
 • Hapi 2: Shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 3: Përdorni një shtupë pambuku të njomur me lëng shafrani të Indisë dhe lyeni një sasi të përshtatshme mbi aknet.
 • Hapi 4: Prisni rreth 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

3.4. Përdorni limon për të trajtuar aknet e kuqe dhe të fryra

Limoni përmban shumë vitaminë C, antioksidantë dhe acide,…

Prandaj, është shumë efektiv në trajtimin e akneve inflamatore pa shumëfishim. Si të trajtoni aknet inflamatore të kuqe në shtëpi me limon si më poshtë:

 • Hapi 1: Shtrydhni lëngun e limonit.
 • Hapi 2: Lani fytyrën tërësisht, më pas përdorni një shtupë pambuku për të thithur lëng limoni dhe lyejeni çdo puçrra të sapo fryrë.
 • Hapi 3: Mbajeni në lëkurë për rreth 20 minuta do të shihni se aknet reduktojnë skuqjen.
 • Hapi 4: Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

3.5. Gjethet e perilës janë efektive në trajtimin e akneve pa ënjtje

Në këto si të trajtoni aknet e kuqe të fryra pa shumëfishimGjethet e perilës nuk përdoren vetëm si një material avullues i fytyrës për të zbardhur lëkurën, por gjithashtu funksionojnë shumë mirë në trajtimin e akneve të kuqe dhe të fryra. Mënyra e thjeshtë është si më poshtë:

 • Hapi 1: Gjethet e perilës të lara, të njomura me kripë të holluar.
 • Hapi 2: Vendosni gjethet e perilës në blender dhe bëjeni pure.
 • Hapi 3: Shpëlajeni sipërfaqen me ujë të ngrohtë.
 • Hapi 4: Aplikoni lëngun e perilës në lëkurën e prekur nga aknet ose aplikoni gjethet e pure të perilës mbi aknet dhe mbulojeni.
 • Hapi 5: Pas 15-20 minutash, lani fytyrën me ujë të ftohtë.

3.6. Përdorimi i patateve për të reduktuar inflamacionin dhe skuqjen

Patatet nuk janë vetëm një ushqim i pasur me lëndë ushqyese, por edhe shumë të mira në trajtimin e akneve të kuqe dhe të fryra. Si të trajtoni aknet e kuqe pa u shumëzuar me patate është si më poshtë:

 • Hapi 1: Përgatitni 1 patate, të qëruar, të zhytur në kripë për të prodhuar lateks dhe të larë.
 • Hapi 2: Pritini patatet në copa të vogla dhe grijini ato.
 • Hapi 3: Lajeni fytyrën me një pastrues të butë.
 • Hapi 4: Përdorni një copë pambuku të njomur me lëng patate të pure për ta aplikuar në fytyrë, aplikojeni me kujdes në zonat me akne.
 • Hapi 5: Relaksohuni për rreth 30 minuta, më pas shpëlajeni tërësisht me ujë të ftohtë

3.7. Përdorimi i vajit esencial të cajeput është çuditërisht efektiv

Vaji esencial i Melaleukës përmban substanca anti-inflamatore dhe vrasëse të baktereve që janë shumë efektive, ndaj mund ta përdorni edhe si një mënyrë për të trajtuar aknet e kuqe dhe të fryra pa shumëfishim. Veproni si më poshtë:

 • Hapi 1: Dezinfektoni lëkurën e prekur nga aknet me kripë fiziologjike ose pastroni fytyrën me një pastrues të butë.
 • Hapi 2: Aplikoni vajin e pemës së çajit tek aknet.

Këshilla për trajtimin puçrra të kuqe të fryra pa kokë pa kokë nga mjeku

3.8. Hudhra për të trajtuar puçrrat e kuqe dhe të fryra nuk shumohen shpejt

Të gjithë e dimë se hudhra përmban shumë përbërës aktivë Allicin, Vitamina E, B dhe minerale të tjera. Prandaj, nëse doni të trajtoni aknet e kuqe dhe të fryra pa u shumëzuar shpejt, ndoshta nuk ka përbërës më të mirë se hudhra. Ja se si ta bëni atë thjesht:

 • Hapi 1: Përgatitni rreth 2 thelpinj hudhër, të qëruara dhe më pas priteni në feta të holla.
 • Hapi 2: Pastroni plotësisht lëkurën me ujë të ngrohtë, më pas aplikoni feta hudhre në lëkurën e sapoformuar me akne.
 • Hapi 3: Aplikojeni për rreth 20 minuta, më pas hiqni hudhrën dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

3.9. Përdorni kremin Pair për aknet nga Japonia

Ky është një produkt nga Japonia që është shumë i sigurt dhe beninj për lëkurën me akne. Përdorimi i tij është për të hequr aknet, inflamacionin e akneve në mënyrë të butë dhe efektive, pa shkaktuar acarim në lëkurë. Si të përdorni ilaçin anti-inflamator të akneve të kuqe është e thjeshtë si më poshtë:

 • Hapi 1: Pastroni lëkurën e prirur ndaj akneve me një pastrues të butë dhe beninj të fytyrës.
 • Hapi 2: Përdorni një copë pambuku për të tharë fytyrën.
 • Hapi 3: Aplikoni një shtresë kremi për aknet Pair në njollat ​​e akneve.
 • Hapi 4: Lëreni kremin në lëkurë për pak kohë që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurë, më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të pastër.

3.10. Përdorni krem ​​fytyre me xhel 1%.

Ky është gjithashtu një produkt i prodhuar në Japoni me përdorim kryesor trajtimin e akneve pa shkaktuar skuqje. Produkti nuk përmban kimikate të dëmshme, nuk ka aromë, kështu që është shumë i sigurt për t’u përdorur.

Në veçanti, produkti ka një formë kremi pak të lëngshëm, kështu që është i lehtë për t’u përdorur dhe nuk shkakton ngjitje në lëkurë. Përdorimi është i ngjashëm me kremin e akneve Pair.

4. Pse puçrrat e kuqe dhe të fryra nuk shumohen në faqe dhe fytyrë?

Lëkura që shfaqet e kuqe, e fryrë dhe pa puçrra në faqe dhe në fytyrë shkaktohet kryesisht nga sebumi, bakteret dhe papastërtitë e grumbulluara nën pore. Përveç informacionit se si të trajtoni aknet e kuqe dhe të fryra pa shumëfishim, shkaku i kësaj gjendje mund të jetë një nga arsyet e mëposhtme:

 • Çrregullime endokrine.
 • Kujdesi dhe higjiena e papërshtatshme e lëkurës.
 • Dietë e pasur me ëmbëlsira, ushqime pikante ose ushqime me shumë vaj dhe yndyrë.
 • Për shkak të mjedisit përreth ka shumë pluhur ose ndotje.
 • Përdorimi jo i duhur i kozmetikës.
Ushqimet pikante të nxehta gjithashtu shkaktojnë puçrra të kuqe dhe të përflakur
Ushqimi i nxehtë pikant gjithashtu shkakton puçrra të kuqe të fryra pa shumëfishim në hundë

5. A duhet të shtrydh aknet e kuqe të përflakur pa bërthamë?

Përgjigja është NUK JANE. Kjo vlen për të gjitha llojet e akneve në përgjithësi dhe akneve inflamatore pa bërthama në veçanti. Shtrydhja e akneve në mënyrë të gabuar, pa garantuar higjienë dhe siguri, bën që aknet të bëhen më të përflakur, madje duke formuar plagë me gropa dhe të errëta.

Përveç kësaj, aknet inflamatore të kuqe pa bërthamë kanë thelbin e akneve të fshehura thellë nën lëkurë, kështu që nuk mund të shtrydhen me metoda konvencionale. Pra, kontaktoni një dermatolog për këshilla mbi trajtimin më të sigurt dhe më efektiv!

6. Aknet pa ënjtje të kuqe janë të rrezikshme?

Përgjigja është NUK JANE. Aknet e kuqe dhe të fryra nuk kanë një ndikim serioz në shëndet. Megjithatë, nëse nuk funksionon si të trajtoni aknet e kuqe të fryra pa shumëfishim Koha në kohë do t’ju bëjë të ndjeni dhimbje, parehati dhe do të ndikojë shumë në aktivitetet e pacientit. Nëse gjendja zgjat për një kohë të gjatë, lëkura do të jetë e mavijosur dhe e plagosur, e vështirë për t’u rikuperuar.

Prandaj, nëse përjetoni akne të kuqe dhe të fryrë pa ndonjë shkak, vizitoni mjekun tuaj për këshilla të specializuara. Absolutisht mos i shtrydhni në mënyrë arbitrare aknet sepse ky veprim do të shkaktojë infeksion të lëkurës dhe lezione më të rënda akne.

7. Çfarë duhet të hani për të trajtuar aknet pa u shumuar?

Këtu janë 6 ushqimet më të mira për të ndihmuar në zbehjen e njollave dhe akneve:

 • Kale: Kjo është një perime e pasur me lëndë ushqyese si antioksidantë, vitamina dhe minerale… Punon për të reduktuar hiperpigmentimin. Vitamina C në lakër jeshile ndihmon në formimin e kolagjenit, përshpejton metabolizmin, ndihmon në rikuperimin më të shpejtë të shenjave të akneve.
 • Patate e embel: Lloji i vitaminës A i dehur kur ha patate të ëmbla pasi krijon një barrierë mbrojtëse kundër inflamacionit dhe poreve të bllokuara të shkaktuara nga radikalet e lira.
 • Kungull: Kungulli zbut lëkurën dhe rikthen ekuilibrin e pH. Bëni një punë të shkëlqyer në rregullimin e sasisë së vajit të sekretuar në lëkurë.
 • PapajaEnzima tretëse në papaja punon për të zhbllokuar poret, por gjithashtu përmirëson elasticitetin e lëkurës, zbut rrudhat.
 • Arra: Ka shumë arra të mira dhe ushqyese si arrat dhe bajamet… Ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, kufizojnë rritjen e baktereve dhe reduktojnë prodhimin e sebumit.
 • Frutat dhe perimet me ngjyra: Ka efekte antioksidante dhe radikale të lira në trup. Dhe ndihmon në zbutjen e lëkurës, reduktimin e acarimit dhe largimin e akneve.

8. Vini re kur trajtoni aknet e kuqe, të fryra pa u shumuar

Për trajtimin e sigurt dhe efektiv në shtëpi të akneve inflamatore të kuqe në shtëpi, duhet të vini re disa gjëra si më poshtë:

 • Mos e prekni fytyrën ose mos prekni puçrën.
 • Mos nxirrni në mënyrë arbitrare puçrrat në shtëpi.
 • Duhet të pastroni rregullisht batanijet, çarçafët, jastëkët, dyshekët dhe peshqirët e fytyrës.
 • Mos përdorni kozmetikë dhe kremra të aplikuar në mënyrë arbitrare, me origjinë të panjohur.
 • Ekziston një dietë dhe një regjim jetese i shëndetshëm dhe shkencor.

9. Kur duhet të shkoj te mjeku për aknet e kuqe dhe të fryra?

Kur trajtoni aknet e kuqe dhe të fryra në shtëpi me trajtime aknesh, por nuk ka rezultate ose shihni puçrra fytyre jashtëzakonisht të mëdha, duhet të shkoni menjëherë te mjeku për trajtimin në kohë dhe të duhur.

Më sipër janë disa nga mënyrat më të sigurta dhe më efektive për të trajtuar aknet pa shkaktuar skuqje. Shpresoj përmes informacionit Chaolua TV Sapo të sintetizuara, do të keni më shumë përvojë për t’u marrë me puçrrat e kuqe, të fryra që nuk shumohen shpejt në shtëpi.

Sipas Nguyen Ngoc DuyCảm ơn bạn đã đọc bài viết 10 Cách trị mụn sưng đỏ không nhân tốt nhất #2022 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Collagen trị mụn | Collagen có làm giảm mụn không và theo cơ chế nào?

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *